DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

TomaszJ76 pisze:czy jest sens zastosować wzmacniacz.
Jest.
TomaszJ76 pisze:Z początku, antenę skierowałem mniej więcej w kierunku nadajnika Grojec (niebieska linia),
Czyli maiałeś antenę skierowaną na południe?

Maciey

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciey »

TomaszJ76 pisze:Witam, mieszkam ponoć w "dziurze" odbiorczej, w Czernichowie (wg. dvbtmap).
Z początku, antenę skierowałem mniej więcej w kierunku nadajnika Grojec (niebieska linia), odbierałem wyłącznie mux-1, całkiem dobrej jakości, brak zakłóceń.
Ostatnimi dniami sygnał pogorszył się, są zacięcia, pikseloza.
Eksperymentalnie skierowałem na azymut antenę w kierunku Skrzycznego (czerwona linia), mux-1 bez zmian, nawet lekkie pogorszenie i pojawił się mux-2 ale na oparach w granicach mocy sygnału 25%.
Czy są szanse polepszenia sygnału, nie wiem czy jest sens zastosować wzmacniacz.

Link do schematu: http://images.tinypic.pl/i/00209/c6fypcav7k80.jpg
A próbowałeś łapać sygnał z Katowic? Wg dvbtmap w części Czernichowa jest sygnał MUX 1 i 2.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ploomba »

tomekogg pisze:Taa, dopiero co miał być Mux-1 z mocą 100 kW, teraz Mux-3 już w marcu...
Niech ten człowiek sobie da spokój bo robi więcej złego niż dobrego...
tylko, że to prawda. TVP już wcześniej wypowiadała się w tej sprawie. Było mówione, że w marcu zostaje wyłączony analog i od razu włączają mux-3 ze Skrzycznego.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Potwierdzam, również osobiście otrzymałem odpowiedź z TVP, że MUX3 ruszy jeszcze w marcu 2013 zaraz po wyłączenieu analogu.
A p. Kastelik? Gdyby nie jego "męczenie" pismami TVP to byśmy byli na szarym końcu wszystkich harmonogramów, a tak odbieramy DVB-T już osiem lat (!) od 2005 roku!

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: AdamP »

Jeśli faktycznie uruchomią Mux3 w marcu na docelowym kanale i mocy to można tylko cieszyć się z takiego obrotu sprawy. Dla mnie ten nadajnik docelowo byłby korzystniejszy, mimo dwukrotnie większej odległości.

TomaszJ76

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TomaszJ76 »

Czyli maiałeś antenę skierowaną na południe?
Dokładnie, miałem skierowaną na południe, na Kosztowy jeszcze nie próbowałem, trudności będa też ze specyfiką domu, bowiem mogę mieć problem z zawieszeniem i tłumi budynek naprzeciw.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

Czy naprawdę nie można znaleźć kanału zastępczego dla TVP-2 na kanale 41 ???
Zmienić kanał 41 na inny a na 41 odpalić Mux-3 z Wisły , Katowic i Częstochowy ???

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: lemiel »

Można, trzeba chcieć, mieć pieniądze na uruchomienie emisji i jej prowadzenie oraz moc sprawczą, by to uruchomić.
Czytaj: nie da się.
Nasze życzenia na tym forum są tylko życzeniami. Realne życie swoje, a wypociny na forum swoje.
Natomiast czasami te wypociny się przydają...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: K63 »

Podbeskidzie: problem z cyfrowym odbiorem naziemnym?

Na Podbeskidziu, z uwagi na teren górzysty, głównie na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim, są problemy z odbiorem sygnału z nadajnika RTON Wisła/Skrzyczne. Aby to zmienić powinno zostać uruchomionych 15 istniejących przemienników. Kilka miesięcy temu uruchomiono przemiennik w Rajczy, skąd emitowano programy MUX2. Była to jednak emisja testowa i z końcem września br. zakończono ją. Problem jest jednak poważny, gdyż 19 marca 2013 roku wyłączony zostanie analogowy nadajnik na Skrzycznem, a tym samym i sieć 15 przemienników nadających programy TVP1, TVP2 i Polsat w systemie analogowym - informuje tygodnik Kronika Beskidzka.

Cały artykuł http://satkurier.pl/news/80050/podbeski ... emnym.html

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

No tak, wszyscy wiedzą, że potrzeba uruchomienia przemienników (gapfillerów) jest oczywista. Faktem też jest, że czasem w pewne miejsca do których nie dociera sygnał ze Skrzycznego dociera sygnał z Katowic. Zobaczymy co pokażą pomiary UKE.

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

Maciejek pisze:Potwierdzam, również osobiście otrzymałem odpowiedź z TVP, że MUX3 ruszy jeszcze w marcu 2013 zaraz po wyłączenieu analogu.
A p. Kastelik? Gdyby nie jego "męczenie" pismami TVP to byśmy byli na szarym końcu wszystkich harmonogramów, a tak odbieramy DVB-T już osiem lat (!) od 2005 roku!
A możesz z łaski swej zacytować ową korespondencję z TVP w tej sprawie?

maddict

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: maddict »

Witam, kupilem kilka dni temu tuner dvb-t z mysla o cyfrowej telewizji naziemnej. Mieszkam w Koniakowie, u podnoza gory Ochodzitej, na ktorej stoi nadajnik z ktorego odbieram telewizje analogowa. Przestawilem wiec antene i ustawilem wdl mapy dvbtmap.eu , teren profilu wyglada nastepujaco http://i47.tinypic.com/2rh5qhv.png. Niestety po podlaczeniu tunera i do niego wczesniej wspomnianej kilkunastoletniej anteny siatkowej ze wzmacniaczem ktora dobrze sprawdzala sie przy telewizji analogowej tuner nie znajduje zadnego kanalu. Kilkakrotnie zmienialem polozenie anteny ale bez skutku. Czyzbym byl poza zasiegiem NTC ? Moze jednak antena jest za slaba ? Kupic moze mocniejsza ? Jest szansa ze nadajnik z Ochodzitej bedzie nadawal rowniez cyfrowo ? Czy po wylaczeniu analogowej bedzie tylko 'ozdoba' gory?

edit/ Polskie litery !!!

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

Jestem ciekawy kiedy opublikują wyniki pomiarów. :?:

Swoją drogą ciekawie to w TVP wymyślili. :!: Stopniowo wyłączane są wszystkie analogowe przekazy, w poszczególnych obszarach (a TVP ma dużo mniejszych i większych nadajników analogowych). Zamiast włączać na tych obszarach od razu 3 multipleks, TVP zadba, by 1 multipleks (przewidziany docelowo dla nowych nadawców), gdzie mają tymczasowo tylko połowę pojemności, nadawał z najlepszym możliwym pokryciem z głównych obiektów. Jednocześnie braki w pokryciu 1 multipleksu uzupełnią lokalnymi nadajnikami 3 multipleksu. Do połowy 2014 roku sporo zaoszczędzą na kosztach emisji. Być może nawet uda im się zyskać jakieś dofinansowanie na lokalne przemienniki. ;)

Sądzę, że dlatego nie mamy harmonogramu 3 multipleksu, ponieważ on nie istnieje. :evil: To jakie zostaną uruchomione nadajniki 3 multipleksu zaraz po wyłączeniu nadawania analogowego, zdecydują badanie białych plam w pokryciu prowadzone przez UKE. Tylko na ich pokrycie Emitel dostanie zlecenie, a wszystkie docelowe obiekty 3 multipleksu ruszą jednocześnie w kwietniu 2014 roku. :? Testowo zapewne Emitel uruchomi emisję z głównych obiektów kilka tygodni wcześniej by przeprowadzić badania w terenie i ustalić ile i gdzie będzie musiał uruchomić dodatkowych nadajników, by spełnić wymagane porycie sygnałem 3 multipleksu.

3 multipleks ze Skrzycznego ma szansę ruszyć zaraz po wyłączeniu nadawania analogowego, ponieważ uruchamianie wszystkich 15 przemienników jest bardziej kosztowne niż uruchomienie samego głównego nadajnika. Pytanie czy ruszy z docelową czy mniejszą mocą? :?:

Tym sposobem TVP zaoszczędzi a pokrycie na poziomie 98% uzyskane zostanie po zsumowaniu pokrycia 1 i 3 multipleksu. W rejonach górskich uruchomią główne nadajniki, a dodatkowe nadajniki wystartują w kwietniu 2014 roku, po gruntownych badaniach pokrycia sygnałem, by zapewnić wymagane 98% sygnałem 3 multipleksu.

To tłumaczyłoby pośpiech w przejściu 1 multipleks na docelowe parametry, a Kosztowy zwiększyły moc by poprawić wyniki prowadzonych przez UKE badań pokrycia sygnałem. :roll: Zapewne gdy Skrzyczne dostanie zielone światło, by przejść na kanał 55, Kosztowy znowu zwiększą moc emisji do 100kW (doświetleniem zachodniej Małopolski zajmie się nadajnik Skrzyczne).

@ maddict
Profil terenu nie wygląda obiecująco, dodatkowo sygnał na południe od nadajnika jest mocno tłumiony. Być może uda się odebrać coś z odbicia, ale tu musisz sam próbować ustawić antenę tak, by uzyskać sygnał. Sprawdź, jak wygląda profil na słowackie nadajniki (Čadca, Křižava), może chociaż stąd będziesz miał sygnał DVB-T. Po wyłączeniu nadawania analogowego na Podbeskidziu, zostanie zmieniona moc emisji. 2 multipleks ma nadawać dookólnie z mocą 30kW, więc jest szansa, że wtedy i do ciebie sygnał dotrze.
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2012, o 21:55 przez Drekan, łącznie zmieniany 1 raz.

maddict

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: maddict »

http://www.eltrox.pl/antena-kierunkowa- ... -2808.html Taka antena zmieni cos ? Czy to jedynie pieniadze w bloto? Bo tak jak pisalem przy antenie siatkowej nie znalazlo ani jednego kanalu

edit/ Polskie litery !!!

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

@ maddict:
wygląda, że jesteś na dzień dzisiejszy poza zasięgiem DVB-T (obszar w kolorze białym):
Skrzyczne - mux-2
Skrzyczne - mux-2
Co prawda te mapy zasięgów są trochę ostrzejsze niż rzeczywistość, ale raczej nie aż tak, abyś coś mógł odebrać.

Oficjalne mapy zasięgu masz tam.

maddict

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: maddict »

_chris_ pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.

Czyli zasiegu juz nie bede miec nigdy ? Bo przeciez MUX1 i MUX2 juz chyba nadaje w pelnej mocy ?


edit/ Polskie litery !!!

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: lemiel »

Ani MUX1 ani MUX2 nie nadają ze Skrzycznego na docelowych parametrach. Kiedy tak będzie nie wiadomo.
A dodatkowo są mocno tłumione na południe.
Z tego co w chwili obecnej wiadomo publicznie, czyli niewiele, może się okazać, że nie będziesz miał odbioru ze Skrzycznego... Chociaż, MUX2 ma być nadawany dookólnie bez tłumień, to może coś będzie. UKE robi teraz pomiary zasięgu, więc może coś się po ich wykonaniu zmieni w docelowych warunkach nadawania, tyle, że to dalej gdybanie. A o doświetlaczach wiadomo jeszcze mniej.

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

maddict pisze:Czyli zasiegu juz nie bede miec nigdy ? Bo przeciez MUX1 i MUX2 juz chyba nadaje w pelnej mocy ?
Poczekaj do jutra, spróbujemy zasięgnąć 'języka' u źródeł.

krzysztof
Posty: 31
Rejestracja: 12 października 2012, o 20:22
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Zasilacz PWA-40 (20dB)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzysztof »

@maddict na twoim miejscu na razie nie kupowałbym nowej anteny. Po pierwsze napisz czy używasz zasilacza, czy nie. Jeżeli odpierałeś z niedalekiej góry, to prawdopodobnie nie miałeś zasilacza antenowego, tymczasem aby odebrać sygnał gdy inne góry zasłaniają jest on niezbędny (wiem to z własnego doświadczenia). Po drugie na MUX 2 ze Skrzycznego na razie prawdopodobnie nie masz szans, możesz tylko liczyć na MUX 1. Ja mam 15km do Skrzycznego, kilka górek i na kierunkowej antenie z zasilaczem jest tylko MUX 1, ale nie najlepszej jakości. Po drugie sprawdź czy twoja antena/dekoder odbiera wysokie kanały, bo MUX 1 znajduje się na k. 62. Ustaw na analogu kanał 60 i sprawdź czy odbierasz sygnał TVP Katowice (prawdopodobnie będzie słabej jakości, ale powinno coś być). Po trzecie spróbuj skierować antenę na Katowice lub Kraków i sprawdzić czy coś się wyszukuje, mi się udało nawet z Częstochowy odebrać, oczywiście nie dało się tego oglądać, ale przynajmniej będziesz wiedział że jesteś w stanie cokolwiek odebrać.

Wiking

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Wiking »

Drekan pisze: Tylko na ich pokrycie Emitel dostanie zlecenie, a wszystkie docelowe obiekty 3 multipleksu ruszą jednocześnie w kwietniu 2014 roku. :?
Ruszą do końca lipca 2013 roku na co Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni wyłożył dodatkowe środki. :) Tak, więc ostatnie wyłączenia analogu i włączenia MUX-3 będą miały miejsce do 31 lipca 2013 roku. :)

Zablokowany