DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kuku1234 »

Co jest grane powiedzcie mi. Ja 15 km na płn. od Katowic mam 2x info Katowice. Ciotka 10 km na płn. ode mnie pod Świerklańcem odbiera 1 x Katowice i 1 x Kraków. Zagadka brzmi kto co z czego odbiera ?. W jej wypadku Wręczyca raczej odpada, bo las powyżej dachu, więc tu z autopsji pamiętam, że było echo.I to w zasadzie tyle podpowiedzi.

A może porozmawiamy o oznaczeniach k.41 mam NW 06 śląskie, a pozostałe Emitel, więc z czego odbieram ?.

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Awex23 »

Katowice Kosztowy / Wisła Skrzyczne / Częstochowa Wreczyca
MUX1- TVP INFO Kraków
MUX3- TVP INFO Katowice

mar_log01

Odbiór z RTCN Kosztowy w rejonie Olkusz

Post autor: mar_log01 »

Z niepokojem obserwujemy pogorszenie się jakości sygnału DVB-T w rejonie Olkusza. Dzisiejsze obserwacje czwartek 2013-05-23 godz 9 – 12:30 :

MUX 1 kanał 55 siła sygnału 85 - 90%, jakość sygnału 85 - 90 % Odbiór poprawny

MUX 2 kanał 49 siła sygnału 90%, jakość sygnału 100 % Odbiór poprawny

MUX 3 kanał 41 siła sygnału 80%, jakość sygnału 0 - 15 % Odbiór TV niemożliwy (tylko fonia).

Jeszcze we wtorek te wartości dla MUX 3 były odpowiednio 70 oraz 40% i umożliwiały odbiór.

Co dzieje się z sygnałem z nadajnika katowickiego ?

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Załóż jakiś słaby wzmacniacz, to będziesz miał sygnał. Albo najlepiej skręć antenę na Skrzyczne.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: twmichal »

Niestety emisja MUX-3 na k.41 jest silnie tłumiona w kierunkach wschodnich, stąd problemy z odbiorem - w tamtą stronę idzie ledwie kilka kW.
Niestety ale trzeba będzie albo skierować antenę w innym kierunku albo zamontować drugą - dla MUX-3 z innej lokalizacji.
Bardzo niekorzystne parametry ustalili w GE-06. Już przecież z MUX-1 który szedł z tego systemu fatalnie odbierał w kierunkach wschodnich.
Być może ktoś zaproponuje jakieś kompromisowe rozwiązanie, np. tak jak wcześniej w przypadku MUX-1 - emisja dookólna ale z mocą 25kW, z górnego systemu.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Bartt »

@twmichal
W Genewie ustalili max. tłumienie 7dB. Tyle że inny (ustalony) jest kierunek tego tłumienia dla k 41, a inny dla 55. Pisał kiedyś o tym kolega a.d. . Emisja na k41 z mocą 20 - 25kW jest możliwa, z tym że wtedy pewnie byłby problem z zapewnieniem wymaganego dla mux-3 TVP poziomu sygnału w obszarze aglomeracji śląskiej (wymagany odbiór wewnątrz pomieszczeń dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców).

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marcin6660 »

Nie rozumiem dlaczego Kosztowy są tak silnie tłumione na wschód (ochrona czego ???) skoro jeszcze bliżej granicy ze Słowacją jest Skrzyczne ??? Jeśli już to bardziej na południe powinno być wycięcie bo tam Skrzyczne i Żar pokrywają. Powinni się dokładnie zastanowić nad tym systemem antenowym z kanału 42 i tam doświetlić zachodnia Małopolskę. Może SFN na 50 choć nie wiem czy możliwa jest jednoczesna emisja z tego samego obiektu na sąsiednich kanałach 50 i 49 choć z innych anten lub SFN na kanale 34 z anten z kanału 42 z nadajnikiem na górze Żar.

Hamer

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Hamer »

Do kogo można oficjalnie napisać o fatalnej sytuacji z k. 41?
Chętnie bym coś skrobnął i pewnie nie tylko ja.
Proszę o podrzucenie adresu gdzie można wysłać takie zażalenie.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kuku1234 »

Awex23 pisze:Katowice Kosztowy / Wisła Skrzyczne / Częstochowa Wreczyca
MUX1- TVP INFO Kraków
MUX3- TVP INFO Katowice
Aha dobra zgadza się. To, ale teraz musieli zmienić, bo wiem, że jej ustawiałem 3 tygodnie temu na TVP Katowice i jej się przestawił, a ja mam 2 Katowice, ale na drugim jest cisza. :).

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Markus29 »

TVP Katowice jest także w Krakowie w MUX-1 na kanale 25. Być może dlatego niektórzy łapali 2x TVP Info Katowice.

djacku

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: djacku »

Wg mnie, tzn, wg wskazań tv zmiana mocy i kanału miała miejsce w stosunku do muxu 3. Nie sądzę, aby mux 1 szedł z 50kW, chyba, że w moim kierunku tj. płn-zach od Kosztów jest tłumiony. Czy Pan Jarek potwierdził gdzieś w poście, że idzie 50 kW ND bo ja nie zauważyłem. To, że w wykazie na stronie emitela jest 50, to dla mnie wcale nie jest jednoznaczne. Dziwi trochę aktywność pana Jarka na forum tarnowskim (Góra Św. Marcina), a zupełna cisza na forum śląskim.
Mux 1 58-66/100 (siła/jakość)
Mux 2 85-94/100
Mux 3 94-98/100

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Dziś przyszedł do mnie sąsiad elektryk, który mieszka naprzeciwko i on nie łapie wogóle k41. Mówił, że odbiera Kraków (TVP) a Katowic nie. Ma dwie anteny siatkowe mniej więcej takie jak ja na 6 metrowym maszcie tyle, że ma je wycelowane nieco inaczej niż ja. Bliżej Kosztów. Doradziłem, by ustawił anteny jak ja, bo sam się zdziwił czemu moja antena jest nie na Katowice jak to okreśłił. Przypomnę, że moja antena jest wycelowana dokładnie w połowie azymutu pomiędzy nadajnikiem Skrzyczne a Kosztowy i widzi oba nadajniki.

mar_log01

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: mar_log01 »

Wszystkim telewidzom mającym kłopoty z odbiorem DVB-T w rejonie Górnego Śląska polecam adres mailowy: sekretariat@emitel.pl . Na moje poprzednie posty uzyskiwałem szybko rzeczowe odpowiedzi.
Pozdrawiam
Marek

Awatar użytkownika
ibartolo
Posty: 91
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 14:06
Odbiornik: tv Panasonic , Opticum HD T80Plus
Instalacja antenowa: Logarytmiczno-Periodyczna Z Zasilaczem 2-12V Blok4Piętrowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: KosztowySkrzyczne MiędzybrodzieLysaHora

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ibartolo »

U Mnie trochę skacze jakość na k.41 ze 100% spada do 50 % ale nie zacina i da się oglądać antena bez wzmacniacza i bez zasilacza poziom mux1,2,3 70-80% jakość 100 % .Będę wymieniał kabel to jeszcze pobawię się ustawieniem anteny dodam że jak byłem na działce to na siatkowej też bez wzmacniacza wszystkie muxy działały bardzo dobrze tyle że Skrzyczne trochę przysłonięte były .

onlyruch

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: onlyruch »

Chorzów.
Mam 2 anteny jedna za dachu, druga za oknem (1 piętro).
Na dachu - antena kierunkowa o zysku 6-9 wszystko ok
kanał 41 100%
kanał 49 100%
kanał 55 95%
Za oknem - antena kierunkowa o zysku 9-14
kanał 41 100%
kanał 49 100%
kanał 55 0 :shock: :shock: :shock:

Coś jest nie tak, żeby Z Wisły sygnał był 100 procentowy, a z Katowic (Kosztowy) zerowy? :evil: :evil: :evil:

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

ibartolo pisze:U Mnie trochę skacze jakość na k.41 ze 100% spada do 50 % ale nie zacina i da się oglądać antena bez wzmacniacza i bez zasilacza poziom mux1,2,3 70-80% jakość 100 % .Będę wymieniał kabel to jeszcze pobawię się ustawieniem anteny dodam że jak byłem na działce to na siatkowej też bez wzmacniacza wszystkie muxy działały bardzo dobrze tyle że Skrzyczne trochę przysłonięte były .
Bez wzmacniacza odbierasz? Wow..
A jak z muxami czeskimi? Kiedyś pisałeś, że je odbierasz. Dalej je odbierasz? Jeśli tak, to jakie?

Awatar użytkownika
ibartolo
Posty: 91
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 14:06
Odbiornik: tv Panasonic , Opticum HD T80Plus
Instalacja antenowa: Logarytmiczno-Periodyczna Z Zasilaczem 2-12V Blok4Piętrowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: KosztowySkrzyczne MiędzybrodzieLysaHora

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ibartolo »

tomekogg pisze:
ibartolo pisze:U Mnie trochę skacze jakość na k.41 ze 100% spada do 50 % ale nie zacina i da się oglądać antena bez wzmacniacza i bez zasilacza poziom mux1,2,3 70-80% jakość 100 % .Będę wymieniał kabel to jeszcze pobawię się ustawieniem anteny dodam że jak byłem na działce to na siatkowej też bez wzmacniacza wszystkie muxy działały bardzo dobrze tyle że Skrzyczne trochę przysłonięte były .
Bez wzmacniacza odbierasz? Wow..
A jak z muxami czeskimi? Kiedyś pisałeś, że je odbierasz. Dalej je odbierasz? Jeśli tak, to jakie?
co do czeskich to bez wzmacniacza dobrze idzie k37 ,k54 potrzebuje wzmocnienia na Kosztowy i Wisła Skrzyczne nie narzekam .Odbiór bez wzmacniacza i zasilacza jest chwilowy żeby zobaczyć co i jak odbiera taki test ;)

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Prośba do Emitela. Na TVP Katowice przy transmisji z uroczystości MB Piekarskiej obraz jest niewłaściwy. Nie idzie tego wyregulować. Gdy dam 4:3 to obraz jest jeszcze węższy. Przy 16:9 wygląda jak 4:3 rozciągnięte pionowo. Poprawcie to. TVP Katowice chyba nie umie nadawać prawidłowo obrazu.

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Niestety, nie jest najlepiej.
Poniżej moje obserwacje w mojej lokalizacji - Wolbrom, położenie w dolinie.
Mux1 k.55, moc nadawania 50kW, dookólnie, SFN, jakość 25%, da się oglądać, czasem przytnie,
Mux2 k.49, moc nadawania 63kW, dookólnie, jakość 75%, odbiór poprawny,
Mux3 k.41 moc nadawania 100kW, kierunkowo, SFN, jakość 15%, da się odebrać, oglądać już jest znacznie trudniej.
Wskazania jakości wg. odbiornika Samsung.

Wnioski nasuwają się same:
1.Nadawcom komercyjnym (Mux2) zależy na odbiorcach (reklamo-odbiorcach),
Telewizji państwowej zależy wyłącznie na abonamencie. Odbiorcy są zbędni.

2.Nadawanie w SFN się nie sprawdza, i odbiór sprawia duże problemy zwłaszcza w lokalizacjach odległych od nadajnika (ok 60km w linii prostej).

3.Mux3, pomimo największej mocy ma najgorszy odbiór.
Zatem nie może być prawdziwa oficjalna informacja że Mux3 ma tłumienie tylko na kierunku południowo-wschodnim. Widać wyraźnie że Mux3 jest silnie tłumiony również na kierunku Wolbrom, tzn. północno - wschodnim.

Ze względu na ukształtowanie terenu, nie jest możliwy odbiór sygnału z Kraków Chorągwica.
Częstochowa Wręczyca zaś jest za bardzo odległa - ok. 80km.
Pozostaje tylko ostatnia nadzieja na kierunek Kielecki, który ma być uruchomiony w czerwcu.
Oczywiście, mam dobry kabel, próbowałem też symetryzatora i różnych wzmacniaczy. Próbowałem przemieszczać antenę itd. Wzmacniacz z całą pewnością nie jest przesterowany.

rysole56
Posty: 43
Rejestracja: 11 września 2011, o 12:31
Odbiornik: Samsung 37;
LG 22
Instalacja antenowa: Trdigit Dipol +Siatka zmodernizowana + SWA 6000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła- Kosztowy-Chorąwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: rysole56 »

Witam po dłuższej mojej przerwie na forum,
Koledzy forumowicze z okolic Olkusza i Wolbromia, pragnę potwierdzic informacje o bardzo kiepskiej emisji z kosztów na k. 41 i k.55 (mam na samsungu silny sygnał >95%, ale jest stosunkowo duża stopa błędów) w lokalizacji naszych okolic. Pomimo to indywidualnie sytuacja moja i tak jest niezła, ponieważ mam bardzo dobry odbiór muxów 1,2 z Chorągwicy i niezły mux 3 na k.50.
Proszę o dalsze uwagi kolegów z okolic Wolbromia, jak również skomentowanie tej zaistniałej sytuacji, z uwzględnieniem ew. doświetleniem kierunku pn-wsch Kosztów przez Pana Jarka z Emitela.

Zablokowany