DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Acid »

Bo docierają do Ciebie odbite sygnały z Katowic i to całkiem silne patrząc jakie wyniki masz na kanale 49. Przypuszczam, że skoro bez wzmacniacza przy antenie na wysokości 4-go piętra nie odbierasz nic to Skrzyczne możesz mieć również zasłonięte. Spróbuj ustawić antenę na Chrzelice teoretyczne jest szansa na odbiór.

A teraz z innej beczki nie chcąc zakładać przynajmniej narazie nowego tematu pozwolę sobie napisać tutaj a mianowicie na stronie smiadp.pl pojawiła się ciekawa informacja nawiązująca do nielubianego przez Was SFN "uruchomienie nadajnika z programami MUX-3 z Szyndzielni (moc 1 kW ERP, kanał 41) ,,B-B /Stare Bielsko" jest planowane w 4. etap wdrażania MUX-3, czyli od 28 kwietnia 2014 r."

Cyfrowyjanusz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Cyfrowyjanusz »

Acid pisze:MUX-3 z Szyndzielni (moc 1 kW ERP, kanał 41)
Co proszę? :shock: Ciekawa sprawa biorąc pod uwagę fakt że na Szyndzielni nigdy nie nadawała żadna telewizja a stacje radiowe pouciekały obok, na stację kolejki linowej albo na schronisko rzekomo z powodu wysokich cen na obiekcie emitela na szyndzielni a teraz niby TVP ma szastać na doświetlacz to chyba rzeczywiście tworzy sieć mobilną obejmującą zasięgiem 98 % Polski?

Choć nie bardzo rozumiem co znaczy skrót ,,B-B /Stare Bielsko" czy chodzi o to że to doświetlenie ze Szyndzielni jest tylko dla dzielnicy Starego Bielska? Rzeczywiście to jest trudniejszy teren zarówno do odbioru ze Skrzycznego jak i Katowic (to jest po prostu dolina) a TVP pewnie chce wypełnić ustawowe 98% zasięgu i teoretyczne mapki zasięgu na Dvbmap.eu - gdzie wyraźna jest dziura w zasięgu Skrzycznego ciągnąca się od góry Szyndzielnia, która to przysłania skrzyczne aż po jezioro goczałkowickie. :roll:

noels

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: noels »

Ponieważ po przeprowadzonych zmianach w nadawaniu w okolicy Maja 2013 r. pojawiły się u mnie problemy z odbiorem głównie MUX1 drążę temat i próbuje znaleźć rozwiązanie. Dla przypomnienia napisze że mieszkam w Sosnowcu w dzielnicy Klimontów na piętrze 4 / 4, posiadam antenę DIPOL 16 elementową z symetryzatorem (zaczynałem od wzmacniaczy LNA 177 i 101) instalacja rozdzielona jest na 1 dekoder DVBT i jeden TV Samsung za pomocą trójnika (rozdzielacz indukcyjny) o nieznanych mi wartościach tłumienia, antena ustawiona na kierunek nadajnika Kosztowy. Parę postów wcześniej pisałem jeszcze o problemach zarówno z MUX1 jak i MUX2 z przewagą głownie na MUX2, jednak postanowiłem jeszcze pokręcić anteną, przeskanować ponownie kanały w TV i problem z MUX2 w zasadzie ustąpił lecz nadal jest problem z MUX1.

Moje aktualnie parametry wyświetlane przez odbiornik:

Kanał 23
---------

MUX2 MULTIPLEKS (TSID 0002, ONID 2268) Sieć EmiTel (ID 3401)
Poziom błędów 80 - 200 (skala 0-2000)
Siła sygnału 8%

Kanał 25
---------

MUX1 MULTIPLEKS (TSID 0001, ONID 2268) Sieć Emitel (ID 341b)
Poziom błędów 0 (skala 0-2000)
Siła sygnału 9-10 %

Kanał 34
---------

MUX3 MULTIPLEKS (TSID 0003, ONID 2268) SIEĆ NW 04 MAL (ID3415)
Poziom błędów 0 (skala 0-2000)
Siła sygnału 10%

Kanał 37
---------

MULTIPLEKS (TSID 0203, ONID 20cb) SIEĆ Ceskie Radio (ID3103)
Poziom błędów 60 - 200 (skala 0-2000)
Siła sygnału 7%

Kanał 41
---------

MUX3 MULTIPLEKS (TSID 0003, ONID 2268) SIEĆ NW 06 SLA (ID341b)
Poziom błędów 0 (skala 0-2000)
Siła sygnału 93%


Kanał 44
---------

MULTIPLEKS (TSID f001, ONID ffff) SIEĆ Network 13 (ID3402)
Poziom błędów 0-2 (skala 0-2000)
Siła sygnału 38-42%


Kanał 49
---------

MUX2 MULTIPLEKS (TSID 0002, ONID 2268) SIEĆ EmiTel (ID3401)
Poziom błędów 0 (skala 0-2000)
Siła sygnału 46%



Kanał 54
---------

MULTIPLEKS (TSID 0113, ONID 20cb) SIEĆ SIT 1 Cesk (ID3110)
Poziom błędów 0 (skala 0-2000)
Siła sygnału 26%

Kanał 55
---------

MUX1 MULTIPLEKS (TSID 0001, ONID 2268) Sieć Emitel (ID 3415)
Poziom błędów 0-30 (skala 0-2000)
Siła sygnału 70%


Można sie z nich zorientować że nadal na kanale 55 występują błędy,

Wcześniej dostałem sugestię aby zmienić antenę na jeszcze słabszą czego oczywiście nie wykluczam ale chciałem Was jeszcze o coś zapytać:

1. Dlaczego siła sygnału dla MUX2 na kanale 49 wynosi 46%, a dla MUX1 na kanale 55 wynosi 70% kiedy to MUX2 na k.49 nadawany jest z mocą 63 kW,(moc większa) a MUX1 na k.55 nadawany jest z mocą 50 kW (moc mniejsza). Występuje tutaj taka sytuacja że kanał który nadawany jest z większą mocą jest odbierany z przez odbiornik z mniejszą i na odwrót, dlaczego tak to u mnie wygląda ?

2. Czy powodem tych moich zakłóceń na kanale 55 (MUX1) może być czeski nadajnik który nadaje na kanale pobliskim czyli 54 i w takiej sytuacji zmiana anteny na słabszą spowoduje że nie będę odbierał czeskich kanałów i tym samym znikną zakłócenia na MUX1 k.55 ?

3. Dlaczego jako nazwę sieci dla MUX1 k.55 widnieje ID3415 jeżeli jest to oznaczenie dla Małopolski a ja antenę mam ustawiona na Kosztowy i odbieram k.55 ?

Proszę znawców o wyjaśnienie powyższego.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: qrzy »

1. Moc na kanale 55 była podniesiona do 100kW.
2. MUX2 na kanale 49 jednak nie jest zakłócany przez czeski MUX3 z kanału 48. Tutaj również oddziaływał by MUX3 z kanału 50.
3. Pewnie przełączyli dosył bez zmian nazw. MUX1 dla północnej małopolski, jeszcze przed pełnym pokryciem miał program TVP Kraków.

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: misiek2000wp »

Kosztowy nadają MUX-1 z mocą 50 kW.

3. ID jest dla Małopolski, ponieważ w MUX-1 nadawany jest program TVP Kraków.

noels

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: noels »

qrzy pisze:1. Moc na kanale 55 była podniesiona do 100kW.
2. MUX2 na kanale 49 jednak nie jest zakłócany przez czeski MUX3 z kanału 48. Tutaj również oddziaływał by MUX3 z kanału 50.
3. Pewnie przełączyli dosył bez zmian nazw. MUX1 dla północnej małopolski, jeszcze przed pełnym pokryciem miał program TVP Kraków.
No chyba nie dokońca tak jest bo informacje na tej stronie:

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt

mówią że MUX1 na k.55 ma moc 50 kW a MUX2 na k.49 - 63 kW czyli tak jak pisałem.

Nie pisałem też o zakłócaniu kanału 49 przez kanał 48 tylko o zakłócaniu polskiego MUX1 k.55 przez czeski k.54 bo to z nim mam problem

Mam TVP3 Kraków

Moje pytania nr 1 i 2 nadal aktualne a na 3 dostałem już odpowiedź

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: misiek2000wp »

Czy masz sygnał na k58?
Jeśli tak, to masz lepszy sygnał na k55, bo na k55 nadają równocześnie Kosztowy i Skrzyczne.

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

W końcu zebrałem się i poszedłem na dach wprowadzić zmiany do instalacji antenowej. Odłączyłem antenę siatkową i podłączyłem antenę kierunkową 16-elementową z symetryzatorem. Poeksperymentowałem z ustawieniami i przy najlepszym ustawieniu anteny uzyskałem następujące wyniki:

MUX2 (k. 49) - moc/jakość 86/90 (przedtem 84/90)
MUX3 (k. 41) - moc/jakość 89/90 (przedtem 88/90)
MUX1 (k. 55) - moc/jakość 85/77-78 (przedtem 84/58, a momentami 0/0)

Ponadto odbieram MUX3 na k. 34 (Międzybrodzie/Żar) z mocą/jakością 81/90 (mimo mocy tylko 3,5 kW), a także zacząłem odbierać MUX2 na k. 58 ze Skrzycznego (82/90).

Mimo, że generalnie słupki skoczyły w górę, to problem z odbiorem MUX1 nadal pozostał. Co prawda jakość podskoczyła do 77-78, jednak to wciąż za mało, by obraz nie zacinał się. Sporadycznie jakość skacze do 83-84, po czym wraca do 77-78. Na szczęście jakość przestała spadać poniżej, wskazanie 77-78 jest stabilne, nie ma czarnego ekranu, ale w dalszym ciągu obraz się zacina.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że o ile w przypadku MUX2 i MUX3 mam alternatywne możliwości odbioru na kanale 58 i 34, których nie muszę wykorzystywać, o tyle w przypadku MUX1 jestem skazany na kanał 55. Tak jak pisałem wcześniej, nie mam możliwości wyboru ustawienia anteny pomiędzy nadajnikami w Kosztowym lub na Skrzycznem, gdyż oba nadajniki mam w jednej linii (wg aplikacji DVB-T Finder na moim smartfonie, azymut na Kosztowy to 185 stopni, a na Skrzyczne 186 stopni. Zresztą wystarczy przyłożyć linijkę do mapy i wszystko wiadomo).

Powstaje zatem pytanie, co mam dalej robić? Dalsze kręcenie anteną nie ma sensu, gdyż uzyskiwane wyniki są gorsze od powyższych, zarówno pod względem mocy, jak i jakości. O przesterowaniu chyba nie ma mowy, bo przecież MUX2 i MUX3 nadają z większą mocą niż MUX1, a obraz mam na nich perfekcyjny. Jeśli ktoś ma konstruktywny pomysł (poza przeprowadzką, aczkolwiek sama w sobie być może nie byłaby głupim rozwiązaniem, ale to temat na inną dyskusję i na innym forum ;) ), to czekam na propozycje.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: cignacy »

Miałem podobny problem(Sosnowiec 10 piętro) i rozwiązaniem okazała się antena 3-elementowa(ucięta ze starej 13-elementowej z lat 70-ych).

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Markus29 »

trefort jaką antenę dokładnie zamontowałeś? ile ma zysku?

Codino18

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Codino18 »

Mnie zastanawia czemu z muxami czeskimi nigdy nie mam żadnych problemów, a z polskimi co jakiś czas coś jest nie tak (mimo podobnej odległości i kierunku, a teraz już nawet mocy nadawania). Jak działa jeden mux super, to z drugim coś nie tak, jak drugi uda się dostroić, to trzeci coś zacina i tak co jakiś czas trzeba poprawiać, korygować itp. Np. MUX3 (kanał 41), po włączeniu w kwietniu czy maju działał super, później pojawił się jakiś problemi szatkowało, teraz jako tako działa. Natomiast obecnie mam problem z MUX2(kanał 58..dobra siła, słaba jakość i szatkuje, choć nie tak dawno był najlepiej odbierany. Z polskich muxów jedynie ten na kanale 55 działał i działa bez problemu. A muxy czeskie jak działay tak działają i nic ich nie rusza? Skąd to się bierze i w czym one są lepsze?

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marcin6660 »

Kolego z czeskimi to nigdy nie było problemów zarówno w analogu jak i w dvb-t. Też jest SFN i wszystko hula idealnie. Tylko u nas są wieczne problemy.

outro

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: outro »

Dzisiejsze parametry.
Kanał 41 jakość 100 %
Kanał 49 jakość 100 %
Kanał 55 jakość 100 %
Kanał 58 jakość 0 - 23 %
Wniosek. Im Skrzyczne nadaje słabiej tym lepiej wygląda odbiór kanału 55.
Wczoraj zainwestowałem w zasilacz z tłumikiem. Po wielu próbach efekt jest taki , że najleprze parametry mam bez tłumienia. Obawiam się ,że 100% na kanale 55 nie potrwa długo.

Cyfrowyjanusz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Cyfrowyjanusz »

marcin6660 pisze:Kolego z czeskimi to nigdy nie było problemów zarówno w analogu jak i w dvb-t. Też jest SFN i wszystko hula idealnie. Tylko u nas są wieczne problemy.
Oto ci właśnie ciekawostka, myślałem że takie cuda tylko głęboko w Beskidach.
To jest bardzo ciekawe że Czechy też mają SFN i jakoś to wszystko idzie u nich.

Ciekawostką jest też to czemu w polskiej NTC piszczy biedą, szkoda słów, same powtórki powtórek, pancerni, stawka większa niż życie, już 4 kanały na raz nadają to samo :ugeek:
A promują to jakby to były pozycje premium TV, ani muzyki ani sportu ani porządnych filmów i seriali.

Natomiast na czeskich kanałach puszczają sport, muzykę, filmy, seriale i dokumenty naprawdę, które u nas nadaje TYLKO TELEWIZJA PŁATNA, nie żartuję :o sport z prawdziwego zdarzenia, różne dyscypliny, dokumenty z discovery i national geographic, seriale z AXN, muzyka jak z dawnych kanałów MTV i Viva, naprawdę czuję się jakbym miał płatną kablówkę z porządnymi kanałami sprzed 13 lat :D Czeska telewizja wypada naprawdę wyśmienicie w porównaniu z tym co jest w Polsce, w Polsce nie dość że nic nie ma do oglądania to jeszcze z odbiorem utrudnienia :), jako taki poziom trzyma jeszcze TTV z nowościami.

A propos jeśli ktoś jest na śląsku w wyśmienitym profilu jak np. ja to może odbierać w tej chwili za darmo 45 kanałów z czego połowa nie nadaje się do oglądania :lol: :

TVP1, TVP2, TVP Katowice, TVP Kraków, TVP Rozrywka, Polo TV Eska TV, TTV, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura, Polsat sport News, Puls 2, TV6, TV4, TVN 7, TV Puls, TVN, Polsat;

FANDA, NovaHD, Pohoda, Inzert TV, Telka, Smitchov, Active, Tip TV, Slagr TV, Polar, CT Sport, CT24 CT1, CT2 Ocko Gold, Ocko, Prima Cool, Prima Zoom, Prima family, Prima love, Barrandov, Nova cinema, Nova.

Pozdrawiam.
;)

Codino18

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Codino18 »

No i dzisiaj znowu na odwrót. Kanał 58 super, kanał 41 klapa. Dla mnie tu nie ma jakieś logiki. Nie ruszałem anteny, kabli, wtyków itp. Nie żebym się uskarżał czy coś, po prostu próbuję zrozumieć, czemu raz tak jest, raz tak, a za południową granicą jak było tak jest, wskaźniki prawie wogóle nie drgają.
Co do zawartośći mertyorycznej muxów to się nie wypowiadam nawet. Kolega wyżej ładnie to napisał.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Witam zgodzę się z kolegami pwyżej ,że od czasu wprowadzenia sieci SFN w woj.śląskim zaczęło szatkować sygnał MUX1(k55) i MUX3(k41) z kierunku Kosztowy,oraz MUX3 z Wręczycy (k41),do czasu kiedy Kosztowy nadawały na kanale 51 moc 2,5 kW,wszystko było w porządku nawet w Szczekocinach łapałem w miarę poprawnie moc/jakość około 60/55,dodam tylko tyle że Wręczyca MUX1(k35) oraz MUX2(k39) hulają jak ta lala moc/jakość 93/95,a co do Czeskich MUX-ów to łapię dość stabilnie MUX Czeski CT1,CT2,CT24,CT Sport moc/jakość 50/70 na kanale 54,i zgodzę się że czeskie stacje programowo biją nasze na potęgę.System antenowy mam nowy bo anteny jak i kable mam nowe firmy Telmor oraz Yagi kupione w grudniu 2012.Jak nie będzie poprawy z RTCN Kosztowy i z Wręczycy z MUX3 to po 17 czerwca przestawię anteny na Święty Krzyż(k47) moc docelowa 150kW,dodam tylko że na zwykłej antenie siatkowej zawieszonej na poddaszu łapię ze Świętego Krzyża MUX1(k62)moc/jakość 83/75 ,oraz MUX2(k36) moc/jakość 97/98,o ile zaś coś nie pokombinują z SFN dla świętokrzyskiego ,bo też ma być taki system dla tego województwa przeznaczony to odbiór MUX3 zapowiada się bajka,a mieszkańcom tych rejonów polecam przestawić anteny na Św.Krzyz a nie kombinować.Pozdrawiam

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

Markus29 pisze:trefort jaką antenę dokładnie zamontowałeś? ile ma zysku?
Jest to antena kierunkowa UHF, jeżeli dobrze policzyłem, to ma 12 direktorów i 4 reflektory (tak to się chyba fachowo nazywa? :roll: ). Jest podobna do tej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm lecz ma mniej reflektorów. Kupiłem ją wiele lat temu po to, by odbierać TVN z Bytkowa, podczas gdy na siatkową odbierałem kanały z Kosztowego. Od grudnia 2011, czyli od kiedy przeszedłem na NTC, łapałem na nią czeskie MUXy na k. 37 i 54 (niestety, to już historia). Obecnie była niewykorzystana, więc za radą userów podłączyłem ją zamiast siatkowej. Niestety, nie potrafię Ci szczegółowo odpowiedzieć, ile ma zysku, może powyższy link będzie pomocny.

W poprzednim poście pisałem, że jakość MUX1 ustabilizowała się na poziomie 77-78%. Niestety dzisiaj po południu jakość mocno skakała w dół do 71%. Moc i jakość pozostałych MUX-ów bez zmian, tzn. bardzo dobra.

@cignacy, dzięki za radę. Kto wie, czy jutro nie pójdę z piłą na dach, może to jest jakieś rozwiązanie? Czasem proste rozwiązania są najskuteczniejsze...
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2013, o 07:54 przez trefort, łącznie zmieniany 2 razy.

outro

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: outro »

Wczoraj po wycelowaniu anteny w blok obok udało mi się złapać mux 1 na kanale 46 z jakością sygnału 94% chyba z Opola. Mux 2 i 3 nie odbierają z tego kierunku. Ciekawe dlaczego skoro Chrzelice wszystkie muxy sieją z 100kW . Mam pytanie. Antena typu dexta z jakim kontem odbiera sygnały? Pomiędzy kierunkiem Kosztowy a miejscem skąd łapię mux 1 na kanale 46 jest około 90 stopni. Może macie jakieś sugestie , rady. Dziś kupiłem dexte. Próbowałem wszelkich ustawień i nic. Antenka u mnie nic nie znalazła. Za to u mojego teścia mam na niej wszystkie muxy z Kosztowy na mazda. Antenka ma 16 db zysku. No ale u teścia blok jest tak ustawiony ,że nie widać Skrzycznego. Mało tego dexta znalazła jeszcze kilka stacji radiowych. Naprawdę paskudną mam lokalizację. Na koniec w obroty poszła antena siatkowa ze wzmacniaczem 25db i bez wzmacniacza na symertyzatorze. Ze wzmacniaczem złapało mux2 kanał 49 z jakością 24%. Na symertyzatorze nic nie znalazło. Następnym moim krokiem będzie kupno wzmacniacza liniowego 30db , no ale to dopiero po 17,06,2013, nuż widelec coś zmienią może też na Kosztowie na plus dla mnie.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Wszystko może zależeć od konkretnej lokalizacji. Miałem Dextę na starym mieszkaniu i sprawdzała się. Po przeprowadzce podłączyłem ją kiedyś na próbę i nic nie złapała, albo nie dało sie oglądać. Nie można generalizować. Obecnie cały czas odbieram NTC na ćwiartce siatki (antenie pokojowej). Nawet wczorajsza burza z gradem i ulewą nie pogorszyła mi odbioru. :)

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: menelki »

Witajcie.

Od kiedy jest okres burzowy mam problem z poprawnym odbiorem sygnału z nadajnika Kosztowy.
Moja lokalizacja to Tarnowskie Góry.
Posiadam antenę Telmor ASR-860 z najmnocniejszym wzmacniaczem P25 (25dB).
sygnał rozgałęxiany jest na 3 odbiorniki za pomocą rozgałęźnika RM-3F.
Od kiedy jest burzowo - deszczowa pogoda mam na pogorszony odbiór. Aktualnie mam:
MUX1: siła 100%/jakość 30-60%
MUX2: siła 100%/jakość 95%
MUX 3: siła 100%/jakość 40-80

Wygląda mi to na przesterowany sygnał, dlatego spróbowałem obrócić antenę na Skrzyczne (tylko kilka stopni obok).

Dodatkowo, wg mapy terenu z dvbt map, profil z Kosztowych wygląda tak:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 1130991894

Po zmianie anteny na jakąś starą antene typu YAGI z symetryzatorem, sygnał pod podłączeniu anteny bezpośrednio do jednego TV wygląda następująco:

MUX1: siła 40%/jakość 20%
MUX2: siła 60%/jakość 95%
MUX 3: siła 40/jakość 80

Zablokowany