DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

:lol: Nie ma co specjalnie juz pisac... muksy chodza w miare stabilnie, polskie i czeskie tez, wiec co tu pisac.... :D

Przydali by sie moze jacys psuje na Skrzyczne, zeby cos rozstroic i popsuc to znowu by byla burza na forum internautow odbiorcow, a tak to spokoj... coz ta strona wymiera powoli... :mrgreen: Moze jak beda mux3 na Skrzyczne wprowadzac kiedys to znowu aktywnosc w watku Skrzyczne i Slaska wzrosnie, lub w maju 2012 kiedy beda mux1 z Katowic wprowadzac....

BO TAK TO NUDA :evil:

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Andrew525 »

Zastanawia mnie jedno dlaczego nigdzie niema informacji kiedy wystartuję MUX3 na Skrzycznym?

polsatowicz

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: polsatowicz »

A mają taki zamiar?

Cietrzewiec Rusinowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Jeśli już, to pewnie po ASO, w 2013-2014.

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

Mux 3 ze Skrzycznego będzie po wyłączeniu analogu !, nawet TVP nie jest zainteresowane prowadzenia mux 3 z tego obiektu. Kolega hol2 ma rację wszystko ładnie działa po włączeniu 25 KW.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

U mnie dziś brak sygnału k62. Pogoda winna czy jaki pieron?

DjTomy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: DjTomy »

Ewidentnie problem leży po Twojej stronie. Najpierw zgłaszałeś problemy z nadajnikiem Kosztowy teraz z nadajnikiem Skrzyczne. Ktoś albo coś dobrze zakłóca Ci sygnał DVB-T albo problem leży w Twojej instalacji antenowej. Ja żadnych problemów nie mam zarówno ze Skrzycznym jak i z Kosztowy, a wydaje mi się że Świętochłowice są niżej położone od Rudy Śląskiej.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

Po prostu lokalizacja jest może taka a nie inna bo całe zachodnie Bielszowice w tym moje osiedle jest w lekkim dołku. Ale instalacja antenowa jest ok. Skrzyczne teraz już odbiera.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

Chwila moment, a tobie nie zaslania przypadkiem autobahna, ekrany na niej ? Bo cos mi sie zdaje, ze ty ja masz po drodze do obydwu nadajnikow.

b3rok

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: b3rok »

Witam,
mam pytanko odnośnie mojego odbioru NTC. Ze Skrzycznego odbieram:
- MUX1, poziom błędów: 0, siła sygnału: 61/100
- MUX2, poziom błędów: 0, siła sygnału: 83/100

Jak to możliwe, że przy mojej konfiguracji (tj. antena Tri Digit, wzmacniacz LNA-177, zasilacz) - siła sygnału na obu Multipleksach nie zmienia się niezależnie od tego czy mam wpięty/wypięty zasilacz do zasilania. Z tego co czytałem antena ze wzmacniaczem bez wpiętego do sieci zasilacza powinna tłumić/pogarszać sygnał, a wpięty - poprawiać.
Dziwi mnie też sytuacja, że mam słabszy sygnał z MUX1 niż z MUX2 (a z forum wynika, że raczej na odwrót powinno być).
Czemu przejmuję się ww, skoro oba MUXy mi działają? Bo planuję rozdzielić sygnał (łącznie na 4 TV) i boję się, że sygnał z MUX1 będzie za słaby.

zenit
Posty: 47
Rejestracja: 11 października 2011, o 19:39
Instalacja antenowa: Ant. LOG 2-69 ustawiona na NE; wzmacniacz APL-103 10-14dB; przewód Televes, 20m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice*Kosztowy*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: zenit »

Najprawdopodobniej możesz mieć uszkodzony kabel (robi za antenę), zwarcie między gorącą żyłą a oplotem, ew. uszkodzony wzmacniacz/zasilacz (sprawdź koniecznie (np żarówką 12V), czy na wtyczce od strony TV nie ma napięcia, czy dioda świeci, etc)
LNA-177 to 30 dB, czyli bardzo dużo, mozliwe, że za dużo i przesterowuje sygnał, niekoniecznie cyfrowy ale bliski analogowy sygnał potrafi zrobić kaszane w całym paśmie.
A czemu odbierasz słabiej k62? Po prostu jest większe tłumienie na wysokich częstotliwościach, dodatkowo antena ma mniejszy zysk w wysokich kanalach i wzmacniacz może miec mniejsze wzmocnienie.
Najpierw sprawdź odbiór analogów ze Skrzycznego, czy nie są przesterowane, itp, itd. To nam da jakiś obraz sygnałów u ciebie.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: axelmateuss »

Możliwe jeszcze, że telewizor wysyła zasilanie na wzmacniacz, jak niektóre tunery. Sprawdź, czy nie ma takiej funkcji.

b3rok

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: b3rok »

@zenit
Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Jutro weekend, więc będę miał czas na kombinowanie.

1. KABEL - sprawdzę (tzn. przynajmniej wtyk od strony TV, bo nie wiem czy przy tej pogodzie wyjdę na dach, żeby sprawdzić wtyk od strony anteny),
2. KABEL - a ma być napięcie na wtyczce od strony TV czy nie? Żarówki 12V nie mam : ), ale zaopatrzę się w miernik/tester napięcia.
3. ZASILACZ - kupię dodatkowy zasilacz, zwykły antenowy z Castoramy będzie ok? Podmienię z moim obecnym i zobaczę czy jest różnica.
4. WZMACNIACZ - w jaki zamienny do LNA-177 się zaopatrzyć? A może pokombinować bez wzmacniacza a z symetryzatorem?
5. Analogi - w sumie nie interesowałem się nimi, ale coś mi łapało : ).

Dodam, że instalację robił mi monter, antenę mam na "mini-maszcie" zamontowanym przy kominie. Antena była ustawiana przez montera przy użyciu miernika.

@axelmateuss - w TV nie widziałem takiej opcji, ale zakupiłem już tuner (Wiwa HD-90) pod drugi-stary TV. Podczas testowania - była opcja zasilania anteny, z tego co pamiętam to zaznaczałem włączone i wyłączone, nie robiło to żadnej różnicy w odbieranym sygnale. W każdym razie zweryfikuję to jeszcze na 100%.
Aha i na tunerze Wiwa HD-90 MUX2 działał ok, a MUX1 - obraz przycinany, rozpikselowany. Na tunerze wbudowanym w TV Samsunga MUX1 ma słabszy sygnał, ale normalnie wyświetla obraz.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

kuku1234 pisze:Chwila moment, a tobie nie zaslania przypadkiem autobahna, ekrany na niej ? Bo cos mi sie zdaje, ze ty ja masz po drodze do obydwu nadajnikow.
Owszem mam w sąsiedztwie autobane ale to jedyny jej odcinek, który nie ma ekranów tłumiących hałas przy zabudowaniach. Takie są ale tam, gdzie łąki a do domostw z 300m a u mnie to po sąsiedzku linia kolejowa i autostrada i ścian nie ma. Nie ma też większych osiedli zasłaniających droge do tych nadajników, jedynie budynki kopalni ale nie przecinają one "linii" na Kosztowy. Odziwo jak teraz taki huraganowy wiatr i narywa anteną w te i we wte nic nie tnie a analog zanika. Mam pecha z tym DVB.

koksik
Posty: 8
Rejestracja: 4 lipca 2010, o 11:22

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: koksik »

Witam czy odbieracie TVP 1 i 2 , 3 jest , jakies problemy z nadawaniem
juz są
Ostatnio zmieniony 5 stycznia 2012, o 13:38 przez koksik, łącznie zmieniany 1 raz.

zenit
Posty: 47
Rejestracja: 11 października 2011, o 19:39
Instalacja antenowa: Ant. LOG 2-69 ustawiona na NE; wzmacniacz APL-103 10-14dB; przewód Televes, 20m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice*Kosztowy*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: zenit »

b3rok pisze: 1. KABEL - sprawdzę (tzn. przynajmniej wtyk od strony TV, bo nie wiem czy przy tej pogodzie wyjdę na dach, żeby sprawdzić wtyk od strony anteny)
No przy obecnej pogodzie to łażenie po dachu lepiej sobie darować ;)
b3rok pisze:2. KABEL - a ma być napięcie na wtyczce od strony TV czy nie? Żarówki 12V nie mam : ), ale zaopatrzę się w miernik/tester napięcia.
Dokładnie tak jak mówisz. We wtyczce masz filter który odfiltrowuje napięcie, tak by nie wpływało do telewizora. A sprawdzić to możesz najzwyklejszą żarówka choinkową
b3rok pisze:3. ZASILACZ - kupię dodatkowy zasilacz, zwykły antenowy z Castoramy będzie ok? Podmienię z moim obecnym i zobaczę czy jest różnica.
Najpierw zbadaj sprawność obecnego zasilacza
b3rok pisze:4. WZMACNIACZ - w jaki zamienny do LNA-177 się zaopatrzyć? A może pokombinować bez wzmacniacza a z symetryzatorem?
Najpierw sprawdź jak zachowuje się analog. 30 dB to dużo, zwłaszcza w okolicach granicy gdzie praktycznie całe pasmo zapchane jest różnymi emisjami i latwo o wzajemne zakócenia spowodowane silnym i przesterowanym sygnalem. Ale jeśli piszesz, że planujesz rozdział na 4 TV, to może się jednak okazać, że właśnie takie wzmocnienie jest optymalne. Musisz uwzględnić wtedy elementy wprowadzające tłumienie-odgałęźnik, gniazda antenowe (nie wiem, czy je planujesz założyć), zwrotnice, etc.
b3rok pisze:5. Analogi - w sumie nie interesowałem się nimi, ale coś mi łapało : ).
Sygnał analogowy jest tu własnie takim "miernikiem". Jesli widzisz jakieś "duchy" tj. nieistniejące kanały, przesuwające się cienie na najmocniejszych kanałach, to najprawdopodobniej sygnał masz obecnie przesterowany i najmocniejsze sygnały cyfrowe i analogowe zakłóceją sie wzajemnie.

Moja rada-zakup nowego zasilacza, koniecznie z regulowanym napięciem np. http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0015.htm nie jest to kosmiczny wydatek. Masz tam pokrętło do regulacji napięcia/wzmocnienia. Po prostu ustawiasz tak, by nie mieć przesterow na analogo i możliwie najlepszy sygnał na cyfrze. Nie musisz się wtedy bawić we włażenie na dach, wymiany wzmacniaczów, etc.

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

Napięcie nie płynie, napięcie panuje;
to tak gwoli ścisłości, nie żebym się czepiał :D

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Za TVP KRAKÓW w sprawie zamiany mux3 na mux1 na Skrzycznem:
Obecnie TVP razem z Urzędem Komunikacji Elektronicznej rozważa możliwości zwiększenia zasięgu pilotażowej emisji MUX-3 w oparciu o dostępne i wkrótce zwalniane zasoby częstotliwościowe, jeszcze przed wyłączeniem nadajników analogowych
Czyżby TVP zaczynała mięknąć? Czyżby te "możliwości" to kanał 45. Walka o wznowienie emisji w okresie przejściowym jeszcze trwa.

źródło: http://www.tvp.pl/krakow/informacja/cyf ... na-pytania

yoyo

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: yoyo »

Po treści całego artykułu można wywnioskować że nie jest on świeży, więc i informacja o rozszerzeniu mux 3 może już nie być aktualna. Mowa tam m.in. o tv polonia - w kontekście jej planowanego uruchomienia w mux.
Aczkolwiek warto być optymistą :-)

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mac_33 »

juz od paru dni mam ochote napisac, skoro tvp nie jest zainteresowana mux3 na 45k z wisły to po co zawracali w ogóle d.. słowakom i czechom :-)?


albo są zainteresowani i emisja jest w przygotowaniu albo uke sie wygłupiło.....co jest mało prawdopodobne bo to urząd i nie strzela sobie pismami tak bez konkretnego powodu.

przeciez nie napisali w uzasadnieniu że lobbuja koledzy z forum emitela:-)

tylko musiało być coś o procesie cyfryzacji, ograniczona ilością czest na potrzeby mux3 itp.

Zablokowany