DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Byczek12345 »

batot pisze:Nie zgodzę się z Emitelem aby w XXIwieku człowiek miał sobie budować rozbudowany system antenowy aby działała telewizja DVB-T czy nowsza...
W sieciach z synchronizacją SFN powinno się stosować anteny dookólne, by sygnały były sumowane z kilku nadajników. Może mi to ktoś wyjaśnić dlaczego mamy stosować anteny kierunkowe :?: :lol:
Chyba że jest to sieć.... ;)

Ja używam dwóch anten, jedna jak w opisie, drugą jest dipol pętlowy + wzmacniacz 2 x BFR91A - całość samoróbka. Przełączam je ręcznie w zależności od jakości odbioru :D
Do instalacji podłączonych jest kilka odbiorników TV przez rozgałęźnik aktywny, każdy odbiornik reaguje inaczej na zakłócenia.
Z tego powodu nie zazdroszczę instalatorom anten zbiorczych.

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Panie Jarosławie Bałuka, jestem zdumiony Pana stwierdzeniem"
"Forum jest po to aby zadawać niewygodne pytania i dyskutować,. . . "
Bo zdecydowanie unika Pan odpowiedzi na te niewygodne pytania. Wielokrotnie na tym forum pytałem o wytłumienie sygnału z Kosztowy w kierunku północno-wschodnim. Do tej pory pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

@Jarosław Bałuka:
1. Skoro rozmowa na forum ma być rzeczowa i merytoryczna to proszę bardzo o wyjaśnienie mi kto jest odpowiedzialny za zaprojektowanie sieci DVB-T MUX-3 na Śąsku?

2. Pytam bo właśnie przebrnąłem przez techniczne zagadnienia odnośnie SFN i widzę ewidentnie, że została zaprojektowana niezgodnie z rekomendacją ETSI TR 101-19!
A konkretniej chodzi o maksymalne rozstawienie nadajników względem siebie dla 8k i maksymalnej szczelinie czasowej 224 μs wynosi tylko 67,2km!
U nas występują o wiele większe odległości! Dlaczego?
Jeśli moje obliczenia są błędne to poproszę o skorygowanie wyliczeń.
(Na dokładkę dla poprawnego działanie SFN nie wystarczy tylko zapewnienie odpowiednich szczelin czasowych i opóźnień. Tak dużo czynników ma wpływ na działanie SFN, że nie będę się tu rozpisywał a odsyłam do literatury zainteresowanych.)

3. Dlaczego nikt tego nie zauważył na etapie uzgadniania?
Teraz nie dziwię się, że każdy z naszego regionu ma problemy z SFN.

4. Czy wzięto pod uwage radiodyfuzję obliczając SFN? Zrobiono niezbędnę pomiary przed uruchomieniem sieci?
Dla mniej wtajemniczonych radiodyfuzji nie da się wyliczyć dokładnie trzeba je zmierzyć w środowisku rzeczystym.

5. Dlaczego osoby odpowiedzialne za ustalanie przydziałów częstotliwości w Genewie, o których pan pisze że zna osobiście we wczesniejszych postach nie uświadomili reszcie, że w obszarach o dużej aglomeracji o dużej powierzchni (klasyczny przykład Śląsk) jest bardzo duże prawdopodobieństwo że SFN nie wypali?
W takich przypadkach silnie zaleca się stosowanie MFN.
A nie jest to jakaś wiedza tajemna tylko wiadomo o tym z literatury zarówno Polskiej:
- Bogucki J.: Telewizja cyfrowa
- Bogucki J.: Odbiór satelitarnej telewizji cyfrowej.
- Bogucki J.: Współczesna telewizja. TV-Sat Magazyn, 5, 2010
- Ministerstwo Infrastruktury: http://cyfryzacja.gov.pl/
jak i z zagranicznej:
- Richardson I., E., G.: H 264 and MPEG-4 Video Compression; Video Coding for Next-Generation Multimedia. John Wiley, 2003.
- EBU: The introduction of Multimedia Services in particular in the frequency bands allocated to the broadcasting services, 2006
- ETSI TR 101 190 V1.3.1 Digital Video Broadcasting (DVB); Implementation guidelines for DVB terrestrial services; Transmission aspects, 2008
- ETSI TR 102 864 V1.1.1 Access, Terminals, Transmission and Multiplexing (ATTM); Assessment of Cable Equipment with Digital Dividend; New Electronic Communication Networks (ECN) Operating in the UHF band 790 MHz to 862 MHz, 2011
- ETSI EN 300 744 V1.5.1 Digital Video Broadcasting (DVB); Framing structure, channel coding and modulation for digital terrestrial television, 2004-06
- Spectracom. DVB-T Single Frequency Network Architecture. http://www.spectracomcorp.com
itd...

6. Jeśli to nie tajemnica proszę o podanie wszystkich parametrów technicznych jakie użyto przy projektowaniu SFN (MUX-3 kanał 41) na Śląsku? Jeśli są one zapisane w jakimś dokumencie to poproszę o link do niego a sam sobie poszukam.

Oczekuję merytorycznej odpowiedzi.
Zdaję sobie sprawę że Emitel nie jest zapewne stroną odpowiedzialną za projekt sieci DVB-T na Śląsku a jedynie za jej wykonanie.
Aczkolwiek na etapie obliczęń i dokumentacji można było już dojść do wniosków że SFN na Śląsku nie wypali. Bo jego działanie w obecnej postaci uważam za ogromny niewypał.
Także chyba już wszystko staje się jasne dlaczego SFN nie ma racji działania na Śląsku.

Przepraszam za dublowanie tematu, bo widzę wątek o SFN był poruszany już w 2011r w dziale
Strona główna forum » TECHNIKA I SPRZĘT (DVB-T) » Zagadnienia techniczne.
"Dość zawiła konstrukcja zdaniowa :) ale podsumowując: aby odbiór był bezbłędny, nadajniki w grupie SFN muszą mieć tak rozplanowaną lokalizację, aby pomiędzy żadnym z nich odległość nie przekroczyła 67,2km dla GI=1/4 lub 33,6km dla GI=1/8. Oczywiście podane odległości nie działają drastycznie typu jest/brak odbioru, lecz są matematycznym warunkiem, który należy spełnić przy planowaniu sieci aby zachować niską stopę błędów dekodowanego sygnału. Jest kilkuprocentowy margines, w którym wpływ przesunięcia poza zakres ochronny nie powoduje odczuwalnego ubytku jakości sygnału, a zaimplementowane algorytmy korekcji błędów niezauważalnie dla odbiorcy niwelują ewentualne przekłamania odtwarzając zakłócone bity danych. Odpowiadając @RobertowiB wg naszych precyzyjnych wyliczeń oba nadajniki mieszczą się w przedziale choć faktycznie są na granicy."
Autor Jarosław Bałuka Emitel.

7. Skoro Emitel był świadom 3 lata wcześniej, że na Śląsku zaprojektowana instalacja DVB-T dla MUX-3 jest niezgodna z wytycznymi ETSI to dlaczego nic nie zrobiono by to naprawić?
Sorry Polacy ale ja wymiękam. Chory kraj i tyle.
Brak mi słow.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2014, o 17:03 przez batot, łącznie zmieniany 1 raz.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Byczek12345 »

...Projekt sieci powinien uwzględniać minimalną wymaganą przez Zamawiającego przepływność
bitową netto na poziomie nie mniejszym, niż 24,88 Mb/s przy modulacji 64 QAM, sprawności
kodowania 3/4 i przedziale ochronnym 1/8. W przypadku sieci SFN, dopuszcza się stosowanie
sprawności kodowania 5/6 i przedziału ochronnego 1/4.

To cytat ze strony; http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/ ... f0f792.pdf

U nas mamy GI=1/8.
Odległość między nadajnikami winna być mniej niż 33 km :shock:
Chciałbym też przeczytać odpowiedź na pytania przedmówcy.

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Markus29 »

kolego Batot i jak w Rybniku dalej non stop odbiera Ci kanał 50 jak obróciłeś antenę na Chorągwicę z TVP Kraków?

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

@Markus29: Zawsze podkreślam, że antena ustawiona na Chorągwicę ale oglądam k41 z MUX-3 dla Śląska (nie KRAKÓW)!!!
Wiem, że nie logiczne są te ustawienia ale to działa w moim przypadku.
Po 25.04.2014r ustawienie Skrzyczne czy Kosztowy powodowało gubienie ramek obrazu.
Na k50 mam zbyt słaby sygnał dla prawidłowego odbierania sygnału.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: digitrax »

Z SFN nie tylko na południu problemy macie. U nas na północy (warmińsko mazurskie) też sobie wymyśli by on działał na kanale 26 z nadajników daleko od siebie oddalonych. Coś im nie wychodziło to ograniczyli moc, następnie moc podnieśli ale z nadajników dookólnych zaczęli nadawać kierunkowo... krótko mówiąc wyścianowali z odbioru więcej niż za czasów analoga :D

Istne jaja wykonywane przez Emitela na zlecenie TVP. Raster w paśmie UHF na potrzeby DVB-T ma 40 kanałów. Muxów są 3 a wciskają na jeden kanał tego muxa 3 za wszelką cenę. Zanim odpalili ten SFN to mieliśmy MUX-3 na innym kanale z taką samą mocą co MUX 1 i 2. Wszystko fajnie działało a teraz się pierdzieli.

Na odpowiedzi ze strony obecnych tu przedstawicieli Emitela nie ma co liczyć. Moje pytania sprzed kilku tygodni do dziś pozostały bez odpowiedzi. Zadzwoniłem, więc do ich centrali i jakaś kobitka zmyła mnie, że telefonicznie nie udzielą odpowiedzi. Wysłałem, więc email i uzyskałem odpowiedz, że wszystko jest ok. Wkurzyłem się i zadzwoniłem do UKE. Po godzinie uzyskałem odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Panowie z UKE też przeklinają ten SFN. Ktoś wyżej zza biurka nie mając wiedzy praktycznej zdecydował, że "uszczęśliwi" społeczeństwo projektując SFN i w nagrodę uzyska "uśmiech prezesa" :!: :lol:

Hamer

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Hamer »

Pan Jarek wyraźnie napisał "Forum jest po to aby zadawać niewygodne pytania. . . "
a nie odpowiadać na nie, hłe hłe naiwniacy myślicie , że doczekamy się szczerej odpowiedzi?

Ja chciałbym wiedzieć jedno (bo to by wiele wyjaśniło) który zdolny wymyślił żeby siła i kierunkowość nadawania MUX1 i 2 tak dalece różniła się od MUX3

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Stefan_KR »

Ech, z ciekawości pozwoliłem sobie sprawdzić źródła na które powołuje się @batot. Niestety rozczarowanie. To jest po prostu spis dostępnych artykułów o telewizji cyfrowej i norm, które wypluło z siebie Google, a nie żadna odpowiedź na nurtujące odbiorców pytania :( Niestety nic nie ma tam na temat tezy postawionej poniżej o silnych zaleceniach stosowania MFN.
batot pisze: W takich przypadkach silnie zaleca się stosowanie MFN.
A nie jest to jakaś wiedza tajemna tylko wiadomo o tym z literatury zarówno Polskiej:
- Bogucki J.: Telewizja cyfrowa
Ogólnie o telewizji cyfrowej naziemnej, satelitarnej kablowej i IPTV
batot pisze: - Bogucki J.: Odbiór satelitarnej telewizji cyfrowej.
O telewiji satelitarnej. Całkiem nie na temat.
batot pisze: - Bogucki J.: Współczesna telewizja. TV-Sat Magazyn, 5, 2010
Ciekawy artykuł wskazujący zalety SFN nad MFN
batot pisze: - Ministerstwo Infrastruktury: http://cyfryzacja.gov.pl/
Link nie działa
batot pisze: jak i z zagranicznej:
- Richardson I., E., G.: H 264 and MPEG-4 Video Compression; Video Coding for Next-Generation Multimedia. John Wiley, 2003.
Nie na temat. Norma opisuje proces kompresji H.264 sygnału wideo
batot pisze: - EBU: The introduction of Multimedia Services in particular in the frequency bands allocated to the broadcasting services, 2006
Nie na temat. Artykuł dotyczący możliwości nadawania multimediów w eterze z użyciem rożnych technologii i różnych pasm(DMB, DVB-H, DVB-T itd / pasma III-V TV, L-Band, IMT-2000)
batot pisze: - ETSI TR 101 190 V1.3.1 Digital Video Broadcasting (DVB); Implementation guidelines for DVB terrestrial services; Transmission aspects, 2008
Norma jak najbardziej na temat jednak nie daje potwierdzenia dla postawionej tezy. Norma obowiązkowa do przeczytania dla każdego kto chciałby cokolwiek na temat emisji COFDM i SFN/MFN się wypowiadać.
batot pisze:- ETSI TR 102 864 V1.1.1 Access, Terminals, Transmission and Multiplexing (ATTM); Assessment of Cable Equipment with Digital Dividend; New Electronic Communication Networks (ECN) Operating in the UHF band 790 MHz to 862 MHz, 2011
Zupełnie nie na temat.
batot pisze: - ETSI EN 300 744 V1.5.1 Digital Video Broadcasting (DVB); Framing structure, channel coding and modulation for digital terrestrial television, 2004-06
Również obowiązkowa norma do "wkucia" dla każdego, kto chciałby merytorycznie dyskutować o aspektach związanych z budową strumienia. Również w żadnym miejscu nie potwierdza tezy postawionej przez @batot. Ot, po prostu kolejny dokument związany z DVB-T znaleziony przez Googla
batot pisze:- Spectracom. DVB-T Single Frequency Network Architecture. http://www.spectracomcorp.com
Niby o SFN ale zupełnie nic nie wnosi.

Podsumowując. Z ogromnym zaciekawieniem i ekscytacją zabrałem się za weryfikację w/w branżowej dokumentacji, btw część znaną mi już wcześniej (normy i zalecenia) wierząc, że sam znajdę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania o działaniu SFN na Śląsku. Niestety, rozczarowanie. Nic nowego, część przytoczonych informacji to nawet na temat nie jest. Czy tutaj nikt nie potrafi sobie zadać większego trudu i poza zlepkiem zacytowanych tytułów głębiej przeanalizować problem? Kolego @batot fajnie że choć tyle się postarałeś, oby takich dociekliwych więcej. Niestety obawiam się że tezy o silnym stosowaniu MFN nie obroniłeś.
batot pisze:Aczkolwiek na etapie obliczęń i dokumentacji można było już dojść do wniosków że SFN na Śląsku nie wypali. Bo jego działanie w obecnej postaci uważam za ogromny niewypał.
W/w literatura w żaden sposób nie potwierdza tych słów, nie rozumiem na czym opierasz takie twierdzenie. A chciałbym się przekonać gdzie jest błąd i dlaczego odbiorcy mają problem.

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

@Stefan_KR
HINT: szukaj Guard Interval

ETSI odnośnie MPEG-2 w DVB-T z SFN:
http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T
ETSI TR 101 190 V1.3.2 http://www.etsi.org/deliver/etsi_tr/101 ... 10302p.pdf
ETSI TS 101 191 V1.3.1 http://www.etsi.org/deliver/etsi_ts/101 ... 10301p.pdf

ETSI odnośnie MPEG-4 w DVB-T2 z SFN:
http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T2
http://www.itu.int/ITU-D/arb/COE/2012/D ... s/doc2.pdf strona nr 16 dla leniwych jak @Stefan_KR
ETSI TS 102 831 V1.2.1 https://ia601001.us.archive.org/23/item ... 10201p.pdf strona 34 dla leniwych
itd...

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Stefan_KR »

@batot
HINT: szukaj transmitter time offset
Może jak to poczytasz to coś ci się rozjaśni. Póki co odrobiłeś dopiero połowę lekcji.

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

Nie doszukałem się nigdzie informacji aby transmitter time offset zwalniał z obowiazku zachowania GI według norm ETSI.

Jeśli jest taki zapis to proszę zacytować.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Stefan_KR »

Po tym jak nie wiedzieć po co literalnie cytujesz powszechnie znane zapisy norm (btw po jakie licho mieszasz DVB-T z DVB-T2?) domniemam, że znalezienie zależności między GI a time offset nie będzie dla ciebie łatwe.
Nie ma czegoś takiego jak zwolnienie z obowiązku zachowania GI wg ETSI natomiast są metody korygowania parametrów czasowych sygnałów. Zmieniając time offset uzyskuje się zmianę zależności czasowych wynikających z rozmieszczenia nadajników na określonym obszarze SFN, tym samym zmianę zależności czasowych sygnałów docierających do odbiornika z 2 lub więcej nadajników. A to pozwala w określonych warunkach zwiększyć dystans między nadajnikami ponad wynikający z definicji GI.

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

Podaj wartości dla nadaajników MUX3 k41 to policzymy sobie co wyjdzie dla mojej anteny.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomciosz »

Tomciosz pisze:Tak z ciekawości, to ta synchronizacja jest względem którego nadajnika? Zabrzańskiego? Bo na wszystkich większych nadajnikach(>20kW ERP) w województwie, zgodnie z wykazem firmy EmiTel. Dla każdego jest dodane pewne opóźnienie, oprócz nadajnika w Zabrzu. Największe dla nadajnika Częstochowa Bleszno +205 mikrosekund, najmniejsze dla Wisły Skrzycznego +15 mikrosekund.

Wystarczy, że dotknę palcem wejście antenowe dekodera, umiejscowionego pod oknem, by odebrać MUX3.
Bytków: +65 mikrosekund
Kosztowy: +50 mikrosekund

Proszę.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Grzegorz pisze:Panie Jarosławie Bałuka, jestem zdumiony Pana stwierdzeniem"
"Forum jest po to aby zadawać niewygodne pytania i dyskutować,. . . "
Bo zdecydowanie unika Pan odpowiedzi na te niewygodne pytania. Wielokrotnie na tym forum pytałem o wytłumienie sygnału z Kosztowy w kierunku północno-wschodnim. Do tej pory pytanie pozostaje bez odpowiedzi.
Nie jest to niewygodne pytanie, być może gdzieś umknęło w natłoku innych ale odszukałem. Zgodnie z zamówieniem Telewizji Polskiej emisja MUX3 z RTCN Katowice / Kosztowy na kanale 41 ma na celu zapewnienie właściwej wersji regionalnej na obszarze województwa śląskiego, prowadzona jest zgodnie z wymaganiami z anteny kierunkowej o niższej wysokości zawieszenia niż antena MUX1 i MUX2. Użycie anteny szczytowej dookólnej dla MUX3 jest niemożliwe ze względu na występowanie zakłóceń na znacznej części województwa śląskiego. Na chwilę obecną w Pana lokalizacji wskazane jest użycie anteny odbiorczej o większym zysku tak by przy zachowaniu poprawnego odbioru MUX1 i 2 uzyskać stabilny sygnał MUX3.
batot pisze:@Jarosław Bałuka:
1. Skoro rozmowa na forum ma być rzeczowa i merytoryczna to proszę bardzo o wyjaśnienie mi kto jest odpowiedzialny za zaprojektowanie sieci DVB-T MUX-3 na Śąsku?
2. Pytam bo właśnie przebrnąłem przez techniczne zagadnienia odnośnie SFN i widzę ewidentnie, że została zaprojektowana niezgodnie z rekomendacją ETSI TR 101-19!
A konkretniej chodzi o maksymalne rozstawienie nadajników względem siebie dla 8k i maksymalnej szczelinie czasowej 224 μs wynosi tylko 67,2km!
U nas występują o wiele większe odległości! Dlaczego?
Dla woj. śląskiego zgodnie z międzynarodowym planem kanałowym GE06 dostępny jest jedynie k.41 dla całego województwa. Odległości między stacjami mogą być większe niż wynika to z Zalecenia jednak muszą być spełnione odpowiednie warunki odbioru (poziom C/N). Planowanie rozległej sieci SFN uwzględnia stosowanie dodatkowych opóźnień czasowych (offset czasowy) na nadajnikach dla zapewnienia odpowiednich warunków odbioru w obrębie zastosowanego przedziału ochronnego.
batot pisze:Jeśli moje obliczenia są błędne to poproszę o skorygowanie wyliczeń.
(Na dokładkę dla poprawnego działanie SFN nie wystarczy tylko zapewnienie odpowiednich szczelin czasowych i opóźnień. Tak dużo czynników ma wpływ na działanie SFN, że nie będę się tu rozpisywał a odsyłam do literatury zainteresowanych.)
3. Dlaczego nikt tego nie zauważył na etapie uzgadniania?
Teraz nie dziwię się, że każdy z naszego regionu ma problemy z SFN.
4. Czy wzięto pod uwage radiodyfuzję obliczając SFN? Zrobiono niezbędnę pomiary przed uruchomieniem sieci?
Dla mniej wtajemniczonych radiodyfuzji nie da się wyliczyć dokładnie trzeba je zmierzyć w środowisku rzeczystym.
Metodyka obliczeń zasięgu sieci MUX3 oparta jest na międzynarodowych normach i zaleceniach stosowanych do predykcji zasięgów i jest zbieżna z metodyką stosowaną przez UKE
batot pisze:5. Dlaczego osoby odpowiedzialne za ustalanie przydziałów częstotliwości w Genewie, o których pan pisze że zna osobiście we wczesniejszych postach nie uświadomili reszcie, że w obszarach o dużej aglomeracji o dużej powierzchni (klasyczny przykład Śląsk) jest bardzo duże prawdopodobieństwo że SFN nie wypali?
W takich przypadkach silnie zaleca się stosowanie MFN.
Nie jest prawdą że w dużych aglomeracjach miejskich sieć oparta o SFN będzie działała nieprawidłowo. Nie ma żadnych zaleceń stosowania MFN.
Przydział jednego kanału dla woj. śląskiego wymusza stosowanie SFN na jego obszarze.
batot pisze: 6. Jeśli to nie tajemnica proszę o podanie wszystkich parametrów technicznych jakie użyto przy projektowaniu SFN (MUX-3 kanał 41) na Śląsku? Jeśli są one zapisane w jakimś dokumencie to poproszę o link do niego a sam sobie poszukam.
Wytyczne użyte do planowania radiowego znajdują się z materiałach Konferencji GE06
batot pisze: Przepraszam za dublowanie tematu, bo widzę wątek o SFN był poruszany już w 2011r w dziale
Strona główna forum » TECHNIKA I SPRZĘT (DVB-T) » Zagadnienia techniczne.
"Dość zawiła konstrukcja zdaniowa :) ale podsumowując: aby odbiór był bezbłędny, nadajniki w grupie SFN muszą mieć tak rozplanowaną lokalizację, aby pomiędzy żadnym z nich odległość nie przekroczyła 67,2km dla GI=1/4 lub 33,6km dla GI=1/8. Oczywiście podane odległości nie działają drastycznie typu jest/brak odbioru, lecz są matematycznym warunkiem, który należy spełnić przy planowaniu sieci aby zachować niską stopę błędów dekodowanego sygnału. Jest kilkuprocentowy margines, w którym wpływ przesunięcia poza zakres ochronny nie powoduje odczuwalnego ubytku jakości sygnału, a zaimplementowane algorytmy korekcji błędów niezauważalnie dla odbiorcy niwelują ewentualne przekłamania odtwarzając zakłócone bity danych. Odpowiadając @RobertowiB wg naszych precyzyjnych wyliczeń oba nadajniki mieszczą się w przedziale choć faktycznie są na granicy."
Autor Jarosław Bałuka Emitel.

7. Skoro Emitel był świadom 3 lata wcześniej, że na Śląsku zaprojektowana instalacja DVB-T dla MUX-3 jest niezgodna z wytycznymi ETSI to dlaczego nic nie zrobiono by to naprawić?
Sieć nadawcza zaprojektowana dla Śląska jest zgodna z wytycznymi i normami.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: digitrax »

Jarosław Bałuka pisze:Sieć nadawcza zaprojektowana dla Śląska jest zgodna z wytycznymi i normami.
Co nie zmienia faktu, że te wytyczne i normy nie idą w parze z gwarancją poprawnego odbioru.
Amen

Jorg
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2014, o 23:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jorg »

I ostatnie zdanie mi się podoba: grunt że wszystko jest zgodnie z normami, a to że nie działa i ludzie się skarżą to drobna niedogodność ;) kto by się przejmował :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

Tomciosz pisze:Tak z ciekawości, to ta synchronizacja jest względem którego nadajnika?
Pytanie jest zasadnicze jakby :)) Moim zdaniem -ale tylko na zasadzie domysłu, punktem zero powinien być główny nadajnik w strefie, w tym przypadku Kosztowy. Mogą też być inne powody ale o planowaniu SFN nie czytałem.
batot pisze: Nie doszukałem się nigdzie informacji aby transmitter time offset zwalniał z obowiazku zachowania GI według norm ETSI
Bo nie może. Jego przekroczenie spowoduje nieuchronny crash, co by nie wypisywać o zaletach offsetów czasowych i innych sztuczek. Tego przeskoczyć się nie da.
Opóźnienia sygnałów które przychodzą do anteny można sobie z grubsza wyliczyć korzystając z mapki i danych opóźnień które są podane wyżej ( o ile w międzyczasie się nie zmieniły) :)

PS: miernik z analizą graficzną sygnałów (jeden z forumowiczów prezentował taki model) prawdę powie.

bodzioch

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: bodzioch »

To chyba jakieś czary wstąpiły w sygnał nadawany z nadajnika w Mysłowicach -Kosztowy, bo według nadawcy czytaj Emitel jest wszystko super. Wszystkie parametry sygnału zgodnie z normą a ludziska telewizji za którą płacą abonament i niby jest darmowa dalej nie mogą nic oglądać. Nie mówię już o instalatorach obsługujących zbiorcze instalacje na których mieszkańcy sobie używają do woli mimo że czasami nie są w stanie nic zrobić. To tylko w Polsce tak może być. A Emitel sory ale taki mamy sygnał i pocałujcie nas gdzieś. Przepraszam za sarkazm ale od kilku dni przez pasztet z sygnałem nogi mi do d..y włażą od łażenia po dachach i kręcenia antenami i we wzmacniaczach, nie mówiąc już o obelgach które wysłuchuję od mieszkańców budynków ze zbiorczymi instalacjami.

Zablokowany