DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

To cieszy, a z drugiej strony martwi: co z mux3? (Wypowie się Pan na ten temat?)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Jarosław Bałuka »

Od połowy grudnia będzie emitowany MUX1. Treść MUX3 nadawana jest czasowo, do momentu startu MUX1.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Dyplomatycznie. Proszę, o ile to możliwe, bardziej konkretnie:
jak będzie wykorzystany kanał 45, który został pozytywnie skoordynowany m-n dla stacji Wisła/Skrzyczne?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Jarosław Bałuka »

W umowie na realizację MUX1 mamy wpisany k62, nie uległo to zmianie do tej pory więc jest dla nas obowiązujące.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

hmmm, dziękuję p. Jarku, ale dalej oficjalnie, lecz rozumiem dlaczego.

W takim razie pozwolę sobie na gdybanie na podstawie tego co Pan poprzednio napisał.

Może jest szansa na pozostawienie mux3 na dotychczasowej częstotliwosci (k.62), która jak wiemy ma bardzo ograniczony zasięg, a na skoordynowanej (k45) ruszy mux1 z mocą powiedzmy te 5kW, która zapewni pewnie lepszy zasięg niż z k.62? Kto wie.

Poza tym nie wszyscy ludzie wiedzą o dokonywanej zmianie ok 14.12 i u wielu może pojawić się nagle "brak sygnału" nie wiedząc o ponownym skanowaniu k.62 i nowej treści w postaci mux1. Podane przeze mnie rozwiązanie byłoby proste dla odbiorców, bo nie stracą w TV tego co mają już zaprogramowane, a dokonując ustawień na k.45 mogą jeszcze zyskać w postaci mux1. Na pewno wszystkie służby uniknęłyby pytań 14.12: "a dlaczego macie wyłączony nadajnik, bo umnie nic nie odbiera, żadnego TVP" i żmudnego tłumaczenia: "proszę jeszcze raz zaprogramować swój odbiornik TV, bo zamieniliśmy mux3 w mux1". Hmmmmm.

zejleman

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: zejleman »

Czyli jeżeli będzie MUX1 na K.62 z takimi parametrami jak obecnie to d... zbita. Ja nadal nie mam k.62 jakoś od połowy października - toż to kpina!!!!!!

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

Maciejku Ci co maja to w wiekszosci albo ktos im robil i tej osoby sie beda pytac o co chodzi albo zasiegneli informacji co, i jak gdy szukali. A ten koniec to juz kompletna bzdura. Juz widze jak ludzie, ktorzy nie wiedza co i jak z ta telewizja zrobic, a tutaj biora i zasypuja TVP mailami ;).

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

To Twoja nadinterpretacja, której nijak nie rozumiem i z którą nawet trudno mi polemizować.
Ja wyraziłem tylko swoje "gdybanie". Wkrótce się przekonamy co, jak i gdzie będzie. ;)

larem

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: larem »

Od dzisiaj zero a wczoraj było nieźle. :(

prezestb

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: prezestb »

larem pisze:Od dzisiaj zero a wczoraj było nieźle. :(
Witam !! Potwierdzam wczoraj było super dziś ledwo mam 30 % i pływa sygnał !!
:(

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

larem pisze:Od dzisiaj zero a wczoraj było nieźle. :(
Potwierdzam dokładnie to samo :(
najpierw 0% potem "coś drgnęło" potem 20-30% potem znowu 0% a teraz 40-50% - tak mi pokazuje odbiornik LV5DLX - a temu odbiornikowi nieprecyzyjny wskaźnik reaguje dopiero wtedy jak już sygnał jest na granicach odbioru [każdemu wskaźniki pokazują co innego :? ].

Miałem się już nie wypowiadać :P ale doszły do mnie nowe okoliczności w sprawie skrzycznego ;)
być może moje spostrzeżenia ewentualnie pomogą w czymś Emitelowi ;)

otóż po dokładniejszym zrobieniu sobie profilu terenu na podstawie mapek ze strony http://www.dvbtmap.eu
wyszło mi że w moim przypadku góra Szyndzielnia i Klimczok minimalnie jest PONIŻEJ wiązki sygnału,

Obrazek

a ja mieszkam w zielonym polu skrzycznego bo żółte pole zaczyna się co najwyżej kilkaset metrów dalej od mojego miejsca zmieszkania czyli teoretycznie mam bezpośrednią widoczność z nadajnikiem a raczej samym jego czubkiem - "kominem" z nowiutkimi antenami :shock:

Albo te wszystkie mapki można sobie "potargać" :? albo powodem że u mnie sygnał jest na granicy odbioru [i z tego powodu raz jest raz go nie ma jeśli chodzi tylko o obecny stan MUX3] to jest to że nie uwzględniono na mapce tego że antena nadawcza jest 40 metrów niżej :!: niż pozostałe, zastanawiam się cały czas czy problemem skrzycznego jest tylko i wyłącznie to że sygnał cyfrowy nadaje z anten z połowy masztu a nie górnej nowiutkiej anteny skąd nadaje "piękny" u mnie analog i czy gdyby cyfrowy sygnał był z górnej anteny to czy nawet z małą mocą by się przebił na tyle dobrze że odbierali by go wszyscy ci którzy teraz narzekają? Przypomnę że MUX2 o mocy 1kw, jedyny raz w życiu kiedy do mnie on doleciał to było parę godzin odbioru zaraz po tych modernizacjach Skrzycznego zaledwie kilkadziesiąt % sygnału. MUX3 był bardzo dobrze u mnie odbierany jeszcze w sierpniu kiedy dołączyłem do DVB-T i identyczne zaniki jak teraz były tylko podczas równie "tajemniczych probemów" w paru pierwszych dniach września tak jak inni wspominali wtedy, potem do końca października stabilnie szło dzień w dzień aż do niedawna bo od któregoś tam dnia listopada aż o teraz, albo to jest sygnał-kompletny-kaput albo sygnał-kaszanka albo sygnał-stabilny w zależności od pory dnia :? .
zejleman pisze:jeżeli będzie MUX1 na K.62 z takimi parametrami jak obecnie to d... zbita. Ja nadal nie mam k.62 jakoś od połowy października - toż to kpina!!!!!!
Ja na chwilę obecną zaprzestaję "monitorowania" Skrzycznego :( bo to się robi nudne i tak w czerwcu wszystkie MUXy do mnie polecą z Katowic gorzej z osobami które nie będą mogły liczyć na "Kosztowy". Ewentualnie dopowiem jeszcze co i jak u mnie się zmieni dopiero przy oficjalnym starcie MUX1 wtedy będzie już wiadomo czy mieliśmy rację i czy obecne testy MUX3 są prowadzone przy zmniejszonej mocy do 5kw, która to jest przewidziana pod wynegocjowany tymczasowy kanał 45 dla skrzycznego właśnie pod MUX3 dla TVP a MUX1 ruszy tak jak powinien czyli 10kw i czy będzie tak silny jak w wakacje oraz w październiku czy raczej będzie to tak kiepsko jak obecnie i powód pogorszenia się sygnału nadal będzie TAJEMNICĄ [może to skutki uboczne charakteryzowania wiązek :( ] Poczekamy zobaczymy jak to będzie. Jeśli się już nic nie zmieni to będzie dla wielu osób problematyczne aż do czerwca 2012 [uruchomienie MUX1 z Katowic] lub nawet gorzej i do roku 2013 [bo dopiero po wyłączeniu analogu emitel uzyska pozwolenie dla skrzycznego na znaczące wzmocnienie cyfrowego sygnału] no i w końcu może sie doczekamy dobrej OFICJALNEJ wiadomości o wykorzystaniu nowiutkich anten z deutschland'u :lol: pod cyfrę a nie tylko pod analog ;)

benqmm

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: benqmm »

Po lekturce postów tu napisanych na temat <<Skrzyczne,,to teściowej załatwiłem cyfra+pakiet ,,Start,,za 19 zł.i sobie dam spokój na 5 lat,może to kiedyś zadziała,teściowa zadowolona ale bym się wygłupił instalując jej to całe dvb-t.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

No tak wyglupic się mozna, tak ja tez troche sie wyglupilem, zamontowalem ciotka (abonament dla TVP placa lub sa zwolnione ze wzgledu na wiek) to Skrzyczne mux3(1) kan 62 pod koniec lata chodzilo bardzo silnie, ale widac paną eksperymentatorą ze Skrzycznego to nie odpowiadalo, wiec zepsuli sygnal w ramach eksperymentu przeciagajac kolejne eksperymenty do 14 grudnia 2011. Sygnal szarpany raz jest raz go nie ma ludzi nie interesuje raczej. Ciotki zostaly pozbawione stabilnego odbioru a wydaly troche kasy na odbiorniki DVB-T i instalacje antenowa, ze swoich skromnych rent i emerytur. Szczescie ze w miedzy czasie zaczely nadawac Katowice Kosztowy, wiec antene i DVB-T przestawilem na Kosztowy kanal 51 Mux3 i kanal 49 mux2 i chodzi im dobrze... teraz nie narzekaja. Do Krakowa wprawdzie blisko mamy, do granic miasta to ok 15 km nawet, ale Chorogwica kolo Wieliczki gdzie jest maszt nadawczy odlegla o ok 35 km jest przyslanieta dwoma pagorkami i u nas jest biala plama na mapie i zero odbioru, zarowno analogu jak i DVB-T z Krakowa.

Taki chwast jak Skrzyczne powinien zniknac z mapy nadawania i zachwaszczania eteru i kanalow telewizyjnych nawet emisjami eksperymentalnymi, co tez powinny miec jakies ograniczenia. Jak nie zaczna ndawac ze Skrzycznego w sposob normalny, cywilizowany a przede wszystkim stabilny od 15 grudnia 2011, to niech nie nadaja wcale. Proponuje pisac wnioski o likwidacje tego osrodka nadawczego na Skrzyczne wraz z jego eksperymentami, oraz o nie placenie pieniedzy na utrzymnie tego osrodka.

Tak aby eksperymentatorzy poszli sobie w sina dal. Dalej proponuje jednak zakupienie sobie talerzy do odbioru programow satelitarnych w okolicach Skrzycznego. Dalej jak rzeczywiscie za 5 lat sie cos zmieni to mozna sprobowac raz jeszcze uruchamiac ten osrodek nadawczy na Skrzyczne z DVB-T ale juz z nowymi ludzmi i nowym personelem obslugi... Nie godzic sie na jakies eksperymenty. Ma nadawac i juz jak nie bedzie to kasy firma nadawcza tez miec nie powinna.

Bo tak to beda robic sobie eksperymeny w nieskonczonosc z czego normalnemu odbiorcy nic a nawet szkody.

JAK SA JEDNAK AMATORZY SKRZYZCZNEGO NADAL I ODBIERAJA DOBRZE TO MOZE JEDNAK DLA NICH NIE LIKWIDOWAC TEGO SKRZYCZNEGO.....mnie juz to bez roznicy... innym co maja talerze tez....
Ostatnio zmieniony 26 listopada 2011, o 23:31 przez hol2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ploomba »

@hol,
no bez przesady z tym likwidowaniem Skrzycznego :P ja odbieram bezproblemowo więc mi też chcesz to Skrzyczne "zlikwidować" ? :P

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

ploomba pisze:ja odbieram bezproblemo {żywiec}
Jak się ma nadajnik jak na widelcu to działa bezproblemowo nawet przy niekorzystnym tropo to ja wiem z doświadczenia na Kosztowach i k.51 :lol: Ale "zróbta" tak żeby cyfra się przebijała jak analog przez "gęste" góry, żeby byłą mozliwość łapania z odbić to będzie dopiero wyczyn! Za niedługo będzie opinia taka że jak nie widzim nadajnika to i sygnału nie uwidzim :o

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ploomba »

wiem, wiem, że cyfrowe Skrzyczne obecnie "lipnie" nadaje 8-) ale ja jestem przeciwny prośbie kolegi hol2, który chce zupełnego wyłączenia tego nadajnika :P
do mnie Kosztowy nie "dolatują"

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

ploomba pisze:jestem przeciwny prośbie kolegi hol2, który chce zupełnego wyłączenia tego nadajnika :P
A że on chce ... :lol: Ja bym też wiele chciał :)

Ja bym raczej oczekiwał żeby Skrzyczne pracowało identycznie jak w analogu, tzn. żeby cyfrowy sygnał równie skutecznie przebijał przez wszystkie przeszkody tak by był łatwy do odebrania tak samo jak teraz sygnał FM oraz analogowa TV, mimo że ja mam "stabilne połączenie" z obiektem Katowice-Kosztowy to nie bez powodu zajmuję się tematem skrzycznego a to z tego powodu że identyczny profil terenu jak mój jest w przeciwną stronę na południe a nawet gorzej bo tam więcej grubych pasm górskich, tam gdzie chciałbym pewnym osobom zainstalować już ten wynalazek DVB-T ale jak na razie jak widzę jakie problemy u mnie to przewiduję że nie wiele lepiej będzie i na południu przy podobnych warunkach a nawet gorszych skoro dochodzi jesszcze problem tłumienia na południe. Dlatego chciałbym usłyszeć kiedyś że cyfra równie dobrze przechodzi przez góry jak analogowa TV oraz tymbardziej jedyne sygnały FM na podbeskidzu czyli radio ze skrzycznego w stereo :o a jeśli nie da rady by w końcu uruchomili to całe jednoczęstotliwościowe SFN ale raczej nie w wersji Częstochowa-Katowice-Skrzyczne ale odseparowali śląsk od beskidów :) i zrobili sieć górką z prawdziwego zdarzenia, identyczna do sieci komórkowych BTS'ów czyli Bielsko-Biała-ul.Cieszyńska [ewentualnie nieużywany acz idealny do celów TV Emitelowy maszt na Szyndzielni] - Szczyrk-centrum - Wisła-G.Skrzyczne[stacja główna] - Żywiec-G.Grojec - Sucha Beskidzka - Węgierska Górka-Przybędza - Rajcza G. Hurytów - Koniaków-G.Ochodzita - Wisła-G.Kozińce - Ustroń-G.Czantoria - Cieszyn-ul.Mickiewicza wtedy to będzie cyfrówka z realnego punktu widzena aż turyści będą przyjeżdzali i podziwiali jak to się udało tak dobrze pokryć sygnałem teren górski :o Jest jeszcze na to rok czasu, może ktoś weźmie to pod uwagę przy uruchamianiu przekaźników podbeskidzia i żywiecczyzny ;)

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

Kurde, a ja sie zastanawiam o co chodzi. Mam antene ledwie jakies pare metrow nad ziemia, do Skrzyczne 70 albo cos w ten desen i po przekreceniu troche anteny okazuje sie, ze to lizniecie na 38 jest do odbioru, bo ma 10-12%, zatem dosc dobrze odbiera. Jestem bardzo zdziwiony, bo widoku z nadajnikiem raczej nie ma, sporo drzew no i 1,25KW, a 62 brak :/. Za to w dalszej lokalizacji, wyzej, na dachu 62, przynajmniej w pazdzierniku, byl lepszy (nie sprawdzilem jak teraz). O co tu chodzi o czestotliwosc, z ktorej czesci masztu, czy z rzeczywistymi moca nas robia w bambuko ?. Az mi sie cisnie, zeby zamienic 38 z 62 na te pol roku.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

Telwizja naziemna analogowa czy cyfrowa DVB-T to nie telefonia komorkowa czy Internet bezprzewodowy ktora wymaga duzo wiez nadawczo-odbiorczych pokrywajacych dany zwykle maly teren, przy czym wieze stawia sie nawet raczej na dole w centrum doliny, kotliny a nie na szcztach, jest ich bardzo duzo.

W Telewizji takie rozwiazanie jest zbyt drogie trudne do zrealizowania technicznie i raczej bezsensowne. Tutaj potrzebne sa duze silne nadajniki nadajace najlepiej dokólnie z duza moca i wysoko, tak aby objać duzy teren i mozna bylo odbierac nawet sygnal z odbic.

W ten sposób w miare tanio mozna jedna wieza pokryc bardzo duze obszar, a w miejscach gdzie sygnal nie dociera bezposrenio (anteny sie nie widza) można odbierac z odbic lub z innego sąsiedniego nadajnika nadajacego zdalsza tez z duza moca i dookólnie. Sporadyczne miejsca gdzie jednak nie bedzie dobiegal zaden sygnal mozna objac doswietleniami lub ludzie sobie musza jednak kupic talerze do odbiou platform cyfrowych (taniej jest kupic te talerze, czy robic jakies zbiorcze instalacje wiekszej czulosci niz stawiac im oddzielny nadajnik na kilkadziesiat rodzin).

Stad tez koniecznosc wylaczenia analogow jak najszybciej takze na Skrzyczne i okolicach, zwolnic kanaly i nadawac DVB-T z duza moca najlepiej dookólnie i z dyzych wysokosci. Tam gdzie jest mozliwosc takze nadawać synchonicznie (z dwóch wiez) gdzie wieze sa blisko na tym samym kanale.

No ale to Warszawka zawalila a nie Emitel, (Emitel tylko wykonuje ta glupote drogiego i trudnego technicznie NADAWANIA PODWÓJNEGO ANALOGU i DVB-T PRZEZ 2-3 LATA!!!) stad kiedys pisalem ze lepiej byloby abysmy mieli stolice w Wiedniu czy Berlinie jak dawniej. Czesi np dzisiaj slyszalem w CT2 ze wkrotce kancza juz nadawanie analogu, bedzie tylko DVB-T, czy tez DVB-T2 tak to rozumiem.

UWAGA tej nocy ma mocno wiac nawet do 70-120km/godzine, na morzu duzy sztorm, na poludni mniejszy wiatr ale tez duzy, a w gorach podobnie jak nad morzem. CZESC ANTEN na dachach i masztach MOZE TEGO NIE PRZETRWAC. Moze tez czesc zle nadajacych anten DVB-T w gorach oraz analogów tez wywieje jak nie teraz to kiedys, to bedzie spokoj z zasmiecaniem eteru.
Ostatnio zmieniony 27 listopada 2011, o 23:09 przez hol2, łącznie zmieniany 4 razy.

keram23

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keram23 »

hol2 pisze:JAK SA JEDNAK AMATORZY SKRZYZCZNEGO NADAL I ODBIERAJA DOBRZE TO MOZE JEDNAK DLA NICH NIE LIKWIDOWAC TEGO SKRZYCZNEGO.....mnie juz to bez roznicy...
Jakże niezmiernie się cieszę, że pozwoliłeś zostawić nadajnik SKRZYCZNE !!!
Ja i pewnie całe Podbeskidzie będziemy codziennie wznosić modlitwy dziękczynne w Twojej intencji !!!

Prawdę mówiąc myślałem o zlikwidowaniu wszystkich nadajników poza SKRZYCZNEM, bo jakoś mi z nich sygnał nie dochodzi, ale skoro pozwoliłeś na pozostawienie SKRZYCZNEGO, to ja ze swoich planów też się wycofuję :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam :D

Zablokowany