DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

pitrekgaga
Posty: 8
Rejestracja: 23 marca 2013, o 21:36
Instalacja antenowa: Kabel i miedziany drut w kształcie ósemki :)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pitrekgaga »

pitrekgaga pisze:Witam, mam dosyć nietypowy problem. Jestem tu nowy więc jeżeli umieściłem te post w złym temacie to proszę o przeniesienie.

Mianowicie mieszkam w Mysłowicach, kilka kilometrów od nadajnika Kosztowy (w kierunku północnym). Na zwykłej antenie pokojowej odbieram MUX-y 1,2 oraz 4(ten płatny) natomiast 3 tylko wieczorami i w nocy, próbowałem podłączyć antenę pokojową ze wzmacniaczem niestety w tym przypadku odbieram tylko mux-2, a 1 ale co jakiś czas szatkuję albo zanika obraz.
Na początku myślałem że to wina kabla z anteny (w końcu mam ją od ponad 5 lat) więc wymieniłem go na nowy, ale skutek był taki że tylko poprawiła się moc muxów-2 (z 94% na 100%) oraz muxu-1 z 85% na 90%.

Mam pytanie co mam zrobić aby odbierać cały czas mux-3?
I od razu powiem że nie mogę wystawić anteny za okno (mieszkam na parterze) oraz na dachu (administracja kazała usunąć wszystkie anteny ze względu na stan techniczny dachu i przygotowania do jego remontu).

Jest jakoś na to rada czy muszę czekać do przełączenia muxu-3 na kanał 41?

Z góry dziękuję za pomoc :)
Jest ktoś kto może mi pomóc? ;)

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Koneser »

@pitrekgaga
Sam sobie odpowiedziałeś - chyba musisz trochę poczekać na mux3 na K41 z Kosztów.
No chyba, że chcesz poeksperymentować z anteną kierunkową w mieszkaniu... ale nie polecam takiego rozwiązania. Szkoda pieniędzy, czasu i nerwów jak nie wyjdzie (a jest to dość prawdopodobne zwłaszcza na parterze w bloku).
Też musiałem poczekać do teraz na mux3 ze Skrzycznego, po wyłączeniu testowego muxu3 ze Skrzycznego, gdy zastąpił go mux1. Nie miałem szans na odbiór mux3 z Kosztów na K51, mimo kierunkowej anteny na dachu. Ile to trwało? rok, dwa ?

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: marcin6660 »

Jeszcze "tylko" dwa miesiące.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

pitrekgaga pisze: Jest ktoś kto może mi pomóc? ;)
Jeśli chcesz wydać sporo kasy możesz spróbować. Potrzebujesz dwóch identycznych anten, splitera, dwóch kawałków kabla antenowego o podobnej długości, trochę szczęścia i dużo cierpliwości. Mając to wszystko możesz zestawić zestaw synfazowy z przesunięciem o 1/4 lambda. Wygasisz w ten sposób sygnał z Pradziada i wzmocnisz z Kosztów. Na próbę możesz zrobić daw biquady o boku 10cm i przetestować.

outro

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: outro »

Ja w Zawadzkiem łapie sygnał z Kosztowy i ze Skrzycznego na jednej antenie. Mam mux 1,2,3, i też mieszkam na parterze. Mux 2 mam 100% jakości kanał 49. Mux 1 40% do 90% kanał 55. Mux 3 50% do 100% kanał 41. Mux 2 łapie jeszcze na 58 kanale ale słabiej jak n 49. Co ciekawe to pomimo takich skoków jakości to naprawdę rzadko dopada mnie pikseloza.

pitrekgaga
Posty: 8
Rejestracja: 23 marca 2013, o 21:36
Instalacja antenowa: Kabel i miedziany drut w kształcie ósemki :)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pitrekgaga »

Dziekuję za pomoc ale jednak poczekam te dwa miesiące aż włączą mux-3 na K41 :P

skovi

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: skovi »

Dla minie to paranoja, że w Świętochłowicach lepiej odbieram mux3 ze Skrzycznego niż mux1 z Kosztów (którego w ogóle nie łapie). Widać, że po wyłączeniu analogu na Skrzycznem siła sygnału DVB-T jest super. Mam nadzieję, że za dwa miesiące się to zmieni...

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

Mux-1 akurat idzie i z Kosztów, i z Wisły. Także skoro łapiesz Mux-3 Wiślański, to i Mux-1 też powinieneś łapać.

DjTomy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: DjTomy »

skovi pisze:Dla minie to paranoja, że w Świętochłowicach lepiej odbieram mux3 ze Skrzycznego niż mux1 z Kosztów (którego w ogóle nie łapie). Widać, że po wyłączeniu analogu na Skrzycznem siła sygnału DVB-T jest super. Mam nadzieję, że za dwa miesiące się to zmieni...
Ja w centrum Świętochłowic bez problemu łapię wszystkie muxy ze Skrzycznego jak i z Kosztów. Antena oczywiście na dachu 3 pietrowej kamienicy.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kuku1234 »

pitrekgaga pisze:Dziekuję za pomoc ale jednak poczekam te dwa miesiące aż włączą mux-3 na K41 :P
A sprawdałeś czy teraz ze Skrzycznego nie łapiesz na 41 ?. Ja mieszkam 30 km na północ i mam taki sam jak na 51 identico wartość.

hanys42

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hanys42 »

Ponawiam pytanie.
Dlaczego są takie wielkie skoki mocy nadawania MUX1 (kanal55) z Kosztów że czasem zrywa Tvp 1 HD ??
Pozostałe Muxy chodza bez szatkowania a przecież są slabsze (szczególnie 3)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Skoki mocy czy jakości :?: Bardziej prawdopodobne są skoki jakości z powodu nadawania SFN na tym kanale. Musiałbyś przestawić antenę na max. jakości sygnału a nie na konkretny nadajnik.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Bo to odbiór w SFN i w takim przypadku mogą występować problemy ze stabilnością sygnału, chyba, że dostraja się właśnie pod kanal(y) nadawane w SFN. Może się okazać, że potrzebna będzie dodatkowa antena. Proponuję próbować odbioru ze Skrzycznego albo czekać na mux3 z Kosztów na docelowym kanale i mocy.
Edit: kolega mnie ubiegł.

hanys42

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hanys42 »

kb997
Chyba mnie nie zrozumiałem.
mi chodzi o Mux1!!
Pozostałe dwa nie zrywają sygnału chociaż są słabsze.
Kurcze,przecież cudów nie ma :(
Do momentu nadawania analogu ze Skrzycznego nie było problemów:(

edit/ Pisownia !
Ostatnio zmieniony 28 marca 2013, o 16:29 przez hanys42, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Zrozumiałem cię doskonale. Mux1 ci szwankuje. Pozostałe masz ok. Tak się składa, że mux1 z Kosztów ma 25kW a mux2 63kW. Ustawiasz antenę tak żeby odbierać mux1,mux2 a zwłaszcza mux3 wtedy może odbierać źle, dlatego pisałem o ewentualnej drugiej antenie. Wkrótce mux3 rusza na kanale docelowym w SFN z Częstochową i Wisłą. Przy obecnym ustawieniu anteny z nim prawdopodobnie też będzie się działo to co i z mux1. Spróbuj odbioru wszystkich muxów z Wisly, nie masz przecież daleko.

kolec64

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kolec64 »

Mam to samo.Przestawiam w strone Skrzycznego i tez straszne skoki sygnału.
Problemy zaczeły sie jak tylko zaczęli nadawać SFN

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Bo przy SFN stabilny odbiór niekoniecznie będzie przy antenie skierowanej wprost na nadajnik. Może się okazać, że antenę trzeba kierować kilkanaście czy kilkadziesiąt stopni w bok np. pomiędzy nadajniki albo mając jeden nadajnik z boku a drugi na wprost kierować antenę tak aby ten z boku był bardziej z tyłu anteny. W katowicach sytuacja unormuje się gdy mux1 pójdzie z Kosztów 100kW.

gotar

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: gotar »

Tak dla porównania liczbowego parametrów (czyli jak bardzo syfi SFN) - ja mam Kosztowy na 192,5° i Skrzyczne na 187,5° i dopóki nie było SFN to mogłem swoją lokalizację uznać za szczęśliwą. Teraz niestety - MER na MUX1 spadł mi z 31 do 26- dB, efektem czego jest relatywnie wysoki vBER (niby na mierniku 1e-6, ale widoczne artefakty na ekranie); diagram konstelacji też mocno rozjechany. Aby to skorygować musiałem antenę przekręcić o dobre 30 stopni w prawo, co odbyło się kosztem niestety drugiego i trzeciego MUX-a - na trzecim MER spadł z 31 do 27+ dB, więc niestety nie obejdzie się bez drugiej anteny, szczególnie gdy jeszcze go popsują przenosząc na k.41... Co prawda MUX1 będzie z wyższą mocą i może nie będę musiał aż tak bokiem łapać jego wiązki, ale jednocześnie MUX2 obniżą o 13 dB, więc pewnie ten z kolei się popsuje.

pitrekgaga
Posty: 8
Rejestracja: 23 marca 2013, o 21:36
Instalacja antenowa: Kabel i miedziany drut w kształcie ósemki :)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pitrekgaga »

kuku1234 pisze:
pitrekgaga pisze:Dziekuję za pomoc ale jednak poczekam te dwa miesiące aż włączą mux-3 na K41 :P
A sprawdałeś czy teraz ze Skrzycznego nie łapiesz na 41 ?. Ja mieszkam 30 km na północ i mam taki sam jak na 51 identico wartość.
Sprawdzałem w różnych konfiguracjach ustawienia anteny ale mux ze Skrzycznego nie łapie :) ale pewnie dlatego że mieszkam na dole i mam antenę pokojową :)

Za to jako ciekawostkę mogę dodać że na mojej antenie gdy szukałem muxu z kanału 41, znalazłem pakiet czeskich programów :D I to mnie zastanawia: jak to jest możliwe że odbieram czeskie kanały, a polskich nie mogę odnaleźć :lol: takie rzeczy tylko w Polsce xD

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: tomekogg »

gotar pisze:Tak dla porównania liczbowego parametrów (czyli jak bardzo syfi SFN) - ja mam Kosztowy na 192,5° i Skrzyczne na 187,5° i dopóki nie było SFN to mogłem swoją lokalizację uznać za szczęśliwą. Teraz niestety - MER na MUX1 spadł mi z 31 do 26- dB, efektem czego jest relatywnie wysoki vBER (niby na mierniku 1e-6, ale widoczne artefakty na ekranie); diagram konstelacji też mocno rozjechany. Aby to skorygować musiałem antenę przekręcić o dobre 30 stopni w prawo, co odbyło się kosztem niestety drugiego i trzeciego MUX-a - na trzecim MER spadł z 31 do 27+ dB, więc niestety nie obejdzie się bez drugiej anteny, szczególnie gdy jeszcze go popsują przenosząc na k.41... Co prawda MUX1 będzie z wyższą mocą i może nie będę musiał aż tak bokiem łapać jego wiązki, ale jednocześnie MUX2 obniżą o 13 dB, więc pewnie ten z kolei się popsuje.
Różnicę azymutów masz więc praktycznie żadną. Dziwne, że tak się dzieje, u mnie różnica azymutów to ok. 30 stopni, antena siatka + wzmacniacz i problemów z odbiorem SFN nie ma. To oczywiście może się zmienić jak Mux-1 i 3 na Kosztowach przejdą na parametry docelowe. Może spróbuj odbioru anteną siatkową, ma szerszy kąt połowy mocy.

Zablokowany