DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W sumie to nie wiem dlaczego powinni to wyjaśniać panowie z EmiTela skoro informacja dotyczy stacji czołowej użytkowanej przez TVP, ale niech będzie.

Kodery AVP4000 firmy Ericsson (dawniej TandbergTelevision) zostały uruchomione kilka miesięcy temu. Pozwoliły na zwiększenie pojemności MUX z 8 do 10 programów SD. (1 program HD zajmuje 2 "sloty" SD). Dzięki temu od jakiegoś czasu mamy 2 programy HD w MUX-3.

Można podejrzewać, że integrator z jakiegoś powodu potrzebował trochę rozgłosu i dlatego puścił tego "newsa" w zeszłym tygodniu. Niestety przy okazji powoduje to wiele pytań i niepotrzebne zamieszanie.

ttt48

Nadajnik Mysłowice Kosztowy

Post autor: ttt48 »

Dlaczego nadajnik Mysłowice Kosztowy nadaje tak słaby sygnał mieszkam w odległości otwartej ok 10 km i nie mogę odebrać wszystkich programów tj. TTV, Stopklatka TV, Fokus TV. Posiadam na tyle dobry sprzęt i ukierunkowany, że niektóre programy oglądam z Krakowa z nadajnika odległego o 70 km

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Nadajnik Mysłowice Kosztowy

Post autor: distefano »

Może masz blisko, ale w pobliżu anteny odbiorczej znajdują się istotne przeszkody zatrzymujące sygnał np. budynki czy jakieś inne?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Nadajnik Mysłowice Kosztowy

Post autor: hadam »

Przede wszystkim powinieneś pisać w tym dziale:http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=4500

Dobry to znaczy jaki? Na pewno w tak bliskiej odległości zbyt mocna antena = przesterowanie sygnału a już o aktywnej nie ma mowy w Twoim przypadku. Fakt że odbierasz z 70km z Krakowa może świadczyć o zbyt silnej antenie jak na tak bliską odległość.

ttt48

Nadajnik Mysłowice Kosztowy

Post autor: ttt48 »

Nie wiem czy technicy pracujący na tym nadajniku nie potrafią uruchomić wszystkich programów nadawczych? A może dopiero się uczą. Sygnał jest beznadziejny i często wyłączony. Sadzę, że konieczna jest pomoc ośrodka z Warszawy. Bardzo prosimy o pomoc.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pikaczu »

czy jest jakieś info, czy dostaniemy też mux lokalny w kosztowach?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Nadajnik Mysłowice Kosztowy

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wszystkie emisje z RTCN Katowice Kosztowy pracują poprawnie.

PS. Proszę pisać właściwym wątku, a nie zakładać nowy.

EuroMan

DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: EuroMan »

Witam

Piszę swój pierwszy post na tym forum, gdyż od około 2 miesięcy mam problem z odbiorem MUX 1 z nadajnika Katowice-Kosztowy i nie potrafię samodzielnie rozwiązać problemu.
Sygnał odbieram w miejscowości Kęty około 60 km od nadajnika przy użyciu anteny siatkowej ze wzmacniaczem. Antena znajduje się na strychu około 7 metrów nad poziomem gruntu. Sygnał rozdzielam na 2 TV (dekodery ADB 2850ST oraz WIWA 50HD). Poniżej parametry sygnału zmierzone przy użyciu ADB 2850ST:
MUX 1 - kanał 55 - siła 45% - jakość 0-100% - BER 7E-5 C/N 22
MUX 2 - kanał 49 - siła 60% - jakość 100% - BER 0E0 C/N 25
MUX 3 - kanał 41 - siła 54% - jakość 100% - BER 0E0 C/N 21 (są okresy z BER 5,8E-7)
MUX 3 - kanał 34 - siła 53% - jakość 98% - BER 5E-6 C/N 23,5

Obecnie kanały MUX2 działają stabilnie, kanały z MUX3 okresowo "klatkują" - wg moich obserwacji lepszy odbiór jest na kanale 34. Natomiast MUX 1 chwilowo działa OK, by po chwili otrzymać komunikat "Brak sygnału". Jakość odbioru zmienia się w zakresie 0-100% (z dużą przewagą 0%).

Próbowałem już korygować położenie anteny, zmieniałem kilkukrotnie wzmacniacz antenowy, wymieniłem zasilacz antenowy, próbowałem użycia symetryzatora. Wymieniłem także kabel antenowy oraz rozgałęźnik sygnału. Próbowałem także zastosować antenę kierunkową typu YAGI. Niestety żadne działanie nie rozwiązało mojego problemu. Obecnie zastanawiam się nad zakupem nowej anteny kierunkowej.

Bardzo proszę forumowiczów o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomciosz »

Pierwsze co to bym spróbował odbioru na zewnątrz budynku, nie pod dachem(na strychu).

EuroMan

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: EuroMan »

Zapomniałem dopisać, że również robiłem próby z odbiorem na zewnątrz budynku z użyciem anteny siatkowej oraz YAGI. Parametry odbioru były bardzo zbliżone do tych osiąganych wewnątrz budynku.
Dodam także, że od momentu uruchomienia nadawania DVB-T z RCTN Katowice-Kosztowy nie miałem żadnych problemów z odbiorem. Problem pojawił się na początku czerwca 2014.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

A czy problem nie pojawił się kiedy próbujesz odbierać na 'tunerze Usb' albo podzieliłeś sygnał ?
Jak wyglądają parametry sygnału na STB Wiwa ?

/edit: korzystasz z anteny ze wzmacniaczem i rozgałęźnika. Spróbuj podłączyć tylko jeden odbiornik, po kolei Wiwa a potem ADB bez użycia rozdzielacza (złączka na przewód) i porównaj odbiór.

EuroMan

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: EuroMan »

Do czasu wystąpienia problemu nie wprowadzałem żadnych zmian do instalacji.
Parametry na Wiwie ciężko precyzyjnie określić - tylko 1 pasek z jakością sygnału.
Dla MUX 1 pojawia się 100 %, by po chwili spaść do 60-70 % (obraz zaczyna klatkować) i całowicie zaniknąć do 0%. MUX2 oraz MUX3 na poziomie około 80-95%.
W ADB 2850ST mam wbudowany tuner DVB-T i nie używam tunera wpinanego na USB.

BTW. Czy użycie tunera USB może powodować jakieś problemy z sygnałem ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

@ EuroMan:

Zrób eksperyment o którym Ci pisałem (być może nie masz złączki na kabel i trzeba poczekać do jutra),
i podaj jeszcze typ zastosowanego rozgałęźnika. Jeżeli stosujesz zewnętrzny zasilacz z wtyczką separującą przy TV to potrzebny będzie specjalny rozdzielacz z jednym przejściem DC. Być może tutaj zrobiłeś błąd (sądząc po wpisach na forum to seryjny).

Do Kosztowych ze swojej miejscowości (Kęty pomiędzy B.Biała a Andrychowem) masz 36 km a nie 60 chyba że źle odczytałem mapę, bliźej (10,5 km, moc 3,5 kW ) jest nadajnik Mux-3 w Międzybodziu, tyle że z przeciwnej strony. Obydwa profile terenu są bardzo dobre. Nie powinno być problemów z odbiorem za wyjątkiem:
- błędu w instalacji albo wadliwy element,
-warunki lokalne: zasłonięcie kierunków przez przeszkody plus tłumienie w pomieszczeniu.

EuroMan

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: EuroMan »

@adac - eksperyment o którym napisałem już wcześniej zrobiłem. Nie przyniósł on pozytywnych wyników, odbiór na obu TV był porównywalny i wystąpiły te same problemy o których pisałem wcześniej.

Zastosowany przeze mnie rozgałęźnik to Axing SVE 20-01. Stosuje zasilacz z separatorem. Zasilacz jest podłączony do kabla antenowego przy TV (ADB 2850ST).

Odległość do nadajnika podałem orientacyjnie - 60 km - taki dystans pokonuje jadąc samochodem do centrum Katowic. Rzeczywiście odległość do RCTN Kosztowy jest mniejsza.

Odbiór MUX-3 nie jest moim głównym problemem. Zapewne moja antena siatkowa odbiera także sygnał z góry Żar.

Przed wystąpieniem problemu nie dokonywałem zmian w instalacji - wszystko działało poprawnie.
Dopiero po wystąpieniu problemu zacząłem szukać możliwej przyczyny i zacząłem wymieniać poszczególne elemeny instalacji. Odbiór nieznacznie się poprawił, ale MUX-1 praktycznie u mnie działa. W odległości 50 m od mojego domu w kierunku nadajnika rosną wysokie drzewa, ale są one w tym miejscu od zawsze i dotychczas nie stanowiły problemu.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

W takim razie pozostaje tylko zwrócić się z zapytaniem do Emitela czy nie nastąpiły jakieś zmiany w synchronizacji nadajników Mux-1 na kanale 55.
Tak się składa że tylko jeden multipleks (Mux-2) nadawany jest u Ciebie w MFN i to jest ten z którym nie masz kłopotów.
Dodatkowo można zapytać czy emisja z Kosztowych prowadzona jest dookólnie czy z wycięciem w kierunku płd-wschodnim, bo wtedy załapiesz się na ok -6 dB spadku sygnału na swoim kierunku. Różne źródła różnie podają a ja nie wiem komu wierzyć.

Najbardziej trafna porada na dzisiaj to jest to co napisał wyżej @Tomciosz; wynieść antenę na dach, podnieść w miarę możliwości ponad 7m i spróbować stamtąd odbioru.
Ant. siatkowa jeżeli jest sprawna wydaje się zupełnie odpowiednia, masz też symetryzator i parę wzmacniaczy płytkowych na próbę.
Testy proponuję wykonać w układzie 1 na 1 bez rozgałęźnika z oodczytem na tunerze ADB 2850ST.
Koniecznie wypróbuj odbiór na symetryzatorze i zmień też wzmaniacz na inny np.15 dB.
Być może problem rozwiąże inna (lepsza) antena ale takiej z kolei nie ma sensu montować na strychu.


W tej chwili trudno ustalić co jest przyczyną jeżeli jak piszesz nie było żadnych zmian w instalacji a wykonanie wygląda na poprawne (ant siatkowa jest sprawna ?)
Może Emitel coś zmienił w synchronizacji albo w układzie antenowym po kolejnej konserwacji,
może drzewa urosły albo ktoś postawiił po drodze wysoki budynek. Trzeba po prostu poszukać odbioru w nowych warunkach, być może odbiór pod dachem tak jak do tej pory będzie już niemożliwy.

/PS. Być może powtórzyłem w tej pisaninie coś co już wcześniej sprawdzałeś, ale trudno mi tu znaleźć inne, niewytłumaczalne czy kosmiczne przyczyny.

EuroMan

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: EuroMan »

@adac - wielkie dzięki za zaangażowanie w próbę rozwiązania mojego problemu
EuroMan pisze:Tak się składa że tylko jeden multipleks (Mux-2) nadawany jest u Ciebie w MFN i to jest ten z którym nie masz kłopotów
Mógłbyś rozwinąć skrót MFN ?

Obecnie zastanawiam się nad zaczekaniem na opadnięcie liści na drzewach rosnących w pobliżu, może to one są przyczyną moich problemów.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomciosz »

Dodam tyle, że u mnie też okresowo są problemy z kanałem 55. Czasem sygnał żyleta, czasem co chwila pikseloza. Już do tego przywykłem, bo żadna regulacja nie pomaga, na dłużej. Chyba, że co chwile bym antenę kręcił.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

@ EuroMan:
W mojej ocenie są dwie najbardziej prawdopodobne przyczyny:
- rosnące drzewa,
- zmiany po stronie Emitela, ale tego prawdopodobnie się nie dowiemy. :(

MFN to sposób nadawania w układzie: jeden nadajnik na jednym kanale, na sąsiednim obszarze jest już inny niekolidujący kanał.
W ten sposób nadawany jest u nas multipleks 2 na obszarze całego kraju. Dodatkowym atutem są inne parametry kodowania: niższy (korzystniejszy) parametr FEC=3/4, co pozytywnie wpływa na zasięg i możliwość korekcji błędów przez odbiornik.

Przeciwieństwem do tego jest SFN, czyli na jednym obszarze pracuje kilka nadajników na tym samym kanale. W Twoim przypadku są to kanały: 41 (mux-3) i 55 (mux-1).
Nadajniki które mogą mieć wpływ na odbiór u Ciebie to: Kosztowy (zasadniczy na który się kierujesz) i Skrzyczne które są zasłonięte ale ze wzgl. na moc może coś przychodzić do anteny. Dodatkowo jest jeszcze doświetlacz na Górze Żar (tylko Mux-3) który z nieznanych powodów pracuje na k.34.

Mux-1 nadawany jest prawie w całym kraju w MFN natomiast Ty jako jeden z nielicznych (wyróżnionych) znalazłeś się w strefie SFN-u i masz okazję wypróbować ten system.
Co do wad i zalet zdania są podzielone, inne prezentuje Operator (Emitel) a inne odbiorcy. Czekamy na dalsze opinie i ekspertyzy.

:idea: W każdym razie zostało bezsprzecznie udowodnione, że odbiór w SFN-ie jest jednak możliwy.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: michal135 »

adac, MUX 2 nie jest nadawany bez SFN. A Krosno i Solina? A Leżajsk i Przemyśl?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Domel28 »

... a św. Krzyż i Przysucha?

Zablokowany