DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

stach

gdzie ten sygnał DVB-T ?

Post autor: stach »

Co się dzieje z sygnałem DVB-T. Do niedawna mogłem odbierać wspaniale sygnał nadawczy z obu czynnych multipleksów, korzystając z anteny którą posiadam. Nagle sygnał całkowicie się stracił a po paru dniach niby jest, ale bardzo słaby, tzn. widoczne tylko same kolorowe kostki. Pytam : co się stało , co się zmieniło, że nie mogę już korzystać z multipleksów ? Mieszkam w Bielsku-Białej, w dzielnicy gdzie muszę korzystać z sygnału z Katowic- Kosztowy. Posiadam telewizor odpowiedniej jakości- Toshiba. Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź i wyjaśnienie powstałej sytuacji oraz podanie rozwiązania mego problemu . stach

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: mac_33 »

kilka dni temu były mocne wichury - u kilku osób które monitoruje znikł mux3 z kosztów - jak się okazało niewielka korekta anteny i wszystko wraca do normy - musze przyznać że samsung jest koszmarny jeśli idzie o ustawianie najlepszego kierunku dla najsłabszego sygnału - LG jest rewelacyjny pod tym względem pozwala b. precyzyjnie ustawić antene na mux3 który u nas jest najsłabszy - na mux 2 49k czy mux1 k62 te niewielkie przestawienia anten nie robia żadnej zmiany podobnie zresztą zachowuja sie czeskie muxy.

SweetDreams

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: SweetDreams »

Witam, czy to normalne, że na zwykłej pokojowej antenie (bez wzmacniacza) nie odbieram MUX3 będąc około 1 kilometra od nadajnika?
Sprawdzone na dwóch odbiornikach: LG M2762D oraz Samsung 43D450
Za odpowiedź z góry dziękuję

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Dziś się bawiłem zasilaczem do kolejki elektrycznej TT. MUX3 na maksymalnym podkręceniu osiągnął jakość 60% a moc była jak zwykle 91-94%. Analogi były bardzo jasne wręcz prawie białe. Pozostałe k49, k62 i czeskie przesterowane. Nistety nie skanowałem telewizora ani dekodera, bo może coś bym chycił.

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

SweetDreams pisze:Witam, czy to normalne, że na zwykłej pokojowej antenie (bez wzmacniacza) nie odbieram MUX3 będąc około 1 kilometra od nadajnika?
Sprawdzone na dwóch odbiornikach: LG M2762D oraz Samsung 43D450
Za odpowiedź z góry dziękuję
Teoretycznie mieszkając tak blisko nadajnika powinieneś bez problemu złapać mux3. Ale teoria jest tylko teorią. Nie napisałeś jak tam mux2 - żeby odrzucić problem z samą anteną/okablowaniem. Wiadomo jest, że mux3 jest bardzo wymagającym muxem. Spróbuj tą antenę wywalić za okno, nawet tak ręcznie ją trzymając szukaj sygnału mux3.Napisz co to za antena, jakiś producent/typ/model. Jeśli ona jest bez wzmacniacza to pewnie musi mieć symetryzator, no chyba że jej impedancja jest taka sama jak na wyjściu z tv. Spróbuj podłączyć jakąś inną antenę bez wzmacniacza, lub samemu sobie wykonać taką najprostszą, np. dipol prosty ( nie wymaga symetryzatora ) lub pętlowy o określonej długości dopasowanej do częstotliwości mux3. Możesz też sobie wykonać taką szerokopasmową z dwoma ramionami w kształcie litery V ( zachowując odpowiedni kąt rozwarcia oraz długość ). Oprócz drutu i symetryzatora nic więcej ci nie potrzeba, a przekonasz się czy to ta twoja pokojowa antena jest taka słaba czy w czymś innym tkwi problem.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

@ SweetDreams
Na początek to weź kawałek kabla antenowego, z jednej strony daj wtyczkę a z drugiej zdejmij izolację na długości ok. 20 cm. Rozpleć ekran i jeśli jest folia alu na żyle to ją zdejmij. Żyłę odegnij w jedną stronę a ekran skręcony ściśle w formie pręta w drugą. Tak uzyskasz dipol prosty. Poniżej schemat:
-------------Y=========
gdzie
--- to żyła środkowa
Y kabel
=== ekran.
Możesz to przykleić do jakiejś listewki. Poszukaj czymś takim sygnału. Mam wrażenie że na tym będzie lepszy odbiór niż na twoim wynalazku z hipermarketu.
Edit. Mam wrażenie, że masz antenę że wzmacniaczem, ale mylisz pojęcia i za wzmacniacz uznajesz zasilacz sieciowy. Jeśli go odłączysz od sieci to możesz nic nie odbierać, a jeśli go włączysz to też nic nie odbierzesz bo wzmacniacz przesteruje głowicę.

zenit
Posty: 47
Rejestracja: 11 października 2011, o 19:39
Instalacja antenowa: Ant. LOG 2-69 ustawiona na NE; wzmacniacz APL-103 10-14dB; przewód Televes, 20m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice*Kosztowy*

Re: gdzie ten sygnał DVB-T ?

Post autor: zenit »

stach pisze:Co się dzieje z sygnałem DVB-T. Do niedawna mogłem odbierać wspaniale sygnał nadawczy z obu czynnych multipleksów, korzystając z anteny którą posiadam. Nagle sygnał całkowicie się stracił a po paru dniach niby jest, ale bardzo słaby, tzn. widoczne tylko same kolorowe kostki. Pytam : co się stało , co się zmieniło, że nie mogę już korzystać z multipleksów ? Mieszkam w Bielsku-Białej, w dzielnicy gdzie muszę korzystać z sygnału z Katowic- Kosztowy. Posiadam telewizor odpowiedniej jakości- Toshiba. Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź i wyjaśnienie powstałej sytuacji oraz podanie rozwiązania mego problemu . stach
1. Gdzie kolega mieszka? /dzielnica/
2. Jaką ma antenę?
3. Czy w antenie jest wzmacniacz?
4. Czy antena jest ustawiona precyzyjnie na Mysłowice?
5. Jak odbierają czeskie MUXy na k.36 i 53?

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Pisałem parę dni temu, że z powodu metalowego rusztowania na sąsiednim bloku straciłem MUX-3. Idą święta, remont się ciągnie więc wczoraj postanowiłem spróbować i włożyłem do mojej siatki pokojowej mocniejszy wzmacniacz LNA-177. Bałem się przesterowania, bo przecież odległość niewielka a tyle już o tym napisano. Okazało się to pełnym sukcesem. Wrócił MUX-3 stabilny jak zawsze. Mogę odbierać anteną ze środka pokoju a nie tylko przy oknie. Mam pytanie w związku z tym. Czy jeżeli są trudne warunki odbioru, to wzmacniacz je niweluje i nie dochodzi do przesterowaia? Od wczoraj sprawdzam odbiór, bo nie chciało mi się wierzyć, że się uda. Udało się - obraz kryształ i nie ma zakłóceń od wzmacnianych "śmieci". Czy moja sytuacja to norma, czy też zadziałało pozytywnie coś innego? Przy dobrym odbiorze i niewielkiej odległośći (22 km) nie eksperymentowałem dotychczas ze wzmacniaczami, stąd moje pytania.

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

22km to nie jest znowu taka mała odległość. Gdy jeszcze dochodzą do tego trudniejsze warunki odbioru, tak jak w twoim przypadku teraz metalowe rusztowanie, to wzmacniacz jest potrzebny. Przesterowania nie ma się co bać. Tylko trzeba zrobić próbę odbioru z wzmacniaczem. Jeśli obraz jest ok, nie dochodzi do przesterowania, śmiało można go zostawić. Jeśli natomiast pojawia się przesterowanie, wtedy zmuszeni jesteśmy:albo założyć słabszy wzmacniacz, albo założyć symetryzator, albo poszukać jeszcze jakiś innych rozwiązań. Nikt jasnowidzem nie jest, nie da się z całą pewnością przewidzieć rezultatów odbioru. Natomiast teraz ciekawi mnie jak odbiera Ci mux2 - jak kształtuje ci się poziom siły sygnału i jakości?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

@TomW
Kiedyś do swojego biquada założyłem wzmacniacz 10 dB firmy Fte Maximal. Mieszkam niedaleko ale na 7 piętrze. Efekt większość kanałów siła 100% jakość 0%. Totalne przesterowanie. Tak, że jak widać w jednym mieście ale na różnych wysokościach i z różnym widokiem na nadajnik i w jednym przypadku mocny wzmacniacz daje poprawę, a kilometr obok słaby wzmacniacz zabija odbiór.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

@exorcist83
MUX-2 nic nie stracił, jest jak przedtem. Nie mam precyzynego miernika sygnału, ale jeżeli wierzyć telewizorowi to 100/80. Traktuję to zawsze z rezerwą.

@kb997
Miałem poprzednio fabrycznie włożony płytkowy SWA 9555-5D LED Davbolu o mocy 22 dB i czuję, że może wrócę do niego jak mi się sytuacja za oknem poprawi. Zobaczymy co wtedy pokaże, czy nie przesteruje LNA-177 jak zniknie przeszkoda.
Nasza sytuacja pokazuje innym, że nie ma uniwersalnej reguły na dobry odbiór nawet w jednym mieście :lol:

Korzystając z okazji, wszystkim odbiorcom NTC z Kosztów z okazji świąt życzę dobrego odbioru wszystkich MUX-ów

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: eXte77 »

Pytanie do ekipy Emitel. Znając polską rzeczywistość zastanawiam się o ile zostanie opóźniny start MUX1 z RTCN Katowice Kosztowy oraz czy mecz finałowy Euro 2012 będę mógł obejrzeć w jakości HD?

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Dobre pytanie. Jeśli w grę wchodzi tak duża liczba nadajników do uruchomienia a jeszcze coś los przyniesie złego to kto wie czy wogóle MUX1 ruszy z Katowic. Podtrzymuje moją tezę, że Kosztowy będą na szarym końcu jeśli chodzi o start MUX1. Wyjdzie zaś jakiś feler z tym k55, że komuś nagle będziemy przeszkadzać w nadawaniu. I zaś będziemy czekać do 2050 roku na finał tej sprawy. Na szczęście pracuje po 10 godzin czasem więc na TV nie mam czasu bele dziennik zobaczyć.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Z zasady jestem optymistą. Nie wierzę w to, że coś mogłoby zakłócic start MUX-1 z Kosztów. Zresztą za miesiąc i parę dni przekonamy się kto będzie miał rację :roll: . 2050 można miedzy bajki włożyć.

@kb997
Dziś testowałem dla sprawdzenia w mojej lokalizacji dwa kolejne przedwzmacniacze. SWA-3 (26 dB) nie dał rady MUX-3. Za słaby. Tylko MUX-2 stabilnie. Z kolei SWA 6000/6T (34 dB) za mocny i przesterowanie. Da się na nim odbierać, ale z odbić i nie przez szybę okienną bo 0 sygnału tylko przez ścianę przy oknie, która chyba trochę tłumi sygnał. Takie doświadczenie i dobra zabawa po świętach. Jak usuną rusztowanie zobacze na co jeszcze stać moją pokojówkę siatkową. Najlepiej wypadł u mnie jak na razie LNA-177 (30 dB).

satfan

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: satfan »

Witam panów mam pytanko,mieszkam w Tychach do nadajnika w Mysłowicach-Kosztowy ma ok 10 km w lini prostej mam pokojowa antene /DVB-T 46DB marki Technika.Niestety odbieram tylko MUX2,a o MUX3 moge zapomniec wiem ze jesli bym zamontował antene zewnetrzna to niemiał bym z tym problemu ale z przyczy takich a nie innych mam ant pokojowa,Wiec mam pytanie czy musze zmienic na inny model lub producenta tą antene czy musze czekac az szanowni panstwo z emitela wzmocnią siłe nadawcza MUX3 i w przyszłosci MUX1?? :)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

@ satfan
Nie koniecznie słaba antena. Czeski Pradziad zakłóca mux3 i w Tychach to moze być przyczyną problemów w odbiorze. Możliwe, że potrzebowałbyś dwoch anten zewnętrznych odpowiednio zestrojonych. Nie wiem czy u Ciebie brak jest sygnału czy jest zakłócony. Sprawdź siłę sygnału na kanale 51. Jeśli skacze albo jest duża ale jakość jest słaba to mamy pewność że sprawcą problemów jest Pradziad.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Dziwię się Czechom, że się jeszcze nie zaczęli ciepać. Wiem, że nie jest to powodem zakłucania ich sygnału ale dla zachowania jakiegoś porządku jedna i druga strona powinny czynić starania, by nie było tak, że na terenach przygranicznych lub w ich pobliżu nadawały dwa różne MUXy.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Płaczecie o ten Mux3 jak nie wiem. Ja mam gorzej, bo oprócz tego kanału, nie moge se odbierać k.53 z Pradziadka bo mi sie polsat z Krk wżera. A na k. 36 mi sie kłócą Pradziad, Rabka i jeszcze Kielce.

satfan

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: satfan »

Niestety MUX 3 brak sygnału,a MUX2 80% jakosc sygnału.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Jeśli mux 2 ma 80% jakości to masz coś nie tak z instalacją antenową. Mux2 powinien działać z jakością i siłą 100%. Powinieneś bez problemu odbierać mux3 lub też przy skanowaniu wykrywać na kanale 51 sygnał zakłócających się muxów polskiego i czeskiego. Na początek zamiast swojej anteny uzyj najprostszego dipola prostego a w dalszej kolejności możesz spróbować własnej produkcji biquada lub czegoś podobnego

Zablokowany