DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

secam7
Posty: 60
Rejestracja: 5 września 2011, o 19:21

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: secam7 »

Też kręciłem anteną i dostałem jedynie strzępki sygnału.
Może jesienią/zimą jak liście opadną da się coś ze Skrzycznego odebrać,
bo teraz ten kierunek drzewa (głównie liściaste) zasłaniają.
Jako ciekawostkę podam że w stałej lokalizacji (Katowice) MUX-3 ze Skrzycznego
odbieram bez problemu mimo drzew i bloków po drodze. Ot uroki propagacji!

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

U mnie Krzeszowice/Zabierzów ok 5.00 rano we wtorek sygnal mux3 ze Skrzycznego spadl niestety, jest znowu slaby, chwilowo nawet nieodbieralny. Anteny silne ze wzmacniaczami, oraz antena nadawcza i odbiorcza raczej sie widza. Znowu pewnie cos robia bez konca. Byl mocny sygnal nawet mocniejszy niz z Kosztowy i znowu spadl. Natomiast mux2 ze Skrzycznego to juz zupelna pixeloza nieodbieralny nonstop, ale odbieram dobrze Kosztowy mux2. Tak ze znowu mux3 ze Skrzycznego spadl, przynajmniej w nocy, z pon na wt. A jeszcze w poniedzialek wieczor byl tak silny. Teraz ok. 5.00 rano we wtorek, mux3 ze Skrzycznego jest nawet slabszy od czeskich muksów, nawet nieodbieralny chwilowo. Kiedy sie to skonczy? Ktos sobie eksperymenty robi bez konca i remonty.... to niech sobie robi ale w laboratorium, albo na Alasce, a nie w terenie zaludnionym przy czym podaja ze nadajnik ze Skrzycznego ma moc 10kW, wiec teraz to chyba nie ma nawet 1 KW, po co sasiedzi, znajomi kupowali odbiorniki DVB-T i telewizory. To kpina z ludzi i tyle. Albo wylaczyc to Skrzyczne zeby nie bruzdzilo "eksperymentalnie" albo ma dzialac jak Kosztowy. Wiec albo 1-dzila, albo 0-nie dziala i koniec, nie zawraca ludzia glowy. Trzeba sie na cos zdecydowac. A eksperymenty to jak mowie w laboratorium, na Alasce, czy Syberii, lub w ekranach, tlumikach. Mam nadzieje ze to w ciagu dnia wroci do poprzedniego silnego stanu, oby, bo noc jeszcze mozna odpuscic.....

O godz. 5.25 rano we wtorek sygnal znowu wzmocnił sie z mux3 ze Skrzycznego skokowo prawie do poprzedniego silnego stanu, ale jednak troszke slabszy niz byl wieczór. Tak ze pracuja noca i tak byc powinno.... jak juz musza cos robic. Byle w ciagu dnia i wieczorem sygnal byl silny.

O godzinie 6.00 rano we wtorek sygnal ze Skrzycznego mux3 wrocil calkowicie do swojego poprzedniego silnego stanu, jest u mnie silniejszy niz Kosztowy, oby tak pozostalo. Tak ze operatorzy czulych instalacji antenowych odbiorczych i zbiorowych nie podkrecajcie sygnalu ze Skrzycznego jak jest slabszy bo on za chwile przyjdzie silny i moze wam zaczac siac na innych kanalach bo wzmacniacze sie zatkaja... automatyczna regulacja wzmocnienia i wyrownanie automatyczne sygnalów jest za slabe przy takich skokach sygnalow bardzo slaby i bardzo silny.

akapeh

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: akapeh »

Do Secam7,
Myślę, że F-ma EMITEL czyta i analizuje (czasami)forum i problemy opisywane na nim. Liczę na to a w efekcie na o wiele silniejszy sygnał dvb_t z nadajnika SKRZYCZNE. Po 10 października zacznę ponownie próby.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Malkontenci. Po co w ogóle pisać: o 5.00 sygnał wzrósł,a o 6.12 spadł i tak wkoło Macieju. Czy niektórzy nie rozumieją prostej informacji: trwa proces modernizacyjny, który potrwa do 10.10.2011. Wszystko co działa bez przerwy czasem wymaga naprawy, remontu, przeglądu. Jeżeli to dotyczy anteny to chyba jasne, że trzeba to robić w pogodny dzień, a nie w nocy (to byłby hardcor w nocy po maszcie łazić i anteny wymieniać). Testy - po co się czepiacie tego słowa, lepiej w ogóle nie powinni uruchamiać emisji i byłby spokój, albo i nie.
A i proponuję jeszcze poczytać: propagacja fali elektromagnetycznej dla tych co spali w podstawówce na fizyce.
Ostatnio zmieniony 20 września 2011, o 15:30 przez Maciejek, łącznie zmieniany 1 raz.

krzych_un

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzych_un »

Maciejek pisze: A i proponuję jeszcze pozytać: propagacja fali elektromagnetycznej dla tych co spali w podstawówce na fizyce.
Więc jak jestem lekko przysłonięty w połowie drogi przez szczyt. To jest szansa na odbiór czy nie ma?

Obrazek

To chyba lepsza sytuacja niż być przysłoniętym na samym końcu?

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Szansa na odbiór w takim przypadku jest zawsze (dyfrakcja fali), trzeba sprawdzić, tu nie ma co teoretyzować.

krzych_un

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzych_un »

Podejmę próby po 10-tym jak już zakończą modernizację. Teraz to łatwiej jest odebrać 3 razy dalsze Katowice (no trochę też mocniejsze).

bombel-73
Posty: 31
Rejestracja: 14 września 2011, o 08:33
Odbiornik: Signal HD-507
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: bombel-73 »

Oczywiście chodzi Ci o MUX 2 z Katowic. Ja niestety muszę poczekać aż ruszy MUX 3 z Kosztów, bo Skrzyczne niestety u mnie (R.Śl.Halemba) szatkuje i zrywa :(

jbiz

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: jbiz »

Bez testu nie ma co gdybać.
Ja odbieram na poziomie 30% bez problemów, przy rzeźbie terenu jak poniżej:
Obrazek

krzych_un

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzych_un »

jbiz pisze:Bez testu nie ma co gdybać.
Ja odbieram na poziomie 30% przed modernizacją przy rzeźbie terenu jak poniżej:
Ale 30% daje obraz? Na jakiej antenie, wzmacniaczu?

jbiz

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: jbiz »

Telmor ASR-860 P25 Digitmax HD
odbiór bez problemów do tego kątem łapie Kosztowy z siła 48%

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Andrew525 »

krzych_un pisze:
Maciejek pisze: A i proponuję jeszcze pozytać: propagacja fali elektromagnetycznej dla tych co spali w podstawówce na fizyce.
Więc jak jestem lekko przysłonięty w połowie drogi przez szczyt. To jest szansa na odbiór czy nie ma?

Obrazek

To chyba lepsza sytuacja niż być przysłoniętym na samym końcu?
Mam identyczny profil. Bez problemu odbiór.

http://d.imagehost.org/0373/terrainprofile.png

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

bombel-73 pisze:Oczywiście chodzi Ci o MUX 2 z Katowic. Ja niestety muszę poczekać aż ruszy MUX 3 z Kosztów, bo Skrzyczne niestety u mnie (R.Śl.Halemba) szatkuje i zrywa :(

Jak ci się udaje z Halemby odebrać Skrzyczne? Ja z Bielszowic z fińskich domków Skrzycznego nie odbieram, jedynie wskazuje poziom sygnału 88% ale nie ma żadnych programów.

bombel-73
Posty: 31
Rejestracja: 14 września 2011, o 08:33
Odbiornik: Signal HD-507
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: bombel-73 »

TVRuda pisze:
bombel-73 pisze:Oczywiście chodzi Ci o MUX 2 z Katowic. Ja niestety muszę poczekać aż ruszy MUX 3 z Kosztów, bo Skrzyczne niestety u mnie (R.Śl.Halemba) szatkuje i zrywa :(

Jak ci się udaje z Halemby odebrać Skrzyczne? Ja z Bielszowic z fińskich domków Skrzycznego nie odbieram, jedynie wskazuje poziom sygnału 88% ale nie ma żadnych programów.
Nie wiem jakim cudem, ale "jakoś" odebrałem i to na terenie KWK Halemba w otoczeniu szybów i urządzeń, które teoretycznie powinny zakłócać sygnał (kable wys. nap., itd.).
Przyznam, że trochę trzeba było się nachodzić z tą antenką. Traktuję to tylko jako test, bo szczerze mówiąc na dłuższą metę oglądać się nie da.
Odbiór wewnątrz budynku (ok.1 piętra) na antenie DVB typu okrągłego (mini satelitka) ze wzmacniaczem. Na odbieranym dekoderze (signal HD-507) pasek sygnału dochodzi do połowy skali i czasem mruga. Oprócz tego i MUX 2 PL (K-ce) odbieram też wszystkie 3 MUXy czeskie (te da się oglądać bez zrywów)

Sierek
Posty: 44
Rejestracja: 5 sierpnia 2011, o 12:45
Odbiornik: LG OLED65B7
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS
Televes DAT 75 HD BOSS
Yagi VHF 4 el.
Wzm. kan. WWK-1062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ostrawa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Sierek »

TVRuda pisze:
bombel-73 pisze:Oczywiście chodzi Ci o MUX 2 z Katowic. Ja niestety muszę poczekać aż ruszy MUX 3 z Kosztów, bo Skrzyczne niestety u mnie (R.Śl.Halemba) szatkuje i zrywa :(

Jak ci się udaje z Halemby odebrać Skrzyczne? Ja z Bielszowic z fińskich domków Skrzycznego nie odbieram, jedynie wskazuje poziom sygnału 88% ale nie ma żadnych programów.
Moim zdaniem taki poziom sygnału przy braku odbioru wskazuje jednoznacznie na zbyt duże wzmocnienie. Zmień wzmacniacz albo testowo go usuń.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Wg strony serwisowań Emitela jutro, we czwartek 22.09, planowana jest przerwa konserwacyjna dla całego obiektu w godz. 8-14

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

Sierek pisze:
TVRuda pisze:
bombel-73 pisze:Oczywiście chodzi Ci o MUX 2 z Katowic. Ja niestety muszę poczekać aż ruszy MUX 3 z Kosztów, bo Skrzyczne niestety u mnie (R.Śl.Halemba) szatkuje i zrywa :(

Jak ci się udaje z Halemby odebrać Skrzyczne? Ja z Bielszowic z fińskich domków Skrzycznego nie odbieram, jedynie wskazuje poziom sygnału 88% ale nie ma żadnych programów.
Moim zdaniem taki poziom sygnału przy braku odbioru wskazuje jednoznacznie na zbyt duże wzmocnienie. Zmień wzmacniacz albo testowo go usuń.

Mój ma możliwość regulacji wzmocnienia. Więcej jak o połowę już zmiejszyłem i ustąpiły przecinania w obrazie i dźwięku na 90%. Czasem się zdarzy zaćięcie ale nie ustawiłem jeszcze anteny na dokładny azymut. Jeśli jeszcze bardziej zmniejsze moc to analog zacznie śnieżyć. Według danych to sygnał z Katowic jest mocniejszy jak ze Skrzycznego a antena jest dosłownie pomiędzy azymutem na Skrzyczne a Katowice. U sąsiadów nie sprawdze bo wszyscy satelity mają. Najlepsze jest to, że gdy wyciągne wzmacniacz to na analogu dwójka jest w takiej jakości jak TV Puls ze wzmacniaczem niezależnie od ustawionej mocy wzmocnienia, czyli tylko dwójkę da się oglądać analogowo bez wzmocnień no ale ona ma z Katowic ładną moc nadawczą - 200 kW.

Zolmar

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Zolmar »

Czechów jak obierałem od roku tak odbieram nadal bardzo dobrze bez względu na pogodę i porę roku. Za to "cyfrówka" polska cofa się rozwoju.
Film reklamujący cyfryzację w Polsce to chyba szyderstwo z Polaków. :oops:
Od początku września emisja "lepsza" od starego kina siadła całkowicie. Pierwszy zaginął pakiet TVP 1, TVP2, TVP Info, Kultura i Historia (chociaż poprzednio także lubiał się gubić). Teraz zaginął pakiet zawierający Polsat, Polsat Sport News, TVN, TV4, TVN Siedem, TV Puls TV6.

Dzwoniłem do Emitela. Nic nie wiedzą, nic nie zmieniali.

Wyjątkiem był dzień konserwacji nadajnika w rejonie Katowic bodajże 2 tygodnie temu. Wyłączono do 14:00 nadajnik analogowy i nagle sygnał cyfry był na wszystkich we programach bez najmniejszych zakłóceń. Do 14:00. Chwilę po tej godzinie wróciło do "normy" czyli pojawił się komunikat na dekoderze "BRAK SYGNAŁU" na wszystkich polskich stacjach. Normalnie odbierałem, jak zawsze, tylko Czechy (CTV1, CTV2, CTV24 CTV4, Nova, Nova Cinema, prima, Prima Cool, Barrandow TV - stacji radiowych nie wspomnę)

Jak z tego widać jedynie dla polskiej emisji mamy "wędrujące" góry zakłócające sygnał natomiast Czesi maja sygnał "rentgenowski" bo im jakoś góry nie przeszkadzają :lol: :lol: :lol:

Matteo87

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Matteo87 »

Zolmar pisze:Czechów jak obierałem od roku tak odbieram nadal bardzo dobrze bez względu na pogodę i porę roku. Za to "cyfrówka" polska cofa się rozwoju.
Film reklamujący cyfryzację w Polsce to chyba szyderstwo z Polaków. :oops:
Od początku września emisja "lepsza" od starego kina siadła całkowicie. Pierwszy zaginął pakiet TVP 1, TVP2, TVP Info, Kultura i Historia (chociaż poprzednio także lubiał się gubić). Teraz zaginął pakiet zawierający Polsat, Polsat Sport News, TVN, TV4, TVN Siedem, TV Puls TV6.

Dzwoniłem do Emitela. Nic nie wiedzą, nic nie zmieniali.

Wyjątkiem był dzień konserwacji nadajnika w rejonie Katowic bodajże 2 tygodnie temu. Wyłączono do 14:00 nadajnik analogowy i nagle sygnał cyfry był na wszystkich we programach bez najmniejszych zakłóceń. Do 14:00. Chwilę po tej godzinie wróciło do "normy" czyli pojawił się komunikat na dekoderze "BRAK SYGNAŁU" na wszystkich polskich stacjach. Normalnie odbierałem, jak zawsze, tylko Czechy (CTV1, CTV2, CTV24 CTV4, Nova, Nova Cinema, prima, Prima Cool, Barrandow TV - stacji radiowych nie wspomnę)

Jak z tego widać jedynie dla polskiej emisji mamy "wędrujące" góry zakłócające sygnał natomiast Czesi maja sygnał "rentgenowski" bo im jakoś góry nie przeszkadzają :lol: :lol: :lol:
Maciejek pisze:Malkontenci. Po co w ogóle pisać: o 5.00 sygnał wzrósł,a o 6.12 spadł i tak wkoło Macieju. Czy niektórzy nie rozumieją prostej informacji: trwa proces modernizacyjny, który potrwa do 10.10.2011. Wszystko co działa bez przerwy czasem wymaga naprawy, remontu, przeglądu. Jeżeli to dotyczy anteny to chyba jasne, że trzeba to robić w pogodny dzień, a nie w nocy (to byłby hardcor w nocy po maszcie łazić i anteny wymieniać). Testy - po co się czepiacie tego słowa, lepiej w ogóle nie powinni uruchamiać emisji i byłby spokój, albo i nie.
A i proponuję jeszcze poczytać: propagacja fali elektromagnetycznej dla tych co spali w podstawówce na fizyce.

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

Zolmar pisze:Wyjątkiem był dzień konserwacji nadajnika w rejonie Katowic bodajże 2 tygodnie temu. Wyłączono do 14:00 nadajnik analogowy i nagle sygnał cyfry był na wszystkich we programach bez najmniejszych zakłóceń. Do 14:00. Chwilę po tej godzinie wróciło do "normy" czyli pojawił się komunikat na dekoderze "BRAK SYGNAŁU" na wszystkich polskich stacjach.
a nie myślisz, że to twoja instalacja antenowa jest totalnie przesterowana sygnałami analogowymi, nie dając szansy biednemu dekoderowi na odbiór cyfry... Niech zgadnę - napędzasz też TV analogowe z tej instalacji?
Zolmar pisze:Czechów jak obierałem od roku tak odbieram nadal bardzo dobrze bez względu na pogodę i porę roku.
żadna rewelacja. QAM16, dobre korekcje, duże moce nadajników i dobre ich lokalizacje = stabilny odbiór, nawet w trudnych warunkach.

A u nas trzeba podziękować tym, którzy w tym kraju chcieli WIĘCEJ kanałów w mux-e niż Czesi czy Niemcy... No to mamy więcej... również kłopotów przy odbiorze...

Zablokowany