DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

an10ka-dx pisze: Wtedy antena z dachu zostanie demontowana i z zostawię tylko na balkonie. I kabla mniej i mniej stresu w czasie burzy ;)
No ja mam anteny na balkonie i niestety w czasie burzy mi się raz zepsuł wzmacniacz.
Pamiętam, że po tej awarii odbierałem k. 49 z Kosztów z siłą 1 (!) i niewielkimi błędami, jednak oglądało się bez przeszkód :D

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Strasznie jest teraz z mux1 i mux3. W przypadku mux1 obraz się pojawia po 30 sekundach od momentu włączenia telewizora a z mux 3 to stara śpiewka jak zwykle. Ktoś tu wspomniał, że jest szansa na silniejszy sygnał mux 3 czy to prawda?

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Ta, ale to raczej dotyczy Skrzycznego i będzie możliwe dopiero od 19 marca, czyli po wyłączeniu analogu z tego obiektu. Oczywiście to tylko wniosek na podstawie listu od TVP do smiadp.
http://smiadp.pl/?95,wisla-skrzyczne-ka ... -tvp-mux-3

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Na razie mam dobry odbiór. Ciekawe, czy to coś u mnie zmieni? Byle nie na gorsze. ;)

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Skoro mux2 ze skrzycznego u mnie idzie bardzo ładnie pomimo wahań sygnału a taki mux3 z katowic ledwo zipie to szansa na jakiś normalny odbiór jest mux3 ze skrzycznego. Oby to coś pomogło.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Przedewszystkim mux3 ze Skrzycznego (i nie tylko) pójdzie na kanale 41, więc nie będzie kolizji z Pradziadem a jedynie specyficzne warunki związane z SFN. Wszyscy którzy teraz przyzwoicie odbierają mux1 ze Skrzycznego i(lub) Kosztów powinni odbierać mux3.
Edit: moc mux3 będzie wyższa niż dotychczasowy mux2 Skrzyczne więc i odbiór @TVRuda będzie miał ok.

Radek - GONET

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Radek - GONET »

Od ostatniego mojego posta z tydzień temu, po wizytach u klientów tylko mogę potwierdzić problemy z Samsungami. Pytałem u znajomego w serwisie rtv. Trudno stwierdzić o co dokładnie chodzi. Może trzeba czekać na nowe oprogramowanie do tych tv, jest to produkt z rodziny tzw masówki więc kto ma taki problem chyba musi konsultować się z producentem. Od kilkunastu lat zawsze odradzamy produkty tej firmy. Stawiamy na konstrukcje japońskie.

Wygląda również na to, że anteny naziemne muszą być teraz ustawiane dokładnie w punkt tak jak satelitarne. Bardzo ważne jest ekranowanie dosłownie każdego milimetra od anteny do gniazda w.cz w telewizorze. U siebie miałem taką sytuację, z racji tego że dziesiątki razy wyciągałem wtyk z Wiwy żeby dokonać pomiarów, wyrwałem gniazdo. Najpierw tylko troszkę od góry - mała szczelinka na pół milimetra - objawiło się to szatkowaniem. Na drugi dzień jak już była szczelina na milimetr na całym obwodzie obraz zupełnie się stracił. Oczywiście po dociśnięciu gniazda ręcznie wszystko działało. Specjalnie to opisałem żeby troszkę podziałać na wyobraźnię forumowiczów :)

Nadawania synchronicznego nie ma się co bać, tyle że anteny teraz trzeba ustawiać bardzo bardzo bardzo dokładnie.

Zdecydowane pogorszenie sygnału w mojej prywatnej instalacji, które opisywałem wcześniej jest faktem. Ustawiałem na nowo antenę, efekt minimalny na plus. Wygląda na to że mam pechowo takie miejsce , gdzie po prostu docierają między budynkami mocne odbicia ze Skrzycznego z wielu stron naraz. Przed 22 stycznia wszystko było wręcz wzorcowo.

Byłem również na instalacji za Skoczowem. Odległość do Katowic 46km pod kątem prawie 90stopni do Skrzycznego 25km. Bez problemu antenę można ustawiać na każdy z tych nadajników, odbiór, pomiary i parametry sygnału wręcz rewelacyjne.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Od ostatniego mojego posta z tydzień temu, po wizytach u klientów tylko mogę potwierdzić problemy z Samsungami. Pytałem u znajomego w serwisie rtv. Trudno stwierdzić o co dokładnie chodzi. Może trzeba czekać na nowe oprogramowanie do tych tv, jest to produkt z rodziny tzw masówki więc kto ma taki problem chyba musi konsultować się z producentem. Od kilkunastu lat zawsze odradzamy produkty tej firmy. Stawiamy na konstrukcje japońskie.
Sorry, ale to jakieś bzdury są. Sam jestem w zasięgu sieci SFN Skrzyczne-Kosztowy k. 55, różnica między kierunkami wynosi 30 stopni, antena siatkowa ustawiona dokładnie pośrodku między nadajnikami. Efekt: sygnał siła 96/ jakość 100. I to na obu Samsungach. Jestem w zasięgu obu stacji, przed zmianą kanału z 62 na 55 na Skrzycznem, kanał 55 z Kosztów odbierałem z siłą 60 i jakością 74. Więc proszę nie siać zamętu, jakoby Samsung nie umiał poprawnie odebrać SFN.

Radek - GONET

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Radek - GONET »

Opisywana przeze mnie sytuacja dotyczy Ustronia. Osobiście sprawdziłem to u klientów. Zresztą we wcześniejszych postach więcej osób to opisywało z innych miast na śląsku. Nie mam zamiaru już do tego dochodzić bo to nie mój problem. To jest mój ostatni post dotyczący sprzętu tego producenta. Mam tylko nadzieję że po 20 marca te problemy znikną. Jeśli Tobie działa wszystko dobrze bardzo się z tego cieszę.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Maciejek »

Jeżeli ktoś ma ochotę sprawdzić jaki wpływ na emisję w k.55 MUX-1 mają Katowice to można to sprawdzić dzisiaj w nocy; 03.15-05.15 jest planowane wyłączenie serwisowe m.in dla MUX-1.
Kolejna okazja pojawi się w nocy z 18/19 lutego w godzinach 01.00-06.00.

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Koneser »

To i ja podzielę się ze swoimi doświadczeniami.
Odległość:
- od Skrzycznego ok. 15 km (idealna widoczność optyczna),
- od Kosztów ok 54 km (przesłonięte górą),
- antena yaga (kierunkowa, na kanał K60, prod. Dipol) ustawiona na Kosztowy, Skrzyczne praktycznie pod kątem prostym (odchylenie ~ 5 stopni z tyłu),
- przedwzmacniacz w Telmor (chyba 12dB) w puszce (wzmocnienie regulowane, ustawione na 3/4 gwizdka),
- rozgałęźnik pasywny 1 x 4,
- kable antenowe od rozgałęźnika o długości od 7 do 15 m.
- odbiorniki różne (strong SRT 8102+, 8106, Arriva 65T)

W takiej konfiguracji MUX 1 na K55 odbierany jest albo po parosekundowym dostrajaniu, wtedy odbiór jest rzędu 90/90-100, bez zacięć, pikselozy, itp,... albo wcale (pojawia się komunikat brak sygnału).

Przy tej konfiguracji bardzo dobrze odbierane są MUXy 1 i 2 z Wręczycy na K35 i K39 (odległość ok 125 km, brak widoczności bezpośredniej), odchylenie od kierunku ustawienia mojej anteny o ok. 20 stopni. Parametry odbioru 64/80, z tym, że więcej roboty ma tuner z dostrojeniem się do K39 - chyba przeszkadza Skrzyczne na MUX 2 na K38.

Z tej anteny odbierany jest też MUX4 z Ostrawy na K63, mimo, że antena również ustawiona jest prawie pod kątem prostym do Ostrawy, parametry sygnału 60/90, ale odbiór nie zawsze jest stabilny. Brak bezpośredniej widoczności.
Co ciekawe nie jest odbierany z anteny kierunkowej ustawionej na Ostrawę, ale z charakterystyką dobrego zysku stromo opadającą od K55 wzwyż.
Podejrzewam, że odbierany sygnał jest częściowo odbicia, co trochę dziwi, przy odległości ok. 43 km i mocy nadajnika 6 kW.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pikaczu »

czy już wiadomo, czy po wyłączeniu analoga w skrycznym, to w kosztowach mux 3 zmienią na k.41?

Awatar użytkownika
krzos
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2011, o 20:40
Odbiornik: Not Only TV LV5TDLX
Instalacja antenowa: DavBol TV:N LUX z wzmacniaczem SWA 955-T Turbo-Quatro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: krzos »

Oświęcim, brak k.55 (dokładniej, same pixele:)

skukany

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: skukany »

krzos pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
na pocieszenie dodam że w Porąbce kanał 55 z katowic nie istnieje, anteny nie dawałem na skrzyczne bo góra zasłania ale jak będę miał okazję to dam w Kętach z tego co wiem mux 1 czyli kanał 55 też nie istnieje będę się dzisiaj bawił ale coś czuje że nic nie zdziałam :/

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Acid »

@krzos: Wystarzczy zobaczyć instalację antenową w Twoim profilu i już znana jest przyczyna problemów.

@skukany: W Kętach nie żadnych problemów z odbiorem.

SkN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: SkN »

Witam wszystkich miałem dzisiaj chwilę czasu i zacząłem skanować (wcześniej 1-2 mux J/S 100/100, ale to już wcześniej było) ku mojemu zaskoczeniu mux 3 wacha się między 70/70-80/80 :D jestem ciekaw jak długo

Awatar użytkownika
krzos
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2011, o 20:40
Odbiornik: Not Only TV LV5TDLX
Instalacja antenowa: DavBol TV:N LUX z wzmacniaczem SWA 955-T Turbo-Quatro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: krzos »

Acid pisze:@krzos: Wystarzczy zobaczyć instalację antenową w Twoim profilu i już znana jest przyczyna problemów.
Nie mam możliwości aktualizacji profilu przez Tapatalka :p

tomas_at

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomas_at »

Witam panowie mam pytanie odnośnie mux 3 z Katowić czy zrobią coś z tą mocą 2,5 kw bo w Orzeszu 25 km w lini prostej nie do złapania reszta ok

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

tomas_at pisze: mux 3 z Katowić czy zrobią coś z tą mocą 2,5 kw
Docelowo będzie 100kW na k.41, ale nikt nie wie kiedy to nastąpi (najpóźniej w 2014r.).

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Wydaje mi się, że będzie to jednak prędzej, bo po wyłączeniu analogu ze Skrzycznego około 100000 mieszkańców pozostanie bez TVP i trzeba doświetlić ten teren właśnie poprzez mux3 z lokalnych przemienników i jakoś dostarczyć do nich sygnał a co za tym idzie najrozsądniej i najtaniej zrobić to odpalając od razu mux3 na kanale 41 ze Skrzycznego. Nawet jak nie uruchomią z Katowic to i tak Skrzyczne "sieje" aż pod Kielce, Łódź i Wrocław, więc na dużym obszarze będzie dobry sygnał mux3.
Edit: a na pytanie dlaczego mux3 dla doświetleń a nie 1 - bo TVP nie będzie płacić za retransmisję prywatnych stacji (Polo, Eska, TTV)

Zablokowany