DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

Jeżeli nie mieszkacie w miejscach o niekorzystnym ukształtowaniu terenu to powinno działać. Do poprawnego odbioru potrzeba dobrej anteny i b. dobry przewód, niekiedy wzmacniacz (koniecznie ekranowany).

wave
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 17:02

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: wave »

Witam.

Prosiłbym o pomoc - opis w wątku "Odbiór z odbicia - dobór anteny"

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=3979


Pozdr,
wave

Andrea

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Andrea »

Witam
Dawno nie zabierałem tu głosu ale zmusza mnie jedna sprawa a mianowicie ,czy ktoś może zauważył,że z MUX3 Skrzyczne na TVP2 głos strasznie balansuje,raz jest ciszej raz się pogłaśnia i dzieje mi się tak od ok pół roku.Może komuś też tak się dzieje,proszę o wymianę zdań,dziękuje.

Ps.A co do problemów wcześniejszych i innego typu to miałem troszkę różnych i powiem,że czytając tu porady forumowiczów pomogły mi te podpowiedzi,a w szczególności wymiana okablowania na nowe,polecam zmianę kabli co mają po parę lat.

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

Nie ma czegoś takiego jak mux3 skrzyczne.
Chodzi o Mux1

Mar
Posty: 22
Rejestracja: 24 grudnia 2010, o 12:36

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Mar »

MUX1 czy MUX3 -w tym przypadku mało istotne. Kolega @Andrea nadal nie otrzymał odpowiedzi. Ja też kilka miesięcy temu zauważyłem występowanie zmiennego natężenia dźwięku wyłącznie przy odbiorze TVP2. Nie znam powodu. Najprawdopodobniej odpowiedzialny za to jest ośrodek TVP.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Rzeczywiście jakość dźwięku DD na kanałach TVP od dawna (sic!) jest krótko mówiąc zła.
Dodać należy, że problem jest ogólnopolski i dotyczy wyłącznie ścieżki w Dolby Digital. Ścieżka w mpeg jest dobrej jakości jak na tą technologię. Objawy jakie wielu zauważa to: nieustanne falowanie natężenia dźwięku (było już o tym dawno na forum, lecz TVP nie wiedzieć czemu to ignoruje). Prawdopodobnie są jakieś dziwne ustawienia limitera czy czegoś tam jeszcze ;) Oczywiście odpowiedzialną za taki stan rzeczy jest sam nadawca czyli TVP.
Może Emitel w swoim laboratorium zdiagnozuje w czym problem i ew. pouczy producenta sygnału (TVP) :?:

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

Już za cztery dni będzie wiadomo czy emisja na tym samym kanale MUX1 ze Świętego Krzyża będzie miał jakiś wpływ na odbiór MUX1 ze Skrzycznego szczególnie u osób mieszkających w podobnej odległości od obu nadajników (czyli między innymi mnie ;) ).

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

Kolega wie coś czego my, maluczcy nie wiemy?

yoyo

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: yoyo »

Kolega zapewne zapoznał się z harmonogramem wdrożeń testowych mux1, który jest od dziś na Satkurierze i media2

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

Oho, ciekawe co to za kolejny mądry powymyślał takie bajeczki.

smyk

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: smyk »

yoyo pisze:Kolega zapewne zapoznał się z harmonogramem wdrożeń testowych mux1, który jest od dziś na Satkurierze i media2

Źródłem nie jest satkurier czy media2, tylko oficjalna strona Polo TV:
http://polotv.pl/dobrze_sie_nastaw

:idea:

Bartt

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Bartt »

blockbuster pisze:Już za cztery dni będzie wiadomo czy emisja na tym samym kanale MUX1 ze Świętego Krzyża będzie miał jakiś wpływ na odbiór MUX1 ze Skrzycznego szczególnie u osób mieszkających w podobnej odległości od obu nadajników (czyli między innymi mnie ;) ).
No to masz ciekawą sytuację. Teoretycznie przy tej samej lub podobnej odległości między nadajnikami poprawny odbiór jest jak najbardziej możliwy, z tym że oba musiałby pracować w trybie SFN, no i w obu musiałby być ten sam fec.
Dla Wisły jest obecnie 3/4, dla św. Krzyża planowany fec to 5/6 (planowany SFN z Tarnobrzegiem).

Tak więc jeśli Kielce będą z fec 5/6 to Wisła musi mieć też 5/6. Niestety gorszy fec - gorszy zasięg z obu nadajników.

No chyba że sygnał mux-1 ze św Krzyża w kierunku Skrzycznego będzie na tyle mały że cała ta powyżej opisana sytuacja nie będzie miała miejsca.

A odbierasz obecnie mux-2 k36 ze św Krzyża :?:

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: twmichal »

Ale SFN Skrzyczne-Święty Krzyż nie jest planowany. Za duża odległość, to będzie prawie 200km
Zresztą po wyłączeniu analogu częstotliwości zostaną zmienione.
Ja się martwię że u mnie pogorszy się odbiór po włączeniu nadajnika na Św. Krzyżu. U siebie odbieram MUX-1 z oddalonego o 150km Skrzycznego.
Innej możliwości w tej chwili nie mam.

Bartt

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Bartt »

W SFN chodzi o to aby nie przekroczyć maksymalnego opóźnienia między sygnałami z obu nadajników w miejscu odbioru. Zakładając że będziemy odbierać sygnał w równej odległości od obu nadajników to nawet jeśli są oba oddalone od nas równo o 100km czy 130km, to opóźnienia nie będzie lub będzie niewielkie. Na tej zasadzie działa rozległy SFN dla mux-2 na kanale 61 mimo że odległości pomiędzy tymi nadajnikami przekraczają 33 czy 67 km. Chyba Pan Jarosław Bałuka kiedyś o tym pisał.
Ważne aby u odbiorcy różnica odległości od jednego nadajnika w stosunku do drugiego nie przekraczała np. 67 km.

Czyli:

1 nadajnik od naszej anteny 100km, drugi 80km - SFN działa - różnica 20km

1 nadajnik od naszej anteny 100km, drugi 20km - SFN nie działa - róznica 80km

Tak więc lepiej aby te 2 nadajniki były w SFN niż w MFN ;) choć i tak nie jest to dobre rozwiązanie czego przykładem jest właśnie ten rozległy SFN (a w zasadzie 2 SFN-y) mux-2 na k61.

Tak ja to widzę, ale może się mylę :).
Może Pan Jarosław coś nam zdradzi jak to będzie w przypadku tych nadajników :?:

milówczanin

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: milówczanin »

twmichal pisze: U siebie odbieram MUX-1 z oddalonego o 150km Skrzycznego.
Innej możliwości w tej chwili nie mam.
A u mnie 14 km od nadajnika idzie zwariować . Czasem jest, czasem się zatnie, jak jest tropo to idzie znośnie, a jak robią pomiary to jest rewelacyjnie, a po pomiarach znów dziadostwo. Po prostu tragedia a wszyscy urzędnicy się cieszą że NTC się wprowadza i kasują co miesiąc niezłe pieniądze a efektów ich pracy nie widać.

smyk

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: smyk »

milówczanin pisze:
twmichal pisze: U siebie odbieram MUX-1 z oddalonego o 150km Skrzycznego.
Innej możliwości w tej chwili nie mam.
A u mnie 14 km od nadajnika idzie zwariować . Czasem jest, czasem się zatnie, jak jest tropo to idzie znośnie, a jak robią pomiary to jest rewelacyjnie, a po pomiarach znów dziadostwo. Po prostu tragedia a wszyscy urzędnicy się cieszą że NTC się wprowadza i kasują co miesiąc niezłe pieniądze a efektów ich pracy nie widać.
14km od nadajnika nie powinno się raczej korzystać ze wzmacniacza.

Bartt

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Bartt »

Odległość od nadajnika nie jest jedynym wyróżnikiem stosowania (lub nie) wzmacniacza, ani wyboru takiej lub innej anteny. Jedynym kryterium jest poziom sygnału w miejscu odbioru oraz czasem stopień rozbudowania instalacji, gdzie przy większej ilości odbiorników wzmacniacz może być konieczny ;).

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

Bartt pisze: No to masz ciekawą sytuację. Teoretycznie przy tej samej lub podobnej odległości między nadajnikami poprawny odbiór jest jak najbardziej możliwy, z tym że oba musiałby pracować w trybie SFN, no i w obu musiałby być ten sam fec.
Dla Wisły jest obecnie 3/4, dla św. Krzyża planowany fec to 5/6 (planowany SFN z Tarnobrzegiem).

Tak więc jeśli Kielce będą z fec 5/6 to Wisła musi mieć też 5/6. Niestety gorszy fec - gorszy zasięg z obu nadajników.

No chyba że sygnał mux-1 ze św Krzyża w kierunku Skrzycznego będzie na tyle mały że cała ta powyżej opisana sytuacja nie będzie miała miejsca.

A odbierasz obecnie mux-2 k36 ze św Krzyża :?:
Nie, nie odbieram. Niekiedy tylko wieczorami przy lepszej propagacji jakieś strzępki sygnału na k36 się pojawiają.
Zresztą nawet gdyby u mnie pojawiły się po włączeniu Świętego Krzyża zakłócenia w odbiorze MUX1 ze Skrzycznego to żadnej tragedii nie będzie bo i tak nadajnikiem docelowym z którego będę odbierał MUX1 jest Wręczyca/ Klepaczka która jest w tym samym etapie uruchamiania.
Gorzej może być u tych którzy takiej alternatywy nie mają i wtedy może być nieciekawie (szczególnie uwzględniając fakt że Skrzyczne i ŚK to obiekty o bardzo dobrych warunkach propagacyjnych)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

Z nadawaniem ze Skrzycznego coś nie "ten teges". :!:

Jest sygnał, ale nie ma ani jednej stacji TV. Siła sygnału się nie zmieniła, jakość też w porządku, tylko kanałów brak. Dotyczy to obu multipleksów. :evil: Czeskie multipleksy działają jak zawsze.

Próbowałem wyszukać ponownie 1 multipleks, to tylko skasowało mi poprzednie ustawienia nic nie znajdując na kanale 62. Ale TV długo szukał jakiejkolwiek zawartości multipleksu. :x

Jak tam u was? :?:

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

Kosztowy tez ch.. strzelil. Jedynie Mux3 wrocilo poki co.

Dobra MUX 2 tez wrocil. Moze jednak ktos by raczyl w jakis sposob poinformowac, bo czlowiek sie zastanawia co jest grane.

Skrzyczne tez oddali.
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2012, o 00:34 przez kuku1234, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany