DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

Witam,

Niedawno pytałem na tym forum o antenę bierną DIGIT. Nikt nie odpowiedział, prawdopodobnie dlatego, że nikt nie ma z nią żadnych doświadczeń.

Tym razem chciałbym spytać o antenę Opticum AX1000+ - czy ktoś ma z nią jakieś doświadczenia, czy będzie się nadawała w mojej lokalizacji, w szczególności do odbioru MUX-1 na kanale 55.

Dla przypomnienia: mam Kosztowy (13 km, moc 50 kW) i Skrzyczne (ok. 70 km, moc 100 kW) w jednej linii, na odbiorniku dla MUX-1 moc 84-85%, jakość 58% (czyli czarny ekran, szarpany dźwięk). Problem istnieje od włączenia SFN w styczniu 2013, wcześniej odbiór MUX-1 na k. 55 i 62 był idealny.
MUX 2 i 3 odbieram idealnie.

Chodząc po Będzinie zwróciłem uwagę, że właśnie ta antena (lub innego producenta o podobnej konstrukcji) jest zainstalowana na wielu domach. Podobne widziałem dzisiaj również na paru domach w Ząbkowicach i Tucznawie (dzielnice Dąbrowy Górniczej), aczkolwiek w tej lokalizacji Kosztowy i Skrzyczne już nie są już tak bardzo w jednej linii jak u mnie, ale raczej nie aż na tyle, by odbierać sygnał wyłącznie z jednego lub drugiego nadajnika.

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: Katowice

Post autor: marks74 »

Genio pisze:Martinez1989 - Antenę mam z symetryzatorem w jednym gniazdu z zasilaczem. Dalej mam brak programów. Mieszkam w Wojkowicach około 20km od Katowic. Jest możliwe ze któryś z sąsiadów ma mocniejszą antene i zakłóca mój sygnał?? Dzięki Pozdrawiam
Wywal zsilacz. Daj samą wtyczkę antenową. :D

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Katowice

Post autor: Martinez1989 »

Genio pisze:Martinez1989 - Antenę mam z symetryzatorem w jednym gniazdu z zasilaczem. Dalej mam brak programów. Mieszkam w Wojkowicach około 20km od Katowic. Jest możliwe ze któryś z sąsiadów ma mocniejszą antene i zakłóca mój sygnał?? Dzięki Pozdrawiam
@Genio - Jaką masz antenę?? Jeśli masz założony symetryzator to musisz zasilacz wyłączyć. Zasilacz odkręć i załóż zwykłą wtyczkę antenową. Do nadajnika w Kosztowych masz 20 km i super profil. Masz coś na drodze w kierunku na Kosztowy??

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

trefort pisze:Witam,

Tym razem chciałbym spytać o antenę Opticum AX1000+ - czy ktoś ma z nią jakieś doświadczenia, czy będzie się nadawała w mojej lokalizacji, w szczególności do odbioru MUX-1 na kanale 55.
Ponieważ i tym razem nie uzyskałem odpowiedzi (wakacje?), zadam pytanie inaczej: jakie plusy (i minusy) ma antena typu "krokodyl" w porównaniu z klasyczną anteną yagi, i czy nadaje się do użycia, jeżeli nadajniki nadające w SFN (MUX 1) są w tej samej linii i nie ma możliwości precyzyjnego ustawienia anteny na jeden z nich tak, by sygnał z drugiego nie był odbierany.

Jeżeli komuś naraziłem się tym "krokodylem", to przepraszam, ale takie sformułowanie znalazłem w którymś z wątków :D

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Acid »

Te konstrukcje poprostu zostały stworzone aby podnieść zysk nie budując bardzo długiej anteny, z minusów można chyba stwierdzić spore rozmiary tych anten. Jednak zaczynam przypuszczać, że w Twoim przypadku wszystkiemu winny może być tuner. Ostatnio miałem okazję potestować sobie tv Sharp i jakie było moje zdziwienie gdy okazało się że odbiornik ma problemy z kanałem 41. Po wybraniu jakiegoś programu z mux 3 przez kilka sekund tv nie potrafił się zdecydować z którego nadajnika wybrać sygnał ostatecznie problem rozwiązałem kierując antenę na Skrzyczne skąd jak się okazało docierają do mnie znacznie lepsze sygnały, jednak te problemy nie występowały wcześniej zarówno na Lg jak i na Samsungu. Jeśli masz możliwość pożycz od kogoś tuner innej marki i zobacz jak się będzie u Ciebie zachowywał, jeśli problem zniknie to walcz z producentem o aktualizację oprogramowania gdyż mogą nie pomóc nawet najlepsze anteny. Pozdrawiam !

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

@Acid, dziękuję bardzo za odpowiedź. Też zaczynam podejrzewać, że to z moim Fergusonem coś jest nie tak. Postaram się to sprawdzić w najbliższym czasie, a o wynikach oczywiście poinformuję :) . Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kuku1234 »

Nie wiem czemu, ale aktualnie, dzisiaj wieczorem strasznie się sypie jakość na MUX 1. Jak nigdy, siła na poziomie 50%. Inne MUXy w normie, choć z rzadka MUX3 kratki też złapie, co jest grane ?.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

trefort pisze: jeżeli nadajniki nadające w SFN (MUX 1) są w tej samej linii i nie ma możliwości precyzyjnego ustawienia anteny na jeden z nich tak, by sygnał z drugiego nie był odbierany.
Takie anteny nie istnieją, każda antena (krokodyl, Yaga, Log-Per itd.) odbiera wszystko co do niej dociera (nawet z boku czy z tyłu).

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

Wiem, użyłem pewnego skrótu myślowego. Chodziło mi raczej o zdolność do tłumienia sygnałów bocznych - wiadomo, że do zera nie da się wytłumić, ale do pewnego poziomu może to być możliwe. Ale dzięki za odpowiedź :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

W pewnym sensie choć nie w 100% ale z dużym skutkiem jest to możliwe. Oczywiście rozumiem że nie każdy ma takie warunki jak ja. :)



Proponuję mój post z tego wątku:http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 0&start=40

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Dziś z kolei bardzo skacze pasek jakości na kanałach mux2. Pozostałe są ok. MUX1 ma 90/100
MUX3 97/100 natomiast MUX2 92% mocy a jakość mocno skacze co owocuje kratkowaniem. Nie jest to ciągłe ale co 10 sekund występują skoki jakości.

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

Od dwóch dni zauważyłem, że odbiór MUX1 w mojej lokalizacji uległ poprawie. Co prawda wskaźnik jakości sygnału w dalszym ciągu skacze, ale już nie w okolicach 58%, ale między 78 a 90. Nawet jeżeli przez dłuższy czas jest 78%, to obraz jest stabilny, nie ma zacięć czy pikselozy. Wcześniej na MUX1 był czarny ekran i zero dźwięku. Zaznaczam, że absolutnie nic nie robiłem przy swojej instalacji antenowej.

Wygląda tak, jakby ktoś wreszcie coś poprawił po stronie nadawczej. Piszę "wreszcie", bo problem istniał od stycznia, czyli od przejścia na kanale 55 na system SFN. Czyżby wyszło na to, że jednak miałem rację twierdząc, że zły odbiór to była wina złej synchronizacji nadajników? A już byli tutaj tacy, którzy twierdzili, że zły odbiór to na pewno wina mojej instalacji antenowej albo, że to raczej ze mną jest coś nie w porządku, bo śmiem krytykować SFN, który jest najlepszy na świecie, bo nie chce mi się ruszyć "czterech liter" i pójść na dach, bo zaśmiecam forum zamiast pójść do serwisu antenowego, itd.

Oczywiście nie wykluczam (obym się mylił), że poprawa odbioru jest chwilowa i za parę dni znowu będzie hasło "widzę ciemność". Ano, zobaczymy...

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Marx »

Z tego co mówi rzecznik tvp teraz trwa okres tuningu i ma potrwać do kwietnia. Niby że emitel teraz bada gdzie sygnał jest za słaby i wprowadza korekty

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: belzebiusz »

Raczej bada UKE. ;)

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Marx »

A oni mają odpowiednie zasoby do tego?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: belzebiusz »

Oczywiście. Na zdjęciach na dole możesz sobie zobaczyć jak wyglądają wozy terenowe UKE do badania zasięgu:
http://www.uke.gov.pl/final-cyfryzacji- ... owej-12721

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: grzegorz0plonka »

Widzę właśnie profesjonalnie wykonywania badanie zasięgu. Nich oni przyjadą do Ostrołęka i zbadać. Sporo ludzie obudziło się narzekania brak odbioru.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomasz Berezowski »

grzegorz0plonka pisze:Widzę właśnie profesjonalnie wykonywania badanie zasięgu. Nich oni przyjadą do Ostrołęka i zbadać. Sporo ludzie obudziło się narzekania brak odbioru.
Zalecałbym, aby wypowiadać się autorytatywnie tylko o własnym odbiorze. Odbiór w Ostrołęce z perspektywy Zakopanego jest dywagacjami teoretycznymi.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: grzegorz0plonka »

Sporo pan napisał, może pan wie czemu zaczęło narzekania brak odbioru Ostrołęką.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomasz Berezowski »

Ostrołęka ma pecha, bo lokalni politycy oprotestowali budowę profesjonalnego obiektu nadawczego. Teraz sztukujemy obiektami małej mocy. Społeczność okoliczna może mieć pretensje tylko do siebie, ze dali się omamić politykom.
EDIT: Proszę adminów o przeniesienie postów o Ostrołęce do odpowiedniego wątku.

Zablokowany