DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

A sprawdzałeś z nadajnika z Wręczycy Wielkiej???Tam MUX 1 i 2 mają po 100kW mocy ,a MUX3 80kW,i z tego co się orientuję to sygnał dociera także do Tarnowskich Gór :D Pozdrawiam

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: menelki »

Witaj.

Próbowałem także z wręczycą na antenie z symetryzatorem,ale warunki mam gorsze.
Mux 1 i 2 są OK,ale nie mogę złapać Mux 3 na 41 kanale.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Spróbój jeszcze sprawdzić z kierunku Opole/Chrzelice,może coś złapiesz bo wg mapki dvbt jest to możliwe.Jednak to ten nieszczęsny SFN koliduje na tym 41 kanale,u mnie jest to samo bo ani z Wręczycy ani z Kosztowych nie idzie ustawić,sygnał się tnie i skacze jak szalony,ale w najbliższy poniedziałek mam nadzieję wszystko będzie już grało po włączeniu MUX3 na Świętym Krzyżu z mocą 150kW :D ,także odbiór powinien być petarda :P ,zważywszy na to że MUX-y 1 i 2 łapią wyśmienicie ze Św.Krzyża.

amonbast
Posty: 34
Rejestracja: 19 października 2012, o 16:32
Miejscowość: Knurów
Odbiornik: Samsung ue40f6400 + wiwa h.265
Instalacja antenowa: siatka + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: amonbast »

u mnie po zmianie na lna101 dalej bez zmian. SyFNy system nadawania. no ale ...

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

cignacy pisze:Miałem podobny problem(Sosnowiec 10 piętro) i rozwiązaniem okazała się antena 3-elementowa(ucięta ze starej 13-elementowej z lat 70-ych).
Spróbowałem Twojego sposobu i - niestety - nie uzyskałem żadnych pozytywnych efektów. Moc wszystkich MUX-ów spadła o 1 punkt procentowy, natomiast w dalszym ciągu odbieram MUX 2 na k. 49 i 58 oraz MUX 3 na k. 41 i 34 z jakością 90%. Co się tyczy MUX 1 na k. 55, jakość spadła z 78% (przy której i tak nie dało się oglądać) do 58% ("widzę ciemność"). Tak więc spróbowałem wszystkich chyba sposobów proponowanych na tym forum, czyli:

1) zamieniłem antenę siatkową szerokopasmową na antenę 16-elementową typu yagi,
2) skróciłem antenę w sposób proponowany powyżej (zresztą, o ile pamiętam, pan Jarosław w którymś poście też mówił o tym, że zmieniał antenę na krótszą, by uzyskać lepszy obraz).

W efekcie, MUX 1 w dalszym ciągu nie da się oglądać. Mam silny sygnał ze Skrzycznego i wygląda na to, że jednak źródłem problemu jest nadawanie synchroniczne. MUX 3 na k. 41 też jest nadawany w SFN, a mimo to odbieram go bez problemu, prawdopodobnie dlatego, że Kosztowy nadają z większą mocą (100 kW) niż Skrzyczne (50 kW). W przypadku MUX 1 z mocami jest na odwrót, przez co sygnał z Kosztowego wygląda na "przekrzykiwany" (antenowych purystów przepraszam za niefachowe określenie :P) przez Skrzyczne, przez co do mnie dochodzi mieszanina obu sygnałów, z wiadomym efektem. Jak wcześniej pisałem, oba nadajniki mam w jednej linii, co wyklucza jakiekolwiek próby wycelowania anteny na jeden lub drugi nadajnik.

Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą. W drugim pokoju podłączyłem do komputera tuner USB MT-4171 (wielkości typowego pendrive'a) wraz z anteną pokojową ze wzmacniaczem. Do oglądania TV używam programu TotalMedia 3.5. O dziwo, wszystkie multipleksy odbieram bardzo dobrze, przy czym na MUX 2 i 3 odbiór mam na 6 "słupków" (czyli na max), a na MUX 1 waha się między 4 a 6 słupkami, ale obraz i dźwięk są stabilne, nie "skaczą". Gdy podłączałem tę samą antenę do mojego Fergusona, efekt był podobny jak z anteną dachową, tzn. jakość na MUX 1 skakała w sposób uniemożliwiający komfortowe oglądanie programów. Czyżby zatem dekoder o dużo prostszej konstrukcji miał lepiej odbierać NTC niż odbiornik wyższej klasy i droższy? Może to Ferguson ma problem z poprawnym zsynchronizowaniem się z właściwym sygnałem? Zwracam uwagę, że gdy go kupowałem, we wszelkich informacjach w TV była mowa o tym, że dekoder ma być zgodny z MPEG-4, nikt natomiast nie mówił nic o tym, że dekoder/telewizor ma być "SFN Ready" czy coś w tym rodzaju.

A, jeszcze jedno. Byłem wczoraj w specjalistycznym sklepie z antenami. Gdy opowiedziałem panu o moim problemie i spytałem jak go rozwiązać, zatroskał się, pomyślał, po czym odpowiedział z rozbrajającą szczerością "NIE WIEM". Nawet nie zaproponował, że może przyjedzie i sprawdzi (oczywiście nie za darmo). Wiadomo, że jeden przypadek jeszcze niczego nie oznacza, ale chyba jednak coś w tym jest. Tak czy inaczej, wciąż skłaniam się ku myśli (którą pewnie znowu narażę się paru userom), że przyczyna tkwi w systemie SFN, a jeżeli nie w nim samym, to w niewłaściwych ustawieniach nadawania.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pablo82 »

Kolego trefort spróbuj jutro przestawić antenę na Św. Krzyż. Wiem, wiem, że odległość jest spora ale z tego co czytałem tu na forum, to właśnie Św. Krzyż był odbierany na Śląsku. Zaś od jutra MUX-3 na k.47 będzie nadawany z mega mocą 150kW więc jeśli nie zależy ci bardzo na TVP Katowice, to stamtąd będzie TVP Kielce. Ponadto MUX-1 k.30 oraz MUX-2 k.36 będą miały po 100kW. Także powinieneś odebrać sygnał (przynajmniej MUX-3 k.47 z uwagi na sporą moc nadawania).

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Ja też z utęsknieniem czekam na Święty Krzyż.
Może podsunąć pomysł chłopakom z Emitel Kosztowy aby ograniczyli moc nadawania dla Mux_ów misyjnych. Po co marnować prąd, skoro i tak są problemy z odbiorem. Niech obywatele obrócą swoje anteny na Kielce.
Dodatkowo część mających problem z odbiorem i skarżących się tutaj, zniknie z tego forum.
Zostaną tylko chwalący się znakomitym sprzętem i doskonałym odbiorem.
Nasuwa mi się też kilka innych refleksji.
Czasy pionierów radia, kiedy to sygnał był dla "Znawców", którzy potrafili zbudować sobie właściwy dla swojej lokalizacji system antenowy, powinien już dawno odejść w zapomnienie. Mamy 21 wiek !!!!
NTC, powinna być dla szerokiego ogółu, a nie jest (Małopolska i Śląsk). Więc ktoś - coś tu spartolił.
Albo na etapie planowania, albo na etapie wykonania. Błędy zaś próbuje się "przykryć" bajką o nieudolnych odbiorcach i odsyłając ich do "fahofcuf", którzy i tak niczego nie są w stanie poprawić.
Milczenie przedstawicieli Emitel w sprawie tłumienia sygnału Mux-3 na kierunku północny - wschód (podczas gdy nie powinno go tam być) jest symptomatyczne. O to samo pytałem jesienią kiedy z tego samego systemu antenowego był nadawany Mux-1. Pytanie zostało bez odpowiedzi.
Druga refleksja. Nie ma większego problemu z odbiorem Mux-2 ( komercyjny ). Są problemy z odbiorem Mux-1 i Mux-3 (misyjne). Wniosek - nadawcom komercyjnym zależy na odbiorcach. Nadawcy państwowemu zależy tylko na abonamencie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

A ja miałbym propozycję dla Emitela skoro 1/4 województwa śląskiego będzie musiała odbierać ze Świętego Krzyża to wystarczy aby nadajniki w Busku Zdroju i w Dobromierzu / Włoszczowie nadawały dodatkowo MUX-3 dla woj. śląskiego w SFN na k.41 podobnie jak będzie to miało miejsce z nadajnika Kraków Chorągwica dla świętokrzyskiego i po sprawie.

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

pablo82 pisze:Kolego trefort spróbuj jutro przestawić antenę na Św. Krzyż. Wiem, wiem, że odległość jest spora ale z tego co czytałem tu na forum, to właśnie Św. Krzyż był odbierany na Śląsku.
Ode mnie do nadajnika jest 150 km, więc albo w ogóle nic nie odbiorę, albo sporadycznie coś od czasu do czasu. Możliwość odbioru ze Św. Krzyża bardziej dotyczy kolegów z okolic Wolbromia czy Olkusza, ja jestem za bardzo na zachód.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marcin6660 »

A ja mam dalej pytanie dlaczego zrezygnowano z doświetlenia zachodniej Małopolski z RTCN Kosztowy jak było OK z analogowym kanałem 42 ???

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Moim zdaniem, gdyby charakterystyka sygnału dla MUX-3 była zgodna z planowaną, to nie trzeba by było żadnego doświetlenia na Małopolskę zachodnią. Ktoś chciał zaoszczędzić.

patryk_jaw

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: patryk_jaw »

Witam szanownych userów.
Jestem tutaj nowy ale może uda mi się wnieść coś nowego w sprawie jakości odbioru.
Po pierwsze muszę powiedzieć iż jakość odbioru BARDZO zależy od odbiornika. Możemy krzyczeć na nadawców a to często jest błąd u nas samych. Mogę to powiedzieć po własnym przykładzie. Na telewizorze LE32C630 zdarzają się artefekty na MUX-1 (teraz trochę mniej) a na UE46ES8000 żadnych, poziom błędów tez jest większy na LE32C630. Żeby nie było niejasności podpinałem również UE46ES8000 w miejsce LE32 i również obraz żyleta. Oba Samsungi a różna jakość odbioru. Zauważyłem że błędy pojawiają się przy FEC 5/6 przy 3/4 albo w ogóle albo zdecydowanie mniej bo właśnie bitów korekcji jest więcej i być może również niektóre urządzenia maja właśnie z tym problem. Po zwiększeniu mocy na 50kW problem trochę zmalał. Widziałem jeszcze, że zmienili korekcje na 3/4 w MUX 1 (chyba że chochlik się wdarł do zmian:
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_obiektow.aspx
Do wyłączenia analogu 17-06-13 był napisany 5/6.
MUX-3 dalej nadaje z 5/6 tyle, że z większą mocą i przez to może jest lepiej odbierany.
Pozdrawiam
Patryk W.

kerad

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kerad »

Czy ktoś sie orientuję na temat zmiany zasięgu z nadajnika w Katowicach. Mianowicie łącznie z sobota pod Krakowem odbierałem wszystkie 3 MUXy, a od niedzieli 16.06.13 totalna ciemność...
Wykluczyłem winę instalacji antenowej gdyż w pracy w miejscowości Zabierzów również antena była na Katowice i wszystkie kanały przepadły... Ponowne skanowanie nic nie daje. Nie dam rady odbierać z Chorągwicy w KRK gdyż skutecznie jestem zasłonięty świeżo wybudowanym osiedlem...

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: qrzy »

A jak odbiór ze Skrzycznego i Międzybrodzia? Teraz te lokalizacje są teraz źródłem sygnału dla zachodniej małopolski.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marcin6660 »

Międzybrodzie tak ale Skrzyczne jak uruchomią TVP-3 to pewnie zostanie tylko wersja Katowice a wersja Kraków będzie tylko z Chorągwicy i góry Żar. Dotychczasowe 2 wersje Info zostaną pewnie zastąpione przez TVP3 i Info.

maylokrk

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: maylokrk »

Witam Forumowiczow:)
Czy cos Wam wiadomo na temat zmianach w emisji sygnalu w kierunku zachodniej malopolski? Do tej pory odbierane byly wszystkie programy a miej wiecej od niedzieli/poniedzialku 17.06.2013 zniknely wszystkie programy TVP. Puszczalem ponowne wyszukiwanie na tunerze ale nic to nie dalo.
Bede wdzieczny za jakies informacje, czy mam sie przestawic na inny nadajnik czy co robic...

z gory dziekuje :)

edit/ Pisownia!

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: MUX 1000 »

Żadnych zmian nie ma,wszystko chodzi.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

W zachodniej Małopolsce, to znaczy gdzie konkretnie? Uzupełnij Twój opis. U mnie wszystko w porządku bez zmian na gorsze. Może to coś u Ciebie lokalnie zakłóca. Podaj więcej szczegółów.

rafla
Posty: 40
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 13:36
Instalacja antenowa: pasywna ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: rafla »

Ja wczoraj wieczorem miałem duże problemy z mux3, chyba jeszcze nigdy nie odnotowałem takiej pikselozy. Kombinuję teraz co z tym zrobić, inne nadajniki nieosiągalne, inna antena nie wiem czy tu coś da, myślę nad najmocniejszym televesem. Załatwili nas na cacy. :( Okolice Wadowic.

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Coś się dzieje w eterze. Dzisiaj rano przed szóstą włączyłem z przyzwyczajenia TV żeby mi mruczał do śniadania. Niemile zostałem zaskoczony brakiem sygnału Mux1 i Mux3 (sygnał zero). Mux2 bez żadnych zmian, odbiór poprawny, sygnał jak zawsze. Włączyem ponowne skanowanie w trybie automatycznym, i .... mój ferdek znalazł 9 Muxów !!!!! (zwykle z trudem łapał 3-y). Nie miałem czasu się przyjrzeć temu zjawisku, ale zauważyłem pojawienie się TVP Info Wrocław, TVP Kielce, TVP Warszawa, TVP Łódż !!!. Lekko jestem skonsternowany, bo do tej pory miałem duży problem z odbiorem Mux1 i Mux3 z Kosztowy. Brak dotychczas odbieranych TVP Info Katowice i TVP Info Kraków. Coś się dzieje, wygląda mi to na dostrajanie jakiegoś nadajnika. Po południu jak wrócę z pracy to zerknę na ten fenomenon.

Zablokowany