DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

amonbast
Posty: 34
Rejestracja: 19 października 2012, o 16:32
Miejscowość: Knurów
Odbiornik: Samsung ue40f6400 + wiwa h.265
Instalacja antenowa: siatka + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: amonbast »

Jarosław Bałuka pisze:
amonbast pisze:
skakałem z anteną kilka dni, sąsiedzi patrzeli na mnie jak na idiotę, i dalej /../.
Jeżeli skakałeś z anteną wyposażoną w LNA-177 to nie dziw się. Zastąp wzmacniacz symetryzatorem i wówczas ustaw antenę.
czyli symetryzator załatwi problem? skaczący sygnał to wina przesterowania?

wywalenie wzmacniacza dało efekt w postaci utraty wszelkich programów. tyle w temacie symetryzatora.
Ostatnio zmieniony 4 czerwca 2013, o 22:11 przez amonbast, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: belzebiusz »

Zazwyczaj.

drmk

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: drmk »

Weryfikacja przesterowania jest dośc prosta, jesli ktoś już "wtopił" z (drogą) anteną o zbyt dużym zysku to tłumik regulowany plus złączki w znanym sklepie to jakieś 20 zł. Skręcamy tłumienie na 20dB i patrzymy, co się dzieje.
Ja mam tri-digita, 5m kabla antenowego, 8km w linii prostej do Kosztów, maszt widoczny cały, w jednej linii ze Skrzycznym (rownież widocznym) i działa (telewizorowy miernik pokazuje błędy ale pikselozy nie ma). Krytykantów uprzedzam, że tri-digit byl używany do odbioru ze Skrzycznego, kiedy jeszcze nie bylo emisji DVB-T z Kosztów oraz przydaje się do oglądania meczy w czeskiej DVB-T. TV to Samsung serii 5 ze starszej linii LExxBxxx.
Poza tym krytykowanie anten o dużym zysku "bo jest za blisko nadajnika" jest dość ryzykowne, bo odległość to tylko jedna ze zmiennych całego łącza radiowego, pozostaje jeszcze rodzaj otoczenia miejsca odbioru, wysokość nad gruntem i długość przewodu antenowego. Poza tym wiele tych instalacji to pozostałość po poprzednich parametrach nadawania, więc zamiast kupowania nowej anteny logicznym tutaj jest zastosowanie ewentualnego tłumika jesli antena ma zbyt duży zysk.
Ostatnio zmieniony 4 czerwca 2013, o 22:22 przez drmk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

amonbast pisze: wywalenie wzmacniacza dało efekt w postaci utraty wszelkich programów. tyle w temacie symetryzatora.
W jakiej lokalizacji mieszkasz i jak masz daleko do nadajnika? Uzupełnij swój profil.

amonbast
Posty: 34
Rejestracja: 19 października 2012, o 16:32
Miejscowość: Knurów
Odbiornik: Samsung ue40f6400 + wiwa h.265
Instalacja antenowa: siatka + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: amonbast »

Jarosław Bałuka pisze:Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum!

uzupełniłem.
jak już pisałem wcześniej łapie 4 MUXy czeskie super, no i z naszych tylko MUX2 bez zastrzeżeń, wcześniej zanim wyłączono analog to MUX3 z Wisły był super no i MUX1 na kanale 55 też nie najgorszy.
to czemu MUX2 idzie bez błędów?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Do nadajnika w Katowicach masz jakieś 30km. Na antenie Dipol bez wzmacniacza powinieneś odbierać bez problemów. Skieruj antenę na Kosztowy, skąd masz wszystkie 3 muxy nadawane dużą mocą. Jeśli nie uzyskasz odbioru to należałoby się przyjrzeć czy nie masz uszkodzenia gdzieś w instalacji, na kablu itd.

Sierek
Posty: 44
Rejestracja: 5 sierpnia 2011, o 12:45
Odbiornik: LG OLED65B7
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS
Televes DAT 75 HD BOSS
Yagi VHF 4 el.
Wzm. kan. WWK-1062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ostrawa

Post autor: Sierek »

U mnie po ostatnich zmianach mocy i kanałów nadawania, po przestrojeniu wzmacniacza, mam nadal odbiór wszystkich MUX polskich i 3 czeskich b. dobry. Sygnał mam rozdzielony aktualnie na 6 odbiorników. Wskazania na polskich MUX, w zależności od odbiornika, to sila/jakość 80/100 do 100/100.

Sporadycznie łapię Wręczycę k. 35 i 39, bez dostrojenia tych kanałów na wzmacniaczu na tym kierunku :shock:

Istotna zmiana, którą zauważyłem, to znacznie mniej krytyczna zależność jakości odbioru polskich MUX od ustawienia tłumienia na kierunkach czeskich (odbieram 3 MUX z Ostrawy i 2 MUX z Pradziada). Wynik zmiany k. 51 na 41.

amonbast
Posty: 34
Rejestracja: 19 października 2012, o 16:32
Miejscowość: Knurów
Odbiornik: Samsung ue40f6400 + wiwa h.265
Instalacja antenowa: siatka + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: amonbast »

Jarosław Bałuka pisze:Do nadajnika w Katowicach masz jakieś 30km. Na antenie Dipol bez wzmacniacza powinieneś odbierać bez problemów. Skieruj antenę na Kosztowy, skąd masz wszystkie 3 muxy nadawane dużą mocą. Jeśli nie uzyskasz odbioru to należałoby się przyjrzeć czy nie masz uszkodzenia gdzieś w instalacji, na kablu itd.
nie mam możliwości skierowania anteny na Kosztowy, pisałem wcześniej. a instalacja nowa sprawdzana. po raz kolejny nie będę powtarzał, problem tylko z K55 oraz K41, a pozostały K49 ok no i 4 MUXy Czeskie też ok.
to czemu K49 jest ok? bo nie jest w SFN?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Może więc zdecyduj się na który obiekt kierujesz antenę bo w opisie masz wpisane też Katowice które masz najbliżej. Skoro kierujesz antenę na Skrzyczne bo jak sam napisałeś na Katowice masz przeszkody to znaczy że SFN tym bardziej nie ma tu nic do rzeczy bo w stronę Katowic a) antena jest bokiem b) nadajnik jest zasłonięty.
Jeśli nie dajesz sobie rady z dobraniem anteny, zwróć się do profesjonalnego instalatora anten - dobierze ją tak, abyś miał stabilny odbiór. W realnej odległości masz do wyboru 3 nadajniki dużej mocy: Katowice, Skrzyczne, Chrzelice.

amonbast
Posty: 34
Rejestracja: 19 października 2012, o 16:32
Miejscowość: Knurów
Odbiornik: Samsung ue40f6400 + wiwa h.265
Instalacja antenowa: siatka + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: amonbast »

Jarosław Bałuka pisze:Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum!
za takie porady dziękuję bardzo.

outro

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: outro »

Ręce opadają. To forum jak rozumiem jest po to by służyć pomocą . Odpowiedzi typu idź do fachowca. To każdy może udzielić . Nawet ktoś kto nie ma pojęcia o rzeczy. Ja też chciał bym by każdy tu pisał o wspaniałym odbiorze. Rzeczywistość jest taka , że mamy kłopot z kanałami z FSN. Kłopoty są różne w zależności od naszej lokalizacji względem nadajników . U mnie szwankuje kanał 55 . Skrzyczne nadaje tu 100 kw Kosztowy 50 kw. Kanał 41 idzie super ,kanał 49 też. Kanał 58 jakość 96-98 % Pozdrawiam wszystkich i proszę o odrobinkę refleksji.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Stefan_KR »

amonbast pisze: za takie porady dziękuję bardzo.
Dziękuj, dziękuj i korzystaj, doceń jak ktoś chce ci pomóc. Widać, że się kompletnie nie znasz na antenach, nie radzisz sobie z doborem odpowiednich parametrów więc nie próbuj sam na siłę. Podajesz Kosztowy, okazuje się, że masz je zasłonięte. Narzekasz na SFN, ale przecież nie możesz mieć jego wpływu rzekomo Katowic nie odbierasz, zresztą są bokiem do anteny. Zastanów się co wypisujesz bo sam wprowadzasz w błąd ale pretensji masz najwięcej. Nie unikniesz pomocy fachowca więc czym prędzej się na takowego zdecydujesz tym lepiej dla ciebie i dla tego forum.
Przy okazji - a czym masz te Katowice zasłonięte? Jakieś góry wyrosły na Śląsku..? A może to ściema bo koniecznie chcesz odbierać czeskie multipleksy i nie pasuje anteny skierować na pobliskie Kosztowy?

@outro
przeglądnąłem twoje posty - mieszkasz na parterze, antenę masz taką, że mógłbyś na niej nadajniki z Belgii odbierać. A jednocześnie narzekasz, że odbiór masz zależny od pogody. Nie widzisz, że coś jest nie tak z tą instalacją? Sprawdź ją lub zleć to jakiemuś fachowcowi bo odbiór nie może być zależny od słońca na niebie. Rozważ wystawienie anteny na dach. Masz do wyboru nadajniki dużej mocy z Katowic, Opola lub Częstochowy - po co kierujesz na najbardziej odległe Skrzyczne (130km)?
PS. Trzy literki to nie jest przesadnie dużo, postaraj się zapamiętać: SFN a nie FSN.

amonbast
Posty: 34
Rejestracja: 19 października 2012, o 16:32
Miejscowość: Knurów
Odbiornik: Samsung ue40f6400 + wiwa h.265
Instalacja antenowa: siatka + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: amonbast »

Stefan_KR pisze:Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum!
nie gór nie mam, jakbyś pogłówkował to może by Tobie wpadło do główki, że mogę mieć blok tak ustawiony, iż nie mam możliwości zainstalowania anteny w kierunku Katowic. a na dach Spółdzielnia mnie nie wpuści, pisałem i mam odmowę. no ale niektórych myślenie boli.

P.S.
a kto powiedział,że odbieram z Kosztów?

Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi.
Administracja forum

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marks74 »

To skąd w końcu odbierasz. Mieszkam 30 km od Kosztów i Skrzycznego i na sitce z symetryzatorem mam Czechy i wszystkie Muxy 123 OK!! Nie łapie tylko 48 kanału. :D

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

@amonbast
Widzę profil zaktualizowałeś, usunąłeś Kosztowy. Twierdzisz, że nie używasz wzmacniacza jednak w profilu masz wpisany. W końcu jak jest w rzeczywistości?

amonbast
Posty: 34
Rejestracja: 19 października 2012, o 16:32
Miejscowość: Knurów
Odbiornik: Samsung ue40f6400 + wiwa h.265
Instalacja antenowa: siatka + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: amonbast »

Jarosław Bałuka pisze:Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum!

wczoraj o 21:25 pisałem, że po założeniu symetryzatora wszystkie kanały poszły w piguły, zero odbioru. więc nie ma możliwości aby wywalić wzmacniacz i zastąpić go właśnie symetryzatorem.
zastanawia mnie fakt, że przed wyłączeniem analogu w Katowicach K41 ze Skrzycznego miałem 100/100 a K55 70/100, a teraz K41 skacze jak oszalały i to samo na K55. o co chodzi?

outro

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: outro »

U mnie też bloki skutecznie uniemożliwiają ustawienie anteny na Chrzelice czy Wręczyce. Dach na bloku odpada. Po usunięciu wzmacniacza miałem następujące wyniki kanał 41 60-70% kanał 49 40-50% kanał55 brak . Wzmacniacz 10 db kanał 41 80-90% jakości kanał 49 70-75% kanał 55 odmalazło kanały lecz pikseloza i tą ideę zabiła. Że wzmaciaczem 25dBnie mam przesterowania na kanałach 41 i 49 w obu 100% jakości kanał 55 raz mam 0-35% i tu odbiór jest znośnym. Ciekawostką jest to , że nawet przy 0% jakości rzadko mi pikseluje. Gorzej gdy jakość śmiga od 20-100% wtedy pikseluje aż miło. W nocy zawsze mam 100% jakości i wtedy jest najlepiej . Za SFN oczywiście przepraszam.

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Ponieważ pojawił się pan Jarosław na forum chciałbym zapytać ponownie o problem z odbiorem MUX3 na kierunku północno wschodnim (miejscowości za Wolbromiem, kierunek północny-wschód).
Mux3 z Kosztowy ma największą moc ze wszystkich 3-ch mux-w (100kW), a sygnał w mojej lokalizacji jest zdecydowanie najgorszy, praktycznie uniemożliwiający odbiór.
Ten sam problem był jesienią, kiedy próbowano nadawać z tego samego systemu antenowego Mux1, a później się z tego wycofano.
Czy stosuje się wytłumienie sygnału na kierunku północny-wschód, kiedy powinno ono być tylko na kierunku płd.wsch? A może to jednak problem z SFN?
Bo przecież musi być jakieś logiczne wytłumaczenie.
Mux-2 (63kW ), (komercyjny !!!) odbiór bez zarzutu.
Mux-1 (50kW SFN), czasem tnie.
Mux-3 (100kW SFN), to katastrofa.
Jak można wytłumaczyć problem z Mux3?
Czy są jakieś plany aby poprawić odbiór w tych rejonach?
Mux-3 z Kraków Chorągwica jest nieosiągalny, zresztą zgodnie z informacją Emitel.
Z góry też dziękuję za radę skorzystania z usług "fachowców". Nie mam też przesterowanego wzmacniacza, mam też dobry kabel. Próby z symetryzatorem wykonane. Wynik - brak sygnału.
Antena skromna, ale wystarczająca dla Mux2 (63kW). Więc dlaczego występuje problem z odbiorem Mux3?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: twmichal »

Tak jak wcześniej pisałem w okolicach Wolbromia są miejsca gdzie lokalnie Kosztowy odbierają słabo.
W tych miejscach słabo też odbiera Chorągwica, bo kierunek zasłaniają wzniesienia.
U Ciebie albo za zły obiór odpowiedzialne może być:
- ukształtowanie terenu
- tłumienie w tym kierunku
- wzajemne zakłócenia między emisjami z Katowic i Częstochowy.
Oprócz głównych sygnałów z tych obiektów masz też pewnie sygnały odbite.

Jeżeli odbiór z Katowic, Krakowa,Skrzycznego czy Częstochowy nie przynosi skutku to trzeba poczekać do 17.06 kiedy zostanie uruchomiony MUX-3 ze Św. Krzyża i Dobromierza k. Włoszczowy. W okolicach Wolbromia są miejsca gdzie Św. Krzyż odbiera znakomicie, w radiu odbierają nawet lokalne stacje z Kielc.
Lokalnie jest też bardzo silny sygnał z Tarnowa

noels

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: noels »

amonbast pisze: po założeniu symetryzatora wszystkie kanały poszły w piguły,
Miałem podobnie po wymianie wzmacniacza na symetryzator i okazało się że po wymianie nie przestroiłem ponownie TV, przy drugim podejściu i przestrojeniu TV po założeniu symetryzatora wszystko było OK. co prawda tylko do czasu wyłączenia analogu ze Skrzycznego ale było ... teraz walczę ze złym odbiorem MUX1 ale chyba pokuszę się jeszcze o zakup słabszej anteny zgodnie ze sugestiami...

Zablokowany