DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

keedziorek

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: keedziorek »

od razu niech napisze w sprawie Pyrzowic.

Co do narzekania na odbiór - jak to mówią - lepiej siedzieć cicho i sprawiać wrażenie idioty niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

bolila

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: bolila »

Witam.
Mieszkam w Chorzowie.Antena atv16 kierunek Kosztowy Mux2 ok.Co mogę jeszcze odebrać dodatkowo
z tego kierunku,w którą stronę obracać antene na Ostrawe i Skrzyczne.

keedziorek

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: keedziorek »

włącz sobie http://www.dvbtmap.eu/ , ustaw tryb odległości, potem obraz z satelity i przy ustawianiu anteny sugeruj się tą mapką. Ja zawsze sprawdzam, przez które budynki przechodzi linia, żeby określić orientacyjnie kierunek.

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiesiek0102 »

Wow super sprawa :)
Dla tych co nie wiedza jak sprawdzić:
Wchodzimy na stronę podana w poście powyżej (klikamy w prawym gornym rogu flage Polski), wybieramy mapy i 3 opcja od góry tj. Odległość i profil terenu. Na mapie przybliżamy teren i swoja miejscowość oraz ulicę. Potem klikamy w swoja ulice lub dom (dwa razy aż pokaże się zielona strzałka), następnie z prawej strony wybieramy woj oraz interesujące nas nadajniki. Klikamy satelita, znowu przybliżamy mapę i wiemy w jakim kierunku ostawić antene. Bardzo fajna rzecz :) Mozna wybrac kilka nadajników :) No i mozna przenosic zielona strzalke.

http://img84.imageshack.us/img84/2127/dvbta.jpg

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Witam. Nim tu dotarłem pisałem w innych miejscach na forum. Nie jestem alfą i omegą ale pytając jeden drugiego co zrobić by mi nie zacinał się obraz i dźwięk to wszyscy się obrzucają błotem typu ten jest bez mózgu itp. Normalnie jak Tusk z Kaczyńskim. Dlatego niech pomoże ten, co się naprawdę dobrze zna na rzeczy a nie ten to się wieści expertem wielu dziedzin.

Do rzeczy. Mieszkam w Bielszowicach na fińskich domkach. Do nadajnika jak w temacie mam około 33km i według mapy jak wyżej koledzy opisują antenę muszę kierować nieco na prawo od białego szybu kopalnianego (miejscowi wiedzą o co cho) a dokładnie na tej trasie przy kopalni stoi nadajnik Orange, po przedłużeniu linii wizury jest Mrówcza Górka (miejscowi wiedzą) i dalej do nadajnika według mapy ciągną się lasy i nie rozumiem co powoduje, że mi się zacina odbiór. Zanim wywale telewizor i antenę poradźcie. Mam dekoder technisata, zwykłą antenę siatkową, zasilacz z regulacją wzmocnienia. Jak to jest, że na Wirku, gdzie gęsto od zabudowy jakość jest 97% a u mnie skacze od 15 do 78%. Zacinanie obrazu i dźwięku jest nie do zniesienia. Jeden mi powiedział, że dekoder mam zakurzony (kupny na początku sierpnia), drugi, że zamontować symetryzator, trzeci, że ten co mi poradził symetryzator jest bezmózg a czwarty (ja) poradzi, że wywalić wszystko w piz.....

Wybaczcie ale nie wiem już co robić. Dlatego niech się wypowie ten to się richtik zna na tym nim se kule w łeb załaduję. Z góry dzięki.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: blockbuster »

TVRuda pisze:Witam. Nim tu dotarłem pisałem w innych miejscach na forum. Nie jestem alfą i omegą ale pytając jeden drugiego co zrobić by mi nie zacinał się obraz i dźwięk to wszyscy się obrzucają błotem typu ten jest bez mózgu itp. Normalnie jak Tusk z Kaczyńskim. Dlatego niech pomoże ten, co się naprawdę dobrze zna na rzeczy a nie ten to się wieści expertem wielu dziedzin.

Do rzeczy. Mieszkam w Bielszowicach na fińskich domkach. Do nadajnika jak w temacie mam około 33km i według mapy jak wyżej koledzy opisują antenę muszę kierować nieco na prawo od białego szybu kopalnianego (miejscowi wiedzą o co cho) a dokładnie na tej trasie przy kopalni stoi nadajnik Orange, po przedłużeniu linii wizury jest Mrówcza Górka (miejscowi wiedzą) i dalej do nadajnika według mapy ciągną się lasy i nie rozumiem co powoduje, że mi się zacina odbiór. Zanim wywale telewizor i antenę poradźcie. Mam dekoder technisata, zwykłą antenę siatkową, zasilacz z regulacją wzmocnienia. Jak to jest, że na Wirku, gdzie gęsto od zabudowy jakość jest 97% a u mnie skacze od 15 do 78%. Zacinanie obrazu i dźwięku jest nie do zniesienia. Jeden mi powiedział, że dekoder mam zakurzony (kupny na początku sierpnia), drugi, że zamontować symetryzator, trzeci, że ten co mi poradził symetryzator jest bezmózg a czwarty (ja) poradzi, że wywalić wszystko w piz.....

Wybaczcie ale nie wiem już co robić. Dlatego niech się wypowie ten to się richtik zna na tym nim se kule w łeb załaduję. Z góry dzięki.
Wprawdzie nie jestem "miejscowy" ale może w miarę możliwości coś pomogę.
Napisałeś, że masz regulowany zasilacz. Czy kręcenie potencjometrem od zasilacza ma u ciebie jakiś wpływ na sygnał?
Jeżeli masz możliwość to zobacz jak odbierają u ciebie na tym samym zestawie antenowym kanały analogowe z Kosztów i jak wygląda w analogu k49 (czy jest "czysty śnieg" czy są jakieś zakłócenia)

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: _chris_ »

TVRuda pisze:Jak to jest, że na Wirku, gdzie gęsto od zabudowy jakość jest 97% a u mnie skacze od 15 do 78%. Zacinanie obrazu i dźwięku jest nie do zniesienia. Jeden mi powiedział, że dekoder mam zakurzony (kupny na początku sierpnia), drugi, że zamontować symetryzator, trzeci, że ten co mi poradził symetryzator jest bezmózg a czwarty (ja) poradzi, że wywalić wszystko w piz.....
normalka. To, że w jednym miejscy jest stabilny odbiór wcale nie nie musi oznaczać, że trochę dalej, albo trochę bliżej, też będzie dobry, stabilny odbiór. Tyle teorii i praktyki z zakresu podstawowego.

Co do wahań jakości sygnału, tak jak je opisujesz, to mogą one mieć niestety różne przyczyny. I czasami trudno jest jednoznacznie na odległość powiedzieć, że to to, a tamto nie. Niestety, najczęściej trzeba po prostu systematycznie eliminować kolejne możliwości.

W mojej ocenie najbardziej podejrzany jest w pierwszej kolejności wzmacniacz. Bardzo często w 'siatkach' (ale i w innych typach anten też) zdarzają się podobne historie.

Więc ja zacząłbym od:
  1. wymiany wzmacniacza z anteny na symetryzator IV/V pasmo (wykonany na płytce drukowanej). Po wymianie wzmacniacza należy bezwzględnie zmienić wtyczkę antenową zasilacza sieciowego na zwykła wtyczkę antenową, w pełni metalową (lub założyć złącze F plus przejściówkę FF-IEC). Anteną łączymy do prób bezpośrednio z dekoderem DVB-T, bez żadnych rozdzielaczy, zwrotnic i innych wynalazków.
    .
  2. jeśli siatka ma tzw. "drabinkę" z przodu (to jest zestawy małych poprzecznych pręcików z przodu anteny) należy je odłączyć.
    .
  3. jeśli kabel antenowy ma średnicę mniejszą niż 6mm - bezwzględnie wymienić na nowy - tzw. satelitarny, w kolorze czarnym. Jeśli jest gruby (>6mm) i nie jest bardzo stary (kilka lat), sprawdzić, czy nie jest popękana osłona zewnętrzna. Jeśli jest popękana - wymienić.
    .
  4. bardzo dokładnie ustawić antenę na max jakości odbieranego mux-2.. Ustawia się naprawdę dokładnie, do pojedynczych stopni, czyli na tyle i le umożliwiają wskazania odbiornika.
Jeśli na symetryzatorze nie osiągniesz stabilnego odbioru, wtedy będzie czas na kolejne kroki.

I poczytaj sobie chociaż ten wątek: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=603 - tam znajdziesz wiele dodatkowo przydatnych informacji. W ogóle mógłbyś założyć ten wątek właśnie w dziale z antenami.

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiesiek0102 »

Ja bym poszedl do znajomego co ma inna antene i dobry odbior DVBT i sprawdzil dekoder. Jesli dobrze odbiera to zaczalbym od anteny. Kolega tez mial siatkowa antene, i mial roznie. Zmienil antene i pomoglo. Flaczeczka w jedna reke, w druga dekoder i dawaj do kumpla lub sasiada :) Koniecznie inna antena :) Ps Ja juz wymienialem dekoder :) Odrazu po zakupie. Jak opisalem w serwisie co sie dzieje, to nic nie mowili tylko kazali odeslac :) Pozatym mam podejrzenia ze ten drugi tez jest walniety bo tez pixeloza sie czasem robi a sygnal na 82 %

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Dziś nic nie zrobie bo od 20 minut nie pracuje nadajnik Kosztowy. Ani analog ani digital. Na pocieche jest tylko TV Puls z Bytkowa i Jedynka ze skrzycznego na analogu. Dwójka i Polsat są w gorszej jakości od Jedynki ze skrzycznego.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pikaczu »

TVRuda pisze:Dziś nic nie zrobie bo od 20 minut nie pracuje nadajnik Kosztowy. Ani analog ani digital. Na pocieche jest tylko TV Puls z Bytkowa i Jedynka ze skrzycznego na analogu. Dwójka i Polsat są w gorszej jakości od Jedynki ze skrzycznego.
jest modernizacja nadajnika w kosztowach.

moj telewizor przekierowal z kanalu 49 na 38(skrzyczne), ale i tak nic nie ma.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kuku1234 »

Tak sobie poklikalem po nadajnikach to widze, ze my na Slasku jestesmy na niezlym wygwizdowie jesli chodzi o nadawanie. Wystarczy wylaczyc Kosztowy i juz nawet RMFu nie mozna posluchac. Wszystko fajnie z tym DVB-T tylko, ze przy wylaczeniu w telewizji analogowej to nawet z Rabki na sniegu moge sobie cos poogladac, a w cyfrowym to se gwiazdy za oknem bedzie mozna poogladac. Na marginesie nadajnik nie dziala rowno godzine.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Jest wogóle szansa, że Skrzyczne będzie na digitalu na tyle silny, że w Bielszowicach będzie lepszy od Kosztów?

musia

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: musia »

Mam pytanie czy ktoś posiada na dzień 8.09.2011 na godzinę 10:58 kanały z anlogu czy TVP 1 TVP 2 TVP info/Katowice Polsat TVN jak nie mam sygnału na tych kanałach

Peter_CA

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Peter_CA »

musia: Trwa przerwa konserwacyjna do 14:00 - DVB-T, analog i radio.
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

keedziorek

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: keedziorek »

musia pyta o 8.09.2011.

musia

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: musia »

keedziorek pisze:musia pyta o 8.09.2011.
sory o dzis mi chodziło czyli 13.09.2011

musia

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: musia »

Peter_CA pisze:musia: Trwa przerwa konserwacyjna do 14:00 - DVB-T, analog i radio.
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx
dzienki

bombel-73
Posty: 31
Rejestracja: 14 września 2011, o 08:33
Odbiornik: Signal HD-507
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: powitanie na forum, sygnał MUX-3 z Katowice-Kosztowy

Post autor: bombel-73 »

Ruda Śląska - Halemba (konkretnie teren kopalni) na k.51 obecnie odbieram z Czech 1 program - "PRIMA Love" (więcej na tym MUXie nie ma), ciekawe czy nasz MUX 3 zagłuszy ten czeski, albo będzie się to żarło i wystąpią problemy z odbiorem.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: powitanie na forum, sygnał MUX-3 z Katowice-Kosztowy

Post autor: TVRuda »

Wątpię by MUX3 u nas odbierał. Z tego co wyczytałem to zielony sygnał ma być najdalej do Kochłowic. Potem przy dobrych wiatrach coś odbierzemy. Ja mam w Bielszowicach z Lysej Hory lepszy odbiór czeskich niż polski MUX2. Czy w przyszłości nadajniki DVB-T będą nadawać na większy zasięg czy tylko na małym obszarze?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: powitanie na forum, sygnał MUX-3 z Katowice-Kosztowy

Post autor: blockbuster »

TVRuda pisze:Czy w przyszłości nadajniki DVB-T będą nadawać na większy zasięg czy tylko na małym obszarze?
Zwiększenie mocy MUX3 z Kosztów nastąpi po wyłączeniu analogowej TVP2 ze Skrzycznego (nastąpi to pewnie pod koniec przyszłego roku). Zmieniony wtedy zostanie kanał z k51 na docelowy dla tego MUX k41.

Zablokowany