DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pgrzes »

pgrzes pisze:Witam Chciałbym dowiedzieć się, czy są jakieś plany uruchomienia w tym roku przekazu cyfrowego w Katowicach (Kosztowy), czy pozostaje nam czekać do 2012 bądź 2015 r. Prosiłbym o odpowiedź prawdopodobnie najlepiej poinformowane osoby w tej kwestii, czyli Pracowników Emitela.
Szanowni Forumowicze,
jako autor wątku życzę wszystkim odbiorcom sygnałów z RTCN Katowice-Kosztowy prawidłowego odbioru bez względu na swoją lokalizację i warunki atmosferyczne. Od czasu założenia tego wątku i napisania powyższych słów upłynęło nieco ponad pięć lat i pojawiło się 3600 postów. Świadczy to zarówno o długotrwałości prowadzonego procesu oraz znacznego zainteresowania nim. Część z nas mogła się cieszyć pełną cyfrową ofertą już od wielu miesięcy, jednak dopiero teraz, gdy zniknęły zakłócenia innych nadajników oraz wzrosły moce, powinno dotyczyć to znakomitej większości.
Jak wspominałem w jednym ze swoich pierwszych postów, dzięki cyfryzacji mogliśmy zyskać dobrą ofertę programową oraz jakość przekazu. Pamiętam świetne parametry multipleksu TVP ze Skrzycznego, jednak dążenie do zwiększania liczby stacji przyczyniło się do "cyfrowej jakości", czasami przypominającej tą, którą znamy z VHS. Zwiększenie liczby programów jest niewątpliwą zaletą zakończonego w rejonie procesu cyfryzacji, jednak zapewne wielu z nas życzyłoby sobie poprawy przekazu i większej liczby programów w HD. Również zdecydowanie na poprawę oferty wpłynęłoby przyznanie koncesji nowym graczom. W obecnej sytuacji, wielu dojdzie do wniosku, że cyfryzacja wymusiła tylko wymianę sprzętu...
W chwili gdy zajęte zostały 4 multipleksy i coraz częściej mówi się o drugiej dywidendzie cyfrowej, poza ewentualnym multipleksem lokalnym oraz rozstrzygnięciami dotyczącymi MUX1, raczej nic szybko w kwestii oferty nie ulegnie zmianie. Chociaż wielu z nas chciałoby powrotu choćby niezapomnianego PTV Rondo. Wiemy również, że do wczoraj wykorzystywaliśmy 6 kanałów na emisję analogową (+ m.in. 1 w Bytkowie i 1 w Rybniku) oraz 4 na emisję cyfrową, a bardziej wnikliwi pamiętają także ustalenia w Genewie.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2013, o 13:56 przez pgrzes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Maciejek »

Chciałem zapytać Panów z Emitela:

czy parametry emisji MUX-2 oraz MUX-1 są ostateczne czy planowane są w nieokreślonej przyszłości zmiany charakterystyki nadawania z obecnej ND na D oraz korekty (podwyższenie) mocy?

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: misiek2000wp »

yoopiter pisze:
Skąd odbieram TVP Info Kraków na częstotliwości 578 MHz?
Prawdopodobnie z góry Żar :)

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Acid »

Maciejek pisze:Chciałem zapytać Panów z Emitela:

czy parametry emisji MUX-2 oraz MUX-1 są ostateczne czy planowane są w nieokreślonej przyszłości zmiany charakterystyki nadawania z obecnej ND na D oraz korekty (podwyższenie) mocy?
Swego czasu na stronie SMIADP była informacja, że decyzja odnośnie MUX1 należy do nadawców. Sens miała by jedynie emisja z taka kierunkowością jak MUX3. Na stronie dvbmap.eu jest już ładnie wyrysowana charakterystyka dla kanału 41 i porównując do kierunkowej emisji MUX1 widać, że dołożono boczny listek na poziomie -17 dB w kierunku wschodnim. Wg mnie jeśli udało się skoordynować 50 kW dookólnie to raczej już tak zostanie.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Nowych nadawców nie przybędzie, bo obecni (TVP, Polsat i TVN) nie chcą konkurencji i wciskają swoje programy i powtarzają swoje produkcje. Tak więc dla mnie to jedynie nic innego jak przejście z analogu na cyfrę a w TV ogląda się to samo.

outro

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: outro »

U mnie na wieczór jak zwykle poprawa parametrów.
Kanał 41 jakość 100%
Kanał 49 jakość 100% ale czasem pikseluje
Kanał 55 jakość 60% do 100%
Dlaczego kanału 55 nie sieją na 100 kw ?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: belzebiusz »

Bo nie udało się skoordynować ze Słowacją :?:

lukaszs59

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: lukaszs59 »

Witam

Problem z MUX3 na 41 (nie da się oglądać - pikseloza).
przed 20.05 było ok. Jak to w ogóle możliwe, że mux3 z Kosztów , Wręczycy i Skrzycznego jest na takim samym kanale.

Pozdrawiam

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: piotr2802 »

Czegoś tu nie rozumiem :o MUX II na kanale 49 z Kosztowy nadaje z mocą 63 kW a MUX 3 na kanale 41 z mocą aż 100 kW.
Mieszkam na wschód od nadajnika Kosztowy , okolice Tenczynka i MUX II odbieram z poziomem sygnału 50 % (da się oglądać) a MUX 3 z Kosztowy nie odbieram wcale - poziom poniżej 10 %.
Dlaczego MUX 3 jest ciemność mimo że moc jest prawie 2 x większa ???

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: twmichal »

MUX-3 nadawany jest kierunkowo z silnym wycięciem właśnie w kierunkach E i SE - do -20dB.
Radzę przestawić antenę na Skrzyczne albo Chorągwicę, ewentualnie na inną lokalizację skąd można mieć 3 MUX-y.

50dBW = 100kW
30dBW (po odjęciu tłumienia) = 1kW

63kW = 47,99dBW a więc to niewielka różnica między 63kW a 100kW ERP.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2013, o 21:14 przez twmichal, łącznie zmieniany 1 raz.

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: piotr2802 »

Na szczęście odbieram z Chorągwicy mux3 na poziomie 94 %. ;)
A mux 2 z Kosztowy nie jest tłumiony w kierunku S i SE ?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: belzebiusz »

Nie, MUX-2 idzie z dookólnego, szczytowego systemu antenowego i wychodzi na tym wszystkim najlepiej.
Kolejną dobrą rzeczą dla MUX-2 jest brak SFN (jako jedyny multipleks ze wszystkich planowanych w GE06), co umożliwia stosowanie FEC 3/4.

Tu mapy porównawcze:
MUX-1: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7414 (charakterystyka dla krótko stosowanej emisji silnie kierunkowej 100 kW)
MUX-2: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5205 (63 kW dookólnie)
MUX-3: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5783 (100 kW kierunkowo)
Ostatnio zmieniony 21 maja 2013, o 21:43 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: piotr2802 »

Czyli wychodzi na to że SFN robi więcej złego niż dobrego i oby jak najmniej lokalizacji nadawało synchronicznie, bo widzę że dużo widzów skarży się na zakłócenia spowodowane przez nadawanie synchroniczne.
A tyle mieli lat na testy (ponad 10 ) i widać nie wszystko zostało dopracowane.

kar23

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kar23 »

Niestety, również odczuwam wady rozwiązania SFN.

Mieszkam w odległości 12 km od nadajnika w Kosztowach. Antene mam zamontowaną na I piętrze na balkonie (spółdzielnia zabroniła montażu anten na dachu po remoncie przed kilkunastoma latami), światło nadajnika lekko przysłania blok naprzeciwko. Wg wskazań Fergusona T60 mam następującą jakość:
- mux1: 60-70%
- mux2: 84%
- mux3: 89%
Niestety, szczególnie w godzinach popołudniowego szczytu odczuwam spadek jakości sygnału. Mux1 momentami tak szatkuje, że jego oglądanie jest niemożliwe, mux3 czasem przytnie(obserwując jedynie od wczoraj, wczesniej praktycznie nie mogłem oglądać), mux2 stabilny. Na chwilę obecną posiadam DVB-T jako alternatywne źródło telewizji - posiadam platforme cyfrową, niemniej nosze się z zamiarem rezygnacji z usług po zakończeniu umowy, tj. w lipcu br. Sygnał odbieram za pomoca anteny Fraccaro BLU420F (kierunkowej) z symetryzatorem.

Dodam, że przed włączeniem SFN na mux1 sygnał odbierałem bezproblemowo, zarówno wtedy, kiedy nadawał dookólnie mocą 25 kW, jak i w momencie chwilowego przejścia na nadawanie kierunkowe o mocy 100 kW.

Jestem świadomy, że w zabudowie blokowej odbicia są rzeczą normalną, choć przyznam, że sygnał analogowy nie był złej jakości. Niemniej irytującym byłaby dla mnie sytuacja, w której podczas oglądania programu coś zaczyna przerywać, a nie chcę na balkonie montowac anteny silnie kierunkowej czy też bardziej skomplikowanej instalacji na skoordynowanie SFN.

I tutaj moje pytanie - czy w obecnej sytuacji moge jakoś poprawić swoją sytuację, czy jestem zmuszony do korzystania z usług platform cyfrowych / tv kablowej?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: belzebiusz »

Może w takiej sytuacji (odbiór z odbić) przetestuj antenę siatkową.

Gaalu

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Gaalu »

Ja w podobnej sytuacji odbieram na biquadzie. Masz możliwość spróbowania na czymś takim ?

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Ja w Chrzanowie przez te parę dni zauważyłem też czasami pikselozę i przycięcia na MUX1 i MUX3. Co prawda u mnie (22km od nadajnika) występowało to bardzo rzadko, ale jednak. Może to opisywany efekt SFN. Wystarczyło w mojej lokalizacji lekko przekręcić antenę (mała siatka pokojowa z opisu) i ustały zauważone niedogodności. Siatka pokojowa mimo, że w pokoju pod dachem i na parterze u mnie się sprawdza. Może też i dlatego, że zachowuje się nieprzewidywalnie w zamkniętym pomieszczeniu. Pikanterii dodaje fakt, że powiesiłem ją teraz na karniszu i moje "brzydactwo" jest niewidoczne w pokoju za zasłoną. Ja w każdym razie odbiór na siatce sobie chwalę. Poprzednio też nie miałem problemów.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: mac_33 »

moja instalacja także nie daje rady z SFN na kanale 55 - jakość skacze od 20 do 90%.
dla porównania siła i jakość na 41 i 49 po 100% i ani drgnie.

do Emitela: moze warto sprawdzić jeszcze raz ustawiena w kanale 55. Skrzyczne i kosztowy mam na jednej linii.

szacun dla kolegi pgrzes za podsumowanie pewnego etapu

Wawo

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Wawo »

Dziś udało mi się złapać mux 3 przesuwajac antene, jednakl teraz nie lapie mux 2?
Mux 1 w ogole.

kar23

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kar23 »

Może w takiej sytuacji (odbiór z odbić) przetestuj antenę siatkową.
Sugerując się opinią na wielu forach unikałem siatki, wszyscy doradzali własnie kierunkową. Z racji na miejsce montażu wybrałem jedna z lepszych anten, która do pewnego momentu spełniała swoją funkcję. Chyba jednak będe musiał spróbować, choć obawiam się, że jeszcze silniej "zbierze" sygnał ze Skrzycznego i zakłócenia moga być większe...

Zablokowany