DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

Dalszy kierunek na Kosztowy przebiega przez lasy, żadnych osiedli i wysokich obiektów. Taka to lokalizacja i teren.

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

no, właśnie - lasy... Czym innym będzie płaszczyzna lasu w lecie, pokryta kiściami, czy igłami, czym innym na jesieni, kiedy nie ma już liści, a czym innym w zimie, kiedy nie ma liści, ale za to drzewa oblega, szron, lód, śnieg, nie wspominając o stanie podłoża - raz suchym, raz wilgotnym, raz zaśnieżonym czy zlodowaciałym. Za każdym razem będą inne tłumienia i odbicia fal, powodujące, że wypadkowo do anteny będzie dochodziło ciągle co innego. Już nie wspominając o atmosferze, gdzie mieszanie się warstw powietrza będzie doprowadzać do kolejnych, mało przewidywalnych turbulencji fal bezpośrednich i odbitych.

Taa, nie ma lekko jak się ma wyżyłowaną instalację odbiorczą...

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

Skoro instalacja antenowa składa się z anteny siatkowej z jakimś wzmacniaczem, to podejrzewam, że cała instalacja ma już kilkanaście lat i budowana była pod odbiór silnego analogu z pobliskiego nadajnika Katowice Kosztowy. :?

W takim przypadku problemy z odbiorem mogą mieć wiele przyczyn. Aby poprawić odbiór należałoby zacząć od samej anteny. Sprawdzić czy przez tyle lat eksploatacji, nie doszło do poluzowania połączeń między elementami odbiorczymi. Przy okazji skontrolować czy połączenia nie zaśniedziały lub nie pojawiła się na nich rdza. Nie zaszkodzi sprawdzić jak wygląda sam wzmacniacz (przy okazji wyjdzie jakie cudo techniki tam umieścił producent). :lol:

Osobiście najbardziej podejrzany jest kabel antenowy. Po tylu latach potrafi sprawiać problemy (zwłaszcza, gdy przeznaczony był do wewnątrz - biały). Jaką różnice daje dobry przewód antenowy, można przekonać się zerkając na ten test, przewodów o tych samych parametrach. http://eltech.net.pl/p,s,14,o,listing_i ... ,5310.html :o

Co się tyczy komina, można po prostu dzwignąc antenę ponad komin sąsiada. ;) Przynajmniej chwilowo, by sprawdzić, czy nastąpi wyraźna poprawa parametrów odbieranego sygnału. Jednak jest mało prawdopodobne by był to główny powód problemów z odbiorem.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

No tak. Sama antena jest nowa. Kupiona w MM w 2010 roku (w takim niebiesko-zielonym kartonie) + kabel. Już nie pamiętam szczegółów ale na kablu jest napis Telkom Telmor. Wzmacniacz był już w środku a po zmroku widać (jeśli jest włączony zasilacz), że cała ta puszka świeci na czerwono. Już bardziej nie umiem sprecyzować co to za model. Jedynie jest ta antena pomalowana na niebiesko.

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

Drekan pisze: przewodów o tych samych parametrach.
małe sprostowanie. Nie ma pojęcia przewodów czy też kabli antenowych o takich samych parametrach. Tak samo, jak nie ma standardu przemysłowego "RG-6".

Kable mogą być co najwyżej porównywalne. To wynika wprost z tego, że o parametrach elektrycznych kabla decydują dwie kwestie:
  1. wymiary - średnice: żyły środkowej, dielektryka, grubość ekranu
  2. użyte materiały, a głównie materiał izolatora.
Sumując, każdy kabel będzie charakteryzował się swoimi własnymi, indywidualnymi i niepowtarzalnymi parametrami.
Oczywiście, kable o porównywalnych geometrii oraz materiałach będą miały podobne parametry, ale w ogólności, nigdy nie takie same.

Co do samego testu, to wygląda, że popełniono podstawowy błąd w sztuce, czyli dokonano pomiarów kabla w rolkach, co potrafi znacząco rzutować na otrzymywane wyniki. Tym, niemniej - różnica w cenie zwykle z czegoś musi wynikać...

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: zsk »

A czy dla Emitela byłby problem aby z własnej inicjatywy emitował na Skrzynczym na 45 kanały TVP w ramach MUX3?
W końcu Emitelowi powinno być w interesie popularyzacji DVB-T i nawet jeśli TVP nie zapłaci za 45 kanał na Skrzycznym to odpalić go "testowo".
Wartościowymi kanałami dla widzów jest na pewno TVP Historia i TVP Kultura i może to motywować widzów do odbioru DVB-T a co za tym idzie sukcesu Emitela w propagowaniu DVB-T we własnym interesie.

axelmateuss napisał(a):
"MUX 3 należy do TVP i Emitel nie może sobie ot tak do gdzieś włączyć. Jeśli TVP nie zapłaci, to kto? Nadajniki nie leżą na ulicy z tego, co wiem."


Ale czy Emitel nie może zaproponować dla wspólnego interesu sukcesu DVB-T, że odpali MUX3 na Skrzycznym na kanale 45 na "okres przejściowy" - testowo. Na pewno byłaby taka możliwość i na pewno TVP ani UKE nie blokowaliby tego.
Emitel i tak został monopolistą jeśli chodzi o nadawanie DVB-T w Polsce, to taki gest jak odpalenie MUX3 ze Skrzycznego byłby dobrym ruchem i również w interesie Emitela, bo jeśli DVB-T nie spopularyzuje się w Polsce i np. zapadnie decyzja o zamknięciu DVB-T w Polsce, bo mało użytkowników, to najbardziej na tym straci Emitel, który bierze pieniądze za nadawanie DVB-T w Polsce.

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

Spoko, dvb-t nigdy nie zniknie. Telewizja naziemna będzie zawsze.

Lpiatek
Posty: 33
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: CABLETECH URZ0323
Instalacja antenowa: ATV21/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Skrzyczne / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Lpiatek »

TVRuda pisze:Problemem jest komin w domku mojego sąsiada
He he he. Drogi kolego dla tego Technisata (albo zwalonej partii Technisatów) problemem może być nie tylko komin, przewód, las ale nawet krajalnica w domu sąsiada. Deszcz i wiatr i nie wiadomo co jeszcze też były problemem dla mojego. Testowałem wszelkie opcje symetryzatorów, wzmacniaczy i anten do czasu aż nie przetestowałem innych tunerów (co tobie szczerze polecam) którym o dziwo nic nie przeszkadzało i nie przeszkadza do dzisiaj. Technisat pojechał do serwisu, wrócił z wymienionym PCB (tak napisali) i dalej to samo, pozbyłem się tego szmelcu. Zresztą dobrze wiesz bo pisałem do ciebie na priva.
Oczywiście że z mux3 Kosztowy może być kłopot, Skrzyczne też może nie iść idealnie ale mux2 Kosztowy powinien być ok.
Na podstawie własnych doświadczeń ze sprzętem który posiadasz śmiem przypuszczać iż problemem jest twój tuner i proponuję przetestować inny. Pożyczyć, kupić z opcją zwrotu, cokolwiek.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TomW »

Też tak uważam jak poprzednik. Po wyeliminowaniu wadliwej instalacji antenowej, następnym słabym punktem może być (albo jest) sam tuner. Trzeba to ustalić na pożyczonym innym.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

Sąsiadce z przeciwka spalił się od testów tuner Ferguson. Więc kolejny badziew już wyeliminowany. k49 aż tak nie jest narażony na zacięcia. Kolega po sąsiedzku z kolei ma remont i ciągle słyszę szlifierki, wiertarki i to nie wpływa na zły odbiór k49. Jeśli już się coś dzieje to zawsze o tej samej porze przez około 7 minut.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: #BEAVER# »

Chciałbym się z Wami podzielić ciekawą historią.
Ja korzystam (na razie) z anteny siatkowej ze wzmacniaczem LNA-177.
Antena jest około 10 metrów nad ziemią.
Jestem w stanie z tego "złapać" nadajnik z Wisły, Katowic i czeski Frydek-Mistek.
Mux 2 z Katowic jest na poziomie 100/100, natomiast Mux 3 już słabiej bo 85/100.
Wisła, to zależy od pogody; raz jest 70/80 raz 80/90.
Czeski nadajnik podobnie jak z Wisły (zależne od pogody).

Około tygodnia temu postanowiłem sprawdzić odbiór u mojej babki, która mieszka niecały kilomert ode mnie.
Jest tam zwykła antena siatkowa (na strychu, nie za zewnątrz) i wzmacniacz SWA 15 Turbo 250 dB.
Do testów użyłem mojej poczciwej Wiwy HD-50...
Ku mojemu zdziwieniu odbiór był następujący:
Katowice - k.49 i k.51 100/100
Wisła - k.38 i k.62 100/100
Frydek-Mistek - k.37 i k.54 100/100.
Postanowiłem jeszcze poszukać sygnału z innych nadajników, więc wziąłem antenę i wyszedłem z nią na balkon i co się okazało:
Kraków - k.48 i k.64 100/100
Częstochowa-Wręczyca k.39 100/100
Oczywiście Kraków i Częstochowa przy różnym ustawieniu anteny ;)
Wniosek: lepszej lokalizacji do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej chyba nie można sobie wyobrazić...
:)
Ostatnio zmieniony 1 stycznia 2014, o 19:39 przez #BEAVER#, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TomW »

Oczywiście, dobra lokalizacja to jak wygrać los na loterii. Ja np. też nie narzekam choć Skrzycznego nie odbieram, a tylko Kosztowy. Moi znajomi w kilku miejscach natomiast jak najbardziej, a dzieli nas kilkaset metrów. Cieszmy się więc z tego co los nam dał - inni jak słyszę mają gorzej.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

To ja jednak jestem w tej złej lokalizacji. Ech... gdyby tak z komina EC w ZAbrzu nadawali TV jak to ma miejsce w przypadku radia FM.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: yerry »

Eno, bez przesady... Mieszkasz niemal w centrum największej w kraju aglomeracji, jesteś w zasiegu kilku nadajników DVB-T i mówisz o złej lokalizacji :?: Dostałeś kilka porad tu na forum - zrób coś z anteną, zacznij działać, narzekanie siedząc przed komputerem i pisanie na forum odbioru Ci nie poprawi :D Masz wszelkie warunki by mieć dobry odbiór kilkudziesięciu programów TV, niejeden forumowicz by pozazdrościł ;)

rafus

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: rafus »

Witam serdecznie,
od około czterech dni brak jest całkowity sygnału na kanale 62 w ścisłym centrum Cieszyna.
Ci, co od włączenia sygnału na moc 25KW mogli oglądać TVP1 i TVP2 nie mają teraz nic.Mieszkańcy z przed osiedla zasłaniającego centrum (rynek i okolice)meldują też wachania siły i liczne błędy w odbiorze.
Czy coś sie stało, czy może oblodziło maszt od naszej strony?
Dodam tylko, że odbiór 38 kanale jest stabilny i nie zmienił sie choć wcześniej ( przed 14 grudnia ) nie był osiągalny.
Czekałem z tym pytaniem, bo myślałem że to tylko awaria, ale nikt tu o niczym nie wspomina a u nas na rynku ciemność.
Sygnał wskakuje na sek. na 90 % przy ponad 2000 błędach i zanika całkowicie.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedż kompetentnych przedstawicieli.
Chętnie odpowiem też na ewentualne zapytania.

Rs

NTC

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: NTC »

rafus pisze:Czy coś sie stało, czy może oblodziło maszt
Tak, od czasu intensywnych opadów śniegu objawił się u wielu "efekt 4 pory roku" sygnał na kanale 62 rzeczywiście opadł można go w tej chwili porównać do mocy z jaką szedł kiedyś w wakacje 2011 {czyli raczej dobrze}, ja też musiałem po raz kolejny korygować ustawienie anteny by wyrównać odbiór do jakości 100% bo zaczęły się pojawiać niewielkie spadki sygnału ale dzięki tej korekcie, zniwelowałem ewentualne objawy "4 pory roku" i innych zjawisk typu tropo, dzięki czemu w warunkach extremalnych to nadal będzie 100% sygnału :lol:
yerry pisze:Eno, bez przesady... Mieszkasz niemal w centrum największej w kraju aglomeracji, jesteś w zasiegu kilku nadajników DVB-T i mówisz o złej lokalizacji
No właśnie! lokalizacja to jeden z głównych powodów problemów, co innego mieszkać po za miastem i mówić że się odbiera z daleka sygnał o mocy 1kw {widoczność bezpośrednia na nadajnik} a co innego mieszkać w mieście pełnym zakłóceń i przeszkód i mieć problemy z sygnałem o mocy 25kw.
TomW pisze:dobra lokalizacja to jak wygrać los na loterii. Cieszmy się więc z tego co los nam dał - inni jak słyszę mają gorzej.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

TVRuda pisze:Problemem jest komin w domku mojego sąsiada. Jak zobaczyłem dokładnie linie azymutu na Kosztowy to przechodzi ona dokładnie przez jego komin a mam do jego domu jakieś 10 metrów a wokół takie same domki.
Stary ty to mnie dzisiaj zabijesz smiechem chyba :].
TVRuda pisze:Dalszy kierunek na Kosztowy przebiega przez lasy, żadnych osiedli i wysokich obiektów. Taka to lokalizacja i teren.
Jak masz ten las blisko domu to tu mozesz miec problem.
TVRuda pisze:No tak. Sama antena jest nowa. Kupiona w MM w 2010 roku (w takim niebiesko-zielonym kartonie) + kabel. Już nie pamiętam szczegółów ale na kablu jest napis Telkom Telmor. Wzmacniacz był już w środku a po zmroku widać (jeśli jest włączony zasilacz), że cała ta puszka świeci na czerwono. Już bardziej nie umiem sprecyzować co to za model. Jedynie jest ta antena pomalowana na niebiesko.
W Media Markt to se mozesz telewizor kupic, a nie komputer czy antene itd.
ps. No to nam wiele wyjasniles z ta antena :].
Lpiatek pisze: Na podstawie własnych doświadczeń ze sprzętem który posiadasz śmiem przypuszczać iż problemem jest twój tuner i proponuję przetestować inny. Pożyczyć, kupić z opcją zwrotu, cokolwiek.
Na Czarnym Lesie przy Tesco ma filie Sky Media, ale nie wiem na ile tam sa wyposazeni, a dodatkowo laska jest malo kumata, wiec trzeba wiedziec co sie chce. Ewentualnie w Katowicach na placu Wolnosci moze wziac i testowac do 7 dni.
TVRuda pisze:Sąsiadce z przeciwka spalił się od testów tuner Ferguson. Więc kolejny badziew już wyeliminowany. k49 aż tak nie jest narażony na zacięcia. Kolega po sąsiedzku z kolei ma remont i ciągle słyszę szlifierki, wiertarki i to nie wpływa na zły odbiór k49. Jeśli już się coś dzieje to zawsze o tej samej porze przez około 7 minut.
Tak jak ci mowia wez popracuj nad instalacja. Ja ostatnio pisalem, ze mi sie sypie k. 62 dzisiaj podociskalem kable za 1. telewizorem przelozylem kabel elektryczny od choinki i jak reka odjal, a juz chcialem manewrowac na balkonie.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

Kukuniu las jest tylko od południa jakieś 300m. Po drodze na Kosztowy też są ale nie są to duże tereny leśnie typu chorzowski park. Pozatym sam nadajnik stoi na skraju większego lasu.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TomW »

Tak więc w tym przypadku problem nie leży po stronie nadajnika, ukształtowania terenu, pogody czy ingerencji sąsiadów w odbiór. Problem znajduje sie bardzo blisko - we własnym domu. W instalacji antenowej, sprzęcie i tym wszystkim co ma odbiór ułatwiać, a go nie pogarszać (np. wzmacniacz, przewód ...). Trzeba to wszystko poprzeglądać, znaleźć usterkę i usunąć. Wszyscy tak robimy, bo problemy po to są, aby je przezwyciężać. Już jaśniej tłumaczyć chyba się nie da. Pozdrawiam.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

TVRuda pisze:Kukuniu las jest tylko od południa jakieś 300m. Po drodze na Kosztowy też są ale nie są to duże tereny leśnie typu chorzowski park. Pozatym sam nadajnik stoi na skraju większego lasu.
To, ze nadajnik stoi w lesie to nie ma nic do rzeczy, bo drzewa maja 10 metrow, a nadajnik kilkaset. Chodzi o to czy tobie bezposrednio dom przeslaniaja pod drodze.

Zablokowany