DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

@Maciejek
Też proponowałem coś podobnego. Do synfazy wskazane są identyczne anteny ale testowałem na dwóch różnych i też chodziło. Z siatką i atxem może być problem ale może się udać. Ważne zachowanie długości kabili, odległości anten i przesunięcia o część fali. Z filtrem może trzeba wiedzy ape za to technicznie łatwiej.

m.olek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: m.olek »

Maciejek pisze:...a może spróbuj złapać z Katowic. Tam nadają z dosyć duza mocą MUX2 na k.49 i wiem, że w Istebnej jest sygnał. Pytanie tylko jaki masz profil terenu. Jeszcze jedno jeżeli siatkowa antena nie da rady, spróbuj wymienić na kierunkową.
zobacze dziś na k.49 kilka dni temu miałem antene kierunkową ale sprawdzałem tylko k.38, ewentualnie trzeba załatwic antene kierunkowa jeszcze raz. Cos dasz rade polecić w naszym trudnym terenie??

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Trudno coś doradzić tak na odległość nie znając profilu terenu od nadajnika do pkt. Twojego odbioru. Ale skup uwagę na pasmowych antenach o dużym zysku, oczywiście pracujących w trybie pasywnym czyli z symetryzatorem - to tak na początek.

ATX91
Televes DAT 75
Tri Digit

Spokojnie je znajdziesz w sieci.

Jeżeli jednak złapiesz tylko szczątki sygnału przy wypróbowaniu wielu ustawień anteny to potem można pokusić się o próby z przedwzmacniaczem. I pamiętaj ustawiaj antenę bardzo dokładnie przy zachowaniu wysokiego reżimu w zarobieniu/podłączeniu okablowania , wtyczek etc.

Poczytaj także na forum wątek o antenach, tam sporo się dowiesz. Udanego odbioru!

softer

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: softer »

I mam idealnie:
Antena siatkowa na Katowice
ATX91 na Wisłę
Wszystkie multiplex-y wraz z polsatowskim są czyste, niestety Czechy są słabez powodu zakłóceń od strony sąsiadów.
Po długich ustawieniach jutro przestawię ATX91 na Kosztowy a siatkową z symetryzatorem na Czechy.
Zalety:
3 Muxy z Katowic + analog z TVP1,2, Katowice,Kraków,TVN,Polsat,TVT
Szczątkowe Czechy ok 8 kanałów

Wady:
Przy zwiększonej mocy anteny siatkowej zakłócenia na Mux z Katowic

m.olek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: m.olek »

oki, dzieki za rady. Muszę załatwic w jakimś sklepie wypozyczenie takiej anteny, głupio wywalic 100-150 zł albo i wiecej i mieć na dachu stojak dla ptaków.

A jeszcze pytanie takie: Do siatki którą teraz mam, jest sens dokupywać jakiś mocniejszy wzmacniacz lub tak jak wspominałeś symetryzator ?? Czy to raczej nie ma sensu. Moja antema ma juz spokojnie z 10 lat pewnie od tego czasu juz sie troche pozmieniało w sprzętach. Antena nie była używana bo wszyscy satelity pozakładali, a analog u nas jest ubogi bo tylko 2 programowy.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Sens próbować zawsze jest. To nic, że antena ma 10 lat pod warunkiem jej dobrego stanu technicznego. Przy dużych odległościach w trudnym terenie lepiej radzą sobie kierunkowe antenki o dużym zysku. Prosta siatkowa antena może sobie nie poradzić z poprawnym odbiorem w terenie górskim, tym bardziej, że niestety Skrzyczne jest tłumione w stronę południową. Trudno tu jednoznacznie wyrokować trzeba po prostu wypróbować.
I powtórze jeszcze raz! Pamietaj o dokładnym ustawieniu na max jakości oraz o porządnym wykonaniu pozostałej części instalacji. Odbiór cyfrowy mimo, że łatwiejszy w odbiorze to bardziej jest wymagający jeżeli chodzi o instalację. Resztę niejasności w wątku o antenach, tam naprawdę masz sporo informacji.

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Andrew525 »

TVP1 HD już działa.

goldfinger

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: goldfinger »

Działa, ale to co sie wyświetla jest "hade" tylko w teorii raczej. Identyfikacja przez TV jest, ale przez oko już nie...
Gdyby nie te "wskazówki" to w tym co oglądałem nie widziałem róznicy pomiędzy tym co jest a co było. Myślałem ze chciaż na reklamach będzie coś lepiej... ale niestety.
Poza tym jakość np. Eski przypomina taśmę VHS lub niską jakość z Youtuba. Szkoda gadać...

Ikar

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Ikar »

połudnowiec pisze:bardzo mnie cieszy ,że w końcu zrozumieliście co my tu na południu mamy ->> mamy swój przekaźnik a w sumie tak jakby go nie było. Dobrze że polsatowicz mnie zrozumiał.

Mnie tylko bardzo boli że przedtem miałem a teraz mam taką JAZDE którą zgotował mi EMITEL
Dołączam się w 100% Mieszkam w Soli - Kiczorze po sąsiedzku za górka, zainwestowałem w to całe DVB-T już w sumie z 600 zł na same eksperymentowanie z odbiorem sygnału z Chutyrowego Groniu w Rajczy i ze Skrzycznego i mierne wyniki: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 40#p121840.
Co do ostatniego zdania to w mojej wsi na analogu było słabo, ale przez " mrowce" można było się domyślić co leci :lol: a teraz "pikseloza" niestety nie pozwala.Czyli w skrócie zawsze na szarym końcu ( nasuwają się inne słowa- po nasymu- ale boje się że mię wywalą). A co mi tam:z daleka wygląda jak na szarym końcu a z bliska jak w d...e.

m.olek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: m.olek »

Popieram cie kolego w 100%. Ja znowu nie moge zrozumieć co stoi na przeszkodzie żeby puścic od razu nadajniki z pełna mocą. Etapy rozumiem, ale dlaczego nadajniki nie ida na pełną moc ?? Przykładowo mozna podac MUX2 ze Skrzycznego, teraz nadaje 2,5kW no i wiadomo że w naszym terenie to jest za mało.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Jeżeli już, to Skrzyczne MUX2 nadaje z moca 1kW ERP.
Moce sygnałów cyfrowych są takie, a nie inne (czyt. wyższe) ponieważ sygnał analogowy ciagle jest chroniony (do 2015r?) i jest to kompromis pomiędzy emisją równoległą (anlog <->cyfrową). Sytucja powinna diametralnie się zmienić (dla obiektu Skrzyczne) już począwszy od marca przyszłego roku.

m.olek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: m.olek »

acha dzięki za poprawienie i wyjaśnienie. nie pozostaje nic innego tylko czekać i cieszyć sie z idealnego obrazu i dzwieku TVP1HD. A przynajmniej zamin podwyższą moce MUX2 i MUX3 to mam okazje podciągnąć język czeski i słowacki.... teraz mam w sumie 17 programów z tych pięknych krajów.

Andrea

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Andrea »

Witam
Jak to jest z tym TVP1HD oraz TVP2HD,antenę mam na Skrzyczne i TVP1HD mam a TVP2HD nie mam a byłem u kolegi i on ma antenę na Katowice Kosztowy i ma sytuacje zupełnie odwrotną,więc jak to ma działać?

Awatar użytkownika
fabio323
Posty: 29
Rejestracja: 1 sierpnia 2010, o 00:42
Odbiornik: ASUS TV USB My Cinema-U3100;LG TV:Onkyo TX-8150
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS 790 + Telmor ASR + CA-RTV 6
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ochodzita;Chorągwica;Św.Krzyż;Lysá hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: fabio323 »

TVP1 HD masz w mux1,a TVP2 HD w mux3 ze Skrzycznego nie ma mux3 tylko z Katowic .

kertoip

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kertoip »

Z masztu w Rajczy jak narazie zadna paczka cyfrowa nie leci.Skrzyczne w Soli jest znowu przysłoniete przez gory wiec odbiór jest utrudniony.W Rajczy na wzniesienu z widocznoscią na Skrzyczne, tuner dvb-t podłączony do kompa z dołączona do niego antena w postaci 10 cm drutu, odbiera bez problemów wszystkie dostepne mux-y

Ikar

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Ikar »

No właśnie Kertoip możesz mi w związku z tym że Rajcza nie nadaje(rozumiem ze to pewne informacje) wyjaśnić moja sytuację (dokładnie opisane w http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 75#p121075)gdzie mieszkajac w Soli kiczorze mam ustawiona antene własnie na Hutyrów Groń gdzie według informacji w necie (choćby tu http://www.sat-charts.eu/nadajnik,38RajczaGHutyrow.html) jest stacja retransmitująca mux2 na kanale 38 i o dziwo tylko w tym kierunku coś działa ( kanał 62 i 38). Możliwe żę to wszystko z odbicia?
Juz w tym całkiem głupieję :lol:.

kertoip

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kertoip »

Ostatno sprawdzałem na tunerze usb podpietym do laptopa i będąc niedaleko masztu na Hutyrowie nic nie odbierałem. Kiedys leciała tam paczka kilku programów TVP ale była to tylko emisja testowa.Na wykazie radiopolski nadal nadajnik w Rajczy jest w poczekalni http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php To co odbierasz to jest z odbicia.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Informacja z beskidzka24.pl :
Telewizja publiczna chwali się, że prawie wszyscy mieszkańcy Polski będą mogli obejrzeć najbliższe mistrzostwa Europy w jakości HD za pomocą naziemnej telewizji cyfrowej.

Ale to „prawie” robi ogromną różnicę, bo na Podbeskidziu sprawy będą wyglądać zupełnie inaczej. 1 czerwca w naziemnej telewizji cyfrowej pojawią się TVP1 i TVP2 w jakości HD. Dzięki temu widzowie będa mieli możliwość obejrzenia meczów z najbliższych mistrzostw Europy w piłce nożnej w dobrej jakości. Ale tutaj zaczynają się problemy. Okazuje się, że z nadajnika ze Skrzycznego będzie można oglądać tylko TVP1 HD! - Program ten trafi do multipleksu I. Z kolei TVP2 HD będzie w multipleksie III, którego na razie nie ma na Podbeskidziu/

Ale to jeszcze nie wszystkie problemy. Parę miesięcy temu przy nadajniku na Skrzycznem wymieniano anteny. Niestety, po tych pracach pogorszył się zasięg odbioru na Podbeskidziu telewizji cyfrowej. Dotyczy to zwłaszcza terenów górskich na Żywiecczyźnie i południowej części Śląska Cieszyńskiego.

Ten problem powinny rozwiązać przemienniki, które są dość gęsto ustawione na Podbeskidziu. Niestety, nikt się nie kwapi, aby je uruchomić do systemu telewizji cyfrowej. Dopiero po licznych interwencjach uzyskano obietnicę, że przed mistrzostwami Europy mają być uruchomione przemienniki w Rajczy i Przybędzy koło Węgierskiej Górki, ale tylko z multipleksem I. Dzięki temu będzie możliwy odbiór w południowo-zachodniej części Żywiecczyzny. Problemy z odbiorem są nawet w Bielsku-Białej. Ale jest szansa, że to się poprawi, bo na Skrzycznem prowadzone są prace przy poprawie anten nadawczych.
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2012, o 10:52 przez Maciejek, łącznie zmieniany 1 raz.

yoyo

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: yoyo »

No cóż, nic nowego. Wyczytałem w jakimś mądrym portalu, że sprzęt potrzebny do odpalenia cyfrowego przemiennika (na obecnym maszcie analogowym) to koszt rzędu 3-4 tys. zł. Jestem pewny, że nawet jak uruchomią przemienniki, to będą to jakieś wybrakowane nadajniki przekazujące wybrane muxy, a nie całość oferty DVB-T. Ustroń jest w marnym położeniu - Kosztowy zasłania Lipowski Groń, Skrzyczne - Równica i Skalica. Dolny Ustroń pół biedy, tam Kosztowy są dostępne.
Nie wiem jak Wisła, ale podejrzewam, że podobnie. O Cieszynie nie wspomnę. A wystarczyło by trochę doinwestować Czantorię i wszyscy by łapali DVB-T na kawałku drutu. Ale o tym nikt głośno nie mówi. Zacznie się po wyłączeniu analogu ;)
Ostatnio zmieniony 8 czerwca 2012, o 11:37 przez yoyo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Jarosław Bałuka »

yoyo pisze:że sprzęt potrzebny do odpalenia cyfrowego przemiennika (na obecnym maszcie analogowym) to koszt rzędu 3-4 tys. zł.
Bzdura. Kilka razy więcej i nie w tej walucie.

Zablokowany