DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
Bagi
Posty: 14
Rejestracja: 25 maja 2013, o 05:49
Odbiornik: Sharp LCD z DVB-T x2. Tuner Ferguson ARIVA T650i.Ariva_T65
Instalacja antenowa: Antena DVB-T 44/21-69 Tri Digit - ze wzm LNA-177 .
Rozgałęźnik antenowy FVSC 3L
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Bagi »

Wnioski nasuwają się same:
1.Nadawcom komercyjnym (Mux2) zależy na odbiorcach (reklamo-odbiorcach),
Telewizji państwowej zależy wyłącznie na abonamencie. Odbiorcy są zbędni.

2.Nadawanie w SFN się nie sprawdza, i odbiór sprawia duże problemy zwłaszcza w lokalizacjach odległych od nadajnika (ok 60km w linii prostej).

Po paru dniach zajmowania się prawidłowym odbiorem MUX 1 ze względu na mecz w TVP1_HD 25maja2013r doszedłem do tych samych wniosków co ...Grzegorz
Nawet powiedziałem podobny pogląd w rozmowie telefonicznej z UKE.
Pan z UKE ... nie zgodził się... z tą opinią

Cyfrowyjanusz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Cyfrowyjanusz »

Bagi pisze:Pan z UKE ... nie zgodził się... z tą opinią
Nie sądzicie że jedna państwówka źle wypowiadała by się o innej państwówce?
To tak jakby kontrolę uczciwości nad Lotto przeprowadzał Totalizator Sportowy :lol:

Być może gdyby nad kontrolą jakości usług sprawowała prywatna firma całkowicie niezależna i niepodejrzewana o nieuczciwość to badania zasięgu oraz wydawane opinie byłby druzgocące.

A tak mamy to co mamy czyli na papierze wszystko jest cacy ale w praktyce wygląda to tak że nadawcy komercyjni całkiem nieźle przykładają się do jakości swoich usług DVB-T, nadają już od dwóch lat swój MUX często na docelowych parametrach i jako pierwsi wprowadzali się do NTC (w ciągu 2 lat była tylko jedna zmiana w MUX2, była to zmiana numeracji LCN) w pozostałych MUXach ciągle jakieś zmiany wymagające przeprogramowywania odbiorników. :x

MUX2 rzadko jest nadawany w SFN (chyba dobrze wiedzą co to znaczy) często jest stosowany łatwiejszy parametr FEC 3/4, duże moce, mało tłumień, MUX4 to już naprawdę sieje porządnie i według wskaźników programu TSReader posiada nawet FEC 1/2 (nie wiem czy jest tak wszędzie), dlatego też według mnie najłatwiej w Polsce jest odebrać MUX2 i MUX4 ;)

Także i ja do tej pory nigdy nie miałem problemów z MUX2 i jak czytam opinie w internecie to zawsze ludzie powtarzają to samo:

MUX2 mi działa a z resztą MUXów zawsze są jakieś problemy.

Co jest u nas w Katowicach? ano jest tak że kanał 49 spokojnie sieje 63 kW dookólnie - MUX2 a z resztą MUXów nic nie idzie jak należy a mamy już PARAMETRY DOCELOWE!

Niestety tak wygląda praktyka w większości przypadków, a nas konsumentów i odbiorców nie ma chyba już kto bronić. Zostajemy sami jak ten pan (sprawca wypadku) z reklamy o OC i nawet policja ignorancko sobie przejeżdza dalej. :cry:

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kuku1234 »

U mnie generalnie wszystko dość ładnie, jakość w granicach 100% przy dobrych parametrach (na osobistym tv po 55-60), ale MUX3 siece tak mocno, że na Wiwie HD 90 zarówno 20 jak i 30 km na płn. od nadajnika robi się powoli przesterowanie i ucieka jakość po 10-20 %.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

To nie przesterowanie to SFN.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Też jestem z okolic Wolbromia, lecz u mnie nie ma żadnych problemów z muxami z kanałów 55 i 41, a więc tych nadających SFN ze Skrzycznem, odbierają z siłą 96 i jakośćią 100. Z mux-2 też problemów nie mam, choć sygnał na k. 49 ma siłę zaledwie 50/100 a jakość waha się od 64 do 100%, ale idzie ładnie. Mux-2 i tak lepiej idzie mi Skrzyczne k. 58, siła 92, jakość 100.

Awatar użytkownika
Bagi
Posty: 14
Rejestracja: 25 maja 2013, o 05:49
Odbiornik: Sharp LCD z DVB-T x2. Tuner Ferguson ARIVA T650i.Ariva_T65
Instalacja antenowa: Antena DVB-T 44/21-69 Tri Digit - ze wzm LNA-177 .
Rozgałęźnik antenowy FVSC 3L
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Bagi »

Długo się zastanawiałem czy zapisać się do tego forum.
Może pomogą moje wpisy chłopakom z EmiTel-a którzy podjęli się zabezpieczyć w prawidłowy odbiór NTC na lata w trudnym pełnych zakłóceń terenem Śląska.
Powód: Negatywne wpisy o amatorach..
Jestem amatorem :mrgreen: .
30 lat temu „bawiłem się ”w konstrukcje odbiorczych anten synfazowych do dalekiego odbioru…
Mam pewne doświadczenia….ale na lata odpuściłem tą zabawę
Od paru miesięcy mam zewnętrzną instalację antenową .
Jest problem z odbiorem MUX 1 oraz MUX 3. Mam 2-3 sekundowe zaniki sygnału.
Sadziłem, że to wina małej mocy … i nadawania analogowego… i cierpliwie czekałem do 20maja2013r.
Dlatego skorzystaliśmy z znajomymi mającymi podobne problemy z odbiorem NTC z kontaktu bezpośredniego z UKE organizowanym dnia 18 maja 2013r miasteczku cyfrowym licząc na szczegółowe informacje oraz poprawę nadawania po 20 maja2013r.
Pan z UKE zapewnił Nas ,że problem zaniku sygnału zniknie po 20 maja 2013r po wyłączeniu telewizji analogowej .
Zapewnił Nas, że mecz 25 maja 2013r TVP1-HD obejrzymy bez zakłóceń bo moc nadajnika z Kosztowy MUX1 zostanie 20 maja 2013r zwiększona do 100kW.
Dziś jest 26 maja 2013r …i dalej są zaniki sygnału .
Najpierw sygnał MUX1 ok. 2-3 sek. spada do 60-50 % …następnie na ok.1-sek. spada do 0 % i wzrasta 86 % . MUX3 jest trochę stabilniejszy
Odczyty pomiaru bezpośrednio na telewizorze Sharp LCD. Antena bez wzmacniacza(bez żadnych elementów aktywnych) . zdjąłem wzmacniacz zgodnie z zaleceniem EmiTel-a (kontakt email).
Lokalizacja: Chorzów. Wysokość anteny 7,5 m od gruntu. Drugie piętro balkon. Zasłaniają nadajnik Kosztowy… drzewa i 3 piętrowy budynek. Odległość od nadajnika ok. 18 km.
MUX1
Jakość : 0 - 86 %
Siła : 43,4 %
MUX2
Jakość : 94,3 %
Siła : 73,5 %
MUX3
Jakość : 48 - 90 %
Siła : 90,5 %

Jakość sygnału dla MUX 1 i MUX 3 wacha się ( skacze) …
Tylko jakość sygnału MUX 2 jest stabilna
Odpowiedz nasuwa się sama :
Wg nas odbiorców indywidualnych … nadawanie synchroniczne SFN nie zdało „egzaminu” na terenie Metropolii Śląskiej (GZM) ?
W/g niektórych fachowców emisja w SFN ma się świetnie.
ICH opinie O SFN :
Sieć SFN pozwala na bardziej równomierną dystrybucję sygnału.
Dla właściwego pokrycia i odpowiedniej jakości
sieć SFN musi spełnić kilka warunków:
– wszystkie nadajniki w danej sieci wykorzystują ten sam kanał częstotliwościowy,
– nadajniki nie mogą pracować niezależnie,
– wymagana jest synchronizacja wysokiego stopnia,
– sygnał emitowany z różnych nadajników musi być identyczny pod względem
zawartości,
– nadawanie sygnałów musi następować w tym samym czasie lub z bardzo dokładnie
ustalonymi i kontrolowanymi opóźnieniami,
– nośne sygnału radiowego muszą spełniać ostre wymagania odnośnie dokładności
częstotliwości.
Występuje problem wzajemnych interferencji, głównie za sprawą fali jonosferycznej.
Do mojego telewizora docierają sygnały z rozkładami czasów opóźnienia.
Są dwie przyczyny tych czasowych rozproszeń:
- opóźnienia spowodowane na skutek odbić (od jonosfery),
- sygnały przychodzące bezpośrednio od różnych nadajników , nie koniecznie własnych.
Rozrzut opóźnienia sygnałów dochodzących do odbiornika powoduje dwa efekty:
– selektywne zaniki częstotliwościowe,
– międzysymbolowe interferencje ISI (Inter Symbol Interference).
Mało odbiorców wie,że MPEG4 jest podatny i wrażliwy na zakłócenia atmosferyczne i potrzebuje dużej mocy nadawczej...
Od lat wiadomo , że w tak dużym skupisku miast o milionowym zaludnieniu jest b. dużo zakłóceń.
Tylko odpowiednia separacja kanałów zabezpiecza bezproblemowy odbiór DVB-T ?
Czego najlepszym dowodem jest prawidłowy bezproblemowy stabilny w każdych warunkach na terenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego odbiór sygnału DVB-T z MUX2 kanał 49 .Odseparowany od sąsiednich nadajników .
Dnia 24maja 2013r ok. godz. 14-tej , telefonicznie dowiedzieliśmy się, że nadajnik w Kosztowy wg Centrum Zarządzania Siecią EmiTel pracował z mocą:
MUX1 - 2,6 kW
MUX2 - 3,3 kW
MUX3 – 6,2 kW
Powyższe to: moc wychodząca z nadajnika ?
Na pytanie jaka jest rzeczywista moc nadawania …Pan odpowiedział, że nie wie…
Na stronie EmiTel
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_obiektow.aspx
moc ERP [kW ]koncesja:
MUX1 - 50 kW
MUX2 - 63 kW
MUX3 – 100 kW

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

@Bagi, nic dodać, nic ująć. Wrzuciłbym Ci "lajka", ale tu się nie da :-)

Twój post potwierdza, że moje wątpliwości, czy MUX 1 aby na pewno jest nadawany z mocą 50kW, nie były bezpodstawne. Po 20 maja moc na kanale 55 nie wzrosła u mnie nawet o 1 punkt procentowy, a wskaźnik jakości ani nie chce drgnąć poza 78%, za to lubi spaść do 58%. Efektem jest poszatkowany obraz, a czasami w ogóle zanika. Kosztowy i Skrzyczne mam w jednej linii i nic mi nie zasłania kierunku na Kosztowy, do którego mam około 14 km. MUX 3 na kanale 41 akurat działa u mnie dobrze (moc 88, jakość 90).

We wcześniejszych postach wyrażałem swoje wątpliwości co do zwiększenia mocy na k. 55 i zwracałem się z prośbą, by pan Jarosław udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Odzewu do tej pory nie ma, za to paru userów dało mi do zrozumienia, że nie umiem uważnie czytać, a jak już znalazłem jakąś tabelę na stronie Emitela, to okazywało się, że to nie ta tabela i że nieuważnie szukam.

W kontekście informacji, jaką uzyskałeś w Centrum Zarządzania Siecią, brak odpowiedzi ze strony pana Jarosława wcale mnie nie dziwi i wcale go nie podejrzewam o złą wolę. Być może sam nie jest w stanie uzyskać w swojej firmie informacji, jak to jest naprawdę...

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Spokojnie panowie. Moc podana przez centrum to moc rzeczywista nazwijmy pobrana z sieci energetycznej, moc podana przez Emitel to tzw ERP. Zauważcie, że różnice są proporcjonalne czyli 2,6kW daje 50kW ERP, 3,3 to 63ERP a 6,2 (2*2,6) w to efekcie 100kW ERP. Szkoda tylko, że SFN psuje wszystko. Pisałem wcześniej, że u mojej matki lepiej chodził mux3 na k.51 z mocą 2,5kW niż teraz 40x mocniejszy i nie mam przesterowania bo siła sygnału oscyluje w okolicy 70-80% a jakość pływa 10-60%. Mux1 trochę lepiej ale d..y nie urywa. Najlepiej działa mux2 - siła 60% jakość 95-100%.

will80

DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: will80 »

Niestety w moim przypadku również problem z odbiorem.
Przed blokiem drzewa, za drzewami blok, na dachu anteny nie wolno :(
MUX 1 - brak.
MUX 2 - ok
MUX 3 - ok (czasami zacięcie)

Ale jeszcze rok temu fachowcy z emitel-a zapewniali, że dopóki faza testów to tak będzie.
Teraz jedynie polepszył się odbiór mux 3

Może dałoby się coś wymóc na emitel-u większe moce.
Poza Śląskiem tereny nizinne z dużymi mocami - 100 kW.
Na Śląsku teren wyżyn z mniejszymi mocami (czegoś tu nie rozumie).

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

tomekogg pisze:Też jestem z okolic Wolbromia, lecz u mnie nie ma żadnych problemów z muxami z kanałów 55 i 41, a więc tych nadających SFN ze Skrzycznem, odbierają z siłą 96 i jakośćią 100. Z mux-2 też problemów nie mam, choć sygnał na k. 49 ma siłę zaledwie 50/100 a jakość waha się od 64 do 100%, ale idzie ładnie. Mux-2 i tak lepiej idzie mi Skrzyczne k. 58, siła 92, jakość 100.
No to masz farta. Po prostu masz lepsze położenie. Te ok. 8km bliżej przy odległościach ponad 50km robi już jednak różnicę. W moim położeniu w dolinie (Brzozówka za Wolbromiem), próżno szukać sygnału ze Skrzyczne.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: twmichal »

Jak jeżdżę od siebie na Śląsk to właśnie przez Brzozówkę i wjeżdżam do Wolbromia od strony FTT - nie muszę przejeżdżać przez tory i długo stać.
W Brzozówce faktycznie jest słabszy odbiór radia z Katowic, dopiero trochę dalej w kierunku Miechowa się poprawia. ale bardzo dobrze odbiera tam Św. Krzyż, a nawet EC Kielce (Radio Fama i RMF Classic 99.0)
Ciekawe, czy odbiór DVB-T ze Św. Krzyża jest tam możliwy. Po 17 czerwca będą nadawać na parametrach docelowych więc może warto spróbować odbioru z tego kierunku.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

No właśnie może św. Krzyż? Poskanuj kanał 36, jest szansa. Natomiast za miesiąc mux-1 zmieni kanał, a mux-3 zostanie włączony, moce min. 100 kW będą, więc jest szansa na odbiór.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Wynika z tego, że też mam farta, bo odbieram co prawda Kosztowy bliżej (w Chrzanowie) ale na zachód od nich. Nie udało mi się odebrać Skrzycznego (przeszkody terenowe, parter i odległość) na antenie pokojowej. Może to i lepiej, bo SFN nie dokucza mi tak jak innym. Ten opisywany poprzednio, dodany "listek" chyba pomógł, lecz nie wszystkim. Tłumienie robi swoje. Ja generalnie nie narzekam, ale uważam że poprawny odbiór w XXI wieku nie powinien zależeć od farta. ;)

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: #BEAVER# »

U Mnie wszystkie Mux-y z Kosztów bujają aż miło.
Oprócz tego mam sygnał z Wisły, Opola k.34, a po małej korekcie anteny również z Częstochowy i Krakowa.
Mam też sygnał z Koksowni k.44 oraz z Bielska Białej k.31.
Nie wspomnę już o Czeskich Muxach... ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

U mnie k.55 katastrofa, k.41 czasami szatkuje, k.49 idzie dobrze.
Z Częstochowy pod warunkiem że antena jest 2,5 metra nad szczytem dachu k.35 dobrze, k.39 dobrze, k.41 szatkuje bardziej niż z Kosztowych, nadmienię że kiedy nadawało tylko Błeszno z mocą 2kW było lepiej.
To jak mam ustawić antenę?, i jak to się ma do zapowiedzi że w większości przypadków będziemy odbierać z tej samej anteny co analog.
Ostatnia moja deska ratunku to Święty Krzyż, czekam do 17 czerwca. :evil:

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marcin6660 »

Aż się prosi o Gapfiller w Niegowej.

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

tomekogg pisze:No właśnie może św. Krzyż? Poskanuj kanał 36, jest szansa. Natomiast za miesiąc mux-1 zmieni kanał, a mux-3 zostanie włączony, moce min. 100 kW będą, więc jest szansa na odbiór.
Też myślałem o tym, ale wg Emitel Mux1 50kW, Mux2 50kW (czyli mniej niż z Kosztowy), wprawdzie dookólnie ale odległość ok 90km. Nie zostaje nic innego niż tylko poczekać do czerwca.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: twmichal »

Ale moc i odległość w wielu przypadkach nie przekłada się na zasięg i jakość odbioru.
Ja mam od siebie do Św. Krzyża niecałe 50km, a odbioru zero - nieważne czy radio, analog czy DVB-T.
Ale np. odbierałem MUX-2 k.38 ze Skzycznego z mocą 1kW ERP mimo odległości 150km. A kilka-kilkanaście km od Skrzycznego ludzie mają ogromne problemy w odbiorze.

Myślenie, że odbiór zapewni najbliższy obiekt w wielu przypadkach się nie sprawdza. Najczęściej przyczyną jest ukształtowanie terenu, w dalszej kolejności odbicia, ktore mogą powodować lokalne zaniki sygnałów. W innych przypadkach na to wszystko nakłada się jeszcze emisja w SFN, która powoduje że do głównego sygnąlu i jego odbić, dochodzą jeszcze "drugi" sygnał główny, także ze swoimi odbiciami.

Tak więc ja bym z tego św. Krzyża na Twoim miejscu nie rezygnował. Prawdopodobnie masz tez możliwość odbioru z Kamieńska. To aż 12kW i znakomita lokalizacja. Maryję na 90.2 z tego obiektu można odbierać w Busku-Zdroju, Kielcach, Warszawie a nawet w Ostrowie Wielkopolskim

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

Podpisuje się pod tym co napisałeś twmichal, ja do tej pory odbierałem z Wręczycy 49 km. było dobrze dopóki nie włączyli FSN-nów na k.41, do Kosztowych mam 56 km. i też kicha zwłaszcza MUX-1, natomiast dobrze mi odbiera Święty Krzyż 112 km. nawet pomimo że 4 metry jest niżej moja antena i połowę słabsze moce nadawania, tylko że póki co brak MUX-3, czekam do 17 czerwca i zobaczymy, jak znowu coś nie pokombinują z FSN-ami czy nadawaniem kierunkowym to będzie dobrze.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Kamieńsk w Wolbromiu faktycznie odbiera na 90.2 Radio Maryja, ale czy odbierze dvbt? Wątpię. Ale zobaczyć można, u mnie ostatnio wieczorami skanuje właśnie kanał 26, tyle że nie wiem czy to Kamieńsk, czy raczej Namestovo. Poza tym Kamieńsk nadaje tylko Mux-3.

Zablokowany