DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

Spokojnie! Nie gorączkuj się. Masz teraz wzmacniacz czy symetryzator? Jeśli symetryzator to dając wzmacniacz zacznij od najsłabszego czyli np LNA101. Założenie od razu takiego potwora (177) może dać odwrotny skutek i pozbawić cię całkowicie odbioru.

Awatar użytkownika
Marcin1324
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, o 18:04
Odbiornik: DVB-T CP T-HD 210
Telewizor Philips 221TE4LB
Instalacja antenowa: Davbol TTV lux 15 elementowa :D
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła *Góra Skrzyczne*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Marcin1324 »

Nie gorączkuje się :) .Symentyzator potrzebuje zasilania, bo jeśli tak to chyba mam symentyzator taka płytka drukowana, jak podłącze zasilanie to sygnał jest a jak odłączę to nie ma nawet sygnału z koźinców które są naprzeciw mnie.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

Symetryzator nie potrzebuje zasilania, ale musi być założony zwykły wtyk antenowy (to co masz podłączone do zasilacza 230V to wtyk antenowy z separatorem napięcia). Symetryzator to koszt około 3zl, wzmacniacz typu LNA kilkanaście. Wnioskuję, że w siatce masz jakiś wzmacniacz SWA. Trzeba by zobaczyć co tam masz i zastanowić się co dalej. Jakie masz obecnie wskazania siły i jakości muxów. Jeżeli siła jest duża a jakość mała to może masz zbyt silny wzmacniacz w antenie.

Awatar użytkownika
Marcin1324
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, o 18:04
Odbiornik: DVB-T CP T-HD 210
Telewizor Philips 221TE4LB
Instalacja antenowa: Davbol TTV lux 15 elementowa :D
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła *Góra Skrzyczne*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Marcin1324 »

Nie mam małą siłę ale dużą jakość, a znalazłem antenę yagi była by lepsza od siatkowej, ta antena co znalazłem ma ułamane dwie rurki miedziane z tyłu to dużo zmienia ?

PS. na płytce pisze mi sowar coś takiego tylko bez śrubki http://7379.pl.all.biz/wzmacniacze-antenowe-g59888

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

Sowar to producent, trzeba znać typ (model) wzmacniacza. Nie wiemy jakie ma wzmocnienie ten Twój wzmacniacz. Wzmocnienie podaje się w dB. LNA 101 ma 15dB, LNA 177 ma 30dB. Ja zacząłbym od LNA101, gdyby był za słaby spróbowałbym LNA169 a dopiero na końcu 177. Można też próbować dać wzmacniacz na kabel, np do puszki symetryzator a na kablu FTE LG100 (10dB).

Awatar użytkownika
Marcin1324
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, o 18:04
Odbiornik: DVB-T CP T-HD 210
Telewizor Philips 221TE4LB
Instalacja antenowa: Davbol TTV lux 15 elementowa :D
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła *Góra Skrzyczne*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Marcin1324 »

Aha ok, a co z tą antenom yagi?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

A co to za antena? Tzn. ile ma directorów (poprzeczki przed dipolem), jaki duży dipol (ile cm w najszerszym miejscu), które pręty są złamane (powyżej lub poniżej tej grubej belki do której wszystko jest zamontowane czy na niej)? Jeżeli dipol ma ok. 20-25 cm to w porządku, ale jeśli około 50cm to nie zawracaj sobie nią głowy tylko oddaj do skupu złomu, dołóż i kup "Dipol 19/21-69" http://images.dipol.com.pl/pict/a1910r+.jpg albo 44/21-69 http://images.dipol.com.pl/pict/a2660+.jpg . Co prawda ta druga dwa razy droższa ale może się lepiej spisywać. Jeśli masz "zaprzyjaźniony" sklep to zacznij od 19 a potem w razie czego wymień na 44

Awatar użytkownika
Marcin1324
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, o 18:04
Odbiornik: DVB-T CP T-HD 210
Telewizor Philips 221TE4LB
Instalacja antenowa: Davbol TTV lux 15 elementowa :D
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła *Góra Skrzyczne*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Marcin1324 »

właśnie myślałem nad tą tridigit, a co do mojej anteny to jeśli dipol to to co się przykręca do tego wzmacniacz to ma ok 24 cm a directorów ma 9, a ułamany jest ten pręt na samej górze. antena jest cala tak trochę wykrzywiona taki łuk.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

Tym złamanym prętem bym się bardzo nie przejmował, wstaw jakiś podobny o tych samych wymiarach (może znajdziesz gdzieś jakiś złom z innej anteny), trzeba też wyprostować to co jest. Wsadź do tego potem płytkę z siatki i zacznij testy.

Awatar użytkownika
Marcin1324
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, o 18:04
Odbiornik: DVB-T CP T-HD 210
Telewizor Philips 221TE4LB
Instalacja antenowa: Davbol TTV lux 15 elementowa :D
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła *Góra Skrzyczne*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Marcin1324 »

Spoko, tylko mam jeszcze pytanie bo ta antena cała ten pręt z dipolem i directorami jest równo wykrzywiony taki łuk, to takie jest oryginalne czy mi się jakoś wykrzywiła?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

Ma być idealnie prosta.

Awatar użytkownika
Marcin1324
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, o 18:04
Odbiornik: DVB-T CP T-HD 210
Telewizor Philips 221TE4LB
Instalacja antenowa: Davbol TTV lux 15 elementowa :D
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła *Góra Skrzyczne*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Marcin1324 »

Aha to ide prostować :)

Naprostowałem poczyściłem i efekty... mizerne :evil: odbiór jeszcze gorszy niż na siatkowej, chyba zainwestuje w nową antene mniej nerwów ;)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

Yagi nie najlepiej nadają się do odbioru z odbicia. Lepiej w tej roli sprawują się ATX, czy anteny siatkowe. Odbiór z odbicia nie kieruje się żadnymi zasadami i poprawny odbiór, może zapewnić nawet najbardziej absurdalne ustawienie anteny. :shock:

Decydujący czynnik w twojej sytuacji, to odpowiednie ustawienie anteny. Warto popytać sąsiadów czy odbierają i co odbierają u siebie, oraz w którą stronę mają skierowaną antenę. Trzeba sprawdzić każdą możliwą konfigurację anteny (góra-dół, w lewo i w prawo, do przodu-tyłu). Uważaj tylko na wskazania tunera, bo często tuner podaje wskazania z opóźnieniem i podczas ustawiania może to być bardzo mylące. :?

Skoro udało ci się złapać 1 multipleks, to warto zaprogramować kanały z tego multipleksu i obserwować kiedy pojawi się stabilny obraz, podczas manewrowania anteną. Gdy uda się uzyskać stabilny sygnał, będzie szansa odebrać o połowę słabszy 2 multipleks. Jeśli sygnał nadal będzie zbyt słaby, by odebrać 2 multipleks, musisz zainwestować w mocniejszy wzmacniacz w antenie siatkowej. :!:

Na twoim miejscu wybrałbym wzmacniacze SWA, bo istnieje wiele modeli tych wzmacniaczy i są one tanie (http://www.anprel-electronics.pl/index. ... &Itemid=34). Chyba, że znajdziesz sklep gdzie zgodzą się przyjąć zwrot wzmacniacza, gdy nie zapewni poprawnego odbioru, wtedy możesz zacząć testy od ekranowanych wzmacniaczy LNA. Najmocniejszy wzmacniacz z rodziny LNA 177, daje około 30db wzmocnienia. Najsilniejsze z rodziny SWA, dają nawet 38db. Warto wypróbować modele SWA-7/ZW, SWA-474/EXPO, SWA-19, SWA-9000/REG czy SWA-49. 8-)

Gdy twoja obecna antena nie zapewni odpowiedniego sygnału to możesz pomyśleć o nowej antenie, ale nawet nowa antena nie daje gwarancji poprawnego odbioru z odbicia. :evil:

Awatar użytkownika
Marcin1324
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, o 18:04
Odbiornik: DVB-T CP T-HD 210
Telewizor Philips 221TE4LB
Instalacja antenowa: Davbol TTV lux 15 elementowa :D
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła *Góra Skrzyczne*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Marcin1324 »

No wzmacniacze swoją drogą, ale antena atx 91 była by dobra?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

ATX 91 to bardzo dobra antena kierunkowa, choć trochę długa. Dysponuje wysokim zyskiem i wąską kierunkowością, więc jeśli sygnał dociera do ciebie z jednego kierunku, to antena ta powinna się sprawdzić. Jednak, jeśli odbierasz sygnał odbity z kilku kierunków, to bardziej sprawdzi się w tej sytuacji antena siatkowa. ;)

Jednak pamiętaj, że anteny typu ATX, lubią mieć dużo wolnej przestrzeni wokół siebie. Mają też jedną dużą wadę, czyli trwałość plastików mocujących direktory w kształcie litery X do belki. W antenie typu Yagi, można po solidności montażu, określić trwałość całej anteny. Ale w przypadku ATX, możemy tylko zgadywać, jak długo zastosowany przez producenta plastik, wytrzyma działanie słońca, deszczu, mrozu, wiatru i ptaków. Stąd niektóre kiepskie jakościowo ATX, szybko "łysieją", co można zaobserwować patrząc na dachy domów. :?

Awatar użytkownika
Marcin1324
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, o 18:04
Odbiornik: DVB-T CP T-HD 210
Telewizor Philips 221TE4LB
Instalacja antenowa: Davbol TTV lux 15 elementowa :D
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła *Góra Skrzyczne*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Marcin1324 »

Aha a jak siatkowe są ponoć ogólnie do d**y, to jaką polecacie żeby była dobra? a antena tridigit jest tak samo kierunkowa jak atx?

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

To nieprawda że siatki są złe. Ja odbieram Czechy na siatce i wszystkie 3 muxy polskie. Dobór anteny jest ściśle uzależniony od indywidualnych warunków odbiorczych.

Cyfrowyjanusz

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Cyfrowyjanusz »

Marcin1324 pisze:siatkowe są ponoć ogólnie do d**y
Ja bym tak nazwał wszelakie anteny wewnętrzne ze wzmacniaczem powyżej 30dB zapakowane w ładne "kosmiczne" pudełeczko.

Siatkowa oólnie nie jest zła mówią że jest delikatna a tu proszę kolega Marcin1324 pokrzywił nawet yagę :lol:

Siatka nie powinna w sobie mieć zbyt silnego wzmacniacza, a najlepsza jak dla mnie jest antena siatkowa pasywna, tyle że każdy ma różne warunki odbioru, jednemu pójdzie na antenie pasywnej, inny potrzebuje jeszcze dołożyć wzmacniacz, najlepiej zacząć skokowo czyli wpierw od 15 dB. No i antenę postawić jak najwyżej, najlepiej by było 10 metrów nad poziom gruntu.

Tak jak koledzy piszą, w górach gdzie odbiór jest absurdalny czyli "niewiadomo skąd" (czytaj z odbić od gór a nie od strony nadajnika) raczej siatkowa wydaje mi się lepsza, bo łapie z wielu stron, zaś antena kierunkowa to raczej do zastosowań gdy antena "widzi" nadajnik lub jest spora odległość do nadajnika ale nie ma większych przeszkód terenowych po drodze. ;)

Awatar użytkownika
Marcin1324
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, o 18:04
Odbiornik: DVB-T CP T-HD 210
Telewizor Philips 221TE4LB
Instalacja antenowa: Davbol TTV lux 15 elementowa :D
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła *Góra Skrzyczne*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Marcin1324 »

No to chyba zainwestuje w siatkową, bo nie widzę nadajnika tylko łapie odbicie.

A co powiecie o produktach davbol a dokładnie o tej antenie http://davbol.pl/zestaw-antena-tvn-maxi-dvbt-p-4.html

A ta antena się sama skrzywiła nie wiem jak :)

PS. To chyba tak jest że te wszystkie odbicia nie wiadomo skąd zbiera antena siatkowa, bo kierunkową tą yagi kręcę po całej malince i nic.

outro

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: outro »

Ostatnio w godzinach operowania słońca pogorszył się odbiór z kanału 41 i 55 ze Skrzycznego. W nocy po zachodzie słońca wszystko śmiga na 100% a w dzień kanał 41 0-20% kanał 55 10-40%.
Z ciekawostek to przytrafiło mi się takie coś, że na kanale 55 miałem totalne 0% siły a programy z muxu na tym kanale po mimo to śmigały :shock: .Podczas konserwacji nadajnika Kosztowy kanał 55 ze Skrzycznego szedł samodzielnie i wtedy podczas słonecznej pogody miałem siłę 100%. :o

Zablokowany