Odbiór DVB-T w woj. śląskim

TECH-SAT

Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TECH-SAT »

Witam,

Proszę o informacje na temat gdzie mogę znaleźć wytyczne na temat kanałów na jakich będą nadawane poszczególne multipleksy w woj. śląskie oraz czy transmisja docelowa będzie prowadzona na tych samych kanałach co transmisja testowa.

Pozdrawiam,
Przemek

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: blockbuster »

TECH-SAT pisze:Witam,

Proszę o informacje na temat gdzie mogę znaleźć wytyczne na temat kanałów na jakich będą nadawane poszczególne multipleksy w woj. śląskie oraz czy transmisja docelowa będzie prowadzona na tych samych kanałach co transmisja testowa.

Pozdrawiam,
Przemek
http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

Wszystko można znaleźć na forum trzeba tylko trochę poczytać :)

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: eXte77 »

Moc i kanał MUX 2 z Katowic jest docelowa i nie ulegnie zmianie. Oczywiście do 31 lipca 2011 trwa emisja testowa, po 1 sierpnia już stała.

Kanał 49
Moc 63 kW
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2011, o 01:08 przez eXte77, łącznie zmieniany 1 raz.

kbssilesia

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: kbssilesia »

czyli z tego co widzę, nie ma co liczyć na więcej niż 2.5 kW dla MUX-3 z Kosztowów :?:

Peter_CA

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: Peter_CA »

Będzie więcej, ale dopiero po wyłączeniu analogu.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: pikaczu »

tzn, nie mux 3, tylko w mux 1, i prawdopodobne znikna tvp kultura i historia, bo w muxie 1 braknie miejsca na te kanaly :( o ile dobrze to zrozumialem.

Peter_CA

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: Peter_CA »

Nie, MUX 3 ruszy jesienią z mocą 2,5 kW. Według harmonogramu ruszy MUX 1 i po pewnym czasie będzie możliwe wyłączenie analogu. Po wyłączeniu analogu MUX 3 zostanie przeniesiony na docelowy kanał (k41, gdzie teraz nadaje TVP 2 ze Skrzycznego) i zostanie podniesiona jego moc.

kbssilesia

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: kbssilesia »

Peter_CA pisze:Nie, MUX 3 ruszy jesienią z mocą 2,5 kW. Według harmonogramu ruszy MUX 1 i po pewnym czasie będzie możliwe wyłączenie analogu. Po wyłączeniu analogu MUX 3 zostanie przeniesiony na docelowy kanał (k41, gdzie teraz nadaje TVP 2 ze Skrzycznego) i zostanie podniesiona jego moc.
dziękuję za informację ;)

an10ka-dx
Posty: 316
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: an10ka-dx »

Obojętnie który MUX ruszy 1 czy 3, tylko niech go z mocą 100kW uruchomią tak jak Czechy z Pradziada teraz wystartują z MUX3 z "pełną mocą" ;)
A takie testy typu max. 2.5kW to nie ma sensu, daremne drażnienie odbiorców. Wystarczył nam już MUX2 z Wisły 1,25kW :!:

Peter_CA

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: Peter_CA »

To prawda, Pradziad sieje niesamowicie. Obawiam się, że te 2,5 kW na k51 nie dojdą zbyt daleko od Kosztów, skoro stoją przeciwko potędze, jaką jest 100 kW na k51 z Pradziada :?
Na szczęście, przynajmniej Ostrawa zostanie wyłączona (a raczej przełączona na k48) w listopadzie.

Dla ilustracji: mapa zasięgu MUX 1 z Pradziada (k51 będzie miał pewnie mniejszy zasięg, bo to jest wyższy kanał, ale i tak jest to niesamowite).

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: piotrek93 »

mam pytanie czy ktos wie czy jest planowany start dvbt w cieszyni(nadajnik mickiewicza) i jesli tak to kiedy

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: Wytyczne dla MUX1, MUX2, oraz MUX3 dla woj. Śląskiego

Post autor: afticn »

piotrek93
Nadajnik przy ulicy Mickiewicza,jak nazywasz nie jest nadajnikiem tylko przekaźnikiem.....i może zdarzy się cud iż po oficjalnym startcie DVB-T końcem roku 2013,ktoś zainteresowany własnie tym przekaznikem dofinasuje go w odbór DVB-T w co wątpie.
Niech Ci słuzy przykładem,gdzie masz na tym przekażniku odbiór polsatu?nie masz,i prawdopodobięństwo iż go wyposarzą w odbiór DVB-T jest znikome.

robek

DVB-T w Raciborzu

Post autor: robek »

Witam szanowych forumowiczów. To mój pierwszy post więc chciałem się przywitać.
Dużo się mówi na różnych stronach internetowych na temat odbioru na śląsku. Nie znalazłem natomiast nigdzie informacji na temat odbioru DVB-T w Raciborzu, stąd założyłem oddzielny wątek dla mojego miasta. Obecnie jestem uwięziony w "szponach" :) jedynego w moim regionie dostawcy telewizji kablowej, z którego usług jestem co raz mniej zadowolony.
Chcąc sie od niego uwolnić zamierzam postawić na DVB-T.

Wyszukałem informacji w wątku: Zagadnienia związane z odbiorem -> Województwo Opolskie że kilku forumowiczów odbiera sygnał z nadajnika Wisła Skrzyczne w Krapkowicach i nawet w Kędzierzynie-Koźlu.

Na http://www.dvbtmap.eu dowiedziałem się, że teoretycznie znajduję się w zasięgu trzech odbiorników:
- Katowice Kosztowy
- Wisła Skrzyczne
- Opole Chrzelice

Czy ktoś doświadczony mógłby mi pomóc w wyborze nadajnika oraz czy wogóle będzie u mnie możliwy odbiór. Poniżej zamieszczę uzyskane na http://www.dvbtmap.eu profile terenu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moje drugie pytanie to, czy ktoś z forumowiczów jest z Raciborza i czy może podzielić się pomyślnym odbiorem oraz w jakich warunkach odebrał sygnał.

Matteo87

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: Matteo87 »

Proponuję skupić się na Skrzycznem, skąd możliwy jest odbiór obu MUXów, a profil terenu nie jest zły. Z Katowic i Opola byłaby szansa tylko na MUX2. Musisz teraz stanąć przed wyborem anteny. Pamiętaj, że zasada jest taka: duży zysk anteny (np. ATX91) i brak wzmacniacza, albo niewielki wzmacniacz ekranowany, np. lna101. Anteny "kompaktowe" o dużych wzmacniaczach i wszelkie pokojowe należy z góry skreślić w Twoich warunkach odbioru

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: blockbuster »

robek pisze:
Moje drugie pytanie to, czy ktoś z forumowiczów jest z Raciborza i czy może podzielić się pomyślnym odbiorem oraz w jakich warunkach odebrał sygnał.
Poszukaj w temacie o odbiorze ze Skrzycznego. Tam jak dobrze pamietam osoby z Raciborza potwierdzały odbiór na k62.

tom61

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: tom61 »

Witam kolego robek
Montowałem dwie anteny w różnych lokalizacjach Raciborza i odbiór był pomyślny!
1 na ulicy Ocickiej
2 obok stadionu
Anteny jakich używałem to TRI DIGIT ze wzmacniaczem LNA 177,
MUX 2 i MUX 3 działały sprawnie!
Kierunek oczywiście Skrzyczne.

Codino18

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: Codino18 »

Witam. Mieszkam prawie w Raciborzu:) i bez problemu odbieram i Katowice i Wisłę i muxy czeskie. Wszystko na antenie siatkowej. Jakość, czy coś tam około 70-80%.

robek

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: robek »

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem.
blockbuster pisze: Poszukaj w temacie o odbiorze ze Skrzycznego. Tam jak dobrze pamietam osoby z Raciborza potwierdzały odbiór na k62.
Właśnie chciałbym tak zrobić jednak jak dam wyszukiwanie słowa Racibórz/raciborz/Raciborz/raciborza to brak wyników. Rybnik przykładowo odnajduje. Przeszukiwanie ręczne 177 stron trwało by wieki :D

Co do anten to pomyślę nad tą z niewielkim wzmacniaczem bo ta bez ma chyba 2 metry więc nie będzie pasowała na balkon.

Władek

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: Władek »

Witam mieszkańców Raciborza.
W naszym Racku okolice ul.Zółkiewskiego potwierdzam, można odebrać polskie DVB-T na k.62 MUX-3 ze Skrzycznego, jakość 80-90%, siła sygnału 80% czasem szatkuje obraz przy złej pogodzie, Mux-2 na k.38 sygnał O i brak odbioru. Można również odbierać czeskie DVB-T tj, mux-1 na k.54, mux-2 na k.37 i mux-3 na k.51. Posiadam antenę log ze wzmacniaczem + wzmacniacz dodatkowy AWS-130. Mieszkam w bloku, antena na wysokości ok.6m nad ziemią. Mux-2 z kanałami Polastu i TVN-u mogłem odbierać tylko do końca kwietnia tego roku. Później coś tam grzebali na Skrzycznem i Mux-2 się stracił. Mam dwa pytania:
1. Kiedy nastąpi zwiększenie mocy nadawania Mux-ów ze Skrzycznego.
2. Czy przekażnik TV w Raciborzu na ul. Cmentarnej, który transmituje TVP Katowice w analogu na k.49 będzie wykorzystany jako przekażnik doświetlający dla polskiego DVB-T dla rejonu Raciborza?
Prośba:
Jeżeli ktoś odbiera MUX-2 to bardzo proszę o podanie dokładnych parametrów anteny i wzmacniacza.

Mietek55

DVB-T w Raciborzu

Post autor: Mietek55 »

Racibórz Obora. Niestety MUX-3 nie odbieram - ilość błędów: 300-1000. 2,5 kW to chyba zdecydowanie za mało w porównaniu do 100 kW na MUX-2, który odbieram bezbłędnie. Nie rozumiem dlaczego programy TVP są nadawane w taki badziewny sposób ?! Podobnie jest na innych nadajnikach. Polsaty i TVN-y mają zdecydowane fory.

Zablokowany