DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

Mieszkam na północnym wschodzie województwa a odbieram z Wręczycy i z Błeszna, to daleko od Wisły a pomimo wszystko sygnał tu dociera i to na tyle mocny aby zakłócić słaby 2 KW z Błeszna. Jak jest konserwacja na Skrzycznem to wtedy k.41 MUX-3 odbiera idealnie a normalnie mam czasami do 700 błędów i bardzo często szatkuje. Wpływ Wisły na odbiór w tych rejonach jest widoczny bardzo wyraźnie zwłaszcza teraz kiedy Emitel wyłączył MUX-1 k.62 w Wiśle, od tej pory odbieram idealnie MUX-1 k.62 ze Świętego Krzyża i to tyłem anteny. Wcześniej kiedy MUX-1 był nadawany tylko ze Skrzycznego to też go odbierałem tak długo dopóki nie włączyli mocniejszego nadajnika na tym samym 62 kanale w Kielcach, wtedy po Wiśle ani śladu a Kielce tak szatkowały że odbiór był nie możliwy.
Tak więc widzę tylko jedno rozwiązanie że TVP wraz z Emitelem włączą MUX-3 na k.41 w FSN w całym województwie jednocześnie, bo w przeciwnym razie to będzie przysłowiowe wylanie dziecka z kąpielą, a sytuacja w której jedni będą zakłócać drugich na pewno nie będzie służyć propagowaniu NTC zwłaszcza że koniec analogu jest już bliski i wiele osób już zainwestowało w sprzęt i instalacje antenowe.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: blockbuster »

kb997 pisze:Natomiast SFN będzie dodatkowo z Kosztowami i podobno ma działać i z Wręczycy a nie z Błeszna.
Docelowo tak ale pytanie kiedy to nastąpi :?:
Ja w swoim poprzednim poście miałem na myśli konkretnie sytuację tuż po wyłączeniu analogu ze Skrzycznego. Wtedy to (prawdopodobnie) włączony zostanie MUX3 z tego obiektu (i gapfillery) a co z resztą nadajników to wielka niewiadoma.
MUX3 z Kosztów pewnie wskoczy na docelowy k41 ale czy zwiększą moc?
MUX3 z Wręczycy według koordynacji UKE ma być emitowany nie z głównego systemu antenowego tylko z anteny zawieszonej na wys 200m a w tej chwili to chyba takiego systemu tam nie ma. Do wyłączenia analogu ze Skrzycznego zostało 27 dni a jak na razie same niewiadome.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Daj link jakiś do tych koordynacji UKE.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Jeśli na Wręczycy nie ma anten na 200m to SFN początkowo pójdzie pewnie z Błeszna a potem przeniosą.

SkN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: SkN »

opłaca się wymiana wzmacniacza w puszce podczas gdy mux 2 bardzo stabilny, mux 3 ledwo idzie, mux 1 od czasu do czasu głównie rano działa aha dodam że siła ponad 80% jakość 0 ?

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Pewnie się opłaca, to czy na mocniejszy, czy na słabszy zależy już od tego, gdzie mieszkasz. A więc gdzie?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Jak siła 80% a jakość 0 to na pewno opłaca się wymienić wzmacniacz, tylko jak pisze kolega musimy wiedzieć gdzie ten wzmacniacz na terenie Śląska jest zamontowany. Może potrzebny jest symetryzator patrząc po objawach, a może potrzeba wymiany całego systemu antenowego lub np. kabla. Opisz coś więcej.
Edycja literówek.
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2013, o 09:29 przez kb997, łącznie zmieniany 1 raz.

SkN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: SkN »

wieś o nazwie Porąbka ja tam nie mieszkam tylko babcia która się poprostu nie zna. myślę o wzmacniaczu ceramicznym SWA co wy na to ?

zastanawiam się między SWA-3 1/68 18/26DB

Kanały odbioru 1 - 68
Wzmocnienie 18 – 26 dB
Szumy 3,1 dB
Impedancja wejściowa 300W
Zasilanie DC 75W
Zastosowanie: odległość od nadajnika TV 30 –60 km

a SWA-14 1/68 22/30DB

Kanały odbioru 1 - 68
Wzmocnienie 28 – 32 dB
Szumy 2,6 dB
Impedancja wejściowa 300W
Zasilanie DC 75W
Zastosowanie: odległość od nadajnika TV 40 –90 km

czy lepiej coś mocniejszego ?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Porąbka - Kosztowy to ok. 44km i brak przeszkód terenowych. Mux2 O.K., słabiutki Mux3 ledwo działa (to raczej normalne) a Mux1 duża siła i zero jakości. Tu raczej byłaby wskazana uczciwa kierunkowa antena pasywna. Napisz jaka tam jest antena i co w niej jest (jaki wzmacniacz).
Mux1 to k.55 i zapewne antena odbiera też sygnał (odbicie) ze Skrzycznego. Powinna być antena z symetryzatorem i korekta ustawienia anteny na max. jakości k.55 nawet kosztem utraty tymczasowego Mux3. To może być kierunek pośredni, gdzieś między Kosztowy a Skrzyczne.
Każdy wzmacniacz będzie wzmacniał również sygnał "zakłócający" ze Skrzycznego.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Porąbka? Czyżby koło Poręby Górnej?
Skręć antenę bardziej w stronę Skrzycznego.

SkN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: SkN »

takich wsi może być wiele ale nie o tą Porąbkę chodziło w sobotę mam czas to się anteną pobawię wiem że wisła sieje sygnał muxa 1 100 kw ale zasłania duża góra, a nawet jeśli dam na wisłę to mux 1 może pójdzie ale 2-3 ....? narazie wezmę pod uwagę wzmacniacz i o dziwo wczoraj mux 1-3 nie szły dzisiaj dostałem telefon że mux 3 da się oglądać antena siatkowa wzmacniacz wymieniany ze 20 lat temu ;)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Ja patrzyłem na Porąbkę nad jez. Międzybrodzkim między Wielogoszowem, Rusinowem a Kozubnikiem. Skoro wzmacniacz był wymieniany 20 lat temu, to antena i kabel są zapewne równie wiekowe ;) Na Twoim miejscu założyłbym u babci antenę kierunkową Maximum UHF200 (ok. 90zł.) z nowym kablem Triset 113 (czarny). Skrzyczne zasłaniają góry ale siatki mają szeroki kąt widzenia i na 99% ta siatka łapie odbicie lub kilka odbić sygnału Skrzyczne.
Znam przypadek człowieka mieszkającego 9km od Skrzycznego, nadajnik Kosztowy zasłania słusznych rozmiarów góra a po uruchomieniu SFN k.55 praktycznie stracił ten Mux. Wcześniej na k.62 odbierał ten Mux bez problemu.
W przypadku Twojej babci Skrzyczne zasłaniają góry, ale antena łapie odbicia tego sygnału - w górach to normalne. Taki sygnał może być za słaby do normalnego odbioru, ale jest wystarczający do zakłócenia sygnału Kosztowy.
W tej sytuacji montaż wzmacniacza to zabójstwo dla sygnału Kosztowy. Tylko antena pasywna o jak najwęższym kącie widzenia.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Racja, brak przeszkód terenowych, Skrzyczne zasłonięte. Dobry kabel, dobra antena o wysokim zysku, wąskim "kącie widzenia" i dużym wytłumieniu sygnałów przychodzących z tyłu, symetryzator a nie wzmacniacz i powinno działać. Choć na początek to wymieniłbym kabel na dobrze ekranowany z niskim tłumieniem i do siatki założył symetryzator a potem poszukał sygnału z Kosztów. Dopiero gdy to nie pomoże zmienić antenę. DUŻA SIŁA, SŁABA JAKOŚĆ = WYRZUĆ WZMACNIACZ!

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Ale ta siatka ma ok. 20 lat, więc już z racji wieku wypadałoby ją zmienić (zapewne wszystkie połączenia skorodowane). Można też założyć Fracarro Sigma 9HD lub Sigma 6HD, ale to już inne koszty.
Jak będziesz u babci, to sprawdź jeszcze jedną rzecz - czy na k.35 i k.39 są jakieś ślady sygnału (praktycznie ten sam kierunek).

SkN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: SkN »

będę prawdopodobnie w sobotę sprawdzę te 2 kanały co najdziwniejsze byłem dzisiaj u kumpla zawsze miał mux 1 i 2 siła jakość 100/100, mux 3 80/80 dziś mux 1 i 3 nie istniał z kosztów myślicie że zasypało antene xD ? dodam że mieszka w tej samej miejscowości co ja

aha zapomniałem zapytać a warto dać antenę jakoś między katowice i wisłę czy nie ma sensu ?
i jeszcze jedno jaką antenę polecacie dobra wydajność niska cena ?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

SkN pisze: aha zapomniałem zapytać a warto dać antenę jakoś między katowice i wisłę czy nie ma sensu ?
Już pisałem, takie ustawienie może być najbardziej optymalne - trzeba sprawdzać praktycznie, ale anteną pasywną. W tym przypadku wzmacniacz zrobi więcej szkody niż pożytku.
SkN pisze: i jeszcze jedno jaką antenę polecacie dobra wydajność niska cena ?

Maximum UHF200. Klasyczna Yaga o takim zysku i kierunkowości może być trochę tańsza, ale będzie miała 2,5-3m długości (taki mały "żagiel").
WAŻNE: Paski siły i jakości w zależności od odbiornika mogą reagować nawet z kilkunasto sekundowym opóźnieniem, więc anteną kręcić bardzo powoli. Obrócić o 2-3 stopnie i chwilę poczekać, pokręcić następne 2-3 stopnie, poczekać i tak aż do skutku :)

SkN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: SkN »

czyli masz na myśli coś ala to ? Antena VHF typu Yagi z symetryzatorem F z takim długim "nosem" ? czy z "nosem" i "bokami" ? sam nie wiem jak to inaczej nazwać bo linków do aukcji nie chcę dawać

coś ala atx 11 ? podajcie jakiś konkret

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Np. coś takiego http://sklep.satserwis.pl/product/image/15407/1549.jpg
Dowolnego producenta. Ważne aby dobrej jakości plastiki były.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

@ SkN:
poczytaj sobie ten topic http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=5960 żeby się zorientować o problemach z odbiorem w twojej strefie.
Tak w skrócie, od momentu uruchomienia sfn-u na k55 (mux-1) mogą w niektórych przypadkach wystąpic duże problemy z odbiorem, zależnie od Twojej lokalizacji, odległości i widzialności nadajników. Sprawa zupełnie indywidualna.
Parę konkretów:
- ciągnięcie sygnału za pomocą wzmacniacza tak jak pisałeś wyżej to strata czasu, nic to nie da.
- konieczna jest wymiana leciwej anteny i starego kabla. Zwykła ant. siatkowa w tych warunkach nie da sobie rady.
- problemem nie będzie wybór samej anteny, tu możesz skorzystać z podpowiedzi wyżej, ale czy da się uzyskać odbiór na jednej antenie.
Jeżeli nie, to trzeba kombinować układ niby-synfazowy na 2 anteny i zwrotnicę, wyjaśnień może udzielić kol @AdamP, autor patentu. Ale to nie od razu, tylko po wykonaniu prób z pojedynczą anteną.

Jest jeszcze pomysł -strzał na rozwiązanie sytuacji: antena Sigma 6HD Fracarro która właśnie o sobie przypomniała: <link>. To dość nieobliczalna konstrukcja i jest szansa, że poradzi sobie sama z tym odbiorem, wtedy wystarczyłaby tylko jedna.
Wadą jest niewątpliwie jej cena, ale jeżeli zaczną się kombinacje na 2 anteny to wyjdzie na to samo.

Wybór rozwiązania należy do Ciebie plus ew. opinia innych forumowiczów.

Maciey

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Maciey »

SkN - w którym miejscu Porąbki mieszka Twoja babcia? Jeśli kierunek na Kosztowy nie jest zasłonięty wzniesieniem lub innym budynkiem powinien być odbiór trzech MUXów nawet na siatce.
Przed zakupem nowej anteny proponuję wymienić wzmacniacz na symetryzator, założyć zwykłą wtyczkę przy TV, ewentualnie wymienić kabel.

Zablokowany