DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: afticn »

Panie Jarosławie,i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz,w dniu 05.04.2011 zainwestowałem kilaset złotych w instalacje ,która pozwoliła mi osiągnąć mux 2,czy sądzi Pan iż pieniążki,które wyłorzyłem,chciałem wyrzucić w błoto nie ...bo mux 2 działał mi do 30.04.2011,czy koniecznie chcę Pan widzieć fakturę zapłaty???
A może osobę która instalowała mi układ antenowy,zapraszam do wątku o którym wtedy wspomniałem,a może nazwisko instalatora,zapewniam będzie Panu nie zręcznie.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: pikaczu »

igorlan pisze:
pikaczu pisze:no mam na kosztowy, ale przed dwoma tygodniami, mialem jeszcze mux 2(ze skrzycznego), o sygnale 80%, ale teraz brak sygnalu
To miałeś szczęście a teraz ustaw antenę na Skrzyczne i po problemie.
nie chce, bo z kosztow mam analogowe

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Jarosław Bałuka »

afticn pisze:Panie Jarosławie....
W żaden sposób nie chcę Panu zarzucać nie prawdy.
Jest Pan pracownikiem Krakowskiej placówki firmy Emitel,i tam faktycznie ciężko było uzyskać mi informacje.
Jednakże dzwoniąć do siedziby firmy Emitel w Warszawie tel:+48225783301 uzyskałem informacje iż FEC został zmieniony.
Po nitce do kłębka odtworzyłem drogę jaką dotarł Pan do tej informacji i muszę tu sprostować pewne nieporozumienie, za które przepraszamy - zmiana o której Pan wspomina owszem odbyła się ale wcześniej i w zupełnie innym miejscu sieci, nie na Skrzycznem.

d.kostyra
Posty: 39
Rejestracja: 15 marca 2009, o 12:16

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: d.kostyra »

Jarosław Bałuka pisze:
afticn pisze:Panie Jarosławie Bałuka.
Podane tu wczoraj moje informacje o wydanej koncesji 5KW do nadawania mux2 w okresie przejsciowym,powtarzam w okresie przejsciowym uzyskałem od UKE.,i są to informacje wiarygodne,i proszę ustosunkować się do mocy 5KW,bo taką koncesje do nadawania uzyskaliście.

Druga sprawa,dotyczy jak Pan wspomina,tylko wymiany oświetlenia,i też po trochu mija się Pan z prawdą,może i wymiana oświetlenia była,ale nic pan nie wspomniał o zmienionym współczyniku FEC 2/3 i interwał ochronny 1/8 na obecny 3/4 i 1/8,co kolega blockbuster w poście http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=17&t=1895 a ja o tej zmianie dowiedziałem się wczoraj dzwoniąc do Dyrekcji Emitel w Warszwie.

Trzecia najbardziej nas odbiorców nurtująca sprawa,jak Pan wspomniał iż silny czeski sygnał kanału 37 robi resztę problemu,to niech nam Pan podpowie jak my jako zwykli odbiorcy,którzy zainwestowali rózne kwoty nie jednokroć nie małe,aby cieszyć się odbiorem DVB-T,nagle przez Czeski mux stracili zasięg mogli ponownie cieszyć się poprawnym działaniem naszego mux2 kanał 38.

Liczę i proszę Pana,aby do każdych z trzech przytoczonych tu kwesti się Pan ustosunkował.
Z góry dziękuję.Pozdrawiam.
Otrzymaliśmy pozwolenie radiowe DZC-WTV-5151-92/10(2), w którym ujęto maksymalną zastępczą moc promieniowania (ERP) 1,0kW, co związane jest z warunkami technicznymi obiektu Skrzyczne.

Parametry emisji weryfikowałem bezpośrednio z załogą obiektu, od momentu włączenia emisji jest CR 3/4 i GI 1/8. Warto wspomnieć, że uprzednio prowadzona emisja w MPEG-2 posiadała parametry CR 3/4 i GI 1/32, więc CR nie uległo zmianie. Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego komuś tuner pokazywał 2/3 tak samo, jak nie potrafię wytłumaczyć czemu jeden z posiadanych przez mnie tunerów (Kaon KTSC-5660HD) pokazuje 2/3 mimo że w rzeczywistości jest 3/4.

Co do czeskiej emisji na k.37 i ewentualnego jej wpływu na odbiór sąsiedniego k.38 - nikt tu nie przesądza czy faktycznie jest powodem problemów z odbiorem k.38. Są to jedynie przypuszczenia, jako jedna z potencjalnie możliwych przyczyn "na gorąco" wnioskowanych z informacji z forum oraz w oparciu o fakt, że od strony technicznej nie było żadnych zmian w emisji (może poza tym, że od kliku dni jest tam zima i anteny na Skrzycznem są całkowicie oblodzone co może mieć jakiś wpływ).
Panie Jarku

Mieszkam w Lędzinach. Odbieram telewizję naziemną z nadajnika w Kosztowach. W moim miejscu zamieszkania antena zbiorowa ukierunkowana jest na Kosztowy. Odbieramy na niej sygnał ze Skrzycznego i Lysej Hory. Do 26 kwietnia sygnał MUX 2 na kanale 38 był be zarzutu. Jakość sygnału na poziomie 45 - 51%. Od 27 sygnał zanikł, tuner pokazuje sygnał cyfrowy na tym kanale, a jego jakość jest na poziomie niedostatecznym do prawidłowego poziomu. Rozmawiałem z osobą administrującą naszą zbiorczą anteną. Potwierdziła, że antena bez problemu powinna odbierać sygnał na k. 38 ze Skrzycznego, ale problem polega na obniżeniu parametrów nadawania. To samo sygnalizują moi przedmówcy mieszkający w Tychach. W dniu dzisiejszym pomiędzy 7 a 8 i 13 a 14 obserwowałem zmiany w nadawaniu sygnału ze Skrzycznego. Siła sygnału pozostawała niezmienna ale zmieniał się parametr jakości sygnału, co umożliwiało na kilka minut odbiór poprawny paczki MUX 2. Reasumując szukamy przyczyny, jeśli nie instalacja antenowa to raczej problem po stronie nadajnika. Może zmieniono parametry nadawania sygnału, aby ograniczyć zasięg. Od momentu uruchomienia nadajnika ze Skrzycznego na k. 38 charakterystyczny jest taki objaw - trzy, cztery tygodnie doskonały odbiór, potem tydzień lub dwa zakłócenia i problemy w odbiorze sygnału. Dalej znów poprawny odbiór. Od grudnia w sumie tak zdarzyło się cztery razy. Może ten opis pomoże w odnalezieniu przyczyny odbioru MUX 2.

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: afticn »

A jednak,jakoś Pan o tym wcześniej zapomniał????owszem na Skrzycznym też!
a co Pan na to?

"Panie Jarosławie,i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz,w dniu 05.04.2011 zainwestowałem kilaset złotych w instalacje ,która pozwoliła mi osiągnąć mux 2,czy sądzi Pan iż pieniążki,które wyłorzyłem,chciałem wyrzucić w błoto nie ...bo mux 2 działał mi do 30.04.2011,czy koniecznie chcę Pan widzieć fakturę zapłaty???
A może osobę która instalowała mi układ antenowy,zapraszam do wątku o którym wtedy wspomniałem,a może nazwisko instalatora,zapewniam będzie Panu nie zręcznie."

a o całym zamieszaniu z problemem na Skrzycznym w pisemnej formie poinformuje Dyrekcje w Warszawie.

DVBManiak

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: DVBManiak »

afticn pisze:A jednak,jakoś Pan o tym wcześniej zapomniał????owszem na Skrzycznym też!
a co Pan na to?

"Panie Jarosławie,i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz,w dniu 05.04.2011 zainwestowałem kilaset złotych w instalacje ,która pozwoliła mi osiągnąć mux 2,czy sądzi Pan iż pieniążki,które wyłorzyłem,chciałem wyrzucić w błoto nie ...bo mux 2 działał mi do 30.04.2011,czy koniecznie chcę Pan widzieć fakturę zapłaty???
A może osobę która instalowała mi układ antenowy,zapraszam do wątku o którym wtedy wspomniałem,a może nazwisko instalatora,zapewniam będzie Panu nie zręcznie."

a o całym zamieszaniu z problemem na Skrzycznym w pisemnej formie poinformuje Dyrekcje w Warszawie.
Weź się skontaktuj na pw z przedstawicielem Emitela i nie rób tu afery.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: igorlan »

afticn pisze:A jednak,jakoś Pan o tym wcześniej zapomniał????owszem na Skrzycznym też!
a co Pan na to?

"Panie Jarosławie,i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz,w dniu 05.04.2011 zainwestowałem kilaset złotych w instalacje ,która pozwoliła mi osiągnąć mux 2,czy sądzi Pan iż pieniążki,które wyłorzyłem,chciałem wyrzucić w błoto nie ...bo mux 2 działał mi do 30.04.2011,czy koniecznie chcę Pan widzieć fakturę zapłaty???
A może osobę która instalowała mi układ antenowy,zapraszam do wątku o którym wtedy wspomniałem,a może nazwisko instalatora,zapewniam będzie Panu nie zręcznie."

a o całym zamieszaniu z problemem na Skrzycznym w pisemnej formie poinformuje Dyrekcje w Warszawie.
Kolego urządzasz personalne wycieczki i za bardzo się przy tym emocjonujesz. Wrzuć na luz i jak chcesz się czegoś konkretnego dowiedzieć to zrób w to w poprawny sposób a nie atakiem na przedstawiciela EMITELa.
Ostatnio zmieniony 5 maja 2011, o 16:30 przez igorlan, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Jarosław Bałuka »

d.kostyra pisze: Panie Jarku

Mieszkam w Lędzinach. Odbieram telewizję naziemną z nadajnika w Kosztowach. W moim miejscu zamieszkania antena zbiorowa ukierunkowana jest na Kosztowy. Odbieramy na niej sygnał ze Skrzycznego i Lysej Hory. Do 26 kwietnia sygnał MUX 2 na kanale 38 był be zarzutu. Jakość sygnału na poziomie 45 - 51%. Od 27 sygnał zanikł, tuner pokazuje sygnał cyfrowy na tym kanale, a jego jakość jest na poziomie niedostatecznym do prawidłowego poziomu. Rozmawiałem z osobą administrującą naszą zbiorczą anteną. Potwierdziła, że antena bez problemu powinna odbierać sygnał na k. 38 ze Skrzycznego, ale problem polega na obniżeniu parametrów nadawania. To samo sygnalizują moi przedmówcy mieszkający w Tychach. W dniu dzisiejszym pomiędzy 7 a 8 i 13 a 14 obserwowałem zmiany w nadawaniu sygnału ze Skrzycznego. Siła sygnału pozostawała niezmienna ale zmieniał się parametr jakości sygnału, co umożliwiało na kilka minut odbiór poprawny paczki MUX 2. Reasumując szukamy przyczyny, jeśli nie instalacja antenowa to raczej problem po stronie nadajnika. Może zmieniono parametry nadawania sygnału, aby ograniczyć zasięg. Od momentu uruchomienia nadajnika ze Skrzycznego na k. 38 charakterystyczny jest taki objaw - trzy, cztery tygodnie doskonały odbiór, potem tydzień lub dwa zakłócenia i problemy w odbiorze sygnału. Dalej znów poprawny odbiór. Od grudnia w sumie tak zdarzyło się cztery razy. Może ten opis pomoże w odnalezieniu przyczyny odbioru MUX 2.
Dziękuję za informację. Proszę jednak zwrócić uwagę na fakt, że Wasza antena jest skierowana w stronę Kosztowych, a Skrzyczne odbierane jest niejako przypadkiem, z bardzo słabą jakością <50% balansującą na granicy poprawnego odbioru. W takiej sytuacji nawet najmniejsza zmiana warunków propagacyjnych lub pojawienie się dodatkowego sygnału zakłócającego, uniemożliwiają poprawny odbiór.
Trudno wyrokować, może to wpływ emisji z Łysej Hory (25kW) lub Hostalkovic (100kW), a może oblodzona antena na Skrzycznem powodują, że minimalnie przekroczony w dół jest próg poprawnego odbioru.

keram23

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: keram23 »

Ktoś tu coś mąci. Większość niezadowolonych mówi o dacie 27.04. Teraz ktoś mówi o 30.04
Ja żadnej zmiany nie zauważyłem - wartości takie same jak podałem 24.03. br.
A może trzeba winy szukać w budzącej się wiosną przyrodzie ??? Lasy pokrywają się listowiem, a w sytuacjach, gdy programy "ze Skrzycznego" chce się odbierać na antenach "na Kosztowy" może mieć to decydujący wpływ.
Nie jestem specem, ale doświadczenie z przeszkodami na drodze emisji sygnału już przerabiałem.
Pozdrawiam.

d.kostyra
Posty: 39
Rejestracja: 15 marca 2009, o 12:16

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: d.kostyra »

Jarosław Bałuka pisze:
d.kostyra pisze: Panie Jarku

Mieszkam w Lędzinach. Odbieram telewizję naziemną z nadajnika w Kosztowach. W moim miejscu zamieszkania antena zbiorowa ukierunkowana jest na Kosztowy. Odbieramy na niej sygnał ze Skrzycznego i Lysej Hory. Do 26 kwietnia sygnał MUX 2 na kanale 38 był be zarzutu. Jakość sygnału na poziomie 45 - 51%. Od 27 sygnał zanikł, tuner pokazuje sygnał cyfrowy na tym kanale, a jego jakość jest na poziomie niedostatecznym do prawidłowego poziomu. Rozmawiałem z osobą administrującą naszą zbiorczą anteną. Potwierdziła, że antena bez problemu powinna odbierać sygnał na k. 38 ze Skrzycznego, ale problem polega na obniżeniu parametrów nadawania. To samo sygnalizują moi przedmówcy mieszkający w Tychach. W dniu dzisiejszym pomiędzy 7 a 8 i 13 a 14 obserwowałem zmiany w nadawaniu sygnału ze Skrzycznego. Siła sygnału pozostawała niezmienna ale zmieniał się parametr jakości sygnału, co umożliwiało na kilka minut odbiór poprawny paczki MUX 2. Reasumując szukamy przyczyny, jeśli nie instalacja antenowa to raczej problem po stronie nadajnika. Może zmieniono parametry nadawania sygnału, aby ograniczyć zasięg. Od momentu uruchomienia nadajnika ze Skrzycznego na k. 38 charakterystyczny jest taki objaw - trzy, cztery tygodnie doskonały odbiór, potem tydzień lub dwa zakłócenia i problemy w odbiorze sygnału. Dalej znów poprawny odbiór. Od grudnia w sumie tak zdarzyło się cztery razy. Może ten opis pomoże w odnalezieniu przyczyny odbioru MUX 2.
Dziękuję za informację. Proszę jednak zwrócić uwagę na fakt, że Wasza antena jest skierowana w stronę Kosztowych, a Skrzyczne odbierane jest niejako przypadkiem, z bardzo słabą jakością <50% balansującą na granicy poprawnego odbioru. W takiej sytuacji nawet najmniejsza zmiana warunków propagacyjnych lub pojawienie się dodatkowego sygnału zakłócającego, uniemożliwiają poprawny odbiór.
Trudno wyrokować, może to wpływ emisji z Łysej Hory (25kW) lub Hostalkovic (100kW), a może oblodzona antena na Skrzycznem powodują, że minimalnie przekroczony w dół jest próg poprawnego odbioru.
Panie Jarku

CT 1 analogowej z Lysej Hory i MUX 2 ze Skrzycznego, odbieramy dzięki odbiciu z wieży szybu wentylacyjnego pobliskiej kopalni. Nie jest to więc ustawienie anteny. Ktoś z bliskiej rodziny mieszka po drugiej stronie kopalni, odbiera Kosztowy, stacje czeskie i też zauważył obniżenie jakości sygnału. Dwie anteny ukierunkowane na Kosztowy i Skrzyczne.
Poczekam, może za kilka dni wszystko wróci do normy.
Z drugiej strony widać spore zainteresowanie chęcią odbioru DVB-T. Może warto zastanowić się nad znalezieniem innego rozwiązania, włączenia np. emisji testowej z Kosztów do czasu uruchomienia normalnej emisji MUX 2?

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: kasia »

Za dwa-trzy miesiące (gdyż może być lekki obsuw w termie, ze względu na to, że część nadajników jest od japońskiego NECa) będzie siało z RTCN Kosztowy tak, że na kawałku drutu to będzie szło odebrać. Tyle czasu czekaliście - to jeszcze tyle wytrzymacie.
Zwłaszcza, że przy takim pokryciu mogą być zmiany parametrów.

Obrazek

bo 8 kanałów po ok 3Mbps + epg to ponad 24Mbps.

spyko

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: spyko »

Je tu velký hukot kvůli snížení síly signálu,ale nezlobte se,já žádný pokles nezaregistroval,ani po zapojení českých muxů,a to mám velmi jednoduchou anténu/kopie BU-119/,vyrobenou v polsku-český nizkošumový zesilovač teroz.Havířov-65km od vysilače !!!

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: an10ka-dx »

Witam! Dzisiaj testowałem symetryzator, LNA-177, SWA 9701. Kierunek Skrzyczne/Wisła. Antena Yagi 16 elementów. Tuner Golden Media Uni-Box 9080
Symetryzator: k.36-89/78 k.37-83/90 k.38-00/00 k.54-83/90 k.62-86/90
LNA-177: k.36-75/81 k.37-73/90 k.38-81/65 k.54-73/90 k.62-74/89
SWA 9701: k.36-75/90 k.37-73/90 k.38-80/73 k.54-73/90 k.62-76/90
opis: kanał-poziom/jakość w %
Testy na antenie siatkowej- szkoda opisywać-łapie wszystko, nawet mikser :)
Próbowałem stabilnie odebrać mux2 na kanale 38. Tuner odbiera gdy osiągnie jakość >70%. Nawet gdy uzyskałem 73% tak się zacinał, że nie można oglądać.
Czyżby to były zakłócenia z k.37
Myślałem nawet o wzmacniaczu na jeden kanał, ale czy coś to pomoże :(
Więc jedyne co mi pozostało to czekać na RTCN Katowice/Kosztowy :lol:

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: mac_33 »

u mnie odbor na kan 38 i 62 tabilny bez zmian pomimo iz na granicy zasiegu tj. w dabrowie gorn. jakosc teraz bez problemu dochodzi do 100% z czym wczesniej był problem. czeski mux na k37 silniejszy od mux 1 na k54 - oba odboior stabilny - mux3 z ostrawy brak

greggy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: greggy »

Jarosław Bałuka pisze:[...] zmiana o której Pan wspomina owszem odbyła się ale wcześniej [...]
A kiedy dokładnie ta zmiana FEC nastąpiła?
Czy aby nie 27 kwietnia?
Są ku temu udokumentowane fakty:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=39693#p39693
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=39707#p39707
Dlaczego zmiany FEC na mniej korzystny dla korekty błędów nie wymienia Pan jako potencjalny powód sygnalizowanych ostatnio problemów?
forumowicze:
Zauważcie, że z początkiem maja problemy z MUX2 mają też w innych częściach Polski, bo zmieniono FEC - to chyba nie Emitel, więc trochę rozumiem milczenie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Jarosław Bałuka »

greggy pisze:
Jarosław Bałuka pisze:[...] zmiana o której Pan wspomina owszem odbyła się ale wcześniej [...]
A kiedy dokładnie ta zmiana FEC nastąpiła?
Czy aby nie 27 kwietnia?
Są ku temu udokumentowane fakty:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=39693#p39693
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=39707#p39707
Dlaczego zmiany FEC na mniej korzystny dla korekty błędów nie wymienia Pan jako potencjalny powód sygnalizowanych ostatnio problemów?
forumowicze:
Zauważcie, że z początkiem maja problemy z MUX2 mają też w innych częściach Polski, bo zmieniono FEC - to chyba nie Emitel, więc trochę rozumiem milczenie.
Powtórzę jeszcze raz to co napisałem wcześniej - nie było zmiany FEC na Skrzycznem od momentu włączenia emisji MUX2 w tym obiekcie! I tyle w tym temacie.

vfolej

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: vfolej »

FEC = 1/2 - oznacza, że nadawca wysyła, dwa razy więcej bitów niż musi - po to, żeby odbiornik mógł lepiej skorygować zakłócenia sygnału. W tym przypadku nadawca nie oszczędza, rozszerzając obszar poprawnego odbioru i umożliwiając zmniejszanie anteny odbiorczej.
FEC = 7/8 - tylko 1/8 wszystkich bitów, to bity korekcyjne. Nadawca zawęża obszar użytecznego sygnału (ze względu na "prawa autorskie") i może przesłać więcej kanałów TV przez transponder (względy ekonomiczne). Odbiorca musi to często kompensować, zwiększając średnicę anteny.
Im więcej bitów korekcji - tym gorsza może być jakość sygnału, niezbędna do odbioru obrazu bez zakłóceń.

brzeg

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: brzeg »

No to ile osób jeszcze nie odbiera(mux2) ? Bo ja czekam na lato, kiedy zostanie włączony nadajnik z Katowic 8-)

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: pikaczu »

ja nie mam mux 2

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: yerry »

pikaczu pisze:ja nie mam mux 2
to przekręć antenę z Kosztowych na Skrzyczne.

Zablokowany