DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

teddy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: teddy »

[quote="Markus29"]w Wielkopolsce, nadajnik Śrem uruchomiono dziś o godzinie 5 rano MUX3 na 27 kanale. Moc nadajnika...110kW, poprzednio 20kW i 28 kanał. Do czego zmierzam, tak jak debatowaliśmy na forum. TVP INFO Poznań dostępny był do wczoraj w mux1, a tvp info Wrocław ogladano na mux3.
Od dzisiaj nastąpiła zamiana tych kanałów, TVP INFO Poznań wskoczył do Mux3 a TVP INFO Wrocław wskoczył do MUX1.
Po co w regionie śląskim, dublowanie TVP INFO Katowice w dwóch muxach.
Prosimy TVP INFO Katowice zostawić w mux3 i doświetlić gapfiller region Podbeskidzia.
A Telewizję Kraków lub Opole, wprowadzić tymczasowo do MUX1 kanał 55.

Wszystkim to wyjdzie na dobre.
Myślę, że wkrótce ponownie będzie TVP Kraków dla Małopolski Zachodniej ze Skrzycznego, tak jak jest obecnie z nadajnika Kosztowy /w MUX-3/

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

Ruda Śląska zachodnia część Bielszowic MUX3 k41 siła: 92% jakość: 100% bez przycięć. No nareszcie idzie normalnie pooglądać kanały z 3 multipleksu.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: eXte77 »

Tutaj są szczegółowe dane dot. dzisiejszych zmian w emisji DVB-T

http://cyfryzacja.gov.pl/Parametry,emis ... ,1075.html

Proszę zwrócić uwagę na zwiększenie mocy MUX2 aż pięćdziesięciokrotnie!!!

Ravcio
Posty: 29
Rejestracja: 17 grudnia 2010, o 22:52
Miejscowość: Trzebinia
Odbiornik: AX 4KBOX HD51
Instalacja antenowa: ASP-8W (PL)
Dipol 44/21-69 Tri Digit (CZ)
Dipol 19/21-69 (SK)
Wzm. WWK ALPHA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Ravcio »

teddy pisze: Myślę, że wkrótce ponownie będzie TVP Kraków dla Małopolski Zachodniej ze Skrzycznego, tak jak jest obecnie z nadajnika Kosztowy /w MUX-3/
I tu imho sprawa się trochę komplikuje. MUX1 z obiektów Wisła/Skrzyczne ora Katowice/Kosztowy nadawany jest synchronicznie. W tym muxie nadawany z Katowic jest TVP Katowice więc z Wisły również. Emisja TVP Kraków w MUX3 z Wisły mija się z celem bo pozbawieni zostaną TVP Katowice mieszkańcy Podbeskidzia, zwłaszcza biorąc pod uwagę lokalne doświetlenia. A zasięg MUX1 będzie mniejszy w tamtym terenie. Odwrotnie zaś jest w Katowicach gdzie aktualnie zasięg MUX3 jest mniejszy i zamiana miejscami TVP Katowice i TVP Kraków ograniczy odbiór katowickiego ośrodka na Śląsku. Wydaje mnie się ,że zamiana tych telewizji w obu muxach mogła by być możliwa dopiero po zwiększeniu mocy MUX3 z Katowic (synchronicznie z Wisłą).
Ostatnio zmieniony 19 marca 2013, o 23:25 przez Ravcio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Nie wiem ilu z Was zdaje sobie sprawę, że to już....koniec ;)

Wraz z dzisiejszym dniem zakończył się dla obiektu Skrzyczne okres przejściowy pomiędzy analogiem, a cyfrą. W większości tu piszących wyraziliśmy w ciągu dzisiejszego dnia zachwyt ze znakomicie odbieranych emisji z tego obiektu. Dzisiaj wraz z wyłączeniem emisji analogowych zakończył sie okres pełen niewiadomych, walki z urzędami, decydentami, pytań do etc. Jak spojrzę na topik i na te ponad 312 podstron to aż jakoś tak dziwnie się robi, że to już KONIEC.
Pamiętacie? Pierwszą emisję w woj. śląskim, a drugą w kraju MUXu testowego TVP, która wystartowała 30 grudnia 2004 roku? Później, walkę wielu osób o ciągłość emisji przerwanej na kilka dni, bodaj, w roku 2010 w czerwcu, a przywróconej rzekomo z powodu informowania społeczeństwach o sytuacji powodziowej?
Mamy wszystko co na ten moment możemy mieć. Doceńmy to!
Drobne zmiany mocy (MUX-2 i może MUX-3), które jeszcze nas czekają to już tylko kosmetyka, niczym sławne "kształtowanie wiązki nadawczej". Cieszę się, że szczęśliwie dobrnęliśmy do finału, którego efekt widzimy na ekranach, a którego jesteśmy współuczestnikami z tej drugiej ale aktywnej strony.

W tym miejscu, osobiście, dziękuję wszystkim, dzięki, którym udało się, a w szczególności Emitelowi, UKE, oraz przedstawicielom Telewizji i SMiADP.
:)

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

A czy to problem wykorzystać kierunkowy (zachodnia małopolska) system antenowy z obecnego analogowego kanału 42 w Kosztowach i doświetlić sygnał Mux-3 dla zachodniej małopolski (np. SFN z Chorągwicą na kanale 50) ??? Chyba że przeszkadza Mux-2 na k.49. Skoro analogowe TVP Info na kanale 50 nie pokrywało dobrze zachodniej małopolski to i pewnie DVB-T nie da rady.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

To tylko dobra wolą TVP, jeśli tego nie zlecą to Emitel przed szereg się nie wysunie i nie zasponsoruje reemisji.

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Koneser »

Maciejek pisze:Nie wiem ilu z Was zdaje sobie sprawę, że to już....koniec ;)
W tym miejscu, osobiście, dziękuję wszystkim, dzięki, którym udało się, a w szczególności Emitelowi, UKE, oraz przedstawicielom Telewizji i SMiADP.
:)
Miałem już takie odczucie tego wieczora przed wyłączeniem analogu, nie chciałem jednak psuć nastroju na forum swoim pytaniem "o czym teraz tu będziemy pisać ?"
Tak to już koniec tej operacji. Może coś odżyje gdy ruszą MUXy 5 i 6, lub Mux 4, gdy sobie go odpuści Polsat (mam taką nadzieję), z racji mizernego zainteresowania tym gadżetem...., a emisja nastąpi z normalnych obiektów Emitelowych, czego sobie i wam życzę.

Również przyłączam się do podziękowań wszystkim wymienionym wyżej.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Dzisiaj o godz. 16.00 będzie włączona jedna z ostatnich planowanych emisji - doświetleń na Podbeskidziu, konkretnie w Ustroniu na g. Czantoria. W związku z tym wydarzeniem do Ustronia zawita Pan Minister MAiC oraz także Wojewoda celem dokonania odbioru wdrożenia III etapu ASO. Zapewne relacja w regionalnych "Aktualnościach" na TVP Katowice.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

U mnie Mux-2 na k.58 jest troszkę silniejszy (lepsze wskazania miernika sygnału na Fergusonie) niż Mux-3 na k. 41. Antena nie jest ustawiona na Skrzyczne tylko bardziej na zachód.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: AdamP »

Koneser pisze: "o czym teraz tu będziemy pisać ?".
W przyszłości np. o kłopotach z sygnałem SFN k.41 (Skrzyczne/Kosztowy/Wręczyca) - to już niedługo ;)
Koneser pisze: lub Mux 4, gdy sobie go odpuści Polsat (mam taką nadzieję), z racji mizernego zainteresowania tym gadżetem
To bardziej niż gadżet. Mogłem odbierać Skrzyczne k.38 1kW (ok. 85km) a nie miałem i nie mam sygnału Mux4 5kW z odległości ok.13km (Bytom) a to ten sam kierunek. Ten Mux to jakieś nieporozumienie.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

Po prostu Info FM nie ma takiej infrastruktury jaką ma Emitel. Małe maszciki , kominy itp. Info FM to spółka Solorza i jest jak jest z operatorem. Myślę że długo to nie pociągnie chyba że będą dokładać do interesu tylko po to by nie wpuścić kolejnych kanałów FTA do DVB-T i tym samym konkurencji dla CP.

Arek_So
Posty: 69
Rejestracja: 18 października 2011, o 11:53
Odbiornik: LG 37LH3000
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Arek_So »

Przed chwilą na minutę znikł kanał 41. Pewnie jeszcze coś robią...

Kurian

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Kurian »

Czy już jest w tej lokalizacja moc docelowa? Czy może jeszcze będą zmiany?

PS. Wreszcie mam MUX-3 ;)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: AdamP »

Z tego co wiem Mux1 i Mux3 mają kanały i moce docelowe, tylko Mux2 na k.58 będzie jeszcze miał podniesioną moc, ale dopiero po wyłączeniu analogu w Kielcach.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

Potwierdzam bardzo ładny odbiór ze Skrzycznego :D , kanał 41 Mux3, 50kW (bez tv Krakow) oraz kanał 58 Mux2 50kW.

Mux3 ze Skrzyczne kanał 41 moc 50kW idzie silniej u mnie niż Mux3 z Katowic na kanale tymczasowym jeszcze 51 moc 2.5kW, (ale tu za to z TV Kraków). Wskazania wg zwykłych odbiorników dla Skrzyczne, jakość 95-99% poziom sygnału 90-94%, podobnie idzie tez Mux2 k.58 moc 50kW.

Podobne wskszania sa dla Mux1 ze Skrzyczne kanał 55 moc 100kW synchronicznie z Katowicami Kosztowy k.55 moc 25kW wg danych Emitela. Mam dwie anteny kierunkowe jedna na Kosztowy, a drugie na płd-zach czyli Skrzyczne i Czechy. ;)

Teraz z kierunku płd-zach na jednej antenie idzie odebrać wszystko co tu można, Mux1,Mux2, Mix3 Polski ze Skrzyczne (ale bez Krakowa) i Czechy Lysa Hora Mux1 i Mux2. Oby tylko eksperymentatorzy nie popsuli sygnału, bo na tym Skrzyczne było już tyle zmian za ostatnie 2 lata ze domowe instalacje, czy zbiorcze nie nadążały za zmiaanami na Skrzyczne, stad lepiej już było odbierać stabilniejsze, chociaż czasami słabsze Katowice, może się to wreszcie zmieni i Skrzyczne mające duży zasięg na Polskę płd-zach bedzie też nadawać stabilniej?! :ugeek:

Dodam jeszcze ze Krakowa z Choragwicy kolo Wieliczki, co mam najblizej w prostej linii 28 km mam zero procent sygnalu na wszystkich multipleksach, gora przeszkadza. Jesli wiec nie bedzie TV Krakw z Kosztowy, tak jak teraz na Mux3 ze Skrzyczne, to sporo tutaj ludzi mieszkajacych ok 10-20 km od granic miasta Krakowa w Gminie Zabierzow i Krzeszowice nie bedzie miala TV Lokalnej Krakow, bo w Krakowie sobie wymyslili nadawanie z drugiej strony miasta wlasciwie z pod Wieliczki, a tu na zachodzie Krakwa brak doswietlen :(
Ostatnio zmieniony 20 marca 2013, o 18:58 przez hol2, łącznie zmieniany 4 razy.

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Koneser »

Nie wiem czy gapfiler MUX3 na K41 w Brennej już ruszył.

W każdym razie u mnie nie zmieniły się parametry odbioru na K41. Nadal jest 96/100 (siła/jakość),
To bardzo dobrze, bo przypomnę, że Skrzyczne i Brenna są dla mnie w jednej linii.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

Jeśli masz w jednej linii to nie masz co się martwić. Gapfiller dostaje ten sygnał z nadajnika co i odbiorca, po czym wysyła go właściwie bez opóźnień dalej, więc nie będziesz miał pre ghost czy post ghost bo sygnał z obu punktów dotrze w tej samej chwili a więc nawet powinien być wzmocniony lub bez zmian.

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Koneser »

Jak sygnał odebrany i przetworzony może nie być opóźniony w stosunku do sygnału wejściowego ?

an10ka-dx
Posty: 316
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: an10ka-dx »

Ciekawostka :!:
Podłączyłem dzisiaj antenę do GM9080, którą mam skierowaną na Chrzelice w celu sprawdzenia jak odbiera tyłem MUX-y ze Skrzycznego i co ciekawe:
MUX1 - poziom 0% jakość 0%
MUX2 - poziom 77% jakość 90%
MUX3 - poziom 77% jakość 90%
Ciekawe dlaczego nie odbieram MUX1 :?: Czy przyczyną jest SFN z Wisły i Katowic :?: Bo Kłodzko to chyba za daleko, choć czasem odbieram Trutnov, Černá hora.

ps.tak odbieram MUX-y anteną skierowaną na Wisłę:
MUX1 - poziom 73% jakość 90%
MUX2 - poziom 74% jakość 90%
MUX3 - poziom 77% jakość 90%

Zablokowany