DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

@ jacekorl
Na Ochojcu czyli wszędzie i nigdzie, a dokładnie to:
W środku blokowiska na parterze czy na jego obrzeżu na 10 piętrze, a może w domu jednorodzinnym w piwnicy. Mam otwarty widok na wschód, zachód, południe? Mieszkam na szczycie pagórka, czy może na dnie depresji. Bez takich informacji to możemy tylko gdybać. Może w małej wiosce to jest nieistotne ale w Katowicach które są położone ją niezłych pagórkach a zwlaszcza chyba Ochojec to już jest ważne. Podaj choć ulicę albo najbliższe skrzyżowanie jeśli boisz się o swoją przywatność, które piętro i widoczność horyzontu w jakim kierunku świata.
Edit: np na kolejowej czy żołnierskiej może być kiepsko a w 10 piętrowcach ją Jankego na widelcu wszystkie muxy łącznie że Skrzycznem i Słowacją złapiesz.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

jacekorl pisze: mux-3 60/0-80% k51. Mux-3 praktycznie nie do oglądania. Odłączyłem dzisiaj rozgałęźnik i podłączyłem jeden telewizor (antena ze wzmacniaczem) jakość mux-3 wzrosła do 25% i jest w miarę stabilna. Można tą jakość poprawić i jak?
AX1000 to antena pasywna czyli masz osobny wzmacniacz. Podepnij ją bezpośrednio do jednego odbiornika ze zwykłą wtyczką i sprawdź ustawienie anteny. Potem spróbuj podłączenia antena, aktywny rozgałęźnik (to rozgałęźnik z małym wzmacniaczem), odbiornik. Skoki jakości na k.51 0-80% sugerują niepotrzebne użycie wzmacniacza. Wzmacniacz wzmacnia również śmieci/zakłócenia.
U siebie miałem podobny objaw, na k.51 skoki jakości 25-97%. Po usunięciu wzmacniacza Jakość jest stabilna (95-97%).

Edit: Widzę, że ta antena czasami jest oferowana z wbudowanym wzmacniaczem 20dB. Jeśli masz tę wersję to będzie kłopot z próbą bez wzmacniacza. Wciąż jestem zdania, że to bruździ wzmacniacz. Do nadajnika masz tylko 9-10km, więc wzmacniacz to nieporozumienie.

jacekorl

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jacekorl »

Dokładnie: dom jednorodzinny ok 60 m od lasu (las w kier kosztowy), antenę kupiłem z symetryzatorem ale dokupiłem dedykowany wzmacniacz (montuje się zamiast symetryzatora). Bez wzmacniacza mux-3 się rozpływa. Dzisiaj po południu do godz 19:00 nie miałem mux-3. Teraz mam jakość sygnału ok 15-20% ale mam podłączony tylko jeden telewizor. Dodam, że sygnał analogowy miałem od lat bardzo kiepski a stosowałem różne anteny. Mieszkam niedaleko producenta anten :(

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Czy z domu albo z dachu masz widok na maszt w Kosztowach? Jeżeli tak, to najpierw bez wzmacniacza i na jednym tv poszukaj najlepszego odbioru. Dobrze by było gdyby "plecy" anteny były zasłonięte np. przez dom. Nie koniecznie najlepszy odbiór będziesz miał kierując antenę wprost na maszt. W twoim przypadku jak dasz lekko na południe lub północ to może się okazać że będzie lepiej bo pogorszysz odbiór z Pradeda. Jeżeli się uda poprawić odbiór to dopiero wzmacniacz i rozdzielenie na dwa TV. Gdyby to nie pomogło to musisz niestety użyć drugiej anteny aby stłumić niepożądany sygnał, ale to już trzeba staranności i kombinowania.

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

Napisz w którym miejscu domu masz zamontowaną tą antene. Czy za oknem, czy na dachu itp. W twoim przypadku dom jednorodzinny nie jest dużym atutem, ponieważ stosunkowo nisko zapewne masz tą antenę zamontowaną. Dobrze by było ją zamonotować na dachu na jakimś w miarę wysokim maszcie i obracać pomału i szukać najlepszej jakości odbioru. Jak sam wspomniałeś w kierunku Kosztowy masz las, a on raczej nie ogranicza ci odbioru. Oczywiście najpierw sprawdzaj na samym symetryzatorze. Mieszkasz dość blisko nadajnika więc powinien ci sam symetryzator wystarczyć. Warto też zwrócić uwagę na odbiór mux2 - siła i jakość. Co do ewentualnego masztu antenowego, na którym być może zainstalujesz antenę, to go uziemnij, z uwagi na wyładowania podczas burz. Spróbuj też ograniczyć jakoś sygnał z Pradziada. Zwróć też uwagę na materiał, z którego masz zbudowany dom. Wszelkiego rodzaju zbrojenia w murach wprowadzają niezłe ograniczenia jakości. U mnie np. antena najlepiej odbiera na środku balkonu i to zamontowana bardziej do wewnątrz budynku. Tuż przy murze odbierała dużo słabiej. To samo było gdy chciałem ją zamontować do balustrady. Także najlepiej ją montować w pewnej odległości od murów budynku, zwłaszcza gdy budynek wykonany jest z płyt zbrojonych.

jacekorl

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jacekorl »

Antena jest przymocowana do komina ok 3 m od dachu ok 8 m od ziemi. Tak jak napisaliście sprawdzałem najpierw samą antenę bez wzmacniacza i rozgałęźnika na jednym telewizorze mux-2 ok 75/80 i jest stabilny ale mux-3 60/0-50 Ciekawe że w domu obok na podobnej antenie jest dobry odbiór. A u mnie jest dobrze przez pewien czas ( różnie - godzina lub kilka )a potem się rozpływa i znów jest jakiś czas dobrze. Masztu z domu nie widzę, ale dokładnie na linii dom nadajnik stoi słup wysokiego napięcia.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Więc znamy odpowiedź. Winny jest czeski Pradziad a dokładnie czeski mux3 na kanale 51 z Pradziada. Na początek spróbuj dać antenę możliwie nisko nad ziemią po wschodniej stronie domu tak aby widziała Kosztowy i okolo 0,5-1m od ściany. Dzięki temu wytłumisz Pradziada. Jeżeli taki manewr przyniesie skutek to potwierdzi moje przypuszczenia. Drugie rozwiązanie to dać sumator, dwa kawałki przewodu antenowego i drugą antenę do wytłumienia sygnału z Czech.

jacekorl

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jacekorl »

Jutro przeniosę na balkon (jest po wschodniej stronie) i spróbuję. Suszą mi głowę dziewczyny bo na TVP1 jest Klan i temu podobne :evil:

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

O!!! I to jest dobry pomysł z tym balkonem. Powinno być lepiej. Jak byś był zmuszony dodać drugą antenę żeby stłumić Czechy to pisz na prv.

Fru2
Posty: 86
Rejestracja: 20 października 2011, o 18:55
Odbiornik: Tuner w TV LG LD350
Instalacja antenowa: Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Fru2 »

Witajcie
Czy były jakieś zmiany w LCN lub inne, bo znów w TV mi się układ kanałów całkiem rozsypał. :x

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pablo82 »


kolec64

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kolec64 »

U mnie bez zmian.

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

Według mnie to także ten słup WN wprowadza niezłe zamieszanie. Pradziad swoją drogą - skubany dysponuje dużą mocą i próbuje wypierać nasz mux3 - choć mi nic złego nie robi, ponieważ antena z tyłu jest osłonięta całą masą zbrojonych płyt betonowych(czyt.moim budynkiem). Balkon dobra sprawa - podobnie jak ty balkon mam mniej więcej na wschód, więc masz szansę dobrego odbioru. Antenę skieruj w prawo ok.45-60 stopni. Tam powinieneś złapać Kosztowy. Nie wiem jak dokładnie wygląda twój balkon, czy jego konstrukcja wystaję poza dom, czy jest jak gdyby wbudowany w dom, czy nad głową masz jakieś zadaszenie, ale zachowaj odległości od wszelkich balustrad, ścian, zadaszeń nad głową itp. Najlepiej chyba by sama antena była mniej więcej na środku balkonu. Takie są moje doświadczenia z montowaniem anteny na balkonie. Na balkonie Pradziad już Ci tak nie będzie dokuczał, a i pewnie nieco ominiesz ten słup WN.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

No właśnie. U mnie jedyna korzyść z mieszkania na parterze (nisko) i w betonowym blokowisku osiedlowym (tłumienie) to brak zakłóceń z Pradziada. Dotychczas nic złego nie zaobserwowałem. Myślałem na początku mojej przygody z NTC, że absolutnie nic nie odbiorę na antenie pokojowej. Okazało sie inaczej, korzystniej dla mnie. Przynajmniej tyle, bo na początku wydawało mi się, że mieszkam w bardzo złym miejscu. Teraz czekam cierpliwie na MUX-1 z Kosztów i będzie pełnia szczęścia (3 MUXy z Kosztów na pokojówce). Kolega kb997 "zaraził" mnie swoimi antenami. Jak znajdę czas to też spróbuję.

Fru2
Posty: 86
Rejestracja: 20 października 2011, o 18:55
Odbiornik: Tuner w TV LG LD350
Instalacja antenowa: Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Fru2 »

pablo82 pisze:@Fru2 przeczytaj to: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=43&t=3834
O dziękuję :)

Dziwi mnie, ze brak oficjalnego info na ten temat na tym oficjalnym przecież forum. :evil:
Sami użytkownicy zgłaszają zmiany , mało tego próbują wyśledzić co się zmieniło!
Zwłaszcza dla starszych ludzi takie zmiany to tragedia, ja u siebie trochę poklikam i sobie ułożę, ale moi rodzice, ciotki itp znów mnie wzywają .

I to ma być ta nowa prosta telewizja cyfrowa dla każdego?
Po prostu wstyd!

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

Problemy ze starszymi osobami dopiero się zaczną jak całkowicie wstrzymają nadawanie analoga. To dopiero będą jaja jak pewnego dnia nie da się obejrzeć kolejnego odcinka Mody na sukces czy Wiadomości. Już widzę tych zdezorientowanych ludzi, a także może gdzieniegdzie nabijanych w butelkę przez nieuczciwych sprzedawców lub akwizytorów oferujących tunery za znacznie większe pieniądze. TomW jak jesteś zarażony robieniem anten to śmiało je wykonuj. Materiałów w sieci jest mnóstwo na ten temat, czy to dot.biquadów, czy Yagi. Nie masz nic do stracenia - no może poza czasem i materiałami zużytymi na antenę.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kuku1234 »

jacekorl pisze:Jutro przeniosę na balkon (jest po wschodniej stronie) i spróbuję. Suszą mi głowę dziewczyny bo na TVP1 jest Klan i temu podobne :evil:
To se Skrzyczne chyc jak chcesz Klan ogladac.

jacekorl

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jacekorl »

Nabiegałem się bardzo!!! Przeniosłem antenę na balkon i przymocowałem do drabiny dachowej ok 70 cm od muru i 4,5 m od ziemi bez (wzmacniaczy na symetryzatorze) jest skierowana kilka stopni do góry. Na LG 15 m anteny ( szczegółowo podaje informacje o jakości, Telefunkien tylko podaje dobrze lub źle } k49 50/60 k51 20/35 ale stabilnie działało, ale na drugim telewizorze oddalonym od anteny 26 m k51 się rozpływał i dodałem wzmacniacz dedykowany do AX-1000 oraz rozgałęźnik aktywny. Sygnał na k49 68/100 k51 54/100 ale na drugim telewizorze k51 pokazuje jakość ledwo "dobrze". Jak na razie działa. Poczekam kilka dni i dam znać czy sygnał nadal jest stabilny. Dzięki za pomoc w ustaleniu lokalizacji anteny po wschodniej stronie.

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

Napisz czy w twoich podawanych parametrach odbioru najpierw podałeś siłę a potem jakość czy odwrotnie. Napisz też co to za wzmacniacz wrzuciłeś do tej anteny. Za silny wzmacniacz też wprowadza zamieszanie, ponieważ dochodzi do przesterowania sygnału i wtedy strasznie jakość odbioru skacze. Tak miałem ostatnio gdy se trochę zwiększyłem maszt antenowy na balkonie ( kwestia 30 cm, a jakość zaczęła być niestabilna - szczególnie mux2 ). Zmieniłem wzmacniacz w antenie na trochę słabszy i jak ręką odjął - jakość na mux2, a także na mux3 stabilny. Jak widać, żeby osiągnąć zamierzony efekt trzeba się nieco namęczyć i eksperymentować. Ale potem zostaje satysfakcja..... lub totalna załamka ;)

jacekorl

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jacekorl »

Nazwy tego wzmacniacza nie podam bo jest zamontowany w puszcze i nie dotykam!!! bo na razie działa!!! Ale sprzedano mi go jako dedykowany do tej anteny ok 20 dB. Najpierw podaję siłę a potem jakość sygnału. Działa już 5 godzin :D

Zablokowany