DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

myslowiczanin

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: myslowiczanin »

Mieszkam w bloku Mysłowicach ok 8 km od nadajnika. Okna mam w drugą sronę niż nadajnik. Odbieram MUX-2 (czasami z zakłóceniami), MUX-3 nie potrafię złapać. Mam antenę pokojową (taką z marketu) - jaką antenę proponujecie ?

ss80

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ss80 »

myslowiczanin pisze:Mam antenę pokojową (taką z marketu) - jaką antenę proponujecie ?
Po pierwsze "tą z marketu" cisnąć o ścianę co by się rozsypała na części pierwsze :lol: nawet antena siatkowa jest lepsza niż to coś co zwie się wewnętrzną anteną, z kawałkiem druta i wzmacniakiem od "pegazusa" ;)

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hol2 »

U mnie sygnal z Kosztowy powrocil do dawnego stanu (mux2 kanal 49 sila 90 i jakosc 100%) mux3 kanal 51 sila 70-75% i jakosc 95% stabilnie, bo wczoraj mial jakies wachania i zmniejszenie macy jak dla mnie
(Ten kanal 51 nalezy do Czechow z Pradziada, a Pradziad tez tu do mnie potrafi czasami dotrzec np na kanale 36, zwlaszcza jak antene nakieruje dokladnie na Pradziada i jest dobre tropo)...

Trzeba wylaczyc analog na kanale 41 (tj ze Skrzycznego TVP2 i jeszcze gdzies dalej), i na to miejsce docelowo nadawac mux3 dla Katowic i Czestochowy.

Jesli Ostrava Hostakowice ma przydzielony kanal 48 to znaczy takze ze Krakow sobie zrobil nadawanie nie do konca legalne i tymczasowe tez na kanale 48 mux3 z Krakowa Choragwica. Slyszalem ze jak Ostrava przeszla z kanalu 51 na kanal 48 to u czesci ludzi pod Krakowem pogorszyl sie odbior mux3 z Krakowa).

To jest totalna glupota zeby nadawac podwojnie cyfrowo i analogowo i to jeszcze na nie swoich czestotliwosciach... (nie mozna tego robic nawet przejsciowo i z mniejszymi mocami) Krakow tez ma sie przeniesc z tym mux3 gdzies wyzej. Bo pewnie i Czecha moze zaklocac przy lepszym tropo.

No i Skrzyczne zaczelo nadawac mux3(1) na kanale 62 teraz bardzo silnie 10kW lub nawet wskazane 25kW, obecnie idzi to u mnie silniej niż mux3 Kosztowy kanal 51, a nawet silniej niz mux2 kanal 49 z Kosztowy. Wogole jest tez informacja TVP w telegazecie, ze 5 i 6 grudnia zostana zmienione parametry odbioru dla mux3, co wymagac bedzie ponownego przeprogramowania odbiornikow.

Tropo jest raczej slabe lub smog przeszkadza bo Czechy kanal 37 mux2 i kanal 51 mux1 ida wprawdzie stabilnnie z Lysej Hory ale bardzo slabo, chyba ze tez cos tam robia z antenami? Krakow oczywiscie u mnie wogole nie idzie chociaz mam najblizej ok 32km ale za pagorkami zero sygnalu tez stabilnie i zawsze.
Ostatnio zmieniony 1 grudnia 2011, o 10:54 przez hol2, łącznie zmieniany 1 raz.

igorelectronics

Co się dzieje z mux3 z Katowic

Post autor: igorelectronics »

Co się dzieje z mux3 nadawanego z Katowic. Wczoraj około 16:50 zaczęło rwać odbiór, a po 21:00 odbiór stał się już całkowicie niemożliwy. Sprawdzałem swoją instalację antenową i napewno ona nie jest tego przyczyną.
Posiadam antenę yagi 21 elementową ze symetryzatorem (bez wzmacniacza). Mieszkam w Chorzowie.
Zróbcie coś z tym bo nie da się oglądać !!!

kolec64

Re: Co się dzieje z mux3 z Katowic

Post autor: kolec64 »

Nic sie nie dzieje, wszystko chula.

myslowiczanin

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: myslowiczanin »

ss80 pisze:
myslowiczanin pisze:Mam antenę pokojową (taką z marketu) - jaką antenę proponujecie ?
Po pierwsze "tą z marketu" cisnąć o ścianę co by się rozsypała na części pierwsze :lol: nawet antena siatkowa jest lepsza niż to coś co zwie się wewnętrzną anteną, z kawałkiem druta i wzmacniakiem od "pegazusa" ;)
A jakąś konkretną możesz polecić ? Nie chciałbym bawić się w kupowanie kilku :)

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Co się dzieje z mux3 z Katowic

Post autor: kuku1234 »

Ale sa spadki po pare procent jak nic.

igorelectronics

Re: Co się dzieje z mux3 z Katowic

Post autor: igorelectronics »

Napewno był spadek mocy nadawczej, tylko pytanie dlaczego ???

Maxx@
Posty: 16
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 00:18
Odbiornik: VU+ Ultimo
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy - Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Maxx@ »

Nie było żadnego spadku mocy tylko pewnie przez podwyższone warunki tropo czeski nadajnik mocniej siał niz zwykle. Pamiętajcie o tym że na tym samym kanale nadaje czeski MUX z Pradziada i to on jest winowajcą tego zamieszania .

igorelectronics

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: igorelectronics »

Maxx@ pisze:Nie było żadnego spadku mocy tylko pewnie przez podwyższone warunki tropo czeski nadajnik mocniej siał niz zwykle. Pamiętajcie o tym że na tym samym kanale nadaje czeski MUX z Pradziada i to on jest winowajcą tego zamieszania .
A to bardzo dziwne to co piszesz, bo już jakiś czas temu został wyłączony jakiś czeski nadajnik pracujący na tym samym kanale i wielce fachowcy zapewniali że ma się wszystko poprawić. Jakoś w mojej lokalizacji poprawy nie było wogóle a od uruchomienia nadajnika w październiku to jedynie pogorszenia sygnału zauważyłem do tego stopnia że od wczoraj nie da się już mux3 wogóle oglądać.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Co się dzieje z mux3 z Katowic

Post autor: TVRuda »

igorelectronics pisze:Co się dzieje z mux3 nadawanego z Katowic. Wczoraj około 16:50 zaczęło rwać odbiór, a po 21:00 odbiór stał się już całkowicie niemożliwy. Sprawdzałem swoją instalację antenową i napewno ona nie jest tego przyczyną.
Posiadam antenę yagi 21 elementową ze symetryzatorem (bez wzmacniacza). Mieszkam w Chorzowie.
Zróbcie coś z tym bo nie da się oglądać !!!
Kolego zmień ten kanał 51 na 62. Ja mieszkam w Rudzie - Bielszowicach i lepszy odbiór MUX3 mam ze Skrzycznego niż z Kosztów.

igorelectronics

Re: Co się dzieje z mux3 z Katowic

Post autor: igorelectronics »

TVRuda pisze:
igorelectronics pisze:Co się dzieje z mux3 nadawanego z Katowic. Wczoraj około 16:50 zaczęło rwać odbiór, a po 21:00 odbiór stał się już całkowicie niemożliwy. Sprawdzałem swoją instalację antenową i napewno ona nie jest tego przyczyną.
Posiadam antenę yagi 21 elementową ze symetryzatorem (bez wzmacniacza). Mieszkam w Chorzowie.
Zróbcie coś z tym bo nie da się oglądać !!!
Kolego zmień ten kanał 51 na 62. Ja mieszkam w Rudzie - Bielszowicach i lepszy odbiór MUX3 mam ze Skrzycznego niż z Kosztów.
Miałem taki zamiar, ale:
1. Tam też z czego co wyczytałem dzieją się kaieś dziwne rzeczy z mocą sygnału
2. Musiał bym nieco przekręcić antenę bo na aktualnym ustawieniu nie działa jak należy, a nie ukrywam, że antena jest już nieco podrdzewiała i przypuszczalnie mogła by tego nie wyrzymać
3. Chyba nie zabardzo normalną rzeczą jest odbieranie sygnału z nadajnika oddalonego 50km jak mam inny bliższy nadajnik oddalony ode mnie niecałe 10km.

ss80

Re: Co się dzieje z mux3 z Katowic

Post autor: ss80 »

igorelectronics pisze:Chyba nie zabardzo normalną rzeczą jest odbieranie sygnału z nadajnika oddalonego 50km jak mam inny bliższy nadajnik oddalony ode mnie niecałe 10km.
Nienormalą rzeczą jest DVB-T w stanie obecnym [lepiej w 2013] więc trzeba stosować nienormalne metody a jak nam dali nienormalną propozycję, to musisz kierować nienormalnie na skrzyczne, ja kieruję na katowice i wszyscy mamy po 100% jakości sygnału każdego z muxa i gra euro :lol:

igorelectronics

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: igorelectronics »

EDIT

Jak narazie znowu wróciło wszystko do normy, ciekawe tylko na jak długo.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Fakt to dziwne, że z dalszego nadajnika mam lepszy sygnał niż z bliższego (i cyfra i analog (TVP1)). Moja antena i kable zostały wymienione w sierpniu 2010r. i pod dobry analog ustawiona jest tak, że jest w połowie azymutu między Skrzycznem a Kosztowami. Według mapki z dvbmap.eu wiązka sygnału z Wisły dosłownie ociera się o poziom gruntu na 5km odemnie w stronę nadajnika a i tak odbiór mam lepszy. Moje osiedle jest w lekkim dołku.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: eXte77 »

myslowiczanin pisze:
ss80 pisze:
myslowiczanin pisze:Mam antenę pokojową (taką z marketu) - jaką antenę proponujecie ?
Po pierwsze "tą z marketu" cisnąć o ścianę co by się rozsypała na części pierwsze :lol: nawet antena siatkowa jest lepsza niż to coś co zwie się wewnętrzną anteną, z kawałkiem druta i wzmacniakiem od "pegazusa" ;)
A jakąś konkretną możesz polecić ? Nie chciałbym bawić się w kupowanie kilku :)
Myślę, że najlepszym sposobem będzie udac się do jakiegoś lokalnego sprzedawcy anten telewizyjnych i zwrócić się do niego z zapytaniem. W przypadku, gdy zaoferowany produkt nie spełni Twoich oczekiwań na bank wymienią ci na inny.

psoid

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: psoid »

Witam. Mieszkam w Lędzinach czyli 5 kilometrów od nadajnika kosztowy w linii prostej i mam problem ponieważ odbieram MUX2 97/100 procent ale MUX3 brak sygnału. Antena pokojowa aktywna THOMSON ANT1210 zasilana 6V. W innym pokoju na innym telewizorze i antenie to samo brak MUX3 na obu kanałach (kosztowy i skrzyczne)

ss80

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ss80 »

psoid pisze:Witam. mam problem
masz problem nie tylko ty, antena pokojowa nie zawsze nada się żeby odbierać skrzyczne z tak daleka, nawet u mnie pokojówka by nie zadziałała, musi to być jakakolwiek antena zewnętrzna

Maxx@
Posty: 16
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 00:18
Odbiornik: VU+ Ultimo
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy - Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Maxx@ »

igorelectronics pisze:A to bardzo dziwne to co piszesz, bo już jakiś czas temu został wyłączony jakiś czeski nadajnik pracujący na tym samym kanale i wielce fachowcy zapewniali że ma się wszystko poprawić. Jakoś w mojej lokalizacji poprawy nie było wogóle a od uruchomienia nadajnika w październiku to jedynie pogorszenia sygnału zauważyłem do tego stopnia że od wczoraj nie da się już mux3 wogóle oglądać .

Nic dziwnego nie napisałem widzę że nie jesteś dokładnie obeznany w temacie . Na tym kanale pracowały dwa czeskie nadajniki Ostrava i Pradziad .
Ostrava zmieniła kanał z 51 na 48 i tu już nie ma problemu a Pradziad nadaje nadal i nic się nie zmieni bo kanał 51 jest przeznaczony dla Czech i to własnie jest ten główny powód tych problemów z odbiorem .

alan03

problem z odbiorem MUX3 - Tarnowskie Góry

Post autor: alan03 »

witam.
mam nadzieję, że nie powtarzam się z pytaniem...
mam taki problem że na tunerze Ferguson T55 bardzo dobrze odbieram programy MUX2 (polsat i inne), są w jakości 80% non stop, natomiast programy z MUX3 (m.in. TVP1, TVP2) czasami wieczorem nie odbieram w ogóle 0% a w dzień faluje między 50-65%
jaka może byc tego przyczyna?
kable, ustawienie anteny, albo jakieś zakłócenia zewnętrzne?

Zablokowany