DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: axelmateuss »

Nie mogli wcześniej tego napisać... Ech :)

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

Skoro "rozpoczęły się 6 września", to chyba nie ;)

No, może rano mogli :)

Uranos

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Uranos »

U mię wczoraj około 01:30 powrócił

dalbert

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: dalbert »

Potwierdzam dobry sygnał MUX3 w Radzionkowie pow. tarnogórski na kanale 62 , siła-90% , jakość 100% .Jeszcze przedwczoraj siłę miałem na poziomie 60% ,a jakośc na 100% ,więc jak widac jest znaczaca poprawa. Przed tym całym zamieszaniem z MUX-em 3 siłę miałę na poziomie 84% ,a jakosc na 100% , a teraz jest jeszcze lepiej , niż kilkanaście dni temu.
MUX 2 dziś idzie z siłą na poziomie 94% i jakoscią 100% ,więc nie zauważyłem jakiegoś znaczacego spadku na kanale 38 nadawanym ze Skrzycznego.
To wszystko odbieram na antenie siatkowej zamontowanej na dachu domku jednorodzinnego.
Antena siatkowa ze wzmacniaczem SWA 2000/4T.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: axelmateuss »

Peter_CA pisze:Skoro "rozpoczęły się 6 września", to chyba nie ;)

No, może rano mogli :)
Ta, szóstego ;) A sygnał o tym wiedział wcześniej i dlatego sam spadł 1 września ;)))

secam7
Posty: 60
Rejestracja: 5 września 2011, o 19:21

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: secam7 »

Nie pierwszy to w moim życiu przypadek, że traktuje się mnie jak barana.
Przecież taką operację planuje się i przygotowuje, więc można było uprzedzić.

greggy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: greggy »

MUX3 już u mnie też świeci :D więc za to chwała.

Ale komunikacja medialna to klapa.
Pewnie za tydzień Emitel ogłosi, że przywrocono parametry nadawania MUX3 ze Skrzycznego - ręce opadają - pełna konspiracja dopóki telewidzowie nie zdemaskują, albo powtórzą casus i przyznają że "omyłkowo" rozpoczęto "na chwilę" prace modernizacyjne na maszcie.

Czy można się spodziewać podobnych niespodzianek do 10. października?

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

A u mnie brak MUX 3 (podobnie jak u fabio323).

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ploomba »

Prace mają na celu przygotowanie obiektu do emisji trzech multipleksów cyfrowych DVB-T z parametrami docelowymi, wynikającymi z odpowiednich regulacji oraz umów z Nadawcami.
ciekawe ..czyżby to oznaczało, że od grudnia będą ze Skrzycznego 3 multipleksy? Pierwotnie planowano wyłączyć mux-3 i w jego miejscu uruchomić mux-1.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

ploomba pisze:
Prace mają na celu przygotowanie obiektu do emisji trzech multipleksów cyfrowych DVB-T z parametrami docelowymi, wynikającymi z odpowiednich regulacji oraz umów z Nadawcami.
ciekawe ..czyżby to oznaczało, że od grudnia będą ze Skrzycznego 3 multipleksy? Pierwotnie planowano wyłączyć mux-3 i w jego miejscu uruchomić mux-1.
Chyba nie. Ja te info rozumiem inaczej.
trzech multipleksów cyfrowych DVB-T z parametrami docelowymi
Od grudnia żaden z MUX ze Skrzycznego nie będzie nadawany z parametrami docelowymi (tymczasowe moce i kanały). Raczej chodzi o przygotowanie systemu antenowego, by potem już nic nie grzebać w antenach i po wyłączeniu analogu łatwo włączyć wszystkie Muxy z docelowymi kanałami i mocami.

PS. Dziękuje Emitelowi, że nie zmniejszył mocy MUX3 podczas trwania meczu :D

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ploomba »

Jeśli przyjąc taki tok rozumowania, to zastanawiające jest po co teraz przygotowywać obiekt nadawczy do czegoś, co nastąpi za jakiś rok lub później? No bo dopiero wtedy (po wyłączeniu analogu) będzie można użyć kanałów i mocy docelowych. Trochę to nad wyrost.
Jeśli tak, to wedle tego musiano by również na wszystkich innych obiektach nadawczych przystosowywać systemy antenowe do "parametrów docelowych". Taka czynność jest przeprowadzana tylko na nadajniku "Skrzyczne". Reszta obiektów nie wymaga dostosowywania?

Jak dla mnie treść komunikatu jest "trochę dziwna".

Za teorią o przedłużeniu nadawania mux-3 na innym kanale przemawia też fakt, że do tymczasowego mux-3 dołączono TVP Info Kraków. Po co dołączać TVP Info Kraków na 2-3 miesiące jeśli cały (testowy) mux-3 miałby być wyłączany w grudniu? Widocznie TVP nie chce pozbywać się mux-3 ze Skrzycznego. Ja na miejscu TVP wiedząc, że wyłączą w grudniu mux-3 ze Skrzycznego olał bym sprawę i nie bawił się w dołączanie programów. Tym bardziej , że przekaz ten był uruchomiony tylko i wyłącznie po to, żeby sygnał TVP Info Katowice dotarł do mieszkańców Beskidów.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

ploomba pisze:
Prace mają na celu przygotowanie obiektu do emisji trzech multipleksów cyfrowych DVB-T z parametrami docelowymi, wynikającymi z odpowiednich regulacji oraz umów z Nadawcami.
ciekawe ..czyżby to oznaczało, że od grudnia będą ze Skrzycznego 3 multipleksy? Pierwotnie planowano wyłączyć mux-3 i w jego miejscu uruchomić mux-1.
Czyżby Czesi zgodzili się udostępnić kanał 45 na potrzeby emisji multipleksu ze Skrzycznego? :?:

Byłoby fajnie mieć wszystkie 3 multipleksy. :D

W zasadzie obecna testowa emisja 3 multipleksu, bez zmian powinna przejść w 1 multipleks. Jedyną poprawkę należało by wziąć na nadajnik Święty Krzyż, który też będzie wykorzystywał kanał 62. Tyle tylko, że możliwości tych nadajników są na tyle wybitne, że ciężko z góry przewidywać, jak silne będzie zakłócanie i wynikające z tego konieczne ograniczenie mocy.
Poza tym, Święty Krzyż startuje pół roku po starcie 1 multipleksu ze Skrzycznego, więc będzie czas, by doszlifować parametry nadawania obu nadajników (jak w przypadku emisji SFN).
blockbuster pisze:Ja te info rozumiem inaczej.
trzech multipleksów cyfrowych DVB-T z parametrami docelowymi
Od grudnia żaden z MUX ze Skrzycznego nie będzie nadawany z parametrami docelowymi (tymczasowe moce i kanały). Raczej chodzi o przygotowanie systemu antenowego, by potem już nic nie grzebać w antenach i po wyłączeniu analogu łatwo włączyć wszystkie Muxy z docelowymi kanałami i mocami.
Pytanie po co byłby ten pośpiech? :?:

Przecież jeszcze UKE nie opublikowało oficjalnego harmonogramu wyłączania nadawania analogowego. Z nieoficjalnych informacji, wiadomo, że pierwszym terminem ma być listopad 2012. Podbeskidzie ma wszystkie predyspozycje, by się w nim znaleźć, jednak 3 multipleks ma osiągnąć ogólnokrajowe pokrycie dopiero w 2014 (dla TVP utrzymanie obu ogólnokrajowych multipleksów to spory koszt). Poza tym wyłączając analogową emisję TVP2 ze Skrzycznego można uruchomić docelową emisję 3 multipleksu na całym Śląsku (Kosztowy i Wręczyca powinny też ruszyć w tym samym terminie).

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

Zgadzam się, że na podstawie tak lakonicznego komunikatu ciężko jest wywnioskować dokładnych zamiarów. MUX3 na k62 idzie z małej antenki zawieszonej w połowie masztu więc może Emitel chce MUX1 w grudniu uruchomić nie z tej anteny tylko już z głównego systemu antenowego (tylko wtedy wzrastało by ryzyko kolizji ze Świętym Krzyżem).

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

ploomba pisze:Reszta obiektów nie wymaga dostosowywania?
Reszta obiektów ma system antenowy stary 20 lat? Tam, gdzie są stare systemy antenowe, które nie spełniają wymagań do emisji NTC, będą stopniowo wymienianie (na przykład w lecie wymieniano antenę na Trzeciewcu).
Drekan pisze:Pytanie po co byłby ten pośpiech? :?:
Jaki pośpiech? Taka wymiana jest planowana od dawna :)

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

ja to wszystko rozumiem tak na chłopski rozum:
jeżeli, jak to napisało UKE, w cytowanym tu na forum komunikacie: "czynione są starania o wykorzystanie kanału 45 ze stacji Wisła/Skrzyczne" to nie po to by przenosić tam istniejacy (nadający już stale) mux (np mux2 z 38, który również jest tymczasowym miejscem dla tego muxa) tylko po to, aby zainaugurować tam zupełnie "nowa emisję". Jak wiemy 62 musi zostać zwolniony pod mux1, a więc dla mnie jasne jest, że jeżeli już to na 45 startuje mux3 z nie bez powodu rozszerzona ofertą o TVP Kraków. W kazdym razie taką mam cichą nadzieję :)

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Andrew525 »

MUX2 Znaczny spadek mocy.

mateo88

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mateo88 »

MUX 2 wczoraj jeszcze szczątkowy sygnał dzisiaj cały dzien brak. Czy to ma związek z wymianą anten? wie ktoś może kiedy można spodziewać sie nadawania na poprzednim poziomie?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: twmichal »

Na k. 45 ma być MUX-1 z Prehyby i z Tarnowa. Obie lokalizacje umożliwiają odbiór w Krakowie a miejscami nawet na Jurze, Zagłębiu i Beskidzie Śląskim.
Pamiętam jak wynajmowałem mieszkanie rok temu w Sosnowcu-Zagórzu to dało się odbierać stacje z Prehyby (RMF 103.2 nawet z RDS) a na antenie pokojowej były ślady obrazu na k.39 i 56.

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

mateo88 pisze:MUX 2 wczoraj jeszcze szczątkowy sygnał dzisiaj cały dzien brak. Czy to ma związek z wymianą anten? wie ktoś może kiedy można spodziewać sie nadawania na poprzednim poziomie?
A u mnie zaobserwowałem spadek siły sygnału o 7%, ale poprawę jakości z 70% na 90%.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

twmichal pisze:Na k. 45 ma być MUX-1 z Prehyby i z Tarnowa. Obie lokalizacje umożliwiają odbiór w Krakowie a miejscami nawet na Jurze, Zagłębiu i Beskidzie Śląskim.
Pamiętam jak wynajmowałem mieszkanie rok temu w Sosnowcu-Zagórzu to dało się odbierać stacje z Prehyby (RMF 103.2 nawet z RDS) a na antenie pokojowej były ślady obrazu na k.39 i 56.
Niestety do wyłączenia analogu nie będzie idealnych częstotliwości dla Skrzycznego. Ale i tak kanał 45, wygląda o niebo lepiej niż 62, który będzie współdzielony ze Świętym Krzyżem, czy mocno tłumiony kanał 38. :|

Zablokowany