DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

mmaarroo

Re: Róznice w odbiorze muxów z tej samej stacji nadawczej.

Post autor: mmaarroo »

Kamilx pisze:Ale jest nadawany słabszy sygnał, więc małe szanse na odbiór.
Dodam może jeszcze że odbieram z Jaworzna ul. Szczotki i widzę cały nadajnik a jak się dobrze przyjrzę z dachu to i budynki przy nim.

Co robić? W czym problem?

nkp123

Re: Róznice w odbiorze muxów z tej samej stacji nadawczej.

Post autor: nkp123 »

mmaarroo pisze:Witam,
mam dziwny problem z odbiorem programów ze stacji nadawczej Kosztowy. Jeśli chodzi o [Mux2,49k,698MHz,H,63kW] to wszystko działa normalnie i sygnał jest stabilny na poziomie 75-85% natomiast jeśli chodzi o [Mux 3,51k,714 MHz,H,2,5kW] to totalne zero a przecież nadawene kanały są z tej samej anteny czyli z Kosztowów. Prosze o mądre i skuteczne rady. :ugeek:
Wyższa częstotliwość i znacznie mniejsza moc nadawania = dużo trudniejszy odbiór.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Róznice w odbiorze muxów z tej samej stacji nadawczej.

Post autor: twmichal »

Tutaj sytuacja jest prosta - MUX-2 nadaje ze znacznie większą mocą niż MUX-3. Być może jest też różnica w wysokości zawieszenia anten.
MUX-3 jest jeszcze zakłócany przez sygnał z Czech.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Róznice w odbiorze muxów z tej samej stacji nadawczej.

Post autor: TomW »

Właśnie teraz w wątku DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY na ostatniej stronie postów próbujemy dojść do jakichś sensownych wniosków (Strona główna forum » NAZIEMNA TELEWIZJA TELEWIZJA CYFROWA DVB-T » Zagadnienia związane z odbiorem » Województwo Śląskie). Może dodacie tam coś od siebie.

Lukaszmbr

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Lukaszmbr »

TomW pisze:
Robi się ciekawie. Jedni są zadowoleni z odbioru (jak my), inni wręcz przeciwnie. Zaczynam się coraz bardziej zastanawiać nad przyczyną (lub przyczynami) tego stanu. Jak widać nie są to przypadki odosobnione i nie dotyczą tylko "wiecznych" pesymistów. Druga grupa, do której i ja się zaliczam, nie ma kłopotów i wręcz nie zauważyła nawet żadnych zmian.
U mnie jest idealnie i wydaje mi się, że nawet lepiej niż miesiąc temu. Ani razu nic nie zatnie, sygnał stabilny. Mam 3 muxy i jest super :)

mmaarroo

Re: Róznice w odbiorze muxów z tej samej stacji nadawczej.

Post autor: mmaarroo »

TomW pisze:Właśnie teraz w wątku DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY na ostatniej stronie postów próbujemy dojść do jakichś sensownych wniosków (Strona główna forum » NAZIEMNA TELEWIZJA TELEWIZJA CYFROWA DVB-T » Zagadnienia związane z odbiorem » Województwo Śląskie). Może dodacie tam coś od siebie.
No ale ja mam do anteny zaledwie kilka kilkometrów i mam ją całą jak na dłoni. Powinienem mieć sto % w obiorze na palcu małym. Bez anteny nawet przy 2,5kW siły nadawczej.
Anteny są prawie na tej samej wysokości. Róznica może z 20-30cm. A entene z ich poziomów widać od "stóp do głów".

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Róznice w odbiorze muxów z tej samej stacji nadawczej.

Post autor: mac_33 »

w jaworznie musisz odbierac mux3, masz skompl instalację - na próby spróbuj ja uprościć do takiej jak:

antena-symetr-dobry kabel-wtyczka-dekoder

wtyczka do tv koniecznie na f-ki - no musi działac - dopiero potem rozbuduj instalacje zgodnie ze sztuka - wiecej dowiesz sie w drugiej czesci forum ze sprzetem antenami itd - schemat instalacji znajdziesz takze na stronach dipola.


75% mux2 w takiej odległości oznacza ze sygnał wzbudza sie w kablach, musisz ja udrożnić tak aby sygnał płyną z anteny do odb, w tej chwili na 99% odbierasz instalacją a nie anteną.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: #BEAVER# »

TomW pisze:@ #BEAVER#
Robi się ciekawie. Jedni są zadowoleni z odbioru (jak my), inni wręcz przeciwnie. Zaczynam się coraz bardziej zastanawiać nad przyczyną (lub przyczynami) tego stanu. Jak widać nie są to przypadki odosobnione i nie dotyczą tylko "wiecznych" pesymistów. Druga grupa, do której i ja się zaliczam, nie ma kłopotów i wręcz nie zauważyła nawet żadnych zmian. Zakładam, że instalacje antenowe są sprawne bo kłopoty zaczęły się jak widzę od niedawna. Tak to MUX-3 potrafił podzielić odbiorców. Zakładam też, że nie ma w tym żadnych działań Emitela, bo po cóż by mieli robić sobie źle. Przyczyny podawane przez forumowiczów może nie są jedyne, ale wg mnie wysoce prawdopodobne. Tylko co teraz dalej i jak długo taki stan potrwa?
Nie mamy co narzekać - to fakt...
Poczekajmy jednak aż skończy się okres przejściowy, i dopiero wtedy będziemy mądrzejsi...

Zolmar

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Zolmar »

#BEAVER# pisze: Nie mamy co narzekać - to fakt...
Poczekajmy jednak aż skończy się okres przejściowy, i dopiero wtedy będziemy mądrzejsi...
I wtedy dopiero będzie sens inwestować w nowe anteny, kable, wzmacniacze itp. :lol: :lol: :lol: :lol:

Mam nadzieję, ze admin forum mi wybaczy złamanie punktu regulaminu, że nie cytujemy bezpośredniej wypowiedzi, ale lubię wskazywać do kogo moja wypowiedź się odnosi. :D

edit/ Umówmy się, że to pierwszy i ostatni raz. Zasady forum są nieubłagane. Admin.

mmaarroo

Re: Róznice w odbiorze muxów z tej samej stacji nadawczej.

Post autor: mmaarroo »

mac_33 pisze:w jaworznie musisz odbierac mux3, masz skompl instalację - na próby spróbuj ja uprościć do takiej jak:

antena-symetr-dobry kabel-wtyczka-dekoder

wtyczka do tv koniecznie na f-ki - no musi działac - dopiero potem rozbuduj instalacje zgodnie ze sztuka - wiecej dowiesz sie w drugiej czesci forum ze sprzetem antenami itd - schemat instalacji znajdziesz takze na stronach dipola.


75% mux2 w takiej odległości oznacza ze sygnał wzbudza sie w kablach, musisz ja udrożnić tak aby sygnał płyną z anteny do odb, w tej chwili na 99% odbierasz instalacją a nie anteną.
Sprawa wygląda tak:

Mam dwi anteny:

1: Antena TV MINILOG 6-66 ze wzmacniaczem skierowaną właśnie na kosztowy
http://blackelectronics.com.pl/product_ ... ts_id=5298

2:Antena Dipol 19/21-69
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

podłłączone są do sumatora a z sumatora kabel biegnie na poddasze gdzie podłączony jest do splitera poprzez wzmacniacz. Od sumatora kabel biegnie do tunera. Długość kabla od sumatora do splitera to ok 10m a od splitera poprzez wzmacniacz do tunera około 7m.


Antena+antena>>2kablepo1m>>Sumator>>10m>>>Spliter+zasilacz5v>>7m>>Dekoder

Jakiś czas działało ale nagle padło i nie powstaje. Nawet sprite nie pomaga.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Róznice w odbiorze muxów z tej samej stacji nadawczej.

Post autor: mac_33 »

no czyli elementów dużo, ostatnio obserwuje mocniejszy sygnał z mux3 i pewnie ta zmian spowoodwała niekorz zmianę u Ciebie,

ja mam instalację na 4 tv i w każdym gniazdku ma 3 muxy polskie i 2 czeskie na stabilnych poziomach.

nie jestem fachowcem ale z praktyki wypracowałem jedną zasadę dla takich instalacji - że kabel łączący antenę z pierwszym wzmacniaczem rozdzielającym sygnał powinien być jak najkrótszy, jak nalepszej jakosci, zabezp przed wilgocią - jest to kluczowe połączenie dla całej instalacji,

u Ciebie w środku tego połaczenia jest sumator...

za wzmacniaczem jakość połaczeń nie ma już tak wielkiego znaczenia, mogą być łączone rodzielane itd byle poł na fki.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Zolmar pisze:Ja również tak mam. Sygnał hula w cały świat. I to zarówno z Kosztowego (40 km w linii prostej ode mnie, w praktycznie płaskim terenie) jak i Skrzycznego.

Chyba zgłoszę TVP do sadu z wnioskiem o odszkodowanie z uwagi na notoryczne naruszanie moich dóbr osobistych a szczególnie zdrowia psychicznego przez emisję reklam o cyfryzacji naziemnej, które doprowadzają mnie do szału. :oops: :oops: :oops:
Sprzęt mam gotowy do odbioru od ponad roku. Tylko sygnał jest...:oops:

Zamiast coraz lepiej jest z sygnałem coraz gorzej.
Ile odbiorników TV/tunerów masz podłączonych do instalacji antenowej :?: Wczoraj robiłem różne próby i antena kierunkowa + dobrej klasy wzmacniacz 27dB na jednym TV daje w miarę stabilny odbiór k.51 ale przy rozdzieleniu sygnału na 2 TV już jest "posprzątane" :cry: Wygląda na to, że wszystko rozbija się o moc sygnału (zakłócanego przez czechów i bardzo silny polski analog na k.52), która po nadejściu mrozów spadła (oblodzenie, oszronienie anten nadawczych :?: ).

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiwi »

W Krakowie mux2 z tego nadajnika na kawałku druta:D tyle ze okno na nadajnik i 11 piętro.

Zolmar

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Zolmar »

AdamP pisze:
Zolmar pisze:Ja również tak mam. Sygnał hula w cały świat. I to zarówno z Kosztowego (40 km w linii prostej ode mnie, w praktycznie płaskim terenie) jak i Skrzycznego.

Chyba zgłoszę TVP do sadu z wnioskiem o odszkodowanie z uwagi na notoryczne naruszanie moich dóbr osobistych a szczególnie zdrowia psychicznego przez emisję reklam o cyfryzacji naziemnej, które doprowadzają mnie do szału. :oops: :oops: :oops:
Sprzęt mam gotowy do odbioru od ponad roku. Tylko sygnał jest...:oops:

Zamiast coraz lepiej jest z sygnałem coraz gorzej.
Ile odbiorników TV/tunerów masz podłączonych do instalacji antenowej :?: Wczoraj robiłem różne próby i antena kierunkowa + dobrej klasy wzmacniacz 27dB na jednym TV daje w miarę stabilny odbiór k.51 ale przy rozdzieleniu sygnału na 2 TV już jest "posprzątane" :cry: Wygląda na to, że wszystko rozbija się o moc sygnału (zakłócanego przez czechów i bardzo silny polski analog na k.52), która po nadejściu mrozów spadła (oblodzenie, oszronienie anten nadawczych :?: ).
Powiedzmy, że niezgodnie z ustawą :lol: :lol: 2 odbiorniki. Tyle tylko, że tak mam od ponad roku i rok temu obraz był idealny od ponad pół roku jest coraz gorzej.
Tylko dlaczego sygnałowi z Czech 2 odbiorniki nie przeszkadza? :D
Żart.

Tak jak napisałem układu antenowego nie będę wymieniał do czasu zamknięcia procedury cyfryzacji naziemnej.

przemekprzemkos2

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: przemekprzemkos2 »

dziwne,bardzo dziwne...Ja mam 2 telewizory do 1 anteny podpięte.Na jednym zawsze jest 100% dla multipleksów 2 i 3(w tym,który ma wbudowany dekoder,odbieram sygnał z Katowic).Na drugim zawsze było słabiej około 92% dla tych dwóch multipleksów.Aż tu nagle sygnał 50%.Raz na jakiś czas brak sygnału.Tak się dzieje od dwóch dni.Może zmienić kierunek.Dekoder dział poprawnie,bo sprawdzałem na innym telewizorze bez tunera.Może wiecie co się dzieje.Może nadajnikiem coś.W Czechach czegoś takiego by nie dopuścili.Przecież jak jest duży mróz to nie może być tak że komuś gorzej odbiera.A odbiera...W Czechach niezależnie od pogody wszystko idzie idealnie(przynajmniej tak słyszałem).

mmaarroo

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: mmaarroo »

Już wszystko wiadome po tym jak dziadek kupił tuner Cabletech 2 dni temu. Mieszka na parterze, antenę ma w kącie między dwoma ścianami i prawie 100 jakości sygnału zarówno na mux2 jak i 3 z Kosztowów. Podjechałem z moim fergusonem i co: kicha. :( Jakieś wahania, sygnał nie stabilny, orazu brak. Mam poprostu niesprawny do końca tuner. :cry: Jest tylko jeden problem: nie mogę znależć rachunku a gwaranja nie podbita. :x Dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam i dobrego zasięgu. :D

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: mac_33 »

no to za nim zareklamujesz sprawdz czy problemów nie stwarza zasilanie wysyłane z Twojego dekodera w instalację - może wystarczy to wyłączyć - teoretyzuje bo nie znam funkcji tego urzadzenia ale z opisów kolegów na forum wnioskuję ze niektóre dekoderki taką funkcję posiadają - sprawdz jeszcze - najczęściej jest to funkcja "wł/wył wzmacniacz".

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kuku1234 »

mmaarroo pisze: a gwaranja nie podbita. :x
RAchunek jest wystarczajacym dokumentem jaki ci jest potrzebny. No chyba, ze gwarancja jest np. 3 lata to sie moze przydac.

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

Witam wszystkich forumowiczów. Od niedawna zacząłem przygodę z DVB-T i z dnia na dzień nabieram doświadczenia. Przedstawię moją sytuację: miejsce zamieszkania:Świętochłowice-Piaśniki. Nadajnik Kosztowy oddalony w linii prostej o ok.20km.Antena Yagi 4 elementowa ze wzmacniaczem SWA3 własnego wykonania zamocowana na balkonie( 3 piętro) odbiera mux2:siła 100%, jakość 91%, mux3: siła ok.80%, jakość 65%. Czasami pojawiają się zakłócenia w postaci kwadracików - zwłaszcza na mux3. W planach mam wykonanie anteny Yagi 11 elementowej bez wzmacniacza, a wcześniej zamocowanie swojej aktualnej anteny na dachu.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marcin6660 »

Mam pytanie do Pana Jarka.
Czy Mux-1 z Katowic ruszy wcześniej niż koniec maja ? Bo z Mux-3 są często problemy (zwłaszcza podczas tropo) i zakłócenia od obiektu Jesenik/Praded.

Zablokowany