DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

blockbuster pisze:Ciekawi mnie jak długo TVP będzie nadawać testowo MUX3 ze Skrzycznego (tzn. kiedy wyłączy Kulturę i Historię)? Obecne pozwolenie jest do końca sierpnia i pewnie będzie przedłużone tylko o ile. Mam nadzieję, że nie nastąpi to przed 27 października ;)
Przypuszczam, że przełączenie nastąpi w ciągu jednego dnia, aby zachować ciągłość emisji. :)

Z drugiej strony, uważam, że jeśli TVP ma dostać połowę 1 multipleksu, to powinni w jego ramach nadawać kanał TVP Kultura. :!: Tylko na czas EURO 2012, ten kanał powinien ustąpić miejsca TVP1 HD. Ale przed i po EURO, TVP powinna nadawać 4 kanały SD w ramach 1 multipleksu (podobnie jak czterej nowi nadawcy). :idea: Szkoda, by się marnowało miejsce w 1 multipleksie.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Drekan pisze:Skoro nie wyłączano nadawania, by dołączyć do emisji stacje TV6 i Polsat Sport News, to nie widzę powodu by w grudniu organizować przerwę w nadawaniu. Zapewne przez jakiś czas, multipleks będzie nadawał, tylko 3 kanały TVP, ale o wyłączaniu nie ma mowy. :)
To chyba coś więcej niż dołączenie kolejnej stacji w ciągle i tym samym muxie, które odbywa się na stacji czołowej (?) "produkującej" mux, który znajduje się gdzieś tam w centrali Emitela. Tu trzeba doprowadzić, a potem podmienić cały strumień muxa podawany potem na nadajnik. Złożoność tego procesu powodowała zadanie przeze mnie pytania o ewentualną przerwę (może to nastąpi tylko w nocy?)

Drekan pisze:Większe nadzieje wiążę z kanałem 45, który w listopadzie powinni definitywnie zwolnić Czesi. :) UKE już prowadzi rozmowy ze stroną Czeską i Słowacką w kwestii tymczasowego wykorzystania tego kanału do emisji DVB-T ze Skrzycznego. Jeśli rozmowy się powiodą, to wszystko pozostanie w gestii nadawców i Emitela, czy będą chcieli przestrajać nadajniki na nowy kanał 45. 8-)
Czyli dla kogo ten ewentualny 45? Dla którego muxa? Dla MUX3, który zniknie po 15 grudnia?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

Maciejek pisze:To chyba coś więcej niż dołączenie kolejnej stacji w ciągle i tym samym muxie, które odbywa się na stacji czołowej (?) "produkującej" mux, który znajduje się gdzieś tam w centrali Emitela. Tu trzeba doprowadzić, a potem podmienić cały strumień muxa podawany potem na nadajnik. Złożoność tego procesu powodowała zadanie przeze mnie pytania o ewentualną przerwę (może to nastąpi tylko w nocy?)
Przecież to ten sam multipleks, nadający na kanale 62 z mocą 10kW. To, że nazywany jest 3, wynika tylko z jego aktualnej zawartości. Podsumowując, zmieniony zostanie tylko skład kanałów, podobnie jak przy dołączaniu nowych stacji do 2 multipleksu. Ale pożyjemy zobaczymy. ;)
Maciejek pisze:Czyli dla kogo ten ewentualny 45? Dla którego muxa? Dla MUX3, który zniknie po 15 grudnia?
Na początek, trzeba pozyskać zgodę Czechów i Słowaków na skorzystanie z kanału 45 (wg planów GE06 kanał jest przydzielony dla rejonu Ostrawy). Z informacji od UKE wynika, że:
UKE pisze:Szanowny Panie,

Uprzejmie informujemy, że rozważamy możliwość użycia tego kanału na okres przejściowy dla obiektu WISŁA/Skrzyczne ( o ile nadawcy i TP Emitel zechcą po raz kolejny zainwestować w zmiany w infrastrukturze wspomnianego obiektu nadawczego). Na przeszkodzie realizacji tej koncepcji może stanąć idea rozszerzenia przez Czechy emisji eksperymentalnych w systemie DVB-T2 oraz użycie tego kanału przez Słowację do realizacji pokrycia dla nadawców lokalnych na okres przejściowy wdrażania DVB-T.

Z poważaniem
Z drugiej strony Czesi na emisję DVB-T2 w rejonie Ostrawy mogą równie dobrze wykorzystać kanał 27 czy 28, gdyż oba te kanały przewidziane są wg GE06 dla Ostrawy. To czy nadawcy lokalni na Słowacji, będą musieli zmieniać kanały w dużym stopniu zależy, od harmonogramu wyłączenia nadawania analogowego na terenach przygranicznych, który powstaje w UKE. Dodatkowo, z uwagi na niewielki zasięg, łatwiej będzie znaleźć inny wolny kanał dla tych emisji, niż dla Skrzycznego. :?

Zakładając, że uda się pozyskać ten kanał, zapewne pierwszeństwo w jego wykorzystaniu dostaną nadawcy z 2 multipleksu, który nadają na kanale 38 z mocą 1,25kW. Taka moc, uniemożliwia poprawny odbiór w wielu miejscach na Podbeskidziu. :evil:

Jak tylko pan Tomasz Berezowski pojawi się po urlopie na forum, będzie okazja dowiedzieć, czy TVN byłby zainteresowany nadawaniem na tym kanale. Zapewne moc nadawania dla kanału 45, byłaby przynajmniej 10kW. :)

Jeśli nie nadawcy z 2 multipleksu, to szansę na skorzystanie z kanału 45 dostanie TVP, ale tutaj nie robiłbym sobie dużych nadziei. :( Obecnie 3 multipleks to dla TVP kula u nogi (nie ma szans na ogólnokrajowy zasięg, a najważniejsze stacje TVP znajdą się w ogólnokrajowym 1 multipleksie). Jedynie niespełnienie wymagań harmonogramu 3 multipleksu (objęcie 45% populacji) z użyciem kanału 51 z nadajnika Katowice Kosztowy (duże zakłócenia z Pradziada), może dać szanse na emisję ze Skrzycznego. :|

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Drekan pisze:Przecież to ten sam multipleks, nadający na kanale 62 z mocą 10kW. To, że nazywany jest 3, wynika tylko z jego aktualnej zawartości. Podsumowując, zmieniony zostanie tylko skład kanałów, podobnie jak przy dołączaniu nowych stacji do 2 multipleksu. Ale pożyjemy zobaczymy. ;)
Tu pozwolę sobie nie zgodzić się. Zawartość, częściowo, podobna ale mux musi być dostarczony dosyłem z "centrali" Emitela, to nie ten sam mux i nie chodzi tu tylko o nazwę.
Na pytania, które zadałem Emitel chyba jednak nie zna odpowiedzi ponieważ milczy.
A co do ewentualnego 45 kanału hmmmm ciekawe co będzie czy w ogóle coś będzię :)

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Koneser »

Szkoda, że od 15.12.2011 do 31.12.2013 będę pozbawiony TVP Kultura i Historia z Mux3 obecnie testowego na K62. Odbiór z Kosztów na K51 będzie u mnie problematyczny zwłaszcza przy mux3 z Czech.

lpm11

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: lpm11 »

Do kiedy jest pozwolenie na paczkę na kanale 62?

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

Według tego wykazu do 30.08.2011

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Andrew525 »

Czyli do dziś ?

krysy
Posty: 31
Rejestracja: 29 grudnia 2010, o 19:04

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krysy »

No chyba wyłączyli bo właśnie skanowałem i niestety jest tylko paczka z polsatem (8 programów) a historii i tvp nie ma.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

krysy pisze:No chyba wyłączyli bo właśnie skanowałem i niestety jest tylko paczka z polsatem (8 programów) a historii i tvp nie ma.
Niczego nie wyłączali. MUX3 działa od rana bez żadnych przerw.

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

U mnie w tej chwili brak sygnału na kanale 62. Rano wszystko działało.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

Dziwne. U mnie śmiga cały czas, trochę tylko spadła siła sygnału.
http://imageshack.us/photo/my-images/13/sdc11019a.jpg/

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

Możliwe, że obniżyli moc nadawania i u mnie poziom sygnału spadł poniżej progu, którego wymaga mój telewizor.

krysy
Posty: 31
Rejestracja: 29 grudnia 2010, o 19:04

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krysy »

No ja miesiąc temu wyjeżdżałem na urlop to było. Teraz przyjechałem załączam dzisiaj tv i nic nie ma. Dlatego szybciutko zajrzałem na nasze forum co się dzieje. Może obniżyli moc i dlatego nic nie wyszukuje chociaż 2 mam na 80% siłę.
Teraz 13.40 mam sygnał.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

W MUX3 ze Skrzycznego też pojawiła się druga wersja TVP Info. Na razie bez nazwy, ale pewnie będzie to TVP Info Kraków.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: axelmateuss »

Cieszy mnie to ;) Przecież szkoda, żeby pojemność MUX-a się marnowała, a wiele ludzi w Małopolsce odbiera MUX 3 z Wisły :) A jak tam ta sprawa z sygnałem? Faktycznie coś jest słabiej? Może to dlatego, że zmieniali zawartość paczki?

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

krysy pisze:Teraz 13.40 mam sygnał.
blockbuster pisze:Dziwne. U mnie śmiga cały czas, trochę tylko spadła siła sygnału.
A u mnie wciąż nic. Czy już powróciła siła na stary poziom?
Próbowałem nawet znowu zeskanować kanał 62 i nic.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

Peter_CA pisze:
krysy pisze:Teraz 13.40 mam sygnał.
blockbuster pisze:Dziwne. U mnie śmiga cały czas, trochę tylko spadła siła sygnału.
A u mnie wciąż nic. Czy już powróciła siła na stary poziom?
Próbowałem nawet znowu zeskanować kanał 62 i nic.
Tak siła powróciła na normalny poziom. Podejrzewam, że u mnie to po prostu była zmiana propagacji (przy tak dużej odległości od nadajnika i wysokim kanale czasami takie spadki siły się zdarzają). Nie ma to najmniejszego wpływu na odbiór bo jakość i tak mam cały czas 100%.
Może brak sygnału u ciebie spowodowany jest zmianami w MUXie.

PS. Pojawiły się już nazwy kanałów i drugi kanał regionalny to tak jak można się było domyśleć TVP Info Kraków

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ploomba »

Niestety znowu TVP Info (Kraków) w 4:3 - tak samo jak Katowice.
Ciekawe kiedy TVP Info Katowice przejdzie na 16:9. Z listu jaki otrzymałem kilka miesięcy temu wynikało, że planują przejście po zakończeniu procesów przetargowych na nowy sprzęt (zakupie nowego sprzętu). Może zbiegnie się to z zamianą mux-3 na mux-1.

Swoją drogą, ciekawe. Może sa juz jakieś plany dalszej emisji mux-3 ze Skrzycznego po 15 grudnia. Bo dziwne by było, żeby tylko na 3 miesiące (do wyłączenia mux-3) dodali TVP Info Kraków.

velox

Odbior DVB-T w Korbielowie k. Żywca

Post autor: velox »

Czy ktoś z szanownych forumowiczów może mi powiedzieć czy odbiera DVB-t w Korbielowie k.Żywca ?

Zablokowany