DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: PanGie »

Zapowiadają zimę stulecia, jak sypnie śniegiem na początku listopada to odpuści w kwietniu :) Dobrze że w Warszawie będą mieli TVN Warszawa, to uratuje mieszkańców stolicy. :D

piotr2802

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: piotr2802 »

Wygląda na to że Kraków i Małopolska będzie przez jakiś czas korzystać z nadajnika na Skrzycznem na 38 kanale. Ja już w tej chwili w Krakowie odbieram MUX skaładjący się z 3 kanałów TVP.
Trzeba będzie chyba zaopatrzyć się w dwie anteny : jedna ustawiona na Chorągwicę a druga na zachód na Skrzyczne.
Jak połączyć dwie anteny siatkowe ze wzmacniaczami w jeden kabel ??

zgf1

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: zgf1 »

Na swieta pewnie ruszy mux2 trzymajmy kciuki. :)

A o MUX3 wiadomo cos?
Cokolwiek?

stanisław

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: stanisław »

zgf1 pisze:Na swieta pewnie ruszy mux2 trzymajmy kciuki. :)

A o MUX3 wiadomo cos?
Cokolwiek?
Dla Podbeskidzia w okresie przejściowym wyznaczone są dwa multipleksy,pierwszy i drugi.
Częstotliwość dla multipleksu trzeciego jest dopiero w okresie docelowym uruchomienie przewidziane jest w etapie ostatnim , w kwietniu 2014 roku.


Do czasu rozpoczęcia regularnych emisji w ramach MUX2 na kanale TV nr 38, kanał ten będzie mógł być wykorzystywany do eksperymentu prowadzonego dotychczas przez TP Emitel i TVP. Owszem istnieje ryzyko, że po uruchomieniu nadawania programów w ramach MUX2 na kanale 38, w przypadku gdy TVP nie zechce kontynuować dotychczasowych testów na kanale TV nr 62 (w ramach MUX1 lub MUX3), nastąpi brak dostępu do programu TVP Info, TVP1,.TVP2 cyfrowo.
W efekcie tych działań pozbawi mieszkańców Podbeskidzia dostępu do TVP Katowice.
Faktem jest ,że nawet w Bielsku- Białej duża część mieszkańców nie ma innej możliwości odbioru programu TVP Katowice jak tylko poprzez telewizję kablową .
W miejscowościach , w których nie ma ,, kablówek" w zasadzie jest to niemożliwe.
Natomiast korzystając z ofert platform cyfrowych w ofercie mają program Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego( WOT)
Jedyna szansa jest uruchomienie nadawanie programów w ramach MUX1.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Drekan »

stanisław pisze:Dla Podbeskidzia w okresie przejściowym wyznaczone są dwa multipleksy,pierwszy i drugi.
Częstotliwość dla multipleksu trzeciego jest dopiero w okresie docelowym uruchomienie przewidziane jest w etapie ostatnim , w kwietniu 2014 roku
Rozumiem wątek jest długi i mało któremu nowemu użytkownikowi się chce czytać go w całości. Jednak czasem można tym sposobem znaleźć ciekawe informacje. ;)
mac_33 pisze:ja dodatkowo pytałem UKE o kanały i też dziś odpisali:
Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pański e-mail uprzejmie informuję, że zgodnie z
warunkami rezerwacji częstotliwości dokonanej na rzecz spółek:
Telewizja Polsat S.A., TVN S.A., Polskie Media S.A., Telewizja Puls Sp. z
o.o. w decyzji Prezesa UKE nr DZC-WTV-5157-14/10 (91) z dnia 7 lipca 2010
r. na rozpowszechnianie programów: POLSAT, TVN, TV4, PULS oraz czterech
programów wskazanych w decyzjach Przew. KRRiT w multipleksie 2 (MUX2),
rozpoczęcie nadawania wspomnianych programów na obszarze wykorzystania
częstotliwości WISŁA powinno nastąpić nie później niż 30 września
2010 r. a na obszarze KATOWICE nie później niż od dnia 31 lipca 2011 r.
Z kolei z godnie z informacjami udzielonymi przez TVP rozpoczęcie emisji
programów Telewizji Publicznej na terenie województwa śląskiego powinno
nastąpić nie później niż 1 sierpnia 2011 r.
(http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6).
Częstotliwości możliwe do wykorzystanie w rejonie woj. śląskiego do
emisji programów w ramach MUX1, MUX2 i MUX3:

KATOWICE/Kosztowy:
MUX1 - kanał TV nr 55 (100 kW)
MUX2 - kanał TV nr 49 (100 kW)
MUX3 - kanał TV nr 51 (na okres przejściowy); kanał TV nr 41
(docelowo)
WISŁA/Skrzyczne
MUX1 - kanał TV nr 62 (10 kW; na okres przejściowy - do 31 lipca 2013
r.); kanał TV nr 55 (100 kW; docelowo)
MUX2 - kanał TV nr 38 (1 kW lub 5 kW przy odpowiednich ograniczeniach
mocy promieniowanej w kierunku Słowacji; na okres przejściowy do 31 lipca
2013 r.); kanał TV nr 58 (100 kW; docelowo)
MUX3 - kanał TV nr 42 (na okres przejściowy); kanał TV nr 41
(docelowo).

Z poważaniem
PS. Informacje odnośnie terminów startu obu multipleksów uległy w międzyczasie zmianie. ;)

stanisław

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: stanisław »

Drekan pisze:
stanisław pisze:Dla Podbeskidzia w okresie przejściowym wyznaczone są dwa multipleksy,pierwszy i drugi.
Częstotliwość dla multipleksu trzeciego jest dopiero w okresie docelowym uruchomienie przewidziane jest w etapie ostatnim , w kwietniu 2014 roku
Rozumiem wątek jest długi i mało któremu nowemu użytkownikowi się chce czytać go w całości. Jednak czasem można tym sposobem znaleźć ciekawe informacje. ;)
mac_33 pisze:ja dodatkowo pytałem UKE o kanały i też dziś odpisali:
Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pański e-mail uprzejmie informuję, że zgodnie z
warunkami rezerwacji częstotliwości dokonanej na rzecz spółek:
Telewizja Polsat S.A., TVN S.A., Polskie Media S.A., Telewizja Puls Sp. z
o.o. w decyzji Prezesa UKE nr DZC-WTV-5157-14/10 (91) z dnia 7 lipca 2010
r. na rozpowszechnianie programów: POLSAT, TVN, TV4, PULS oraz czterech
programów wskazanych w decyzjach Przew. KRRiT w multipleksie 2 (MUX2),
rozpoczęcie nadawania wspomnianych programów na obszarze wykorzystania
częstotliwości WISŁA powinno nastąpić nie później niż 30 września
2010 r. a na obszarze KATOWICE nie później niż od dnia 31 lipca 2011 r.
Z kolei z godnie z informacjami udzielonymi przez TVP rozpoczęcie emisji
programów Telewizji Publicznej na terenie województwa śląskiego powinno
nastąpić nie później niż 1 sierpnia 2011 r.
(http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6).
Częstotliwości możliwe do wykorzystanie w rejonie woj. śląskiego do
emisji programów w ramach MUX1, MUX2 i MUX3:

KATOWICE/Kosztowy:
MUX1 - kanał TV nr 55 (100 kW)
MUX2 - kanał TV nr 49 (100 kW)
MUX3 - kanał TV nr 51 (na okres przejściowy); kanał TV nr 41
(docelowo)
WISŁA/Skrzyczne
MUX1 - kanał TV nr 62 (10 kW; na okres przejściowy - do 31 lipca 2013
r.); kanał TV nr 55 (100 kW; docelowo)
MUX2 - kanał TV nr 38 (1 kW lub 5 kW przy odpowiednich ograniczeniach
mocy promieniowanej w kierunku Słowacji; na okres przejściowy do 31 lipca
2013 r.); kanał TV nr 58 (100 kW; docelowo)
MUX3 - kanał TV nr 42 (na okres przejściowy); kanał TV nr 41
(docelowo).

Z poważaniem
PS. Informacje odnośnie terminów startu obu multipleksów uległy w międzyczasie zmianie. ;)
Pisać każdy może jeden lepiej drugi gorzej a prawda jest taka-w okresie przejściowym praktycznie nie ma możliwości uruchomienia MUX3 z obiektu RTCN Wisła / Skrzyczne.

Dla tej lokalizacji jest w okresie przejściowym wyznaczony kanał 42 z polaryzacją H, ale na tym samym kanale jest prowadzona emisja z odległego o 56km RTCN Katowice / Kosztowy (CH42, TVP Info, ERP=10kW), której nie wolno zakłócać. W praktyce zakłócenia mogą się już pojawić przy emisji mniejszej niż 10 W (watów!) ERP z Wisły.

Taka emisja < niż 10W nie zapewnia jakiegokolwiek pokrycia terenu, stąd brak wg nas możliwości uruchomienia emisji sygnału multipleksu III w Wiśle wcześniej niż w dacie wskazanej w harmonogramie z umowy na mux III.

goldfinger

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: goldfinger »

Nareszcie zamiast teoretyzowania i domysłów zaczynają się w tym temacie pojawiać jakieś konkrety. BRAWO!

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: mac_33 »

stanisław
stąd brak wg nas możliwości uruchomienia emisji sygnału multipleksu III w Wiśle wcześniej niż w dacie wskazanej w harmonogramie z umowy na mux III
mogłbys rozwinac kogo reprezentujesz? jesli było wczesniej to niedoczytalem

Jurcio
Posty: 71
Rejestracja: 3 września 2009, o 14:33
Miejscowość: Bielsko-Biała
Odbiornik: Samsung x2 /Analizator H30 FLEX Televes /DIGITRADIO
Instalacja antenowa: 2 anteny trójramienne/wzm. program. AVANT X Televes/zawiesz. 420m n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne; Szyndzielnia, Ostrava,Praděd.

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Jurcio »

mac_33 pisze:ja dodatkowo pytałem UKE o kanały i też dziś odpisali:
Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pański e-mail uprzejmie informuję, .......
rozpoczęcie nadawania wspomnianych programów na obszarze wykorzystania
częstotliwości WISŁA powinno nastąpić nie później niż 30 września
2010 r
. ........
Z poważaniem
Czyżby? to chyba się coś poślizgneło :roll:
Chociaż trudno zrozumieć powody, dlaczego mając czynny nadajnik na kanale dedykowanym do Mux2 robi się dalej anachroniczne testy w MPEG2 3 programów TVP, zamiast właczyć Muxa2 z 8 programami w MPEG4

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: mac_33 »

to byl mail z 3 sierpnia 2010;
Jurcio pisze:
mac_33 pisze:ja dodatkowo pytałem UKE o kanały i też dziś odpisali:
Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pański e-mail uprzejmie informuję, .......
rozpoczęcie nadawania wspomnianych programów na obszarze wykorzystania
częstotliwości WISŁA powinno nastąpić nie później niż 30 września
2010 r
. ........
Z poważaniem
Czyżby? to chyba się coś poślizgneło :roll:
Chociaż trudno zrozumieć powody, dlaczego mając czynny nadajnik na kanale dedykowanym do Mux2 robi się dalej anachroniczne testy w MPEG2 3 programów TVP, zamiast właczyć Muxa2 z 8 programami w MPEG4

goldfinger

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: goldfinger »

Jurcio pisze:...robi się dalej anachroniczne testy w MPEG2 3 programów TVP, zamiast właczyć Muxa2 z 8 programami w MPEG4
Gdyby nie te "anachroniczne testy" to na obszarze odbioru ze Skrzycznego mielibyśmy to co jest obecnie w Krakowie czyli co? Nic.
Tak przynajmniej możemy cieszyć się bdb jakości odbiorem programów TVP (oczywiście dla kogoś kto odbiera te programy przy pomocy zewnętrznego tunera i telewizora CRT różnicy pomiędzy dobrym odbiorem analogu a odbirem cyfrowym nie ma praktycznie żadnej, różnica wychodzi dopiero przy oglądaniu LCD lub plazmy). Poza tym nie wiem czy dla kogoś ma jakieś znaczenie to, czy telewizor odbiera program nadawany w kompresji MPEG-2 lub MPEG-4, chyba ze przy odbiorze MPEG-4 poprawia sie samopoczucie telewidza, to co innego... ;)
Jeśli wytrzymaliśmy tyle czasu, to te dwa miesiace też wytrzymamy, bo teoretycznie prace na Skrzycznem, ze względu na położenie obiektu powinny zacząć się chyba w pierwszej kolejności...

stanisław pisze: Faktem jest ,że nawet w Bielsku- Białej duża część mieszkańców nie ma innej możliwości odbioru programu TVP Katowice jak tylko poprzez telewizję kablową .
W miejscowościach , w których nie ma ,, kablówek" w zasadzie jest to niemożliwe.
Natomiast korzystając z ofert platform cyfrowych w ofercie mają program Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego( WOT)

Taka sytuacja nie występuje tylko w BB, ale też i w innych miejscach naszego regionu.
Więc jesli będzie taki scenariusz że TVP i Emitel nie zdecydują się na uruchomienie obecnego przekazu na innym kanale to... będzie kiepsko :?

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: pikaczu »

jaka jest moc sygnalu z skrzycznego? bo od dzisiaj cos odbieram, ale jest czarny ekran, i pisze niedostrojony. antena na kosztowy mam

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Drekan »

stanisław pisze: Pisać każdy może jeden lepiej drugi gorzej a prawda jest taka-w okresie przejściowym praktycznie nie ma możliwości uruchomienia MUX3 z obiektu RTCN Wisła / Skrzyczne.

Dla tej lokalizacji jest w okresie przejściowym wyznaczony kanał 42 z polaryzacją H, ale na tym samym kanale jest prowadzona emisja z odległego o 56km RTCN Katowice / Kosztowy (CH42, TVP Info, ERP=10kW), której nie wolno zakłócać. W praktyce zakłócenia mogą się już pojawić przy emisji mniejszej niż 10 W (watów!) ERP z Wisły.

Taka emisja < niż 10W nie zapewnia jakiegokolwiek pokrycia terenu, stąd brak wg nas możliwości uruchomienia emisji sygnału multipleksu III w Wiśle wcześniej niż w dacie wskazanej w harmonogramie z umowy na mux III.
Jednak i tak uważam, że jest to lepsza alternatywa niż 51 kanał przeznaczony dla Kosztowego. Ostatecznie uruchomienie 2 multipleksu też wiąże się możliwościami kolizji z działającymi emisjami analogowymi, a nawet koniecznością wyłączenia niektórych emisji. :o

Myślę, że można poświęcić nadawanie TVP Info Kraków dla rejonu Katowic, by zapewnić emisję całej paczki programów TVP. Ostatecznie jest to kanał TVP i decyzją Telewizji Publicznej może zostać wyłączony, by zwolnić miejsce dla emisji 3 MUX REG. ;)

Jednak osobiście uważam, że zdecydowanie lepszym wyborem byłby kanał 45. Chyba, że przeoczyłem jakieś kolidujące nadawanie na tym kanale w zasięgu Skrzycznego. Nie wiem czemu ten kanał ma leżeć odłogiem. Ale co ja tam mam do gadania. :evil:

marcco73

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: marcco73 »

Witam,jeśli teraz Skrzyczne przy mocy 0,5kW ma taki zasięg jak tu
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html; ... 40B0C65564, to bądźmy dobrej myśli jeśli MUX2 będzie mial moc 10x większą - czyli ok. 5kW...
pozdrawiam

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Tom345 »

10-krotnie większa moc nie równa się 10-krotnie większemu zasięgowi.

marcco73

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: marcco73 »

Tom345 pisze:10-krotnie większa moc nie równa się 10-krotnie większemu zasięgowi.
jasne że tak,nam wystarczy tylko 2x większy.... :D

stanisław

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: stanisław »

marcco73 pisze:Witam,widze że Pan T.Berezowski jest on-line - krótka piłka,czy może Pan podać z jaka mocą będzie nadawać MUX2 ze Skrzycznego..?Jeśli nie Pan,to kto? Chyba że sie myle....pozdrawiam.
Ja pragnę zapyta Pana T.Berezowskiego -czy to prawda czy blef ?
Nadawanie na obszarze Wisła /Skrzyczne będzie działało w MPEG 2 do końca roku i zostanie wówczas przełączone na MPEG4. To znaczy,że zgodnie z Harmonogramem na MUX2 ?

Tomasz Berezowski

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Tomasz Berezowski »

stanisław pisze:
marcco73 pisze:Witam,widze że Pan T.Berezowski jest on-line - krótka piłka,czy może Pan podać z jaka mocą będzie nadawać MUX2 ze Skrzycznego..?Jeśli nie Pan,to kto? Chyba że sie myle....pozdrawiam.
Ja pragnę zapyta Pana T.Berezowskiego -czy to prawda czy blef ?
Nadawanie na obszarze Wisła /Skrzyczne będzie działało w MPEG 2 do końca roku i zostanie wówczas przełączone na MPEG4. To znaczy,że zgodnie z Harmonogramem na MUX2 ?
Nie wiem, do kiedy będzie nadawany MPEG-2 z tej lokalizacji. Jedno jest dla mnie pewne, MUX2 w MPEG-4 ze Skrzycznego ruszy najpóźniej 31 grudnia 2010.

stanisław

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: stanisław »

Jednak osobiście uważam, że zdecydowanie lepszym wyborem byłby kanał 45. Chyba, że przeoczyłem jakieś kolidujące nadawanie na tym kanale w zasięgu Skrzycznego. Nie wiem czemu ten kanał ma leżeć odłogiem. Ale co ja tam mam do gadania. :evil:[/quote]
Odpowiadam nie można ponieważ -Kanał 45 – obok Podbeskidzia zabrali Czesi ?

stanisław

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: stanisław »

Tomasz Berezowski pisze:
stanisław pisze:
marcco73 pisze:Witam,widze że Pan T.Berezowski jest on-line - krótka piłka,czy może Pan podać z jaka mocą będzie nadawać MUX2 ze Skrzycznego..?Jeśli nie Pan,to kto? Chyba że sie myle....pozdrawiam.
Ja pragnę zapyta Pana T.Berezowskiego -czy to prawda czy blef ?
Nadawanie na obszarze Wisła /Skrzyczne będzie działało w MPEG 2 do końca roku i zostanie wówczas przełączone na MPEG4. To znaczy,że zgodnie z Harmonogramem na MUX2 ?
Nie wiem, do kiedy będzie nadawany MPEG-2 z tej lokalizacji. Jedno jest dla mnie pewne, MUX2 w MPEG-4 ze Skrzycznego ruszy najpóźniej 31 grudnia 2010.
To już coś?
Dziękuje serdecznie - to jest prawda .

Zablokowany