DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

pattg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pattg »

Hej ;)

Przede wszystkim witam wszystkich forumowiczów, mam nadzieję, że będę tutaj często zaglądał i stanę się częścią waszej społeczności.

Mój pierwszy post dotyczy odbioru kanału 51 z Katowice/Kosztowy. Mieszkam w Tarnowskich Górach (poniżej prezentuję dane z dvbmap).

Na STB Cabeltecha bez problemu odbieram K51, moc 90%, jakość między 80-95%, wszystko jest ok ;)
Niestety mam problem odebrać ten kanał na TV LG. Kanał ma moc 95%, ale jakość skacze pomiędzy 80 - 0%. Domyślam się, że zakłócają mnie Czechy. I teraz moje pytanie co mogę zrobić. Dodam, że obie anteny mam ustawione dokładnie w tym samym kierunku, obie są takie same, a jednak na TV nie działa. Czytałem wcześniej o zasilaczach itp, niestety w ogóle się na tym nie znam, a za niedługo euro 2012 i start TVP w HD, chciałbym K51 odbierać bez problemów. Czy możecie mi coś doradzić? Jeśli są potrzebne dodatkowe informacje chętnie je udzielę. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Obrazek


Obrazek

Odległość od nadajnika: 34,7 km
Azymut: 144,7 st.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Poczytaj to. Tak mniej więcej to mam wyglądać. Mam nadzieję, że to rozwiąże twój problem. http://adamkar.republika.pl/syn/index1.htm
Edit: żaden zasilacz, czy wzmacniacz nie jest potrzebny bo druga antena to +3dB a synfaza z przesunięciem o 1/4 fali to dodatkowe wzmocnienie wzmocnienie

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

pattg pisze: Na STB Cabeltecha bez problemu odbieram K51, moc 90%, jakość między 80-95%, wszystko jest ok ;)
Niestety mam problem odebrać ten kanał na TV LG. Kanał ma moc 95%, ale jakość skacze pomiędzy 80 - 0%. Domyślam się, że zakłócają mnie Czechy. I teraz moje pytanie co mogę zrobić. Dodam, że obie anteny mam ustawione dokładnie w tym samym kierunku, obie są takie same, a jednak na TV nie działa.
Jeśli dobrze rozumiem, to jedna antena jest podpięta pod STB a druga do TV. Próbowałeś je zamieniać :?:
Ja mam trudniejszy teren do odbioru (zapewne inna dzielnica) a k.51 stabilnie działa przy sile 54% z jakością 97%. Skoro pod STB kanał działa stabilnie a pod TV pokazuje większą siłę sygnału i są takie skoki jakości to istnieje inna możliwość. Wskaźnik siły sygnału może być mało dokładny i w rzeczywistości sygnał może być zbyt mocny - dlatego skacze jakość. Telewizory mają czulsze głowice niż STB.
Jeśli po zamianie anten objaw będzie się powtarzał to trzeba będzie wypróbować tłumik regulowany.

pattg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pattg »

AdamP, dokładnie jest z antenami tak jak piszesz, jutro jak będę w domu spróbuje zrobić podmianę i zobaczymy co z tego wyjdzie ;) A jeśli efekt będzie taki sam, możesz mi polecić jaki tłumik możnaby zastosować?

Chodzi o np. coś takiego?
http://www.centrumelektroniki.pl/Tlumik ... 54180.html

Pozdrawiam
pattg

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Po zamianie pewnie zadziała tam gdzie nie było poprawnego sygnału o odwrotnie. Nie przypuszczam aby instalacje były bliźniacze.

serwus

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: serwus »

Dziś rano pojawił się napis TVP 1 HD test na mux 1
Cyfra dalej ma ten program z logiem TVP 1
Jakość na moje oko identyczna - czyli brak ostrości, zamazany obraz
po prostu podła ale logo jest :lol:

Kurian

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Kurian »

a odbiornik podaje że to sygnał HD czy tylko na razie logo i opis wymienili?

pozdrawiam
Kurian

serwus

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: serwus »

mój telewizor wiele informacji nie podaje - ale kanał zgłasza się jako TVP 1 HD - kurde nie sprawdziłem jaki bitrate jest - kanały SD mają 576i

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

1080i HD zgłasza mój.

serwus

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: serwus »

Na Sat kurierze jest artykuł ze screen'ami

http://satkurier.pl/news/75611/tvp1-hd- ... iorem.html

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

O włączeniu kanałów TVP1 i TVP2 w HD rozmawiamy w tym wątku http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=1040

stasiu

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: stasiu »

pytałem w UKE o przeniesienie kanału 51 na 45 w celu zmaksymalizowania możliwości odbioru mux 3 - oto odpowiedź:
Szanowny Panie,
Oczywiście jest to jedno z wielu rozwiązań, które można zastosować, aby tymczasowo zwiększyć zasięg MUX3 w rejonie Katowic. Pytanie zasadnicze w tej sprawie odnosi do kosztów takiego przedsięwzięcia, jakie poniesie TVP S.A. a także Emitel sp. z o.o. w okresie przejściowym tj. trwającego już wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. W szczególności, że dla rejonu Śląska emisja docelowa sygnału MUX3 ma być prowadzona z wykorzystaniem zupełnie innego kanału, tj. kanału docelowego nr 41.
Więcej informacji na temat braku zainteresowania rozwijaniem emisji pilotażowej MUX3 w rejonie Katowic z pewnością może udzielić Panu nadawca tj. Telewizja Polska S.A. Sugestie odnośnie poprawy zasięgu sygnału pilotażowego MUX3 również należy kierować do Telewizji Polskiej S.A.
Prezes UKE poinformował nadawcę sygnału pilotażowego MUX3 - Telewizję Polską S.A. o dostępności kanału 45 w rejonie Śląska na cele emisji DVB-T. Do tej pory TVP S.A. nie zgłosiła do Prezesa UKE wniosku o wydanie pozwolenia radiowego na cele pilotażu MUX3 z wykorzystaniem wolnego kanału nr 45 z obiektu Katowice / Kosztowy. Z kolei rozpatrując możliwość zmiany kanału z 51 na 45 dla MUX3 z urzędu, pierwszym czynnikiem obligatoryjnym do przeprowadzenia zmiany jest zgoda Telewizji Polskiej S.A. A takiej do tej pory Prezes UKE nie uzyskał.

proszę uzytkowników , którym zależy na dostępie do mux 3 o pisanie do TVP o wydanie zgody na zamiane kanału 51 na 45, może sie ich uda przycisnąć.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

pattg pisze: Chodzi o np. coś takiego?
http://www.centrumelektroniki.pl/Tlumik ... 54180.html
Nie znam tego modelu ale generalnie chodzi właśnie o coś takiego. Sprawdź najpierw efekty zamiany anten a potem zależnie od efektu będziemy dalej kombinować.
Tak z ciekawości, w której dzielnicy są zamontowane anteny :?: Po sile sygnału wnioskuję, że to gdzieś na wzniesieniu. Jeszcze jedno - napisałeś 2 anteny siatkowe ale nie wiemy czy są pasywne czy ze wzmacniaczami.

serwus

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: serwus »

stasiu pisze:pytałem w UKE o przeniesienie kanału 51 na 45 w celu zmaksymalizowania możliwości odbioru mux 3 ....
zmiana kanału to jedno ale zwiększenie mocy np. do 5 kW myślę, że już by poprawiło sytuację

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Zwiększenie mocy też może być obwarowane jakimiś ograniczeniami w umowie ze strony Czechów. To przecież ich kanał. Myślę, że wieksza moc to byłoby dobre posunięcie.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marcin6660 »

Moc nawet niech będzie ta sama ale zakłócenia od Pradeda znikną. Bo rano prawie codziennie i podczas tropo brak Mux-3 u mnie.
Trzeba pisać do TVP.

pandzik

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pandzik »

No to witam wszystkich ze śląska. :) Rok minął od moich pierwszych przymiarek a ja "już" kupiłem antene. :P
Wyciągnąłem z Casto antene skrzynkę z siatką i wzmacniaczem i chyba działa, bo postawiona na parapecie odbiera sporo, włącznie z czechami (słabo).

TVP1 HD ideał. Polsat, TVN, TVN siedem, Puls, ESKA i kilka innych. Wszystko OK

Sporo Polsatów testowych ale w czarnym ekranie. Też tak macie?

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kuku1234 »

Nie szukaj z automatu tylko ręcznie, bo te czarne polsaty to MUX kodowany i chyba kilkanaście klonów zapychających ino listę.

pandzik

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pandzik »

Obojętne jak wybieram nie widzę programów z MUX 3. Wiem, że jest słaby sygnał 2,5 , ale żeby nic?

Mux2 mam jakość i siła po 100%
Mux1 mam jakosc 15-30 i siła blisko 90% (obraz jest bardzo dobry na TVP1 HD np.)
Mux 3 niestety nie mam...
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 23:10 przez pandzik, łącznie zmieniany 1 raz.

stasiu

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: stasiu »

serwus pisze: zmiana kanału to jedno ale zwiększenie mocy np. do 5 kW myślę, że już by poprawiło sytuację
Mocy nie zwiększą, bo nie mają pieniędzy w TVP, natomiast zamiana kanału chyba nic nie kosztuje? przynajmniej by nic nie zakłócało, a to na pewno poprawi odbiór.

Zablokowany