DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

skopek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: skopek »

Co do mux3 to nic się nie zmieniło. 90% siła, jakość 100%. Antena DIPOL 19/21-69 DVB-T + symetryzator + 10m kabla CTF-113. 75,7km w linii prostej. Specjalnie założyłem symetryzator żeby sprawdzić czy coś się zmieniło.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Martinez1989 »

A może to się stało, że zmienili kierunkowość?? Np. ja mieszkam w świętokrzyskim i odbieram wieczorami zawsze MUX-3(1) z Wisły, a przecież od maja mam mieć na tym samym kanale MUX-1 z Św. Krzyża... To są bardzo dobre lokalizacje w polsce i te nadajniki sieją bardzo daleko....

Ale czekajmy na wypowiedź Emitela.

jaro8539

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: jaro8539 »

nie wiem jak bylo u was ale u mnie na azboxie doczekalem sie pelnego epg czyli dokladny kilkiuzdaniowy opis programow przedtem pisalo tylko film sensacyjny lub serial itp

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

Martinez1989 pisze:A może to się stało, że zmienili kierunkowość?? Np. ja mieszkam w świętokrzyskim i odbieram wieczorami zawsze MUX-3(1) z Wisły...
Wieczorami jak to mówią zawsze jest lepiej, u mnie też powrócił mux3 strasznie skacze 30-60% więc takie same efekty jak były we wrześniu czyli to tylko chwilowa lepsza propagacja, wszyscy rozeszli się do domów, po świętach zrobią ;) . Myślę że jak napisali do 15 listopada skończą wszystkie prace to tak pewnie będzie.

andrew 61k

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: andrew 61k »

Witam wszystkich czytając posty nadesłane na te forum odnośnie jakości,czyli prawidłowego sygnału,żeby normalnie odbierać czysto programy.Zgadzam się z większością,ze u nas to jeszcze nie jest to dopracowane.Przedwczoraj zakupiłem tuner BVB-T WIWA HD 90,z którego jestem zadowolony.Wczoraj postanowiłem się zając swoją instalacją antenową,gdzie próbowałem ustawić swoją antenę kierunkową - logarytmiczną na kierunek KATOWICE - KOSZTOWY uzyskując sygnał - pasek na tunerze w przedziale od 90 - 98 %,Oczywiście byłem zadowolony z takiego wyniku,gdyż wychwyciłem programy z paczki MUX 3,ale zaciekawiło mnie wyszukanie dodatkowych programów czeskich takich jak NOVA - PRIMA i nawet BARANNDOV.Wiec sprawdziłem z którego kanału odbieram te programy i na jakiej częstotliwości.Okazało się,ze nie są to programy z Mux 3 kanału 51 na częst.714 MHz,tylko z kanału 62 na częstotliwości 802 MHz z Mux 1 nadawane z nadajnika WISŁA - SKRZYCZNE.Do tej pory się zastanawiam,jak to jest możliwe,że przy skierowanej antenie kierunkowej na północny - wschód w kierunku nadajnika ok.80 km KATOWICE - KOSZTOWY,odbieram programy z kierunku południowy - wschód ok.60 km nadajnika WISŁA - SKRZYCZNE.Oczywiście,żeby nie było tak różowo to dzisiaj jakość sygnału z kierunku WISŁA - SKRZYCZNE spadła do nawet 25 % - dlaczego takie skoki mocy - siły sygnału ?
Najlepiej to jak na razie tylko wiązka z MUX 2 działa poprawnie i stabilnie z programami TVN,POLSATU itd.Podsumowując,zgadzam się z poprzednikami,ze system wdrażania telewizji cyfrowej naziemnej jeszcze raczkuje,ale myślę,że będzie coraz lepiej,zarówno z mocą nadawania jak i z ilością nadawanych programów.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów !!! - andrew 61k z RYBNIKA

DawidP

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: DawidP »

cos musieli zrobic bo 2 dni temu odbieralem mux 3 z wisly, a teraz 0 sygnalu, a mieszkam niedaleko lotniska w pyrzowicach

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

Prawdopodobnie najbliższy termin jakiś popraw jest możliwy na 4.11, bo będzie przerwa konserwacyjna i wątpię że by ktoś wchodził na nadajnik, jak będzie to możliwe w piątek. Boję się już tego piątku, że mux 3 powróci a spadnie moc mux-u 2.

diabli11

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: diabli11 »

:twisted: Witam u mnie sygnał się poprawił siła i jakość sygnału 99 % .Nie wiem jak to się dzieje ale nawet na antenie domowej PHI>>>> odbieram wszystkie kanały cyfrowe ze skrzycznego! W Studzionce

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

andrew 61k pisze:Do tej pory się zastanawiam,jak to jest możliwe,że przy skierowanej antenie kierunkowej na północny - wschód w kierunku nadajnika ok.80 km KATOWICE - KOSZTOWY,odbieram programy z kierunku południowy - wschód ok.60 km nadajnika WISŁA - SKRZYCZNE.
Kilka możliwości:

1. odbierasz Skrzyczne przodem / bokiem anteny na sygnałach odbitych, zwłaszcza jeśli jest to antena ze wzmacniaczem.

2. odbierasz tyłem anteny. Przy tego typu antenie nie powinno mieć to miejsca, chyba, że używasz nieekranowanego wzmacniacza.

3. coś jest nie tak z anteną lub okablowaniem (np. długi kabel antenowy o niskim współczynniku ekranowania).
andrew 61k pisze:żeby nie było tak różowo to dzisiaj jakość sygnału z kierunku WISŁA - SKRZYCZNE spadła do nawet 25 % - dlaczego takie skoki mocy - siły sygnału ?
pomijając panujące w tym wątku teorie spiskowe i ingerencję kosmitów, to w warunkach dalekich odbiorów, a tym bardziej w warunkach górskich, możemy mieć do czynienia z dużą zmiennością poziomu odbieranych sygnałów - zmiany krótkookresowe (dobowe) oraz długookresowe (dni, tygodnie...) mogą dochodzić do kilkunastu dB. Dla ułatwienia zrozumienia - oznacza to kilkudziesięciu krotną możliwość zmian poziomu (mocy) odbieranego sygnału.

I, aby odbierać stabilnie instalacja antenowa powinna dostarczać w takich warunkach ciągłego sygnału o poziomie wystarczającym do prawidłowej pracy odbiornika DVB-T.

A nie jest to czasami wcale proste postawić taką instalację, zwłaszcza bez miernika sygnału...

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

Dziś miałem okazję sprawdzić jak się poprawił sygnał ze Skrzycznego w Beskidach a więc, sprawdziłem i jak się okazuje w okolicach Milówki na antenie siatkowej umieszczonej na maszcie 5 metrów n.p.m analogowy TVP1, TVP2 i POLSAT wyraźnie się poprawił, rozsiewa się tak porządnie i identycznie jak radio na UKF czyli wygląda na to że dopiero te nowe anteny podniosły standard do normalnej jakości ;) , choć jest to zakątek beskidów przecięty kilkukrotnie pasmami górskimi, oddzielającymi widoczność na masyw Skrzycznego, [głównie Przybędza], są odbicia na sygnale analogowym ale o wiele lepiej on działa niż było kiedyś, takie jest moje zdanie [nie wiem jak u innych odbiorców]. Sygnałów cyfrowych nie małem okazji wypróbować, [brak możliwości technicznej :| ]. Sądzę że gdyby "Skrzyczanie" się postarali o to by nadawać z takimi samymi parametrami technicznymi jak Czesi i dużo większymi mocami w przyszłości to jak sądzę nie trzeba by było nawet dostawiać doświetlaczy w Żywcu i Węgierskiej Górce.

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

Jeszcze pozostaje mieć nadzieje, że i anteny odbiorcze będą mieć podobne parametry jak w Czechach ;)

Zolmar

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Zolmar »

Peter_CA pisze:Jeszcze pozostaje mieć nadzieje, że i anteny odbiorcze będą mieć podobne parametry jak w Czechach ;)
A w reklamie cały czas głoszą, że do obioru DVB-T wystarczy tylko kupić dekoder i można oglądać większą ilość programów w doskonałej jakości obrazu i dźwięku :-))))))))))))))))

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

Kiedy Mux 3 zostanie przełączony na główny system antenowy ???

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

Nigdy. Oczywiście mam na myśli obecny "testowy" MUX3 a nie docelowy na k41

Fru2
Posty: 86
Rejestracja: 20 października 2011, o 18:55
Odbiornik: Tuner w TV LG LD350
Instalacja antenowa: Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Fru2 »

andrew 61k pisze:...Wczoraj postanowiłem się zając swoją instalacją antenową,gdzie próbowałem ustawić swoją antenę kierunkową - logarytmiczną na kierunek KATOWICE - KOSZTOWY uzyskując sygnał - pasek na tunerze w przedziale od 90 - 98 %,Oczywiście byłem zadowolony z takiego wyniku,gdyż wychwyciłem programy z paczki MUX 3,ale zaciekawiło wyszukanie dodatkowych programów czeskich takich jak o mnie NOVA - PRIMA i nawet BARANNDOV.Wiec sprawdziłem z którego kanału odbieram te programy i na jakiej częstotliwości.Okazało się,ze nie są to programy z Mux 3 kanału 51 na częst.714 MHz,tylko z kanału 62 na częstotliwości 802 MHz z Mux 1 nadawane z nadajnika WISŁA - SKRZYCZNE.Do tej pory się zastanawiam,jak to jest możliwe,że przy skierowanej antenie kierunkowej na północny - wschód w kierunku nadajnika ok.80 km KATOWICE - KOSZTOWY,odbieram programy z kierunku południowy - wschód ok.60 km nadajnika WISŁA - SKRZYCZNE.Oczywiście,żeby nie było tak różowo to dzisiaj jakość sygnału z kierunku WISŁA - SKRZYCZNE spadła do nawet 25 % - dlaczego takie skoki mocy - siły sygnału ?
Najlepiej to jak na razie tylko wiązka z MUX 2 działa poprawnie i stabilnie z programami TVN,POLSATU itd.Podsumowując,zgadzam się z poprzednikami,ze system wdrażania telewizji cyfrowej naziemnej jeszcze raczkuje,ale myślę,że będzie coraz lepiej,zarówno z mocą nadawania jak i z ilością nadawanych programów.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów !!! - andrew 61k z RYBNIKA
Kolego, nie ma możliwości, żeby gdziekolwiek w Polsce z polskiego nadajnika były czeskie czy z innego kraju kanały.
Odbierasz po prostu czeski mux 2 na kanale 37 jak sadzę.
pzdr

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

Zolmar pisze:A w reklamie cały czas głoszą, że do obioru DVB-T wystarczy tylko kupić dekoder i można oglądać większą ilość programów w doskonałej jakości obrazu i dźwięku :-))))))))))))))))
Może to wychodzi z założenia, że odbiorcy mają porządną instalację antenową z czasów analogu - co nie zawsze pokrywa się z prawdą ;) Koniec OT z mojej strony.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

Straszne rzeczy i robia na Skrzyczne, zmiejszaja znacznie moc nadawania, ludzie w domach i instalacjach zbiorczych podkrecaja sygnal na wzmacniaczach np. kanalowych i innych, zeby jeszcze ogladac na slabym sygnale. Nastepnie wlaczaja ze Skrzycznego silny sygnal mux2 czy mux3 i wzmacniacze sie zatykaja, bo jeden kanal z muksem sieje na wszystko. Nie da sie ogladac czesto zadnego programu, trzeba znowu wytlumic sygnal, po czym na Skrzyczne znowu zmniejszaja sygnal, wiec nie warto moze juz ustawiac wzmacniaczy, instalacji antenowych na Skrzyczne bo to nieodpowiedzialny siejacy nadajnik z moca jaka mu sie zachce.

Wg mnie to takie duze zmiany mocy nadawania z anteny (nawet 10 razy) musi byc karane!
W koncu jak jest koncesja na nadawanie to jest w niej okreslone, gdzie nadajnik ma sie znajdowac, z jaka moca moze nadawac na jakiej czestotliwosci itp. Wiec jak Skrzyczne mux3 ma miec 10KW a mux2 ma miec ok 2kW to nadawanie z moca mniejsza nawet dziesiec razy i wiecej jak i wieksza powinno byc karane ze wzgledu na smiecenie i zaklocenia odbioru, oraz potrzebe ciaglej regulacji instalacji antenowych. Zwykle automatyczne wyrownywanie poziomow sygnalu nawet w droższych wzmacniaczah kanalowych i innych nie jest wstanie az takie duze zmiany tolerowac!

W koncu jak sie ma np prawo jazdy na samochody osobowe B to trzeba jezdzic zawsze tym na co sie ma pozwolenie a nie czyms większym jak cieżarówka, czy mniejszym jak motocykl, bo na to nie ma pozwolenia. To jest przestepstwo. A nadawcy nadaja sobie z wiez nadawczych wg uznania mniejsza moc jest wg nich dopuszczalna, a pozniej raz za czas wlaczaja ta duzo wieksza wynikajaca z pozwolenia, robiac zamieszanie i zaklocenia w instalacjach odbiorczych w koncu wyregulowanych na jakis stabilny uklad. Propagacja fal nie jest tu tak znaczaca bo to automatyczne wzmocnienie jeszcze wyreguluje, lub nadajniki sa gdzies slabe np w Czechah daleko wiec to nie robi zaklocen. Natomiast te blizsze zmnieniajac znacznie moce robia zamieszanie i nawet zatykanie wzmacniaczy tak ze nic sie nie da ogladac, trzeba od nowa regulowac tlumienie wzmocnienie w instalacjach. Współczuje operatora w instalacjach zbiorczych jak wybrali Skrzyczne.

Rozumie jeszcze zeby ta tolerancja nadawanej mocy byla plus minus 20% ale nie 10 czy 20 razy i wiecej. To jest niezgodne z przepisami na nadawanie. Podobnie dotyczy to eksperymentalnego nadawania tez sa okreslone parametry nadawania i moc takze, oraz jest to na jakis czas, tak zeby odbiorcy mogli tez przystosowac sie do zmienienionego ukladu sil w nadawancych sygnalach. Nawet nie odbierajac danego eksperymentalnego nadajnika moze on zmnienic uklad sygnalow i zatkac wzmacniac bo jest silny i blisko.
Ostatnio zmieniony 30 października 2011, o 22:20 przez hol2, łącznie zmieniany 1 raz.

guma77

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: guma77 »

mux-3 0% nadal :?

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

guma77 pisze:mux-3 0% nadal :?
A to dziwne ty, spyko, i ja mieszkamy od nadajnika na zachód. Ja i spyko mamy dobry odbiór mux-u 3, ale chyba odległość robi swoje. U mnie siła 85 jakość 100. Życzę poprawy !

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

Na jakim kanale ten 3 mux nadaje ze Skrzycznego?

Zablokowany