DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mac_33 »

na czeskim forum jeden z kolegow melduje ze mu sie pojawił 62k :-)
normalnie mozna by zgonic na korzystne warunki pogodowe,
gdyby nie to ze mam od wczoraj wyraznie słabszy sygnał a pogoda jest w miare stabilna - co jest grane?

moze niech tvp i krrtv /w zwiazku z brakiem kasy w tvp/ wysyla wezwania o zaplate abonamentu do naszych poludniowych sasiadow... takie budujace to wszystko.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

Blockbuster: Oj czepiacie się. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak skomplikowaną i czasochłonną
operacją jest "kształtowanie charakterystyki wiązek nadawczych" szczególnie gdy kształtuje się zasięg dla mocy 10kW a nadajnik idzie z mocą 1-2 kW ;)
Żyję nadzieją, że cała operacja zakończy się z datą 14.12 i MUX1 będzie szedł z ustaloną przez UKE mocą a wtedy w wielu domach od Żywca po Częstochowę od Krakowa po Opole zagości długo wyczekiwany Bayer Full, Shazza, Boys itp. :lol: :lol:[/quote
]

No wlasnie uwazam ze UKE i ministerstwo zle prowadzi ta cyfryzacje. Emitel tylko wykonuje-byc moze nawet prace niewykonalna, zeby przez 2-3lata nadawac podwojnie i cyfrowo i analogowo! To jest chore! Zbyt drogie, brakie kanalow, trzeba przestrajac anteny odbiorcze i nadawcze, ludzie sie polamia przy antenach.

Anteny nadawcze powinny byc dookolne (szczegolnie w gorach, gdzie liczy sie tez na odbite fale w dolinach) standardowe, latwe w montarzu. Ponadto powinny nadawac na kanale docelowym (na tym co wczesniej byl analog w danym rejonie) i od razu z duzo moca. Proste! Tanie! Zapewniajace dobry odbior! Elminuje analog! itd. Ci lamentujacy ze starymi telewizorami analogowymi niech sobie kupia DVB-T lub zloza wniosek o zapomoge. Byloby taniej niz to co sie teraz dzieje i szybciej by sie zrealizowalo ta cyfryzacje. Wladze rabia tylko zamieszanie jak narazie a na Skrzycznym te eksperymenty to juz sa wieczne, ale i trudno zarealizowac jakas niepotrzebna charakterystyke anteny. Skoro antena powinna nadawac dookolnie z duza moca ok 100kW a min 25kW. Analogi wylaczone i juz!
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2011, o 21:28 przez hol2, łącznie zmieniany 2 razy.

prezestb

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: prezestb »

Witam !! Ja pisze z Katowic byłem bardzo szczęśliwy że odbieram MUX-3 z Skrzycznego miłaem sygnał 100% no do wczoraj teraz mam 87-64 pływa jak nie wiem poprawianie ustawien anteny nic nie dało !! Syganł jest wyraźnie słabszy !!

---

Jak zwykle u nas wszystko powalone ja mieszkam 6 km w lini prostej od nadajnika Kosztowy tylko tyle że okna mam na zachód i co 0 sygnału latam z antena wymieniam wzmacniacze i odbieram sygnał no dobierałem z Skrzycznego !! Przypuszczam ze nawet Kosztowy nie nadaje z siła 2,5kw

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

hol2 pisze:Anteny nadawcze powinny byc dookolne (szczegolnie w gorach, gdzie liczy sie tez na odbite fale w dolinach)
Tyle że ze Skrzycznego nic nie nadaje dookólnie, nawet analogi są kierunkowe prócz Polskiego radia programu 1, chyba że mam nieaktualne informacje? :roll: A jeszcze co mnie zainteresowało to te zgłaszane już przez kilka osób "pływanie" sygnału, też to obserwuje a o dziwo u mnie kiedyś też to widziałem nawet w analogu zaś za Żywcem tam gdzie niedawno sprawdzałem sygnał analogowy z nowych anten również sygnał pływał jakby telewizor albo antena nadawcza była na samochodzie w ruchu :shock: mało było śniegu na ekranie ale za to odbić mnóstwo :? Ja myśle że tutaj jedynie moc pomoże, moc jak będzie podwyższona choćby do tych realnych 10, 30 lub 50 kw to skończą się problemy w wielu miejscach. ;)

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

Moze by tak pomyslec nad czyms takim. Skoro np. MUX 3 w Kosztowach nadaje slabo to moze by tak wziac i zamienic go z jakims analogowym kanalem i moca ?. Analog nawet ze slaba moca bedzie odbierac choby ze sniegiem i wtedy by to byla jakas dobra motywacja. Zastanawiasz sie co sie stalo z jednym z 6 kanalow, dowiadujesz sie, ze musisz przestroic, przestrajasz, niby masz jakis odbior, ale slaby i wtedy sie pewna ilosc ludzi zacznie zastanawiac czy ogladac snieg czy moze juz pomyslec nad odbiorem cyfrowej zylety, co myslicie ?.

yoyo

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: yoyo »

Na pewno tak jak piszecie zwiększenie mocy będzie podstawowym czynnikiem umożliwiającym stabilny odbiór w wielu miejscach, ale ja muszę przyznać, ze od czasu wymiany anten nadawczych u mnie oba muxy idą stabilnie, a jestem mocno schowany za górami. Widać stąd, ze charakterystyka jest już jakoś tam kierunkowa i akurat w stronę Ustronia tłumienie jest małe lub go nie ma. Oby nie zepsuli, bo o Kosztowach to mogę tutaj zapomnieć

andrew 61k

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: andrew 61k »

yoyo pisze:Na pewno tak jak piszecie zwiększenie mocy będzie podstawowym czynnikiem umożliwiającym stabilny odbiór w wielu miejscach, ale ja muszę przyznać, ze od czasu wymiany anten nadawczych u mnie oba muxy idą stabilnie, a jestem mocno schowany za górami. Widać stąd, ze charakterystyka jest już jakoś tam kierunkowa i akurat w stronę Ustronia tłumienie jest małe lub go nie ma. Oby nie zepsuli, bo o Kosztowach to mogę tutaj zapomnieć
Witam wszystkich i w pełni podzielam opinię kolego powyżej "yoyo",że moc nadajnika ma największy wpływ na prawidłowy i poprawny odbiór programów.Dowiedziawszy,się od mojego kolegi,który mieszka niedaleko bo na pograniczu miejscowości PSZÓW i RYDUŁTOWY,ze odbiera poprawnie w granicach 90 do 100 % programy z MUX 2 na kanale 34/578 MHz,wiec postanowiłem to sprawdzić jak silny jest ten sygnał i skierowałem moją antenę na kierunek północny-zachód w kierunku nadajnika "CHRZELICE"koło KRAPKOWIC woj.opolskie.Moje zdziwienie było ogromne,kiedy ja na swoim tunerze również odebrałem te programy z MUX 2,tylko już z jakością w granicach od 25 do 45 %,ale programy zostały "wychwycone",tak jak to miało miejsce w przypadku "złapania" programów z nadajnika " CHORAGWICA"woj.krakowskie.Tak więc podsumowując: silny sygnał z nadajnika taki jaki jest m.in.w "CHRZELICE" o mocy 100 000 kW daje możliwość odbioru programów nawet z dalszej odległości.Dlatego nadajniki o słabej mocy takiej jak 2.500 kW np.KATOWICE - KOSZTOWY MUX 3 na kanale 51/714 MHz nie mają siły "przebicia"napotykając jeszcze po drodze na różne przeszkody.
To tyle moich spostrzeżeń,pozdrawiam wszystkich !!!

mihota

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mihota »

Hm dziwne ja też mieszkam na pograniczu Pszów Rydułtowy i miałem sygnał Mux2 max 50% a mux3 0%, to jest informacje z przed kilku dni bo tunerek mi już wysiadł drugi raz a pan z allegro nie che mi kasy oddać więc może się już coś zmieniło.

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

andrew 61k pisze:moc nadajnika ma największy wpływ na prawidłowy i poprawny odbiór programów
Wczoraj w nocy wysiadły wszystkie analogi ze Skrzycznego wraz z cyfrowym kanałem 38 [a na perwno osłabły jego moce bo analogowy polsat ledwie, ledwie się przebijał jakby leciał z mocą 0.50 kw z żywca grojca :shock: brak informacji o serwisowaniach na ten dzień: http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx dziwi jeszcze bardziej co tam znów się "wykombinowało"], kanał 62 oraz stacje FM nadawały, dziś działa wszystko ale wysiadł kompletnie kanał 62, tylko nośna :?, tropo brak nad Polslą: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html
No jak 3 tygodnie przed oficjalnym startem MUX1 to się dobrze powodzi temu nadajnikowi 8-) Te Skrzyczne to jakaś przeklęta górka chyba musi być skoro tyle problemów. ;)

romasm

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romasm »

tomekogg pisze:Jak już pisałem wcześniej, Mux-2 ze skrzycznego idzie u mnie bez przycięć, a Mux-3 widzi zupełną ciemność :(
Tak sie zastanawiam, czy może to być spowodowane silnym sygnałem z k.60 na którym idzie analogowe TVP Info Katowice z Kosztów? Wszak kanały 60 i 62 są blisko siebie.
Skrzyczne i Kosztowy mam można powiedzieć w jednej linii.

Ale z kolei np. na k.41 idzie anal. TVP2 i nie zakłóca mi jakoś kanału 38 z Mux-2.
Niech ktoś się wypowie czy ten k. 60 może mi zakłócać Mux-3.
1. Siatka + wzmacniacz (nie dla DVB-T) zamien na kierunkowa bez wzmacniacza.
2. Ustaw kierunkowa na najblizszy nadajnik Krakow lub Katowice.
3. Odbieraj wszystkie polskie kanaly z jednego nadajnika.

- wzmacniacz z siatka chwyta pre-echa, co wiecej analog oczywiscie przy wzmocnieniu kasuje sasiedni kanal ....

pozdrawiam

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

romasm pisze:Siatka + wzmacniacz (nie dla DVB-T) ... wzmacniacz z siatka chwyta pre-echa, co wiecej analog oczywiscie przy wzmocnieniu kasuje sasiedni kanal ....
Hmmm... a to dziwne od ponad 10 lat jak posiadam siatkę nigdy nie miałem problemów takich jakie wy opisujecie, jakieś nachodzenie się kanałów na siebie, czy zakłócenia od wzmacniacza, czy tymbardziej jakieś wzbudzenia wzmacniacza, mnie takie usterki nie spotkały jeszcze, co innego w pseudo antenkach wewnętrznych gdzie wzmacniacze robi się identyczne jak w grach wideo tzw. pegazusach :lol: te jak najbradziej sprawiały u mnie kiedyś problemy z wyolbrzymionym wzmocnieniem wszystkiego i niczego wokół i inne dziwne cuda na dodatek pałągi które służyły do dłubania w nosie i dźgania po oczach, siatka z dobrym wzmacniaczem u mnie problemów nie sprawia a nawet pomaga przy DVB-T, bo przy zamym symetryzatorze sygnał podatny jest na zakłócenia a przy wzmacniaczu zakłócenia zanikają ;), np przy sygnale ze skrzycznego, to wzmacniacz pomaga mi bardzo, na antenie pasywnej o stabilnhym sygnale można zapomnieć, możecie się nie zgadzać ze mną albo mnie obrzucać błotem ale moje doświadczenia są właśnie takie ;)

romasm

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romasm »

ss80 pisze:Hmmm... a to dziwne od ponad 10 lat jak posiadam siatkę nigdy nie miałem problemów takich jakie wy opisujecie,
- od 10lat chwytasz DVB-T?, czy analog?, analog to cos innego!
ss80 pisze:przy zamym symetryzatorze sygnał podatny jest na zakłócenia a przy wzmacniaczu zakłócenia zanikają
- takie twierdzenie moze byc prawdziwe tylko w konkretnych warunkach i z konkretnym sprzetem
ss80 pisze:np przy sygnale ze skrzycznego, to wzmacniacz pomaga mi bardzo, na antenie pasywnej o stabilnhym sygnale można zapomnieć
- oczywiscie jak sygnal na antenie jest ponizej mniejwiecej 40dBuV wtedy musimy go wzmocnic zeby moc odbierac program
ss80 pisze:możecie się nie zgadzać ze mną albo mnie obrzucać błotem ale moje doświadczenia są właśnie takie
- OK, nikt nie obrzuca blotem, u Ciebie moze wszystko jest w porzadku, ale generalnie robi sie to inaczej, ale generalnie nie znaczy iz optymalne rozwiazanie w nadym miejscu jest zupelnie inne, wszystko zalezy na lokalnych warunkach ...

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

andrew 61k pisze:Tak więc podsumowując: silny sygnał z nadajnika taki jaki jest m.in.w "CHRZELICE" o mocy 100 000 kW daje możliwość odbioru programów nawet z dalszej odległości.
Sprawdzales czy w Pekinie juz odbieraja, bo z taka moca to powienien dotrzec ?.

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

Andrew : Dobry dowcip !

A tak poważnie mnie jedno bardzo zastanawia, jak to możliwe że w Cieszynie, Bielsku, Skoczowie sygnału nie ma a w Czeskim Cieszynie, Suchej Górnej, Havirove, Ostrawie, Karwinie - czyli za granicą Mux 3 śmiga z siła 70-95 a jakość 70-100. Na te miejsca zarówno czeskie jak polskie jest taki sam kierunek. Jak to możliwe ?

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

brzeg pisze:jak to możliwe że w Cieszynie, Bielsku, Skoczowie sygnału nie ma
Uogólniłeś chyba za bardzo, na pewno nie u wszystkich nie ma sygnału w danej lokalizacji :roll: np. w Bielsku sygnał jest ale raczej po zachodniej części miasta gdzie się ludzie "widzą" z nadajnikiem [widać szczyt i maszt jak byk w słońcu promieniujący :lol: ] ale nie ma już za górą szyndzielnia. W dalszych rejonach śląska czy cieszynu możliwy jest odbiór bo mają lepszy profil terenu, sygnał lepiej idzie a jak się ma zaraz przed sobą ogromną górę to jest ciężko. Ja wielokrotnie powtarzałem że jestem na skraju odbioru bo według mapek zaczyna mnie już przysłaniać ta góra przed nadajnikiem i jestem między teoretycznie zielonym a żółtym polem a praktycznie czuję jakbym był między żółtym a białym polem odbioru.

Patrz mapki odbioru skrzycznego [biała plama po zachodniej części miasta]:
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html; ... C402F8AA78

Być może tu leży problem że żółte pole oznacza już brak odbioru a Bielsko, Cieszyn i Skoczów mają pełno żółtych plam na tych mapkach teoretycznie żółte pole oznacza sygnał na poziomie poniżej 50 dBuV jeszcze możliwy do złapania dlatego wciąż uważam że sygnał idzie z o wiele mniejszą mocą i dlatego mapki są nieadekwatne do realiów, tutaj jedynie zwiększenie mocy nadawania wiele by pomogło bo cały czas powtarzałem że ja szło pełną parą w październiku to się spokojnie wszystko przebijało nie drgnęło nic, szło nawet na mojej mniejszej antence z symetryzatorem a jak zaczęli kręcić to kaput, zgłaszało coraz więcej osób pogorszenie jakości. :?

Analog idzie, idzie i przebija wszystko swą siłą, w wioskach za Żywcem tyle gór przeszkadza, stoi przed anteną jeszcze jedna górka ale analog przebija wszystko i idzie prawie identycznie [ale więcej odbić] jak sygnał z doświetlaczy Węgierskiej Górki czy Żywca. :!:

ryszard722

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ryszard722 »

brzeg pisze:Andrew : Dobry dowcip !

A tak poważnie mnie jedno bardzo zastanawia, jak to możliwe że w Cieszynie, Bielsku, Skoczowie sygnału nie ma a w Czeskim Cieszynie, Suchej Górnej, Havirove, Ostrawie, Karwinie - czyli za granicą Mux 3 śmiga z siła 70-95 a jakość 70-100. Na te miejsca zarówno czeskie jak polskie jest taki sam kierunek. Jak to możliwe ?
Tak jest to możliwe bo czeskie nadajniki mają tłumienie w kierunku Polski .tylko sygnał tłumiący potrafi siać nawet na sąsiednie dwa kanały. Sprawa ta była poruszana na forach niemieckich przy uruchamianiu DVB-T .Nic nie pozostało tylko zaczekać do oficjalnego uruchomienia DVB-T w Polsce kiedy zostaną wyłączone nadajniki analogowe .
Obecnie w niektórych regionach odbiór jest prawidłowy,ja w okolicy Andrychowa mam bez problemów 25 programów czyli 3 MUX-y Czeskie i dwa MUX-y Polskie .
Pozdrawiam

romasm

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romasm »

ryszard722 pisze:Tak jest to możliwe bo czeskie nadajniki mają tłumienie w kierunku Polski .tylko sygnał tłumiący potrafi siać nawet na sąsiednie dwa kanały.
Bzdury opowiadasz, chwytam czeski 37k oraz polski 38k w okolicach Cieszyna. Takie sasiednie kanaly nie mozna kanalowo wzmacniac, ani stosowac korektor, najlepiej bez wzmacniacza lub bardzo delikatnie....jezeli sygnal tobie sieje to wszystko przez silne wzmocnienia.....wszystkie sygnaly polskie i czeskie maja identyczna charakterystyke frekwencyjna.....inna charakterystyke maja tylko sygnaly analogowe, ktore sa 2x szersze i silniejsze, powinni je wylaczyc i cala dyskusjia tutaj bylaby zbedna ...

Ludzie na slepo zakladaja wzmacniacze w ogole nie maja wyobrazni, jaki sygnal wystarcza dla DVB-T, potem wszyscy maja 60%> sygnal ale jakosc 0% ...

romanodepalma

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romanodepalma »

ryszard722 pisze:ja w okolicy Andrychowa mam bez problemów 25 programów czyli 3 MUX-y Czeskie i dwa MUX-y Polskie .
Polskie: MUX2- 7+plansza MUX3- 6
czeskie: MUX1- 4, MUX2- 5, MUX3-1
Coś przeoczyłem?

rysole56
Posty: 43
Rejestracja: 11 września 2011, o 12:31
Odbiornik: Samsung 37;
LG 22
Instalacja antenowa: Trdigit Dipol +Siatka zmodernizowana + SWA 6000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła- Kosztowy-Chorąwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: rysole56 »

A ja Szanowny Kolego romanodepalma też z Olkusza, ale końca powiatu-okolice Wolbromia, ściślej wieś na SE w dolince - właśnie udaje mi się złapać bardzo dobrze MUXY 2 z Krakowa i Katowic , a także na kanale 38 (sic!) z Wisły, oczywiście na Tridigicie z wzmacniaczem, a sygnały MUX3 na k. 48,51,62 są nieosiągalne. Rozumiem Katowice i Kraków ma ERP -2,5 kW, ale Wisła -na k. 62 ma być podobno 10 kW.
Co o tym sądzisz i co mi poradzisz?
Liczę na k.45 (ewentualnie?) z ERP 5kW.

romanodepalma

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romanodepalma »

Na Tri Digit też nie było rewelacji i dlatego kupiłem ATX (nie miałem gwarancji ,że będzie lepiej).
Jaki stosujesz wzmacniacz do anteny ? Ja prawidłowy odbiór uzyskałem na którymś z serii SWA (nie pamiętam na którym)One mają podobne parametry ,jednak każdy inaczej pracuja na różnych kanałach . Tu może być Twój problem.Polecam SWA3501 , 4501 , 6000 ,9000 .Nie polecam SWA7 , na nim nie chodziło prawidłowo.

Zablokowany