DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Sytuacja u mnie wygląda tak: kiedyś przy budowie instalacji wziąłem spliter i na jednej gałęzi dałem kondensator bodaj 1pF a na drugiej podłączyłem wyprowadzenie z separatora 12V, z sumy splitera kabel do anteny (taka kombinacja w celu możliwości demontażu wzmacniacza i odłączenia zasilacza). Normalnie było podpięte przez gałąź z kondensatorem i zasilone z zasilacza. Taki kondensator w spliterze dawał mniejsze tłumienie niż fabryczny separator we wtyczce. Po zmianach na Kosztowach wystąpiło przesterowanie na 55. Podpiąłem telewizor do wyjścia z wtyku separatora i np k52 mux2 sk siła i jakość spadła o połowę, mux3 Kosztowy tak samo więc wywnioskowałem, że stłumienie wyniosło ok. 3dB (zaraz_chris mnie opierniczy za uproszczone przeliczenia). Nie mam innego wytłumaczenia tego zjawiska.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Bartt »

Ja ponawiam prośbę do osób mających taką możliwość, o zrobienie fotek nowego systemu antenowego z uwzględnieniem w którą stronę te anteny są skierowane. To nam co nieco wyjaśni ;)
Jednoczesnie w dalszym ciągu podtrzymuje swoje zdanie, że emisja mux-1 powinna być dookólna na zupełnie innym kanale - osobom zainteresowanym proponuje w tej sprawie pisać do UKE. Emisje kierunkowe powinny być jedynie ograniczone do obiektów górskich średniej mocy i/lub będących blisko granicy, a nie dużych RTCN-ów które powinny mieć jak największy zasięg.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

3 decybele to inaczej 2 razy mniej ;)

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Potwierdzam całkowity brak sygnału MUX1 w okolicach Wolbromia.
Nie występuje też to słynne i modne "przesterowanie".
Wymontowałem wzmacniacz (LNA-101 15dB), zamontowałem symetryzator no i . . . . nic.
Sygnał Mux1 jak był tak pozostał "zero", sygnał Mux2 ledwo, ledwo, można było złapać, ale oglądać już się nie dało.
Próby przestawienia anteny: lewo/prawo, przód/tył, góra/dół bez rezultatu.
Zamontowanie wzmacniacza LNA-177 (30dB), powoduje "przesterowanie" sygnału Mux2, przy nadal zerowym sygnale Mux1 !!!
Nie mam niestety odpowiedniej aparatury aby dokonać pomiarów, ale wszystko wskazuje na to że Emitel wytłumił sygnał również w kierunku płn-wsch a konkretnie w kierunku na Wolbrom.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: belzebiusz »

Oczywiście przy symetryzatorze wyrzuciłeś z instalacji zasilacz z wtykiem antenowym i zamontowałeś sam, zwykły wtyk antenowy?

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

belzebiusz pisze:Oczywiście przy symetryzatorze wyrzuciłeś z instalacji zasilacz z wtykiem antenowym i zamontowałeś sam, zwykły wtyk antenowy?
LNA-101 jest zasilany kolego napięciem 5V z odbiornika, zatem nie posiada zewnętrznego zasilacza. Nie potrzeba też nic montować ani demontować.
Napięcie zasilania wyłącza się po prostu w konfiguracji odbiornika.

Hamer

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Hamer »

Ja wczoraj (w przerwach między kolejnymi falami opadaów deszczu) testowałem różne konfiguracje anten: kierunkowa 16el. i siatkowa oraz wzmacniaczy: płytka SWA7777 (taka z pokrętłem) i LNA 177 oraz zasilacz z pokrętłem.
Wyniki dla MUX1 55k:
siatka + SWA: wszystko na max siła 5%-20% jakośc do 20% rwie i pikseloza straszna
siatka + LNA: siła wyregulowana zasilaczem do pozostałych kanałów ok 50%, jakość 80% (przesterowanie hahaha).

kierunkowa + SWA: pokrętło na płytce na max i zasilacz żeby nie przsterować MUX2 (też prawie max), siła ok. 30% jakość: 80-90%
kierunkowa + LNA: gdy MUX2 siła 95%, MUX1: ZERO, gdy zasilacz na max to siła 90% jakość 0-5%. Nie wiem co ale nie jest to przesterowanie, ponieważ z MUX2 (64kW) przy kręceniu nic się nie działo, a MUX2 w moim kierunku ma teoretycznie 3 razy większą moc nadawania niż MUX1(20kW)i powinien się pierwszy "przesterować".

Jak ktoś wywalił siatke na rzecz kierunkowej, może warto się przeprosić z tak oczernianą anteną siatkową i popróbować może to "szersze łapanie" siatki może tu być akurat zaletą.

Aha no i kręcenie antenami nie wpływało znacząco na wyniki.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Grzegorz pisze:zamontowałem symetryzator no i . . . . nic.Sygnał Mux1 jak był tak pozostał "zero", sygnał Mux2 ledwo, ledwo, można było złapać, ale oglądać już się nie dało.Próby przestawienia anteny: lewo/prawo, przód/tył, góra/dół bez rezultatu.Zamontowanie wzmacniacza LNA-177 (30dB), powoduje "przesterowanie" sygnału Mux2, przy nadal zerowym sygnale Mux1 !!!
Zrobiłem identycznie wczoraj na próbę u siebie i wyniki takie same jak u kolegi.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: _chris_ »

Taka ciekawostka w ramach czekania na charakterystykę kierunkową nadajnika mux-1. Zauważcie, że gdyby występował ogólnie problem przesterowania wzmacniaczy / odbiorników z uwagi na wzrost mocy nadajnika o 6dB (poza wytłumieniem płd-wsch), to powinien on występować równo w całym obszarze. A jest względna cisza. Więc to nie ta bajka, a przynajmniej nie w całości.

Dodatkowo, jak się przyjrzeć konfiguracji GE-06 to przy trzy-segmentowej antenie jeden z segmentów powinien wypadać nieomalże na kierunku Olkusza (mniej więcej rzecz jasna).
kb997 pisze: (zaraz_chris mnie opierniczy za uproszczone przeliczenia).
a co to ja jestem jakiś "dyżurny" do ochrzaniania... :D :D :D

Jedna uwaga tylko, że w ogólności te % na wyświetlaczach odbiorników nie muszą być liniowo zależne od samych wielkości - inaczej mówiąc spadek wskazań % o połowę nie musi oznaczać spadku wielkości o połowę (czyli owe 3dB). Z reguły też tak nie jest, bo owe % w dużej mierze zależą od konfiguracji sprzętowej danego egzemplarza odbiornika i fantazji programisty.

W sumie zaś w tych %to istotne naprawdę są wartości maksymalne oraz ich zmiany.

stasiu

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: stasiu »

W mojej lokalizacji mux1 poprawił się z 92% na 100% siła, jakość i tak była 100% więc tu się nic nie zmieniło.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: _chris_ »

@ stasiu:
zmieniło się, choć nie wszystko widzisz na swoich wskazaniach. Wzrósł poziom sygnału, a zatem i jego jakość, wiec masz o wiele większy margines (zapas) jeśli chodzi o wpływ wszelakich zakłóceń, co zawsze jest korzystne. Sumując - masz teraz zdecydowanie lepiej.

serwus

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: serwus »

a u mnie od jakiegoś czasu pogorszył się mux 3 i już na da się oglądać, kiedyś mogłem na tv coś obejrzeć (bo on miał najlepszy tuner dvb-t) a na innych odbiornikach pikselozowało, a teraz już nawet na tv nie da się oglądać - porażka zupełna :D

kredbud

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kredbud »

Przedstawiam informacje, jaka uzyskałem dziś w UKE.
Brak możliwości odbioru w zachodniej małopolsce spowodowany jest zwiększeniem mocy nadajnika na kanale 55 i wytłumieniem kierunkowym. Na zwiększenie mocy nadajnika musieli zgodę wyrazić Słowacy ponieważ do końca tego roku nadają analog na tej częstotliwości. Taka zgodę wyrazili, ale postawili warunek właśnie tego nieszczęsnego wytłumienia.
UKE wie o problemie z odbiorem i teraz musza podjąć decyzję, czy wycofać zgodę na zwiększenie mocy i wrócić do parametrów nadawania z przed decyzji ( to by było najrozsądniejsze), czy pozostawić wytłumienie do końca tego roku, tym samym pozbywając możliwości odbioru mieszkańców z prawie całej zachodniej małopolski.

Wyjaśniło się, że to nie żadne przesterowanie tylko celowe wytłumienie sygnału.

Myślę, że jak sytuacja nie wróci do normy i nadal będziemy pozbawieni odbioru MUX1 to powinniśmy domagać się od UKE przywrócenia dawnych parametrów nadawczych z Katowice-Kosztowy na kanale 55.

serwus

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: serwus »

kombinują jak koń pod górkę, kiedyś się czekało latami na uruchomienie nadajników, a teraz 2 miesięcy nie mogli poczekać i wszystko byłoby OK, kto wie może przez te "kombinacje" straciłem mux 3

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

I to jest nareszcie jakaś konkretna informacja :!: . Wielkie dzięki kredbud. Wielu zapewne ucieszy, że nie musza szukać już przyczyn w swoich instalacjach antenowych. Czy dobrze zrozumiałem sens, że tak, czy siak tłumienie zniknie (albo powrót do starych ustawien, albo dopiero od nowego roku)? UKE chyba nie zaśpi. :D

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Wszystko przez Kastelika, który już sam nie wie czego chce. Raz płacze że SKrzyczne za słabe, jak podwyższą moc, to zaś źle, bo nadajnik za wysoko. No to sie wziął za Kosztowy, tyle że teraz spieprzył sprawę jeszcze bardziej.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: blockbuster »

Informacja jaką podał @kredbud a którą dostał z UKE jest zastanawiająca. Jeżeli tłumienie jest spowodowane tak jak twierdzi UKE słowacką emisją analogową to wytłumienie powinno być w azymucie 195 stopni bo w tym kierunku znajduje się Čadca gdzie nadają analog na k55 a nie w kierunku zachodniej małopolski. Chyba, że jest jeszcze jakaś emisja analogowa na k55 o której nie wiem?

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Jest przyczyna i teraz trzeba to naprawić. Tego się trzymajmy. Gorzej, jakby wszyscy schowali głowy w piasek, a odbiorcy niech poprawiają swoje "przesterowane" anteny. Duży plus dla UKE za informację.

kredbud

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kredbud »

Najbardziej przywróceniem odbioru powinni być zainteresowani nadawcy a w szczególności TVP, ponieważ część ich odbiorców została "wycięta". Dlatego uważam że tez powinniśmy naciskać TVP aby interweniowała w tej sprawie.
Pan w UKE podawał mi w jakim azymucie jest tłumienie ale sorry nie zapamiętałem i tez sie na tym nie znam, sprawdzał na mapie i potwierdził to co juz wiemy.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: monter1981 »

Teraz to wdepnięto w przysłowiowe g.., bo jeśli emisja wróci do starych parametrów, to część osób również straci sygnał. No i ciekawe kto pokryje koszty instalacji nowego systemu antenowego. który nie byłby wykorzystywany? Moim zdaniem podejmując decyzję o zmianie mocy zdawano sobie sprawę z konsekwencji i uczyniono to świadomie. Obecnie przed jakimkolwiek ruchem powinno przeprowadzic się badania zasięgów i wybrać mniejsze zło.
Inna sprawa, że nie wiadomo w dalszym ciągu jaka jest charakterystyka wytłumienia. Na pewno nie jest ono całkowite (100%).
Ostatnio zmieniony 9 października 2012, o 13:58 przez monter1981, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany