DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

@keram23 wiem o czym piszesz. Miałem podobnie. Odbiór stabilny przez kilka ładnych miesięcy po czym pewnego dnia zaczęło się to co u Ciebie - sygnał niby mocny ale co chwilę spadający do "0". Gotów byłem nawet oddać TV do naprawy obarczając go winą za notoryczne zacięcia i to na wszystkich muxach jak Polskich tak Czeskich (w mniejszym stopniu zdarzały się na Mux3 , który jest dosyć silny).
Śledząc forum wiedziałem, że raczej po stronie nadawczej jest wszystko ok, szukałem zatem u siebie co może "siać". Trwało to dwa tygodnie i nie wiem czy to było to, ale zauważyłem, że sporym problemem były zakłócenia impulsowe w sieci elektrycznej. Wkurzyłem się, wymieniły wszystkie możliwe elementy instalacji na ekranowane na złączach F, wszystkie przewody w domu, co było sporym wyczynem ze zgledu na ukrytą instalację w ścianach, dodałem listwę sieciową :lol: i od tego czasu jak ręką odjął, sygnał STABILNY. I oby tak pozostało.
Ameryki nie odkryłem ale wiem jedno, że sygnał cyfrowy, gdy jest stosunkowo słaby, jest dosyć podatny na różne zakłócenia, tak więc szukaj i obserwuj sąsiedztwo :lol: jak sugerował już wyżej p. Jarek

rafla
Posty: 40
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 13:36
Instalacja antenowa: pasywna ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Okresowy problem z odbiorem MUX2

Post autor: rafla »

keram23 pisze: Dziś sprawdziłem, że ok. godz. 21:00 nagle pojawiają się cięcia sygnału. Co kilka sekund (2-10) sygnał zanika na 1-2 sek. Tak samo zachowuje się sygnał MUX2 z Katowic.
Ciekawe, miałem podobnie wczoraj wieczorem. Ścinało mi mux2 z Katowic. Do tej pory nigdy wcześniej nie miałem żadnych problemów. Poziom sygnału/jakość bez zmian (100/100). Ponieważ jednak oglądałem to akurat na kompie a nie TV to uznałem że to wina kompa. Jednak teraz jak to czytam to mam wątpliwości...

Okolice Wadowic.

keram23

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keram23 »

No to ładny gips :(
Takie poszukiwania mogą być bezskuteczne. Jak tu przeszukać pół osiedla ?
Do listwy sieciowej jestem włączony cały czas. Snuję już teorię spiskową i podejrzewam, czy lokalny operator kablówki coś celowo nie zakłóca.
Muszę się jeszcze upewnić w jakich godzinach następują te raptowne zmiany - może to podsunie jakiś pomysł. Wygląda, że ma to czasowy związek ze zmierzchaniem i świtaniem (co wskazywałoby np. na oświetlenie uliczne, ale czy to możliwe, przecież było zawsze ?).
Będę obserwował dalej.

keram23

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keram23 »

Mam !!! Na 95% mam przyczynę zjawiska "dziur" w sygnale !!!
Śledziłem szczegółowo okres zmierzchu i w momencie włączenia się oświetlenia ulicznego najbliższego mojemu balkonowi (parter) rozpoczęło się owo nagłe "urywanie" sygnału. Wytłumaczalne jest to, że rano sygnał jest OK, bo świta dość wcześnie i lampy się wyłączają, kiedy jeszcze smacznie śpię ;)
Wcale mnie to jednak nie pociesza, bo nie wiem co mógłbym w tej sytuacji zrobić. Komu i jak to wytłumaczyć, bo przecież to oświetlenie działało od zawsze.
Jakaś wadliwa nowa żarówka ??? Jakieś niezauważalne zwarcia w słupie lub oprawie ???
Nie wiem jak to tłumaczyć i co czynić. Prąd elektryczny nie jest moim "kolegą", więc - Help !!! :shock:

iponly

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: iponly »

Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich

Adres: 41-106 Siemianowice Śląskie, ul. Walerego Wróblewskiego 75
Tel. 32 220 75 75
Fax 32 220 76 05
e-mail: siemianowiceslaskie[at]uke.gov.pl

keram23

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keram23 »

Dzięki !
Wysłałem maila z opisem problemu - poczekam, czy coś odpiszą ;)

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: afticn »

U mnie też znacznie pogorszył się mux 2 z Skrzycznego,od jakiś dwóch dni.
Coś musi być na rzeczy-analog polsat kanał 58 z krystalicznego,odbiór fatalny.

Adam eM

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Adam eM »

Witam Kolegów forumowiczów!
Może mi ktoś pomoże w problemie, mam sygnał MUX2 na kanale 38 i brak sygnału MUX3 na kanale 62. Co może być przyczyną braku sygnału?

keram23

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keram23 »

Mój problem chwilowo rozwiązał się sam. Wszystko wróciło do normy i chyba wiem dlaczego. Otóż w dniach kiedy rozpoczął się problem z sygnałem wymieniano żarówki w oświetleniu ulicznym (przeprowadziłem prywatne śledztwo :lol: ). Rzeczywiście zaczęła świecić lampa bardzo blisko mego mieszkania, która "od wieków" nie świeciła. Przedwczoraj ta lampa znowu zgasła i problem z sygnałem zniknął. Chyba mam prawo sądzić(tak na 90%), że to był ten powód. Do czasu kiedy jej znowu nie "naprawią" powinienem mieć spokój. Zastanawiam się tylko co w tej lampie może być nie tak, że robi takie zakłócenia :?: :o

Adam eM

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Adam eM »

keram23 pisze:Mój problem chwilowo rozwiązał się sam. Wszystko wróciło do normy i chyba wiem dlaczego. Otóż w dniach kiedy rozpoczął się problem z sygnałem wymieniano żarówki w oświetleniu ulicznym (przeprowadziłem prywatne śledztwo :lol: ). Rzeczywiście zaczęła świecić lampa bardzo blisko mego mieszkania, która "od wieków" nie świeciła. Przedwczoraj ta lampa znowu zgasła i problem z sygnałem zniknął. Chyba mam prawo sądzić(tak na 90%), że to był ten powód. Do czasu kiedy jej znowu nie "naprawią" powinienem mieć spokój. Zastanawiam się tylko co w tej lampie może być nie tak, że robi takie zakłócenia :?: :o

Zrób zdjęcie tej lampy, sprawdzimy co to za model i co jest przyczyną siania zakłócenia.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

Wisłe Skrzyczne odbieram dobrze, kanał 62 Mux1 i kanał 38 Mux2, ponadto dwa multipleksy czeskie Mux2 kanal 37 i Mux1 kanal 54, sygnal jest slabszy ale rzadko sie zacina. Jak dla mnie to wsztskie stacje sa na jednym kierunku praktycznie.
Moja lokalizacja to 7km na wschod od Krzeszowic, antena 91 elementowa firmy Inel, oraz Digi-Tri Dipola, obie ze wzmacniaczem Ryniaka 35dB i 40 dB, male szumy. Odbiór sie jeszcze poprawia gdy zepnie sie dwie anteny na sumatorze Telmora. Jednak zeby jakosc sygnalu wzrosła (zwlaszcza dla stacji czeskich) i sila sygnalu tez nieznacznie wzrosla to trzeba na tym sumatorze Telmora zestroic anteny dla wybranych kanałów długoscią kabla. Sa to tzw anteny pracujace symfazowo, wiec zeby sie fazy zgadzaly z obu anten (strzałki i wezly fali) trzeba do sumatora przykrecic jedna antene na stałe(zasilanie 12V przechodzi przez sumator), a kabel drugiej anteny umiesczonej obok tej pierwszej na maszcie trzeba skarac i wydłuzac metoda prob i bledow, tak aby na wskaznikach odbiornika DVB-T np Ferguson T50, jakaśc i siła sygnału była jak najwieksza. Dalej można po tym sumatorze sygnał wzmocnic jeszcze (jak trzeba) na mala istalacje w budynku na kilka telewizorów na wzmacniaczu kanałowym WWK-861 tez firmy Telmor. Wszystkie kanały mozna wyregulowac oddzielnie siła i dostrojenie (wyfiltrowanie danego kanału) na tym wzmacniaczu kanałowym. Jest tam 6 torów wzmocnienia dla 6 wybranych kanałów, dla jednego telewizora trzeba jednak zastosowac tłumik na wyjsciu 20dB bo odbiornik sie zatka zbyt duzym poziomem sygnalu.

Mar
Posty: 22
Rejestracja: 24 grudnia 2010, o 12:36

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Mar »

keram23 pisze: [...] Zastanawiam się tylko co w tej lampie może być nie tak, że robi takie zakłócenia :?: :o
Standardem oświetlenia ulicznego jest tzw. WLS (wysokoprężna lampa sodowa) która świeci kolorem żółtym. Elementem który może zakłócać pracę niektórych urządzeń elektronicznych w bezpośrednim sąsiedztwie jest tzw. TUZ (tyrystorowy układ zapłonowy) który jest niezbędny do prawidłowej pracy lampy. Jest kilka możliwości redukcji zakłóceń: wymiana TUZ na niskozakłóceniowy (starsze układy zapłonowe nie posiadają układu redukującego zagłócenia), montaż w układzie zasilania odbiornika układów przeciwzakłóceniowych -jeżeli zakłócenia występują na linii zasilającej, modernizacja układu antenowego (niektóre zasilacze antenowe lub też same odbiorniki są wrażliwe na zakłócenia), przeniesienie instalacji antenowej w miejsce bardziej oddalone od źródła zakłóceń -co chyba mija się z celem ze względu na koszty oraz szeroki zakres prac, lub też odłączyć lampę od zasilania ;) Szczerze mówiąc zakłócenia ze strony lamp oświetlenia ulicznego to raczej rzadkość. Moja instalacja antenowa oraz sam odbiornik znajduje się ok 7m od lampy oświetlenia ulicznego i ne mam z tego tytułu żadnych problemów z odbiorem NTC.

keram23

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keram23 »

Mar pisze: Moja instalacja antenowa oraz sam odbiornik znajduje się ok 7m od lampy oświetlenia ulicznego i ne mam z tego tytułu żadnych problemów z odbiorem NTC.
W tym sęk, że u mnie mniej więcej w tej samej odległości są trzy takie lampy. Ta jedna nie świeciła "od zawsze" a gdy ją "obudzono" świeciła zaledwie tydzień i znowu zgasła. Więc problem jest z tą jedną feralną lampą, inne nie zakłócają.
Ale to już chyba koniec tematu, bo dowiedziałem sie z nieoficjalnych źródeł, że całe to oświetlenie będzie modernizowane (jeszcze w tym roku i nie z powodu tej akurat lampy i moich z nią problemów ;) ), wiec sprawa niejako przy okazji zostanie rozwiązana.
Dzięki za wszelkie doradztwo !!!

axn

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: axn »

Czy odbiera ktos sygnal z Rudy Slaskiej anteną pokojową? Zastanawiam sie nad kupnem ale jeszcze nie wiem jaką i czy warto (na dachu postawic nie moge). Polećcie jakies w miare mocne 'pokojówki'...

Awatar użytkownika
lalamido
Posty: 23
Rejestracja: 26 marca 2011, o 12:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: lalamido »

Czy odbiera ktos sygnal z Rudy Slaskiej anteną pokojową? Zastanawiam sie nad kupnem ale jeszcze nie wiem jaką i czy warto (na dachu postawic nie moge). Polećcie jakies w miare mocne 'pokojówki'...
Tak ja odbieram sygnał MUX2 z nadajnika Kosztowy na zwykłej taniej antenie pokojowej ze wzmacniaczem ustawionej na parapecie :) Ruda Południowa, po odpowiednim ustawieniu jakość 100%.

bartula
Posty: 23
Rejestracja: 20 lipca 2011, o 12:35
Odbiornik: MAXIMUM T-102
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy 14,3km

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: bartula »

od wczoraj mam problemy ze Skrzycznem, coś robią czy mam włazic na dach i poprawiac antene, Czesi i Kosztowy ok

kecik18

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kecik18 »

witam,
Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z forumowiczów odbiera sygnał ze Skrzycznego oba MUX'y z okolic Zawiercia. Mieszkam dokładniej w Kromołowie na dość sporej górze i tu moje pytanie czy opłaca się bawić i próbować?? jeśli tak to jaka antena??Obecnie odbieram sygnał z kosztowy na pokojowej antence która jest na strychu, sygnał 100%. Przedstawiam swój profil terenu według www.dvbtmap.eu

Obrazek

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Martinez1989 »

kecik18 pisze:witam,
Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z forumowiczów odbiera sygnał ze Skrzycznego oba MUX'y z okolic Zawiercia. Mieszkam dokładniej w Kromołowie na dość sporej górze i tu moje pytanie czy opłaca się bawić i próbować?? jeśli tak to jaka antena??Obecnie odbieram sygnał z kosztowy na pokojowej antence która jest na strychu, sygnał 100%. Przedstawiam swój profil terenu według http://www.dvbtmap.eu

Obrazek
Witaj, moim zdaniem nie da rady na antenie pokojowej. Najlepiej kupić ATX-91. Ale nic nie szkodzi sprawdzić, przestaw antenę, tą którą masz teraz i sprawdź.

kecik18

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kecik18 »

Tak wiem, że raczej nie da rady z Tej Anteny ale czy, z lepszej kierunkowej uda się to. Powiem szczerze , że z czystego lenistwanie chce mi sie tego robić no chyba że ktoś ma pewność że zadziała.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Puma »

Nikt Ci nie zagwarantuje odbioru. Szansa jest, dobra antena (np. taka jak moja) + wzmacniacz.

Zablokowany