DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

PawełZ
Posty: 18
Rejestracja: 12 października 2012, o 14:29
Odbiornik: Wiwa 100, Opticum HD1
Instalacja antenowa: Antena log-per na balkonie, 4 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy,

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: PawełZ »

Dużo sie w ubiegłym roku mówiło na tym forum, że od nowego roku Czesi zwolnią kanał 51, co umożliwi zwiększenie mocy naszego MUX-3 (obecnie 2,5kW z Kosztowych). Czy coś wiadomo w tej sprawie?

krzysztof
Posty: 31
Rejestracja: 12 października 2012, o 20:22
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Zasilacz PWA-40 (20dB)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: krzysztof »

Pierwsze słyszę o zwolnieniu przez Czechów kanału 51. Czesi już od dawna mają wyłączoną TV analogową, teraz tylko w niektórych przypadkach czekają na Polskę, aby przejść na parametry docelowe, a k. 51 nie jest nasz tylko ich.
Chyba pomyliło ci się z k.55, nie Czesi tylko Słowacy i nie Mux 3 tylko Mux 1.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

kb997 pisze: bo właśnie spliterem sumuje się anteny. Stosowałeś przesunięcie w fazie i różne długości kabli, czy przypadkiem sie udało?
Spliterem sumuje się anteny odbierające z różnych nadajników, dwie anteny ustawione na ten sam nadajnik powinno się łączyć transformatorem. Oczywiście nie mówię o tranformatorze powietrznym (nie wiem jak go obliczyć) tylko z koncentryka 50 Ohm. Nie planowałem synfazy, więc anteny na maszcie montowałem jak pasowały mechanicznie, bez konkretnych odległości pod synfazę i bez przesunięć. Jedna instalacja to antena na Kosztowy a druga to antena na Kosztowy + antena na Skrzyczne (każda antena inna). Każdy kabel ma inną długość ale wystarczyło powoli skracać jeden z kabli aby uzyskać dostrojenie. Teraz "synfaza" odbiera Kosztowy a trzecia antena jest na Skrzyczne. Docelowo chcę ustawić "synfazę" na Skrzyczne a trzecią na Ostrawę ew. Lysą Horę ale czekam z tym "przemeblowaniem" na docelowe kanały i moce.

PawełZ
Posty: 18
Rejestracja: 12 października 2012, o 14:29
Odbiornik: Wiwa 100, Opticum HD1
Instalacja antenowa: Antena log-per na balkonie, 4 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy,

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: PawełZ »

krzysztof pisze:Pierwsze słyszę o zwolnieniu przez Czechów kanału 51. Czesi już od dawna mają wyłączoną TV analogową, teraz tylko w niektórych przypadkach czekają na Polskę, aby przejść na parametry docelowe, a k. 51 nie jest nasz tylko ich.
Chyba pomyliło ci się z k.55, nie Czesi tylko Słowacy i nie Mux 3 tylko Mux 1.
No faktycznie, pomyliło mi się. :-)
Ale pytanie pozostaje, tym razem o Słowaków.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: a.d. »

  • Przeszkodą w starcie Mux-1 z mocą 100KW D na obiekcie Katowice-Kosztowy wcale nie był Słowacki analog, prawdziwą przyczyna braku emisji według parametrow ustalonych w Genewie jest obecna konstrukcja tego obiektu.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

A konkretniej można? :D

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: a.d. »


krzysztof
Posty: 31
Rejestracja: 12 października 2012, o 20:22
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Zasilacz PWA-40 (20dB)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: krzysztof »

Możliwe, że po uruchomieniu k.55 z mocą 100kW w Wiśle (prawdopodobnie 16.01.2013), Katowice również powrócą do 100kW, a wszystko na wschód od Mysłowic będzie doświetlane przez Skrzyczne.

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: lemiel »

Niemożliwe. Ileż można gdybać. Nieudany eksperyment już był.
Skrzyczne nie wszędzie jest osiągalne. I to nie jest 1,2,5,10,20,30 kilometrów otwartego terenu do Mysłowic tylko 50 albo więcej zakrytego wzgórzami, w ciągu wschód-zachód.

Ale, że mieszkamy w ciekawych państwie i takich czasach to wszystko jest możliwe.
Nawet kolejny zestaw antenowy na wschód i południowy wschód w Kosztowach.

Pozostaje czekać i nie odwiedzać forum do okolic czasów wyłączeń w poszczególnych obszarach i 27-28 kwietnia 2014. Bo po prostu szkoda czasu. Bo nic się nie dowiemy przed. A czytanie gdybanych wypocin zniechęca...
No może nie dotyczy to mieszkańców Warszawy i okolic uszczęśliwionych testami DVB-T2.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

No właśnie. Myślę, że gorzej to już było i nikomu nie wpadnie do głowy psuć tego co dobre. Teraz powinno być już tylko lepiej z odbiorem. Przy czym powinno a nie musi, bo to Polska właśnie.

krzysztof
Posty: 31
Rejestracja: 12 października 2012, o 20:22
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Zasilacz PWA-40 (20dB)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: krzysztof »

@lemiel nie ma się co unosić, nie musisz czytać tego forum na bieżąco, możesz dopiero to zajrzeć jak stracisz odbiór. 50 km, to nie jest dużo, bo z takiej odległości odbieram 2 muxy z Katowic. Skrzyczne chociaż jest 15 km, to łapie tylko MUX 1, a w dodatku co 20 min na chwilę jest pikseloza i zgrzyt dźwięku. Antena wcale nie musi być skierowana bezpośrednio na nadajnik, bo MUX 4 z Ostrawy/Opawy odbieram z 90 stopni.
Prawdopodobnie Emitel nie będzie chciał ryzykować i zmieniać jednocześnie parametrów ze Skrzycznego i Kosztów, aby mogli powiedzieć tym, co stracili MUX 1 na k. 55, że to przesterowanie, bo w Katowicach nic nie zmieniali. Nie licz również na to, że moc 25kW jest mocą docelową.

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: lemiel »

U rodziców pod Chrzanowem widzę oba maszty gołym okiem. I odbiór jest bezproblemowy, wszystkiego, łącznie z analogowym TVN, z odpowiednio (o ile dobrze pamiętam) 52 i 28 km. Stąd trochę "uniesienia" bo jak czytam te kombinacje, propozycje, oderwane od rzeczywistości tego co się dzieje w prawdziwym otoczeniu - doświadczenie w innej branży przenoszę na tę - to mnie skręca, "bo ja żuczek mały zmienię to co zostało zapisane w niejawnych umowach na wykonania usług wartości kilkuset milionów złotych moimi wypowiedziami na forumciu w internetsach".
Jakby Chorągwica nie była pozasłaniana wzgórzami, to też by się ją dało odebrać.
Ale w Tychach mam problem z odbiorem z Kosztów z powodów "budowlanych". I też czekam na docelowe moce, bo powinno się dać odebrać wtedy na "większym kawałku drutu".

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Koledzy, znowu mi zniknął sygnał MUX-1, okolice Wolbromia.
Sygnał "zero". Czy może ktoś to potwierdzić? Czy Emitel znów coś kombinuje?

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Oni zawsze coś kombinują :D
Niestety nie ma mnie w Wolbromiu aktualnie, ale jutro zadzwonię do rodziców i sie dowiem jak wygląda sytuacja, a następnie niezwłocznie napisze o tym na forum.
Jakby coś to masz kanał 62 w zanadrzu ze Skrzycznego.

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Niestety,
Sygnał ze Skrzycznego w mojej lokalizacji jest zbyt słaby. Użycie silniejszego wzmacniacza powoduje z kolei przesterowanie sygnału MUX-2 z Kosztowy.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

A w Lgocie Wolbromskiej co ciekawe, Kosztowy mi kiepsko odbierają. Muxa-3 nie mam, a Mux-1 nie jest porażający, chociaż idzie bez przycięć, a Muxa-2 mi nie przesterowuje. Za to wszystkie analogi mi śnieżą z Kosztów.
To zrób tak: załóż ten wzmacniacz i zaprogramuj kanał 38 czyli Mux-2 Skrzyczne. On jest słaby, ale u mnie idzie bez problemu z siłą 92/100. I wtedy pewnie wszystko pójdzie jak należy. Swoją drogą to dziwne, że ci sie tak porobiło. Przy mrozie sygnał powinien być lepszy.

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Oczywiście że masz rację, można się bawić wzmacniaczami, zbudować super system anten, kręcić anteną, szukać innego miejsca na antenę, etc. ale to jest próba rozwiązania tematu na ślepo.
Problemem jest dlaczego MUX-1 nagle zniknął (poziom sygnału "zero"), kiedy wcześniej nie było żadnych problemów z odbiorem. MUX-2 cały czas jest dostępny bez zmian, z poprzednią wartością sygnału, żadnych zmian w systemie antenowym nie było, nie ma nawet szronu na antenie.
Zanim zacznę coś kombinować chcę ustalić co się zmieniło, i stąd moje pytanie do innych kolegów z tego rejonu czy mają podobny problem.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

U mnie jest wszystko w porządku. K. 55 hula.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

U mnie również z MUX-1 wszystko w porządku. Aż miło oglądać :D . Co prawda inny rejon, ale jakby coś było nie tak, to zauważyłbym u siebie na pewno.

emiter7

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: emiter7 »

Witam u mnie tez nie widze problemów z mux1 oby tak dalej.Pozdrawiam-dobrego odbioru

Zablokowany