DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Za to Pan,panie Bałuka błysnął inteligencją i dobrymi manierami w tej odpowiedzi,nie będę wchodził w polemikę z człowiekiem który nie posiadając dostatecznych argumentów atakuje innych a zwłaszcza tych którzy zadają niewygodne pytania.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Czytając wypowiedzi na forum i komunikat Emitela o odbiorze MUX-3, postanowiłem sprawdzić jaki będzie dziś odbiór po ustawieniu anteny w miejscu, które zajmowała przed zmianami z końca kwietnia. W moim przypadku antena pokojowa z opisu, ze wzmacniaczem z uwagi na trudny teren i parter - na symetryzatorze nie odbiera. Wcześniej też używałem wzmacniacza. Podwiesiłem ją na karniszu za zasłoną w tym samym miejscu dokładnie jak wcześniej i brak odbioru - czarny ekran i napis "słaby sygnał - sprawdż połączenie z anteną". Po obniżeniu anteny o 1 metr w dół (zamiast wisieć na karniszu, stoi teraz na szafce) stał się "cud". Wrócił MUX-3 i zero błędów, siła 95 jakość 90. MUX1i2 przy tym samym ustawieniu anteny - minimalnie słabsze odczyty na telewizorze - siła 85, jakość 85-90 i też zero błędów. Od kilku godzin wartości te są stałe. Jestem w szoku (pozytywnym). Piszę, bo 0 błędów jak i parametry odbioru nie zmieniaja się. Czyżby już było z powrotem dobrze, a nawet lepiej? ;) Nie zmieniałem anteny i wzmacniacza a jedyne co zrobiłem, to obniżyłem jej umieszczenie o około 1 m (w tym samym miejscu). Nie od razu oczywiście na to wpadłem. Wędrowałem z anteną po całym pokoju przez pół godziny ustawiając ją we wszelkich możliwych miejscach i nic, a rozwiązanie mojego problemu było tak blisko. Jak pisałem wcześniej, też dało się odbierać, ale nie z takimi wartościami. Teraz parametry nie skaczą a ilość błędów a właściwie ich brak się nie zmienia. Zobaczymy co będzie dalej. Mam nadzieję, że tak mi zostanie. :D Ten mój hura-optymistyczny post wynika stąd, że nic mi już nie "wariuje" jak jeszcze niedawno.

Krauza

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Krauza »

To zaczyna robić się już śmieszne. Przed zmianami wszystkie MUXy działały prawidłowo. Od Poniedziałku do wtorku MUX3 nie odbierał, W środę i czwartek działał, dzisiaj znowu cisza w eterze. Co wy robicie?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

klaker212 pisze:Szanowni Państwo,
na terenie większości Zabrza, Gliwic,Bytomia,Tarnowskich Gór, Mikołowa w instalacjach zbiorczych nie działa poprawnie mux3 pomimo stosowania anten pasmowych.
Nie potwierdzam ww informacji w zakresie "większości", co nie oznacza, że problemy w odbiorze miejscami nie występują.
klaker212 pisze: Moje pytania dla Panów z emitela:
1. Jaki producent oferuje anteny o tak dużej kierunkowości aby po obróceniu anteny z jednego nadajnika w kierunku drugiego o około np. 30 stopni sygnał z nadajnika pierwszego był całkowicie wytłumiony

2. Ile kosztuje filtr i kto go produkuje który pozwoli wytłumić około 70db sygnału selektywnie kanałowo w antenie skierowanej na Kosztowy oraz wytłumi pozostałe kanały nadawane z Kosztowy w antenie skierowanej na Zabrze?

3. Ile firm jest w stanie wykonać i pomierzyć taka instalację oraz zestroić w całości i stworzyć synfazowe układy anten w połączeniu z filtrami kanałowymi lub wzmacniaczami strjonymi kanałowo.

4. Ilu odbiorców indywidualnych jest w stanie to sobie wykonać we własnym zakresie a ilu z tego powodu ma kłopoty i sobie nie poradzi?

5. Jakie są koszty przebudowy instalacji antenowych w skali śląska koniecznej do wykonania a niekoniecznie skutecznej (a raczej na 99% nieskutecznej) na skutek bezmyslnej decyzji uruchomieniu nadajnika mux3 w Zabrzu?

6. Kto za to zapłaci? Czy Przewidziane są jakieś dotacje z Unii Europejskiej na ten cel bo jakoś nie wyobrażam sobie aby taki stan miał trwać nadal i ludzie mają być pozbawieni oglądania mux3 na znacznej części śląska
Pragnę wskazać błąd w powyższym rozumowaniu. Nie ma potrzeby całkowitego wytłumienia czy też wytłumienia o 70dB. Odchylenie anteny od kierunku ma na celu zmianę proporcji sygnałów odbieranych z różnych nadajników tak by poziomy docierające do wejścia odbiornika nie były równe. To w znakomitej większości wypadków wystarcza odbiornikom do poprawnego synchronizowania do jednego sygnału. Zatem nie zachodzi potrzeba całkowitego wytłumienia co zresztą jest fizycznie niemożliwe.
W odniesieniu do pkt.5 decyzja o uruchomieniu dodatkowych nadajników MUX3 wynika z wymagań kontraktowych na pokrycie terenu, postawionych przez Operatora mulitiplesku.
TLW/SZA pisze:Za to Pan,panie Bałuka błysnął inteligencją i dobrymi manierami w tej odpowiedzi,nie będę wchodził w polemikę z człowiekiem który nie posiadając dostatecznych argumentów atakuje innych a zwłaszcza tych którzy zadają niewygodne pytania.
Proszę przedstawić się imieniem i nazwiskiem oraz zaprezentować swój wkład w wdrażanie NTC w kraju, wówczas może znajdziemy płaszczyznę do polemiki. W innym przypadku odradzam. I nie życzę sobie sugestii, że nie posiadam argumentów i atakuję kogoś za niewygodne pytania bo jest to nieprawdą. Forum jest po to aby zadawać niewygodne pytania i dyskutować, natomiast w żadnym wypadku nie będę tu tolerował niekulturalnych tekstów i wycieczek pod czyimkolwiek adresem.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Po pierwsze nikt tutaj nie ma zamiaru nikogo obrażać.
Po drugie może Panu jeszcze podać numer pesel,numer konta bankowego,czym jeżdżę,numer rejestracyjny pojazdu,co jadam na śniadanie :?: Pańskie zapytanie jest co najmniej nietaktowne,gdyż nie jestem Pańskim kolegą,ale pomijam to.
Po trzecie Święta zasada jeżeli coś robisz rób to dobrze,a jeżeli jest coś nie tak to chyba przydałaby się informacja o tym że będą lub mogą występować utrudnienia w odbiorze.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2014, o 22:30 przez TLW/SZA, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: belzebiusz »

"kolegom"? :P

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

:?:
Ostatnio zmieniony 5 listopada 2016, o 10:06 przez TLW/SZA, łącznie zmieniany 1 raz.

Jorg
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2014, o 23:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jorg »

Witam. Przeczytałem kilka ostatnich stron tego wątku. Nie będę narzekał, powiem tylko że w Bytomiu lepiej działają MUXy czeskie od naszego MUX 3, mimo że do nadajnika czeskiego jest 5 razy dalej. To chyba o czymś świadczy.

Skwituję to tak: jaki nasz kraj taka i telewizja.

markowski3
Posty: 29
Rejestracja: 23 września 2013, o 23:02
Odbiornik: LG OLED55E8PLA, NEON + , DIGIAIR PRO T2 , TELEVES H45
Instalacja antenowa: Antena DVBT 6LOG , FUBA 902 , TELEVES HD BOSS
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: markowski3 »

witam, skwituje to tak 25-26.04.br zonk nie "chodzi" mux3 czekamy , w poniedziałek wiadomo zmiana orientacji nadajnika w bytomiu na ec zabrze ok 40 dodanych anten w piekarach i chorzowie ok 45 dołożonych anten niby wszystko gra ale w poniedziałek nie ma sygnału 12.05 wszystko z powrotem kierunkowanie regulacje przemienników wzmacniaczy ect.
3 tygodnie zwiedziłem wszystkie anteny zbiorcze ok 200 szt. razy 3 niekiedy 4-5
co oni myslą w tym emitelu że sobie eksperyment robią naszym kosztem?
nawet sobie nie wyobrażają jakie było "larmo" czyli po krakowsku awantura w administracjach budynków i nawet żadnego przepraszam , tylko piszą żę realizują kontrakt z TVP za grubą kase .(wiadomo zarabiają na mocy emisji)
a nam każą po dachach latać , jak bym im się dał zmieżyć z problemem po stronie odbiorczej w 200 lokalizacjach to dopiero zobaczyli by co to jest praca jak pot z jaj kapie . dla mie osobiście to najwieksza wpadka od lat 90 firmy emitel.....przedtem TP.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

Nie chcę się się wtrącać w środek zamieszania ale uważam, że walka z SFN-em w tych warunkach za pomocą jednej anteny skazana jest z góry na niepowodzenie. Rzeczywiście można się nabiegać po dachach i co chwilę zmieniać ustawienie bo jest źle.

O ile dla pojedynczego odbiorcy-laika instalacja na dwie anteny może stanowić problem to nie powinno tak być w przypadku inst. zbiorczych którymi zajmują się instalatorzy z odpowiednim wyposażeniem. Ja szczerze mówiąc wolałbym spróbować takiego rozwiązania zamiast biegać codziennie na telefon i kręcić w kółko tą samą anteną.

Problemem może być u nas brak osprzętu którego nikt nie sprowadza bo twierdzą że nie potrzeba. Odbiór dvb-t najczęściej sprowadza się do metody: kup pan Tri digit-a.
Na pytanie o filtr kanałowy czy zwrotnicę strojoną sprzedawcy robią wielkie oczy. Zwyczajny tłumik szerokopasmowy był tylko w jednym sklepie, sprzedawca wygrzebał go na zapleczu i stwierdził że nikt o to nie pyta.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

No i oto właśnie chodzi w tym wszystkim,że odbiorcy narażeni są na dodatkowe niemałe koszty,a przeciętny zjadacz chleba nie ma na ten temat zielonego pojęcia,tak jak pisze kolega "adac" w wielu sklepach RTV sprzedawcy są zszokowani pytaniem czy są filtry antenowe,wytłumiacze itp.
I wychodzi prosta zasada masz chłopie problem to radź sobie sam.

Jorg
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2014, o 23:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jorg »

Panowie przestańcie mnie rozśmieszać z kilkoma antenami do jednego TV. Czasy komuny kiedy to na balkonie wisiały 3 anteny (jedna na UKF, druga na VHF i trzecia na czeską TV) już dawno się skończyły. W Niemczech DVB-T działa na widelcu w każdej ciemnej dolinie.
Analog w Polsce też chodził na zwykłej siatkowej i bez kombinowania. Miało być lepiej. Wyszło jak zwykle.

rafla
Posty: 40
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 13:36
Instalacja antenowa: pasywna ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: rafla »

Branża talerzowa dziękuje za taką cyfryzację. :D

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Takie prawo rynku że ktoś na tym interesie musi zarobić ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

Wygląda na to że najbardziej bezstresowym dostępem do tv pozostaje nadal kablówka :|

adamsz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adamsz »

W Wodzisławiu Śląskim MUX3 milczy siła 100% jakość 0%. Jak panowie z Emitela chcą się bawić to zapraszam do piaskownicy moich dzeci. Do czwartku wszystko działało jakosc na poziomie 70%.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Stefan_KR »

A teraz masz przesterowany odbiornik co widać po jakości 100%. Jaka to antena i dekoder?

adamsz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adamsz »

Tv Lg. Antena zwykła siatkowa. Pozostale muxy działają bez zarzutu.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Stefan_KR »

No to chyba jest to co spotkało wiele osób w aglomeracji śląskiej - po dołączeniu kolejnych nadajników MUX3 poziom sygnału stał się zbyt wysoki dla niektórych odbiorników. Pomóc może zmiana ustawienia anteny lub zmiana anteny na antenę o mniejszym zysku. Tylko pytanie co wówczas z MUX1 i 2...

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

Nie zgodzę się z Emitlem aby w XXIwieku człowiek miał sobie budować rozudowany system antenowy aby działała telwizja DVB-T czy nowsza.

Popieram stanowisko UKE, że siły sygnału MUX1, MUX2 i MUX3 mają być na podobnym poziomie sygnału.
Póki tak nie będzie, póty będą cyrki z DVB-T. Synchronizacja SFN w przypadku gdy antena na dużej wysokości słyszy wiele nadajników to dodatkowy problem dla odbiorców.
Takich problemów nie było z analogami, ale cóż czasy się zmieniają.

@Rydułtowy i Rybnik - polecam anten ustawić na Chorągwice i oglądać MUX-3 na k41. U mnie tylko ten zabieg pozwala oglądać MUX3. Wszelkie inne ustawienia anteny powodują ogromne problemy z jakością MUX3 na skutek SFN. Z Opolem nie próbowałem ale wtedy stracicie MUX4. I tak źle i tak nie dobrze.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2014, o 13:45 przez batot, łącznie zmieniany 2 razy.

Zablokowany