DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

komi

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: komi »

Czy posiadacie aktualnie sygnał MUX2 ze Skrzycznego? U mnie MUX3 działa bez zmian, a na MUX2 nie ma żadnego sygnału.

brzeg

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: brzeg »

komi pisze:Czy posiadacie aktualnie sygnał MUX2 ze Skrzycznego? U mnie MUX3 działa bez zmian, a na MUX2 nie ma żadnego sygnału.
To same u mnie

yoyo

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: yoyo »

U mnie jest, a jestem na skraju zasięgu. Teraz przy deszczu nawet lepiej. Z tym że u mnie to blisko, tylko te góry.

aitek

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: aitek »

u mnie w Tychach :
MUX 2 ze Skrzycznego elegancko natomiast po MUX 3 nie ma nawet śladu!
Dodam że oba Muxy z LH śmigają bardzo dobrze.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: pikaczu »

aitek pisze:MUX 2 ze Skrzycznego elegancko natomiast po MUX 3 nie ma nawet śladu!
u mnie odwrotne mux 3 jest, mux 2 brak

keram23

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: keram23 »

aitek - pamiętaj, że MUX3 ze Skrzycznego nadaje testowo na k62. Może tak być, że Twój zestaw antenowy nie "obsługuje" pasma powyżej k60. To oczywiście tylko sugestia :)

pikaczu - jak zwykle zapomniałeś dodać, że masz antenę wykierowana na "czarną dziurę" jeśli chodzi o NTC :lol:

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: marks74 »

Witojcie. Ustawiałem dzisjaj antenę zwykła siatka wzmacniacz SWA 777. Nadajnik widzę z okna. To co przezyłem to tylko u nas. Aby złapać odpowiedni sygnał musiałem chodźic po całym strychu. Jeżeli pojawił się MUX1 to niema MUX 2. :evil: W końcu znalazłem odpowiednie miejsce gdzie Siła obu muxów w granicach 60% przy błedach do 2-3. :x A teraz najlepsze Muxy czeskie śmigają az miło 80% nie ważne w którym miejscu ułożę antene nawet leżąc siła sygnału 60%. Niech zwiększą moc nadawania :evil:

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: @GUTEK@ »

marks74 pisze:Ustawiałem dzisjaj antenę zwykła siatka wzmacniacz SWA 777. Nadajnik widzę z okna.
Brawo! Nadajnik widzisz z okna i stosujesz jeszcze wzmacniacz. Jak nic przesterowujesz sygnał stąd te problemy.

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: lemiel »

Dziś miałem okazję pobawić się trochę więcej tunerem Ariva T60.
Na antenie siatkowej z Dipola z LNA 177 na 3 metrowym kablu postawionej na parapecie 3 metry nad ziemią w kierunku Skrzycznego, widok nie zasłonięty w odległości około 50 kilometrów odbiór obu muxów bezproblemowy. Siła sygnału około 80-90% i jakość ze 70%. Odbierałem również czeskie muxy z k.36.37,54 i chyba coś z 51. Na LPDA w kierunku na Mysłowice i ATV21-69 w kierunku na Skrzyczne, stojących wyżej i zsumowanych wzmacniaczem AWS-1018M, efekt był podobny.

Jeśli emisja ze Skrzycznego i z masztu w Kosztowach ruszy z pełnymi docelowymi mocami, to przy takich odległościach od nadajników i bez przeszkód terenowych odbiór DVB-T to po prostu będzie bajka. Siatka to będzie aż za dobra antena i te proste wynalazki, które się masowo pojawiły w sklepach będą szły jak ciepłe bułeczki. Odbiór bezkierunkowy, zero odbić, brak pokrywania się sygnałów (jak coś czeskiego na Puls z Bytkowa, ale może Czesi za chwilę wyłączą ten nadajnik), czego chcieć więcej.

Testy tego samego zestawu w Tychach, w miejscu niestety zasłoniętym we wszystkich kierunkach pozwoliły tylko na odbiór czeskiego muxa z k.37 i 54. Skrzycznego niestety nie dało się złapać. Za tydzień będę próbował jeszcze raz z dłuższym kablem antenowym, żeby wystawić tę antenę bardziej na zewnątrz. Może uda się złapać polskie Muxy. A jak nie to trzeba poczekać do lipca i października (tylko ten 51 kanał...).

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: marks74 »

@GUTEK
Problem w tym, że w odległości 5-8m mam drugą siatkę na inny telewizor ale wzmacniacz SWA 9995 czy podobny i tam nie ma problemu oba muxy maja po 90% mocy :shock: . Czy w stawić symetryzator bo bez wzmacniacza cisza :oops:

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Tom345 »

Zdecydowanie symetryzator. To, że na tamtej siatce działa nie oznacza, że tamta antena działa prawidłowo.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: pikaczu »

znow mam mux 2 ze skrzycznego :)

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: an10ka-dx »

pikaczu pisze:znow mam mux 2 ze skrzycznego :)
Bo jest dobra propagacja 8-)

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: pikaczu »

an10ka-dx pisze:
pikaczu pisze:znow mam mux 2 ze skrzycznego :)
Bo jest dobra propagacja 8-)
oby byla dobra, do konca lipca 8-)

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Koneser »

Cześć,
powiedzcie mi czy zmieniły się parametry emisji ze Skrzycznego w kierunku zachodnim (z odchyleniem na południe)?
Od ok. 3 dni mam niezłą pikselozę na obydwu mux-ach, z tym że lepszą jakość mam na mux 2 (K38).
Mux 3 (K62) praktycznie nie nadaje się do oglądania.
Tymbardziej mnie to dziwi biorąc pod uwagę dużą moc nadajnika na k62, odległość od niego ok. 15 km i widoczność optyczną. Do tej pory nie miałem takich problemów; analog ze Skrzycznego odbieram bez zmian.
Czeskie muxy (K36, 37, 51, 54) chodzą bez zarzutu.

andrzej6161

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: andrzej6161 »

Witam bez pobawienia sie anteną nie dowiesz się ,a paramerty się nie zmieniły

pozdr.

jasiek21

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: jasiek21 »

Witam na forum.
Zarejestrowałem się, żeby opisać moje boje z DVB-T.
Moje położenie to 60 km od Skrzycznego miejscowość Pszów.
Na początku kiedy zaczęła się emisja ze Skrzycznego korzystałem z anteny siatkowej ze wzmacniaczem. Niestety na moim LG parametry wyglądały tak - siła 95, jakość 0, czyli po prostu nie było żadnych szans na odbiór.
Potem zmieniłem antenę na 10 letnią logarytmiczno-periodyczną, oczyściłem miejsca styku z wzmacniaczem, dałem nowy wzmacniacz. Parametry były następujące - siłą ~95, jakość skakała 40-80. Niby dało się oglądać, ale pikseloza była częsta. Później zmieniłem na inny wzmacniacz niby 25dbi, bo poprzedni był 20dbi. Myślałem, że jakość się polepszy ale nic to nie dało.
Od mniej więcej kwietnia zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Co chwilę mi żona dzwoniła, że nie ma wogóle telewizji. I to w zasadzie nie było żadnych reguł w tym działaniu i nie działaniu. Raz był MUX2, raz MUX3. Kompletnie objawy nie pasowały choćby do różnic w mocach tych nadajników. Na końcu się już praktycznie nie dało oglądać TV, nawet analogi zaczęły szwankować. Myślałem, że może zalany jest wzmacniacz, bo ten plastik na froncie anteny już był zmęczony, ale dobrze go zabezpieczyłem taśmą izolacyjną. Pomyślałem, żeby poczekać aż uruchomią nadajnik w Katowicach, ale jako, że sytuacja była denerwująca, postanowiłem ściągnąć antenę i okazało się, że ani wzmacniacz nie jest zalany, ani nie widać jakichś uszkodzeń. Podejrzewam, że albo padł wzmacniacz, albo coś się stało z anteną.
Szybka decyzja, pojechałem do sklepu, kupiłem Dipolowego TRI-DIGITa, szybki montaż na początek z samym symetryzatorem.
Odnośnie kanału 38 - siła 0, jakość 0.
Czechy mają moce gdzieś w okolicach siły 50, jakość 60-80, działają ok.
Kanał 62 ma siłę 14, jakość 70-100, ogólnie zdarzają się zacięcia ale stwierdzam, że jest ich o wiele mniej niż na antenie logarytmicznej.

Czyli podsumowując TRI DIGIT w trybie pasywnym, w ciężkich warunkach odbioru, odległość od nadajnika 60km radzi sobie, ale tylko z odpowiednio mocnymi sygnałami. Myślę, że ten zestaw wystarczyłby spokojnie do odbioru MUXów z Kosztowych, bo mają być rozsądniejszej mocy niż te ze Skrzycznego.

Dzisiaj chcę kupić wzmacniacz i teraz kombinuję, czy LNA-101, LNA-169 czy LNA-177, bo brak tych lepszych kanałów "komercyjnych" denerwuje.

DVB-T

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: DVB-T »

Ewidentnie jest problem z tym 38 kanałem. Zapewne z powodu emisji czeskiej na kanale 37 i Wręczycy na kanale 39. Pomiędzy nimi słabiutka moc naszego kanału 38 doznaje poważnych zakłóceń. Na szczęście już za miesiąc będziesz mógł raczej bez problemów odebrać mux2 z Katowice-Kosztowy. A co do MUX3 ze Skrzycznego to na 99% LNA101 ustabilizuje Twój odbiór. Natomiast co do MUX2 trudno mi wyrokować. U mnie LNA101 spisuje się lepiej niż lna177, także nie zawsze większe wzmocnienie jest lepsze. Ale to już zależy od konkretnej sytuacji - u Ciebie może być inaczej. Najlepiej byłoby przetestować wszystkie te wzmacniacze. Spróbuj się w sklepie dogadać aby kupić wszystkie 3, przetestować i najlepszy zostawić, a 2 pozostałe oddać.

goldfinger

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: goldfinger »

jasiek21, a jak wygląda sprawa z kablem antenowym u ciebie?
Inwestujesz w sprzęt i wymieniasz go, bo tak czasem się robi, a zapomina o takiej ważnej rzeczy jak kabel który może mieć kolosalne znaczenie - dokładnie to jego jakość i ilość.
Z wahaniami sygnału miałem te same problemy kiedyś i winny był kabel. Niby koncentryk 75 Ohm, tyle że jego ekran wyglądał, a w zasadzie namiastka ekranu wyglądała jak cienki splotek kilku nitek drutu, który w całosci nie ekranował głównej żyły. Dochodziło nawet do tego że wystarczyło przejść sie po pokoju żeby sygnał zmieniał swoją wartość.
Inna sprawa to otoczenie wokół anteny, drzewa itp. każdy ich ruch, np. na wietrze powoduje zmiany sygnału i tym samym jego gubienie.

jasiek21

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: jasiek21 »

No właśnie, kabel ma rok - niestety biały i jakiś taki dziwny jest. Właśnie taki strasznie cienki ten oplot jest. W sumie nic nie widać, zeby był uszkodzony, ale może to dobry trop. Zastanawiam się nad inwestycją w TRISETa 113 żelowego.

Dzisiaj odwiedziłem chyba z 10 sklepów ze sprzętem RTV w całej okolicy i nie ma prawie żadnych wzmacniaczy, tj. są ale pojedyncze sztuki ze wzmocnieniem 30-40dbi. Chyba przyjdzie mi kupić wzmacniacze LNA na allegro.
Poszukałem dzisiaj że moc z Kosztowych ma być 63KW i 2,5KW - to dopiero będzie jazda, żeby to odebrać.

Zablokowany