DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
krzos
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2011, o 20:40
Odbiornik: Not Only TV LV5TDLX
Instalacja antenowa: DavBol TV:N LUX z wzmacniaczem SWA 955-T Turbo-Quatro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: krzos »

Spadek sygnalu k.55
http://www.arch.ugu.pl/IMG_20130122_111612.jpg.html
Nie jest to wina anteny - TV Analogowa CALA czysta (Polsat, TVN).
Ariva T55

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: lumca_2 »

Asi pre-echo.

Awatar użytkownika
ibartolo
Posty: 91
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 14:06
Odbiornik: tv Panasonic , Opticum HD T80Plus
Instalacja antenowa: Logarytmiczno-Periodyczna Z Zasilaczem 2-12V Blok4Piętrowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: KosztowySkrzyczne MiędzybrodzieLysaHora

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ibartolo »

u mnie też coś jakoś sygnału na k55 zaczeła skakać jeszcze do wczoraj było ok pozostałe multipleksy 49,51 oraz czeskie idą normalnie nawet mux2 k38 ze Skrzycznego lepiej idzie od k55 jak będę miał możliwość sprawdzę na innej antenie .

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: #BEAVER# »

Mogę potwierdzić minimalny spadek jakości sygnału na kanale 55...

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Acid »

U mnie przy antenie skierowanej na Kosztowy znaczny spadek siły sygnału a pasek jakości szaleje, jednak z ostateczną opinią poczekam do czasu aż lód opuści antenę gdyż albo przyczyną jest obecna pogoda lub sygnał ze Skrzycznego u mnie jest znacznie silniejszy i tam będzie trzeba skierować antenę. Panie Jarosławie czy mogę wiedzieć z jaką mocą nadaje na kanale 55 obecnie nadajnik w Mysłowicach ?

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Taką samą jak wcześniej, czyli 25 kW. Za to Skrzyczne nadaje na k. 55 z mocą 100 kW.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Acid »

No ja 100% pewności nie mam co do Katowic, przyznam że zaglądałem rano na proces odpalenia Skrzycznego i około godziny 5 wyłączono na jakieś 30 min również kanał 55 w Kosztowach...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Z Katowic jest niezmiennie 25kW

Kamil1987

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Kamil1987 »

Witam!

Również zauważyłem spadek jakości MUX1 z nadajnika Kosztowy po odpaleniu Skrzycznego na 100% mocy. Miszkszkam w linii prostej ok. 25 km od nadajnika (nawet widzę go z okna przy dobrej widoczności) i do wczoraj na mojej pokojowej antence miałem 100/100 na każym MMUXie. Nawet na MUX3, który nadaje z najsłabszą mocą. Dzisiaj rano na MUX1 mam co najwyżej 100/69. Więcej nie umiem osiągnąć latając nawet z anteną po pokoju.

Najśmieszniejsze jest to, że na MUX3 z marną mocą ma pełny sygnał, w porównaniu z MUX1, który ma moc 25. Jak to wytłmaczyć? Emitel coś spieprzył? Chyba jednak tak :cry:

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Bardzo możliwe, że jest przesterowanie bo siłę sygnału masz max. Może być też błąd w synchronizacji sygnałów z dwóch obiektów - Kosztów i Skrzycznego.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

U mnie na k55 moc: 95% a jakość zmienna od 70% do 100%. Coś jest skepczone. Mux2 ze Skrzycznego lepiej idzie. Mux3 za to na chwilę obecną jest stabilny moc 90% jakość 9-10%.

Kamil1987

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Kamil1987 »

Dokładnie. Jeśli do wczoraj zawsze miałem na MUX1 100 na 100, a dzisiaj 100 na 66 (w porywach 69) to nie jest to wina mojej anteny ani pogody tylko coś operator zwalił. Sądzę, że poprawa nie prędko nastąpi. Chyba tylko gdy kanał 55 będzie nadał na 100 procent mocy. Ale kiedy to będzie...

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Acid »

Nikt nic nie skopał, należy wziąść też pod uwagę to iż zmienił się parametr FEC z 3/4 na 5/6 co jest wymagane przy nadawaniu SFN w takiej odległości. Pozostaje tylko czekać aż Kosztowy ruszą z docelową mocą.

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: MUX 1000 »

A da się jakoś wyczaić z którego nadajnika odbieram MUX-1 kanał 55 ?
Bo do tej pory to wiedziałem - kanał 55 - Kosztowy , kanał 62 - Skrzyczne a teraz ?

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

A teraz najprawdopodobniej z obu naraz. Chyba że nie jesteś w zasięgu Skrzycznego, to wtedy tylko z Kosztów, albo na odwrót. Wyczaić za bardzo się nie da.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Maciejek »

Mylisz szię. Odbiornik nie odbiera sygnałów "z obu naraz" poczytaj wątek: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=2556

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

To w takim razie co, gdy z obu nadajników nadawany sygnał jest opóźniony dajmy na to, że Kosztowy nadają 2 sekundy później jak Skrzyczne? Tak jest u mnie z analogowym TVP1. Jeśli w pewnym momencie antena zacznie ściągać z innego nadajnika to będę mieć cofkę czy korekcja opóźnień zadziała i czy da się to jakoś sprawdzić czy w czasie rzeczywistym z obu nadajników sygnał jest równolegle nadawany czy z opóźnieniem?

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: _chris_ »

TVRuda pisze:To w takim razie co, gdy z obu nadajników nadawany sygnał jest opóźniony dajmy na to, że Kosztowy nadają 2 sekundy później jak Skrzyczne?
Sygnały nadawane są jednocześnie czyli synchronicznie.
TVRuda pisze: Jeśli w pewnym momencie antena zacznie ściągać z innego nadajnika to będę mieć cofkę czy korekcja opóźnień zadziała
Nie będzie żadnej "cofki". Odbiornik przełącza się (inaczej mówiąc "zsynchronizuje się") do nadajnika z którego w danym momencie odbiera lepszy sygnał. Problem się robi wtedy, kiedy odbiornik ma podobne sygnały z obu nadajników, skutkiem czego nie może się zdecydować z którego odbierać i wtedy mamy tzw. "kaszanę"... Niestety, przy SFN-ie dobre instalacje antenowe bywają przydatne...
TVRuda pisze: czy da się to jakoś sprawdzić czy w czasie rzeczywistym z obu nadajników sygnał jest równolegle nadawany czy z opóźnieniem?
miernik z analizą GI (Guard Interval). Tyle, że można sprawdzić nie to czy nadawanie jest rozsynchronizowane, a to, ile sygnałów i z jakimi opóźnieniami przychodzi do odbiornika z instalacji antenowej.

radio

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: radio »

nie ma parwa byc rozjechany sygnal o 2 sekundy Kosztowy wzgledem Skrzycznego

nadajniki pracują w SFN , czyli sa zsynchronizowane za pomocą odbiornikow GPS (a te sa synchronizowane zegarem atomowym)
taka sytuacja mogla by miec miejsce tylko gdyby odbiornik GPS podpiety do nadajnika stracil sygnal z satelity

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: _chris_ »

radio pisze:...taka sytuacja mogla by miec miejsce tylko gdyby odbiornik GPS podpiety do nadajnika stracil sygnal z satelity
niekoniecznie, wystarczy, że timery się 'rozjadą' - to tylko urządzenia i takie rzeczy się zdarzają...

Zablokowany