DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

dlig

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: dlig »

witam,
odbieram MUX1, MUX2 i MUX3 z nadajnika Kosztowy. Od kilku dni praktycznie zupełna utrata sygnału MUX3. Wcześniej wszystko bez problemu. W sprawie argumentu o problemach odbierania w bliskiej odległośći od nadajnika - lokalizacja Jastrzębie-Zdrój (jakieś 45km od nadajnika). Coś mi się wydaje, że z ostatniego wprowadzenia nowych nadajników jest więcej osób niezadowolonych. Coś się zmieni w kwestii tego problemu czy mam ustawiać antenę na Skrzyczne? Poł Śląska musi zmieniać ustawienie i konfiguracje anten a Emitel jest zadowolony, że wykonał plan, trochę nierozsądnie :]

markowski3
Posty: 29
Rejestracja: 23 września 2013, o 23:02
Odbiornik: LG OLED55E8PLA, NEON + , DIGIAIR PRO T2 , TELEVES H45
Instalacja antenowa: Antena DVBT 6LOG , FUBA 902 , TELEVES HD BOSS
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: markowski3 »

poczytajcie sobie w innych województwach ,te same problemy po doświetleniu ,

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Miało być lepiej a wyszło niestety jak zawsze.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

Stefan_KR pisze:No właśnie, zadaj to pytanie tym wszystkim instalatorom, którzy w tych wątkach piszą o chaosie i bieganiu po różnych azartach, dlaczego wcześniej się nie przygotowali.
markowski3 pisze:ktoś wyżej pisze o przygotowaniu ?????..haha... to albo mu się forum pomyliło , albo nie wie o czym pisze.......
W zasadzie mogli się przygotować. Wystarczyło kupić flaszkę albo dwie żeby nie biegać, zaprosić kolegę usiąść przy antenie z miernikiem i czekać. :lol:

markowski3
Posty: 29
Rejestracja: 23 września 2013, o 23:02
Odbiornik: LG OLED55E8PLA, NEON + , DIGIAIR PRO T2 , TELEVES H45
Instalacja antenowa: Antena DVBT 6LOG , FUBA 902 , TELEVES HD BOSS
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: markowski3 »

jestem ciekawy kto mi zapłaci za 2 tygodnie morderczej pracy i" powieszeniu" dodatkowych 120 anten do intalacji aiz dla zmiany orientacji mux 3 ,reszta (ok 100) kierunkowane może emitel podzieli się ze mną kasą ?(już o tym mysle)
oby to nie były "syzyfowe prace"
p.s wspominam czasy kiedy na 51 kanale nadajnik 2,5 KW dawał rade i wszyscy oglądali DVB-T w "śląskim"
jak przeglądam wszystkie wpisy po 25 kwietnia to okazuje się że po doświetleniach jest wszędzie "spieprzone" dlaczego doświetlenia nie są na innych kanałach nie byłoby problemu.
najgorsze jest to że nie jesteśmy informowani o zmianach poczynionych w eterze tylko przez forum dowiadujemy się o tym czy o tamtym po fakcie .
Za wzór stawiam czechy i słowację które z dnia na dzień zmieniły modulację z analogu na DVB-T w ciągu jednej doby i do dzisiaj działa bez szwanku wszystko bez zmiany kanałów.
no ale dla niektórych mieliśmy śię przygotować , tylko jak ktoś odpala bombę z opóźnionym zapłonem ...pozdrowienia dla stefana z KR

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: sem »

Sorry ale taki mamy klimat.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

No ale MAC sukces cyfryzacji odbębniło,to jest taki sam sukces jak z tymi 10-ma latami świetlnymi 04-14 i z pendolino co to mknie ponad 290km/h,tyle że tylko na 40km odcinku pomiędzy Włoszczową a Kroczycami :lol: ,bo dalej brak infrastruktury,ot cała nasza kochana Polska,grunt że jest nie ważne że ciężko z tego skorzystać.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

Nie chcę się wtrącać bo ja z innego miasta :), ale stanowisko UKE jest dla mnie co najmniej dziwne:
Jesteśmy zaskoczeni skalą doświetleń Mux-3.
To kto wydawał pozwolenia radiowe :?:

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Może te pozwolenia wydawały krasnoludki albo elfy :lol:
A tak na poważnie czy kiedykolwiek na ważnych stanowiskach zasiądą ludzie odpowiedzialni i znający się na na tym co mają robić :?:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Sukces to bez wątpienia jest bo zamiast 3 większość ma 24 programy. Warto doceniać zmiany na plus zamiast dyskredytować, w narzekaniu to jesteśmy mistrzami Europy chyba :-)
Oczywiście są problemy jak to bywa przy każdych zmianach, normalne, ale prędzej czy później zostaną rozwiązane, wszystkim stronom na tym zależy.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: belzebiusz »

Po raz pierwszy od zmian z 25.04 Emitel przyznał, że są jakieś problemy. Jakiś progres jest. :P

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Też stwierdzam fakt że jest to duży skok w rozwoju telewizji w Polsce i nikt temu nie zaprzeczy,bo mamy 3 multipleksy,a lokalnie jak na Śląsku i ziemi Radomszczańskiej nawet 4 i można za darmo oglądać od 24 do 28 programów,plus extra bonusowe na południu kraju z Czech i Słowacji.
Ale też nie popadajmy w skrajny hura optymizm bo sukces można odnieść wtedy kiedy dąży się do ciągłego ulepszania w tej sytuacji odbioru i mam nadzieję że ludzie z Emitela dążą do pełnej perfekcji i rozwoju technologicznego.
Myślę że najlepsze były by konsultacje społeczne z mieszkańcami aglomeracji Śląskiej co już jest dobre a co warto by poprawić.
Pozdrawiam i z poważaniem.

Grzegorz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Grzegorz »

Nie było mnie tutaj przez parę miesięcy.
Wtedy to pisałem o swoich problemach z odbiorem MUx-3 ale jedyne co uzyskałem to dobre rady od P.Jarosława i innych zadowolonych wtedy z siebie szczęśliwych odbiorców Mux-3:
zmień kabel, przestaw antenę w górę w dół, wyrzuć wzmacniacz, idź do fachowca jak sie nie znasz . . . . .etc. Zdenerwowany, zacząłem słać skargi do UKE do Siemianowic Śląskich,do Kraków i do Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
I w końcu sprawa stała się jasna:
- Z Departamentu Telekomunikacji dostałem odpowiedź: "na podstawie uzyskanych informacji od Telewizji Polskiej SA, pragnę poinformować, że zgodnie z wynikami pomiarów przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, miejscowość znajduje się na granicy zasięgu MUX-1 i MUX-3, dlatego odbiór tych multipleksów jest utrudniony".. Z kolei z UKE Siemianowice Śląskie poinformowano mnie: "Gmina Wolbrom położona jest w województwie małopolskim i od dnia 20 maja 2013 nadajniki pracujące z RTCN Mysłowice/Kosztowy nie obsługują tego obszaru" . W związku z powyższym wystosowałem żądanie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zwolnienie mnie z obowiązku płacenia abonamentu RTV. To by było na tyle z moją przygodą z DVB-T

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiesiek0102 »

A ja czekam na oficjalne wyniki pomiaru z UKE a potem na przeprosiny od Emitela i Pana Jarosława, który poczuł się niezmiernie urażony PRAWDĄ.

http://uke.gov.pl/utrudnienia-w-odbiorz ... skim-13823

Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich w związku ze zgłaszanymi utrudnieniami w odbiorze sygnału MUX-3 realizuje pomiary w terenie. Prowadzone prace pomiarowe mają na celu zdiagnozowanie przyczyn utrudnień w odbiorze sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na terenie województwa śląskiego.

O utrudnieniach powiadomiono operatora technicznego naziemnej telewizji cyfrowej – spółkę Emitel oraz nadawcę MUX-3 – Telewizję Polską S.A.

Utrudnienia w odbiorze stwierdzono w rejonie Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Zabrza, Gliwic, Dąbrowy Górniczej, Rybnika, Tarnowski Gór, Lublińca, Ustronia i Katowic.

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: voip »

Cóż... Mieszkam na parterze, antenę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm + wzmacniacz 12dB (bez wzmacniacza nie było odbioru niczego poza MUX regionalnym) mam na balkonie i muszę przyznać ze dzięki doświetleniu z Rybnika wreszcie mam w miarę stabilny odbiór MUX3. Wcześniej wszystkie 3 MUX-y miałem na granicy odbioru i np przejeżdżające auto obok bloku porządnie zakłócało sygnał. W tej chwili po obróceniu anteny na komin E Rybnik nadal nie mam jakości 100% tylko 60-90 ale to pozwala na spokojny odbiór (ten kierunek też mam przysłonięty budynkami) MUX1 i 2 w podobnej jak wcześniej słabej jakości teraz odbieram z Chrzelic. MUX regionalny bez zmian bardzo dobrze.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Piszę tak jak obiecałem,w Gliwicach na antenie zbiorczej co montowałem odbiór wszystkich MUX-ów jest stabilny,co prawda sygnał na kanale 41 jest najsłabszy ale w instalacji jest zamontowana zwrotnica i tłumiki na kanał 41 i 55 także dodatkowe doświetlenie z Zabrza,Rybnika i Bytkowa nie wpłynęło negatywnie na odbiór,instalacja jest naprawdę solidna więc nie można się do czegoś doczepić.
Nie wiem jak w innych lokalizacjach w na mieście ale sporo spółdzielni zgłaszało instalatorom problemy z odbiorem MUX-3.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

Być może koledzy wyżej nie zastosowali takich metod jak u Ciebie, czyli selektywne wytłumienie niektórych kanałów i wyrównanie poziomów.
Na jednym wzmacniaczu szerokopasmowym i jednej antenie jest to niemożliwe.
Taki układ nadawania jak obecnie trzeba przyjąć jako zupełnie realny i raczej odbiór z jednego kierunku idealnie z tym samym poziomem trzeba zaliczyć do wyjątków. Każdy nowy nadawca musiałby w tym układzie stawiać nadajnik dokładnie w tym samym miejscu i z tą samą mocą.
Można tylko zaapelować, żeby stan nadawania po koniecznych regulacjach został już na stałe, bo każde późniejsze kręcenie mocą nadajników i zmiana charakterystyki anten to konieczność biegania po instalacjach i denerwowanie odbiorców.

intertime

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: intertime »

Ale z mojego doświadczenia wynika ze wytłumienie i wyrównanie sygnałów nic nie daje. Nie jest problemem wytłumić sygnał i wpuścić jednakowy do wwk 861. Problem polega głównie na SFN gdzie moim zdaniem odległości pomiędzy nadajnikami i opóźnienia w odbiorze sygnału + sygnały wielokrotnie odbite powodują to ze większość odbiorników wogóle nie loguje MUX3. Dotyczy się to głównie telewizorów Samsung i paru dekoderów DVB-T. Przecież gdyby chodziło tylko o zamontowanie innej anteny o małym zysku nikt nie robiłby tutaj aż tak dużej afery. Prawdą jest ze uruchomienie doświetleń dodatkowo zwiększyło problem. Są obiekty takie jak np. w Osadzie Jana w tarnowskich Górach gdzie na dachu mamy na kanale 41 sygnały z kilku nadajników a nadajnik pomiędzy Wisłą Skrzyczne a Częstochową Wręczycą jest w odległości ponad 100 km co przy SFN to porażka. Mamy teren bardzo zróżnicowany topograficznie i Ci z wyższych terenów potem mają problemy.
Cieszę się bardzo ze wreszcie padło ze strony Emitela słowo problem.

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiesiek0102 »

Ciekawe dlaczego z uporem maniaka do momentu jak UKE sie za to zabrało, Emitel nie widział problemu ? Problemem jest u nas to, że każda osoba będąca wysoko na stołu nie widzi poniżej pewnego pułapu. wołania tych najniżej w hierarchii ich nie obchodzą. Tak jest w kazdej dziedzinie naszego życia.

adamsz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adamsz »

W Wodzisławiu Śląskim MUX3 przy dobrej pogodzie odbiera jako tako, dziś siła i jakość sygnału 0%. Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji płacić abonament, skoro nadawca uniemożliwił mi odbiór swoich programów. :?:

Zablokowany