DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

jarjar82

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: jarjar82 »

Mam pytanie do osób bardziej zaznajomionych z tematem :)

Jakość odbieranego u mnie sygnału na LV6 to 80% ....TV samsung CRT ;) Obraz żyleta .....ALE :!: podczas kiedy wyświetlany jest obraz z czarnymi (ciemnymi) lokacjami od znaczka kategorii wiekowej programu (np żółty trójkąt) lub od jakiegokolwiek jasnego punktu ciągnie się smuga w prawo przez cały obraz :( nie jest to bardzo widoczne ale odkąd to zauważyłem nie daje mi spokoju .....Czy można to jakoś wyeliminować?? Może to naturalne przy CRT ? :roll:

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: afticn »

Drekan@
Proszę o pomoc w przeliczeniu jak wysoko maszt?
Z góry dzięki.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Drekan »

afticn pisze:Drekan@
Proszę o pomoc w przeliczeniu jak wysoko maszt?
Z góry dzięki.
Ponieważ Cieszyn to górki i doliny, możliwości poprawnego odbioru mocno się zmienia, w zależności od dokładnej lokalizacji twojego miejsca zamieszkania.

Po zdjęciach widzę, że dobrze operujesz na stronce http://www.dvbtmap.eu.
Pozostaje ci tylko pobawić się z suwakiem wysokości zamocowania anteny (jest w lewym dolnym rogu obok parametrów twojej lokalizacji) i obserwować czy linia na obrazku (pomiędzy twoją lokalizacją a nadajnikiem) pokazującym "profil terenu" przestanie przechodzić lub stykać się z przeszkodami terenowymi.

Gdy linia będzie przebiegać ponad przeszkodami to pozostaje odczytać wskazania wysokości umieszczenia anteny i przeprowadzić próbę (prowizorycznie dźwignąć antenę na taką wysokość i sprawdzić odbiór na tunerze). Dopiero gdy uzyskasz akceptowalny odbiór to zamocujesz antenę na stałe (możesz spróbować odbierać na jednej lub drugiej antenie i wybrać tę dającą stabilniejszy odbiór). ;)

rafic

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: rafic »

Dlaczego jakość obrazu skacze od 100 do 80%

yoyo

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: yoyo »

A ja napiszę profilaktycznie dla osób odbierających na nboxach. Wymieniłem na Turbo ze zwykłego recordera i widać że algorytmy radzenia sobie ze słabym sygnałem Turbo Recorder ma sporo lepsze (na tym samym USB Sticku).
A apropos powyższych postów, to przeskoczenie gór za pomocą masztu chyba nie jest takie proste. Jakiej wysokości musiałby być ten maszt? Chyba, że naprawdę niewiele brakuje do uzyskania widoczności.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Nardis »

rafic pisze:Dlaczego jakość obrazu skacze od 100 do 80%
Po drodze od nadajnika do anteny odbiorczej pewno jest gęsty las z wysokimi kołyszącymi się na wietrze drzewami i sygnał pomiędzy nimi się odbija i interferuje także po wyjściu z lasu i stąd te wahania jakości.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Drekan »

yoyo pisze:A apropos powyższych postów, to przeskoczenie gór za pomocą masztu chyba nie jest takie proste. Jakiej wysokości musiałby być ten maszt? Chyba, że naprawdę niewiele brakuje do uzyskania widoczności.
Patrząc na twój profil terenu widać, że można odbierać 3 multipleks nawet przy braku bezpośredniej widoczności nadajnika. 8-)
A u kolegi afticn, profil jest o niebo korzystniejszy, więc i szanse na poprawny odbiór rosną. Zresztą zobacz, problemem nie są góry tylko pierwsze wzniesienie w kierunku nadajnika. Ale profil może być mylący, więc ciężko tak na oko powiedzieć, jak wysoko trzeba umieścić antenę, ponad poziom terenu. :?:
Obrazek
Zresztą ze wzmacniaczami nie ma sensu zbyt przesadzać. Zwłaszcza w sytuacji gdy na sąsiednim kanale nadawana jest (jeszcze ;) ) z mocą ponad 300kW analogowa ĆT1.

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: afticn »

Witam.
Muszę poinformować o małym sukcesie,dzisiaj ku mojemu zaskoczeniu pojawił się w końcu kanał 38.
Postanowiłem,sam nie wiem czemu wymienić stary"czytaj sprawny" zasilacz antenowy z separatorem ZS 12v-100mA na nowy,identycznie ten sam ZS 12v-100mA,i mała miła niespodzianka kanał 38 zaświecił na antenie -ATK-LOG/2-65-ANTENA LOGARYTMICZNA,z wzmacniaczem LG2 do anten logarytmicznych 25dB.
Obraz nie jest jeszcze stabilny,ale da się oglądać.
Za poradą kolegi zrobiłem test na jakiej wysokosci mam postawić antene na masztcie,teraz z przycinającym obrazem mam na wysokosci około 17m:

Obrazek

według symulacji terenu,maszt jak podniosę na 20 metrów odsłania widok,pozostaje mi podnieść o 3 metry:
Obrazek

Zobaczymy jutro efekt.
Pozdrawiam.

yoyo

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: yoyo »

afticn pisze:Witam.
Muszę poinformować o małym sukcesie,dzisiaj ku mojemu zaskoczeniu pojawił się w końcu kanał 38.
A mux-3 masz bez zacięć, tak? Walka tylko o kanał 38 - rozumiem dobrze? Bo u mnie właśnie tak, z tym, że mój profil terenu to już zupełna porażka. Ale ostatnie 3 dni trochę jakby lepiej ten mux-2, momentami można coś obejrzeć - zauważyliście też u siebie lekką poprawę mux-2? Jutro zrobię jeszcze jeden eksperyment, jak mi się uda, to się pochwalę, ale na razie nic nie mówię, bo spodziewam się raczej porażki ;)
A jak robiłem pomiary wysokości masztu jaki miałbym zastosować do uzyskania widoczności, to skali suwaka na dvbtmap.eu szybko zabrakło ;)

elwood-xp

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: elwood-xp »

Obrazek

Witam, poradzicie może jaka byłaby najlepsza antena względem powyższego ukształtowania terenu, aby odebrać sygnał ze Skrzycznego?
http://img41.imageshack.us/i/zasig.jpg

VITEK2442
Posty: 100
Rejestracja: 13 lutego 2011, o 14:34
Miejscowość: Hawierzów
Odbiornik: Zircon Fire DVB-T2 HEVC
Instalacja antenowa: Anteny zbiorcze STA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava,Pradziad,Wisla/Skryzcyne

dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: VITEK2442 »

Witam.Slowacki Towercom na swojich stronach http://dvbt.towercom.sk poinformowal o planach vylaczania analogu na nadajnikach Zilina-Krizava a Vielka Javorina
http://dvbt.towercom.sk/aktuality.php?article=208 i http://dvbt.towercom.sk/aktuality.php?article=209 Bede to oznacac dla Emitela moźliwośc powiekśyć moc na nadajniku Wisla/Skrzyczne na k38.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Nardis »

elwood-xp pisze:Obrazek

Witam, poradzicie może jaka byłaby najlepsza antena względem powyższego ukształtowania terenu, aby odebrać sygnał ze Skrzycznego?

Antena paraboliczna o D>=2,5m średnicy z 17-elementową kanałową yagi w jej ognisku + wzmacniacz 30db o szumach <1db :)

pozdrowienia,
Nardis
Olkusz

Paweł84

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Paweł84 »

Witam wszystkich serdecznie, dziękuje za szereg dyskusji toczących się u Was na forum, wiele razy mi pomogły w rozwiązaniu różnych problemów, ale mam jeden i to poważny, proszę o pomoc. Problemem jest kanał nr 38. Zacznę chronologicznie:
24 grudzień 2010 znalazłem paczkę ośmiu programów na 38 kanale. Błędy 5-6 siła sygnału 70
odbieram około 2 tygodni. Sygnał znika, czarny ekran. Miesiąc później znów pojawia się paczka 8 kanałów tylko na kilka dni.
1 luty w akcie desperacji biorę tv do bagażnika,jadę do wujka (u niego zawsze kanały cyfrowe działają na zwykłej siatce) i o dziwo wyszukuję paczkę kanałów - wniosek: tv sprawny.
26 marzec znalazłem paczkę TVP (chwała Emitelowi za to) - błędy 2-3, siła sygnału 60 , paczki z 38 kanału nadal nie ma.
Telewizor Samsung Le32B650 (ma na 200% Mpeg4), procedura wyszukiwania kanałów: Menu, Kanał, Wyszukiwanie automatyczne, Naz., Cyfr.
Antena zewnętrzna:Atx 55 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... XA3695.htm
Antena wypróbowywana z symetryzatorem i z płytkami wzmacniającymi z regulacją siły wzmocnienia i bez tej regulacji. Ponadto próbowałem na zwykłej siatce, ale nie znalazłem cyfrowych kanałów, analogowe śnieżyły.
Mieszkam w Jeleśni koło Żywca.
Pozdrawiam.

greggy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: greggy »

A widzisz z dachu Hutyrów? Tak, to na niego skieruj antenę.
Upps. Widzę że przesłonięte górkami.
Może być że to śnieg sprzyjał odbiciom, a teraz jest gorzej.
Poczytaj post od fachowca - to normalne zjawisko, gdy masz górami przesłonięty nadajnik:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=13204#p13204

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Drekan »

elwood-xp pisze:Obrazek

Witam, poradzicie może jaka byłaby najlepsza antena względem powyższego ukształtowania terenu, aby odebrać sygnał ze Skrzycznego?
http://img41.imageshack.us/i/zasig.jpg
Musiałbyś zainwestować w którąś z najlepszych dostępnych na rynku anten. Dodatkowo nie gwarantowałoby to wcale poprawnego odbioru. :(

Skrzyczne nadaje z tymczasowymi czyli niewielkimi mocami. To w połączeniu z dużą odległością czyli ponad 100km i twoim profilem terenu nie wróży możliwości poprawnego odbioru. Sygnał po przebyciu 100km trafia na wzgórza, znajdujące się tuż przed twoją lokalizacją i to one będą skutecznie wytłumiały sygnał ze Skrzycznego.

Chyba, że uda ci się podnieść antenę na tyle wysoko, że będziesz miał czystą przestrzeń między anteną i nadajnikiem. A to przy dalekich odbiorach jest konieczne.

Myślę, że powinieneś raczej poczekać na uruchomienie Wręczycy. ;)

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Szymon_Zy »

Obrazek

Jesli dobrze widze z Klepaczka bedzie jeszcze gorzej. Chyba kolega elwood-xp bedzie musial poczeka na cos blizej. Nie warto inwestowac Bog wie ile w instalacje jesli sprawa jest sliska, a moze niedlugo cos blizej wlacza. Na razie proponuje sprawdzic Skrzyczne tylko w dvbmap ustaw sobie dokladnie lokalizacje i wysokosc anteny nad gruntem bo teraz chyba jest 0.

elwood-xp

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: elwood-xp »

Drekan pisze:
elwood-xp pisze:Obrazek

Witam, poradzicie może jaka byłaby najlepsza antena względem powyższego ukształtowania terenu, aby odebrać sygnał ze Skrzycznego?
http://img41.imageshack.us/i/zasig.jpg
Musiałbyś zainwestować w którąś z najlepszych dostępnych na rynku anten. Dodatkowo nie gwarantowałoby to wcale poprawnego odbioru. :(

Skrzyczne nadaje z tymczasowymi czyli niewielkimi mocami. To w połączeniu z dużą odległością czyli ponad 100km i twoim profilem terenu nie wróży możliwości poprawnego odbioru. Sygnał po przebyciu 100km trafia na wzgórza, znajdujące się tuż przed twoją lokalizacją i to one będą skutecznie wytłumiały sygnał ze Skrzycznego.

Chyba, że uda ci się podnieść antenę na tyle wysoko, że będziesz miał czystą przestrzeń między anteną i nadajnikiem. A to przy dalekich odbiorach jest konieczne.

Myślę, że powinieneś raczej poczekać na uruchomienie Wręczycy. ;)
Dzięki za podpowiedzi:) Wręczyca startuje pod koniec kwietnia, więc może faktycznie lepiej poczekac. Zwyczajnie byłem ciekaw, czy fizycznie byłoby wykonalne wychwycenie czegokolwiek ze Skrzycznego:)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Drekan »

Szymon_Zy pisze:Jesli dobrze widze z Klepaczka bedzie jeszcze gorzej. Chyba kolega elwood-xp bedzie musial poczeka na cos blizej. Nie warto inwestowac Bog wie ile w instalacje jesli sprawa jest sliska, a moze niedlugo cos blizej wlacza. Na razie proponuje sprawdzic Skrzyczne tylko w dvbmap ustaw sobie dokladnie lokalizacje i wysokosc anteny nad gruntem bo teraz chyba jest 0.
Profilu nie sprawdzałem, więc zasugerowałem się tym, że nadajnik Wręczyca jest bliżej i będzie nadawał z dużo większą mocą 100kW. :oops:

W takim przypadku, pozostaje próbować odbierać Skrzyczne z obecną instalacją antenową. Na podstawie uzyskanych efektów, dopiero można zdecydować o szansach na poprawny odbiór. Bez śladu sygnału na obecnej antenie, ciężko liczyć na stabilny odbiór z lepszą anteną.

Pozostaje próbować. ;)

elwood-xp

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: elwood-xp »

Drekan pisze:
Szymon_Zy pisze:Jesli dobrze widze z Klepaczka bedzie jeszcze gorzej. Chyba kolega elwood-xp bedzie musial poczeka na cos blizej. Nie warto inwestowac Bog wie ile w instalacje jesli sprawa jest sliska, a moze niedlugo cos blizej wlacza. Na razie proponuje sprawdzic Skrzyczne tylko w dvbmap ustaw sobie dokladnie lokalizacje i wysokosc anteny nad gruntem bo teraz chyba jest 0.
Profilu nie sprawdzałem, więc zasugerowałem się tym, że nadajnik Wręczyca jest bliżej i będzie nadawał z dużo większą mocą 100kW. :oops:

W takim przypadku, pozostaje próbować odbierać Skrzyczne z obecną instalacją antenową. Na podstawie uzyskanych efektów, dopiero można zdecydować o szansach na poprawny odbiór. Bez śladu sygnału na obecnej antenie, ciężko liczyć na stabilny odbiór z lepszą anteną.

Pozostaje próbować. ;)
Antena u mnie znajduje sie gdzies na 15/18 metrach wysokosci, moze cos sie uda... ...tv to nie DX;) Ale co tam, o ile pogoda dopisze sprobuje szczescia i dam znac.
Dzieki raz jeszcze za sugestie.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: pikaczu »

moj tata ma nadal problem z mux 3, bo nadal nie odbiera. jest 3 w kolejce po antenie, tzn, po rozdzielaczach antenowych. ja jestem pierwszy, i mam oba muxy po 100%. czy trzeba powymieniac kable? jak bedzie z kosztow, to bedzie mial tata, nawet po tych rozdzielaczach?

Zablokowany