DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

ss80

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ss80 »

TVRuda pisze:Skoro u grupy ludzi są problemy z odbiorem to dlaczego emitel nie wyda stosownych wytycznych dla dobrego odbioru? Coś w rodzaju instrukcji. Jakie elementy kable anteny itd.

A jakie tu wytyczne by napisać? po prostu "głupców stawia się na wysokich stanowiskach, a zasobni w mądrość siedzą nisko" - kaznodziei Salomona 10:6 dlatego też doszło do można to nazwać "międzynarodowego skandalu" czyli zagłuszania się nawzajem dwóch państw. Jedynymi wytycznymi w tym przypadku są takie aby któreś z państw [instytucje wydające koncesje] odstąpiło od tego zawziętego wpychania się na jeden kanał, wówczas sygnał napewno się poprawi.

U mnie w Bielsku-Białej na antenie siatkowej ze wzmacniaczem 40 km od nadajnika w Katowice-Kosztowy, mux2 działa moim zdaniem na miarę europy - otóż 100% jakości i nigdy mniej co więcej podczas włączania urządzeń typu mixer kuchenny, odkurzacz - nic nie jest w stanie zakłócić tego najlepszego jak do tej pory sygnału, nawet w analogu robią się pasy i inne śmieci a mux2 o mocy ponad 60 kw nic a nic się nie psuje.

Ja również odkryłem że antena siatkowa porządną anteną jest i bardzo kierunkową, bo gdy nakierowuję ją na Ostravę Hošťálkovice to odbieram MUX-3 Primę Love i Rádio Proglas w jakości 60% a gdy nakierowuję idealnie na Katowice odbieram mux3 również w jakości 100% a gdziekolwiek indziej jest pusto.

Tu nie leży problem w instalacjach, "słabo-czułych" odbiornikach, ja testowałem również sygnał DVB-T na odbiorniczku pod USB komputera - uznawanym za nieczuły, a jednak radzi sobie ze wszystkim bardzo dobrze. Tu po prostu zależy to od tego gdzie kto mieszka jeden mieszka w miejscu idealnym jak np. ja że z Ostravy mam paradoksalnie słabszy sygnał bo przysłonięty przeszkodami choć to 100kw zaś z Katowic słabiutki 2,5 kw sygnał mam ale za to mocniejszy bo mam widoczność optyczną z nadajnikiem [w nocy widać jak migają światełka na maszcie :shock: ] w dodatku z wysokości 10m odbieram, więc wybieram sobie kierunek i działają obydwa sygnały a inny nie będzie miał nic bo obydwa sygnały będzie miał porównywalne [obydwa kierunki do nadajników odsłonięte] wówczas na jednym kanale wcinają się dwa sygnały i potem oprogramowanie odbiorników głupieje, zaś innym przysłaniają przeszkody terenowe, lub BTS'y w moim przypadku ze Skrzycznego przysłania mi góra Szyndzielnia więc mogę jedynie odebrać mocniejszy nieoficjalny MUX3 10kw w jakości 100% [nawet teraz gdy remontują te anteny] ale już mux2 o mocy 1 kw nigdy nie odebrałem [nawet przed remontem] analog śnieży i z odbiciami zaś inni wiele kilometrów dalej odbierają je spokojnie - taki to urok.

W różnych miejscach różnie to działa - i tutaj na forum mogą sobie dalej piać "sprzedawcy drogich anten" że to wasza wina jest, że macie złe anteny czy instalacje - ja mam instalację 10 letnią, nic nie zmieniałem, była pod analog, dziś służy pod cyfrę i wszystko działa idealnie. Drogie anteny, czyli takie które są wyjątkowo kierunkowe i wytłumiają sygnały z tyłu będą wam przydatne tylko przez okres przejściowy [do 2014 roku] - bo to teraz odstawiają te farmazony ze słabymi mocami i zakłócaniem się nawzajem, potem na byle drucie jak dziś telefony komórkowe będzie to działało a pieniądze na ogromne wypasione anteny pójdą w błoto, chyba że ktoś woli szpanować "złoto-srebrnymi antenami". ;)

Ktoś powie że drogie anteny kierunkowe będą przydadne w trudnych warunkach terenowych, ale moim zdaniem w takich górzystych terenach to lepiej w ogóle nie męczyć się z odbiorem naziemnym cyfry nawet po włączeniu doświetlaczy - bo dziś analog tam działa tragicznie z tych doświetlaczy to wątpliwe czy cyfra działać będzie na tyle stabilnie żeby coś obejrzeć nie wnerwiając się ciągłym przycinaniem. Dlatego też w takich przypadkach analog jaki był to był ale działał i powinien być nadal, lepszy tragiczny analog i zaszumiony ale zrozumiały dźwięk niż cyfra i nie mieć nic prócz kwadracików, trzasków i pisków lub wcale nic.

Powinien wystartować jakiś projekt bezpłatnego acz zakodowanego satelitarnego MUX z kanałami naziemnymi dla odbiorców terenów gdzie nie dotrze nigdy żaden naziemny mux, chcą kodować darmową TV Puls na satelicie ale to oni pierwsi powinni wyskoczyć z takim pomysłem a nie szary człowieczek jak ja czy ktoś inny. I wcale taki mux nie musiałby upychać już zapchanej Hot bird, są też inne satelity gdzie spokojnie pomieści się choć garstka programów z oferty naziemnej.

Jeszcze raz powtórzę, jeśli szedł wam dobrze analog na waszej obecnej instalacji to i cyfra musi idealnie, moim zdaniem 90 % przypadków problemów to nie wina odbiorcy ale np. nadawcy - słaba moc nadajnika - sygnał się nie przebije przez przeszkody naturalne zaś poleci daleko jeśli ma się widoczność otyczną antena odbiorcza-nadajnik, cuda typu włażenie komuś na ten sam kanał - odbiorniki głupieją i nie wyświetlają nic, albo nadawanie komórkek lub stacji bazowych BTS - to nie analog gdzie na tym samym kanale oglądało się polską telewizję a słuchało czeskiej fonii B/G. albo oglądało i słuchało pyyyyk pyk pyk pyk od komórki.

Cudów nie będzie dopóki nie dowalą mocy jak mux'owi2 z Katowic aby się mógł przebić przez wszelkie zakłócenia i nie mógł być przez nic zagłuszony i by mógł przebić się jak rentgen przez blokowiska, lasy i góry - tak jak przebija się Ostrava czy dzisiejsze analogi. "Tam na górze" muszą zacząć rozdzielać odpowiedzialnie kanałami i mocami tak żeby na jednym kanale był tylko jeden mocny sygnał, żeby nie zakłócał go nawet żaden analog, lub jeśli nie ma już miejsca zaprzestać wydawania niedobrych decyzji. :!:

Bo potem ludzie cudują z tymi antenami, krzyczą, nie wiedzą co się dzieje, a platformersi satelitarni tylko czekają na kolejne owieczki płatnej TV do strzyżenia z kasy. :evil:

Awatar użytkownika
darko_n
Posty: 30
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 19:11
Odbiornik: Samsung UE32F5300,
LG DM2352,
WIWA HD90 jako nagrywarka
Instalacja antenowa: 2 zestawy "siatek" ze wzmacniaczami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Bytków, Frýdek

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: darko_n »

U mnie na k.51 zupełny brak sygnału :(, no ale przy tak znikomej mocy nadajnika w Kosztowach...
Nie wiem od kiedy na k.51 nadaje Pradziad, ale czeskiego MUXa z tego kanału też nigdy nie odbierałem

____
pzdr

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tom345 »

Co do sytuacji w górach: będzie można zastosować gap-fillery bądź też nadawanie w SFN, co zdecydowanie zmniejszy użycie ilości częstotliwości potrzebnych do nadawania kolejnych programów.
Poskutkuje to znacznie większymi możliwościami manewrowania i ustalenia mniej kolizyjnych rozwiązań w porównaniu do aktualnie stosowanych.

guma77

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: guma77 »

no niestety kosztowy i mux-3 0% bo pepiki nadaja :(
a z wisly mux-3 tez 0% pozostaje chyba ino kupic lepsza antena

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marcin6660 »

Gdzieś od północy brak sygnału na kanale 51.

zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: zygmunt »

Potwierdza, rano okolo 8 zero sygnalu na MUXC 3 z Kosztów ;>
Teraz juz jest .
Normlanie 65-70%. Antena Siatkowa z regulowanym zasilczem.

(Lokalizacja : Wzgórze nad Alwernia, małopolska)

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Być może tak tragiczny odbiór mux3 katowice jest powodem nadawania czeskiego muxu na tym samym kanale. Ciekawe kto komu ustąpi? Żeby ino z tego jakiej wojny nie było. Przez 2 pierwsze dni nadawania mux3 z katowic jakość balansowała między 5% a 13% a od 3 dnia jakość zero.

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: afticn »

Ktoś tu pisał iż Czeski mux 51,w niedługim czasie przenosi się na 48.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

No niby tak ale czy to nie zakłuci mux 2 katowice (k49). Czemu na terenach przygranicznych są takie małe różnice między kanałami? Nie mogą się dogadać, że Poloki będą na kanale 50 a czesi na dajmy na to w bezpiecznej częstotliwości na k25? By jeden na drugiego nie właził.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: lumca_2 »

afticn pisze:Ktoś tu pisał iż Czeski mux 51,w niedługim czasie przenosi się na 48.
Ano, změna z K51 na K48 nastane v noci z 11. 11. na 12. 11. 2011. Na vysílačích Hošťálkovice (zde všechny DVB-T kanály - 37+51+54) a Hladnov (zde jen K51) bude dne 12. 11. technická výluka (przerwa konserwacyjna) v době od 00.00 do 06.00 hod, právě kvůli přechodu MPX3 na definitívní K48.

jackman

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jackman »

emitel widocznie w nocy pracował nad nadajnikami. Jak już wcześniej pisałem, iż u mnie sygnał był 0% teraz jest do 62% z tym że bardzo niestabilny lecz już zauważalny. Oznacza to, że technicy nadal pracują nad poprawnością nadawania. Jutro postaram się ze swojej strony poprawić odbiór i zobaczymy czy będzie stabilny sygnał.
Według pomiarów google.maps.pl odległość do nadajnika kosztowy ok 51 km w linii prostej

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marcin6660 »

Nie wiem czy to zasługa pogody ale chyba nie bo po nocnej przerwie sygnał znacznie polepszył się u mnie i nie dużo brakuje mu do poziomu z kanału 49.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Raczej masz szczęście, bo u mnie to samo. Nawet mux2 zaczął znów zacinać. Z kosztów to analogowa dwójka kładzie na łopatki oba muxy. 200kW na analogu i nie ma różnicy między cyfrową a analogową.

ponciak

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ponciak »

To moje początki z DVB-T i oczywiście problem.
Antena - stara "siatka"
Odległość od nadajnika w Kosztowach - 20 km
Bezpośrednie podpięcie anteny do TV - doskonały odbiór MUX-2 i MUX-3
Jeśli dokładam rozgałęźnik na 2 TV - odbiór tylko MUX-2 (zupełny brak MUX-3)
Czy jest na ww. problem jakiś sposób ?

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: _chris_ »

ponciak pisze:Czy jest na ww. problem jakiś sposób ?
A masz zasilacz antenowy przy TV? Jeśli tak, to rozdzielacz przenosi napięcie zasilania lub przenosisz zasilacz na wejście rozdzielacza? Co to za rozdzielacz - typ?

Napisz, jakie masz parametry poziomu / jakości sygnału pokazywanego przez odbiornik / dekoder.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Koledzy wybaczcie, że się wtrącę. Skoro mam jak tu wyżej kolega pisze jedną antenę, rozdzielacz na 2 odbiorniki, to czy zacięcia wyeliminuję poprzez zamontowanie osobnych zasilaczy dla kazdego odbiornika? Ci z emitela nie robią nic by odbiór był idealny tzn bez zacięć?

Na chwilę obecną tną równo oba muxy z Kosztów a tymczasem czeskie idą bez zacięć. Znów coś kombinują z tymi antenami nadawczymi?

ponciak

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ponciak »

_chris_ pisze:
ponciak pisze:Czy jest na ww. problem jakiś sposób ?
A masz zasilacz antenowy przy TV? Jeśli tak, to rozdzielacz przenosi napięcie zasilania lub przenosisz zasilacz na wejście rozdzielacza? Co to za rozdzielacz - typ?

Napisz, jakie masz parametry poziomu / jakości sygnału pokazywanego przez odbiornik / dekoder.
Antena jest bez zasilacza
Rozgałęźnik RA-2F Telmor
Bezpośrednie podpięcie anteny do TV - parametry poziomu/jakości sygnału w granicach 67-75%
Jeśli dokładam rozgałęźnik na 2 TV - MUX-2 w granicach 57-68% (MUX-3 oczywiście 0%)
Pewnie jest istotnym schemat rozdzielenia:
Antena do wejścia magnetowidu, z wyjścia magnetowidu na wejście rozgałęźnika RA-2F Telmor, z wyjścia rozgałęźnika na 2 TV (na końcu drugiego koncentryka mam tzw. gniazdo przelotowe)

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: _chris_ »

ponciak pisze:Rozgałęźnik RA-2F Telmor
Bezpośrednie podpięcie anteny do TV - parametry poziomu/jakości sygnału w granicach 67-75%
Jeśli dokładam rozgałęźnik na 2 TV - MUX-2 w granicach 57-68% (MUX-3 oczywiście 0%)
Pewnie jest istotnym schemat rozdzielenia:
rozgałęźnik dobry. Z poziomów wskazywanych przez odbiornik i jego zachowanie po włączeniu rozdzielacza wynika, że masz za mało sygnału z anteny. Coś musisz zrobić:

1. jeśli kabel antenowy jest długi i ma średnicę ~5mm - wymienić bezwzględnie na nowy - tzw. 'satelitarny', o wysokim współczynniku ekranowania (>90dB) i w wykonaniu z PE, czyli w kolorze czarnym (nie daj sobie wcisnąć białego!).

2. spróbować bardziej precyzyjnego ustawienia anteny - jeśli się da, to podniesienia jej.

3. zmienić antenę na taką o większym zysku - np. UHF-200 Maximuma (zysk: UHF-200 18dB, typ. 'siatka' ~13dB). Wtedy powinieneś w ogóle uzyskać większy i jakościowo lepszy sygnał z anteny, który powinien pozwolić na stabilny odbiór z wykorzystaniem rozdzielacza.

4. zastosować wzmacniacz / rozdzielacz aktywny na dwa.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: _chris_ »

TVRuda pisze:Skoro mam jak tu wyżej kolega pisze jedną antenę, rozdzielacz na 2 odbiorniki, to czy zacięcia wyeliminuję poprzez zamontowanie osobnych zasilaczy dla kazdego odbiornika?
nie, potrzebny jest tylko jeden.

A, tak z ciekawości - wnioskuje, że zasilacz podłączony jest przy TV - a czy rozdzielacz przenosi napięcie zasilające wzmacniacz, nie odbierasz przypadkiem na samym kablu antenowym?

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Dodałem magnetowid. Pomiędzy anteną a STB jest magnetowid. I jest tak: niewiele wzrosła siła poziomu i jakości dla mux2 a mux3 zero.

To jest jak z początkami telewizji w Polsce w latach 50tych. Będziemy czekać na dobry odbiór jak do czasów od początku telelwizji do wprowadzenia stereofonii w Polsce.
Ostatnio zmieniony 16 października 2011, o 19:41 przez TVRuda, łącznie zmieniany 2 razy.

Zablokowany