DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Krauza

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Krauza »

dg19 pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Patrz Regulamin forum.
Ja również od wczoraj nie mam dostępu do MUX3 :evil: :evil: 1 i 2 działa bez problemu. Mieszkam w Rydułtowach k. Rybnika.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

AdamP pisze:U mnie jest minimalna poprawa i też "obstawiam" pogodę.
Też mi się tak wydaje, bo u mnie jak było po zmianach, to tak się utrzymuje czyli nadal słabo. Odbierać się da bez kłopotów - 90/40 siła/jakość. Nie narzekam, ale to nie jest to, co było kiedyś. Pozostałe MUX1,2 świetnie - dziś 95/95.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pikaczu »

proszę pisać do tvt, aby zrobili mux lokalny w kosztowach, z kanałami tvs, tvt, 4fun.tv, tv disco, stars.tv, o mocy 15 kw. ja już napisałem

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Ja mam cały czas takie same parametry odbioru wszystkich MUX-ów z Kosztowych co wczoraj.

@Pikaczu jedna zasadnicza sprawa czy operatorowi MUX-L będzie się finansowo opłacać uruchomić nadajnik w Kosztowach :?:

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pikaczu »

napewno będzie się opłacać

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomciosz »

1. Potrzeba dużo czasu i nerwów, aby przebrnąć przez całą machinę biurokracji.
2. Są to koszta, ale nie wszystkich stać na ich pokrycie w krotkim czasie.
3. Warunki techniczne. Mianowicie Chorągwica z k47 dla woj. Świętokrzyskiego.

Możecie pisać, ale nic to nie da. Rozmawiają, składają wnioski, ale to wszystko trwa kilka miesięcy.

Starczy off-topu.

markowski3
Posty: 29
Rejestracja: 23 września 2013, o 23:02
Odbiornik: LG OLED55E8PLA, NEON + , DIGIAIR PRO T2 , TELEVES H45
Instalacja antenowa: Antena DVBT 6LOG , FUBA 902 , TELEVES HD BOSS
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: markowski3 »

witam, jestem ciekawy co powie na to przedstawiciel firmy emitel , wczoraj od rana i dzisiaj przełączyłem anteny na 30 budynkach na "kosztowy" gdzyż sygnał jak za dotknięciem czarodzijskiej różdżki powrócił za co jestem niezmiernie wdzięczny fachowcom z emitela .
Szanowny Panie Jarosławie może pan wytłumaczyć nam "szarakom" co było przyczyną i jak zaradziliście problemowi jestem niezmiernie ciekawy .
p.s mam nadzieje że sytuacja się nie powtórzy .

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

Wyłączyli doświetlenia, zjechali z mocą ?
Da radę ich jakoś sprawdzić ?
Wątpię żeby od Emitela udało się cokolwiek dowiedzieć.

rafla
Posty: 40
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 13:36
Instalacja antenowa: pasywna ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: rafla »

Jak bym był złośliwy, to bym stwierdził, że będzie lepiej tylko na czas pomiarów UKE. :D

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Tomciosz pisze:Warunki techniczne. Mianowicie Chorągwica z k47 dla woj. Świętokrzyskiego.

Możecie pisać, ale nic to nie da. Rozmawiają, składają wnioski, ale to wszystko trwa kilka miesięcy.
Akurat o warunki techniczne to największy problem nie jest z doświetleniem MUX-3 z Chorągwicy dla Świętokrzyskiego gdyż jest to emisja kierunkowa w stronę północną dla powiatów:Kazimierskiego,Pińczowskiego i Buskiego,ale problemem jest emisja MUX-3 na kanale 47 ze Świętego Krzyża o mocy 150kW,a z tego co wiem to w Zawierciu odbiór ze Świetego Krzyża jest możliwy,a jeśli MUX-L TVT odpaliłby z Kosztowych z mocą 15kW to byłby istny groch z kapustą,było by to szaleństwo i samobój ze strony nadawcy,także ta kwestia nie ma racji bytu,musieliby starać się o nową częstotliwość która nie była by na kolizyjnych częstotliwościach.A jak wiadomo wymaga to czasu i niemałych finansów.
markowski3 pisze:witam, jestem ciekawy co powie na to przedstawiciel firmy emitel , wczoraj od rana i dzisiaj przełączyłem anteny na 30 budynkach na "kosztowy" gdzyż sygnał jak za dotknięciem czarodzijskiej różdżki powrócił za co jestem niezmiernie wdzięczny fachowcom z emitela .
Szanowny Panie Jarosławie może pan wytłumaczyć nam "szarakom" co było przyczyną i jak zaradziliście problemowi jestem niezmiernie ciekawy .
p.s mam nadzieje że sytuacja się nie powtórzy .
Przypuszczam że to już pozostanie słodką tajemnicą operatora,pozostaje tylko mieć nadzieję że wszystko wróciło do normy i już takich wpadek nie będzie.

trefort
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 15:11
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Dachowa, kierunkowa 16/21-69, symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: trefort »

U mnie moc sygnału MUX-3 zwiększyła się z 85 do 89% przy niezmienionej jakości 90% (Ferguson nie pokazuje więcej niż 90%). Nie zmieniałem ustawienia anteny, cały czas jest skierowana na Kosztowy.

Wczoraj za to wariowała jakość sygnału MUX-1, być może z powodu nienormalnej pogody, co przy ustawieniu w jednej linii nadajników w Kosztowym i na Skrzycznem dawało taki efekt.

MUX-2 oczywiście bez zmian.

dg19

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: dg19 »

To jest porażka z SFN, gdyż uruchamiając kilka nachodzących na siebie nadajników Emitel nie umie ich zsynchronizować i stąd są wszystkie problemy z MUX3.
Emitel myśli, zrobią byle jak, a niech ludzie siedzą na dachu i kombinują. Dodatkowo wszystko się zmienia w nie wiadomo jakich terminach. Niby doświetlenia były uruchomione 26 kwietnia, a problemy pojawiły się 13 maja.
Teraz wrzucili instrukcje, aby sobie zamontować oddzielną antenę dla każdego MUX (http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak- ... ierac-mux3). Obwieszę sobie cały dom w antenach, żeby odebrać TVP1 :x
To jest skandal, żeby mieszkając w większym mieście mieć takie problemy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

Przeczytałem - ad. 1. Gdzie mam ustawić antenę skoro w mojej lokalizacji w jednym kierunku jest idealnie Wręczyca i Błeszno a w drugim Wisła i Kosztowy. Eeee spartolili i tyle, wystarczyło dobrać wszędzie takie opóźnienia czasowe żeby nie było problemów w żadnej lokalizacji, nawet jeśli nadajniki są w jednej linii.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

dg19 pisze:To jest porażka z SFN, gdyż uruchamiając kilka nachodzących na siebie nadajników Emitel nie umie ich zsynchronizować i stąd są wszystkie problemy z MUX3.
Emitel umie zsynchronizować nadajniki. Wszystkie nadajniki są poprawnie zsynchronizowane.
dg19 pisze:Emitel myśli, zrobią byle jak, a niech ludzie siedzą na dachu i kombinują.
Emitel tak nie myśli. Emitel dokłada wszelkich starań by spełnić wymagania Operatorów dla emisji oraz zapewnić poprawny sygnał odbiorcom.
dg19 pisze:Dodatkowo wszystko się zmienia w nie wiadomo jakich terminach.
Harmonogram wdrażania i terminy zmian w MUX3 nie zmieniają się, informacje publikowane były w mediach, a także na naszej stronie.
ObywatelDVB-T pisze:wystarczyło dobrać wszędzie takie opóźnienia czasowe żeby nie było problemów w żadnej lokalizacji, nawet jeśli nadajniki są w jednej linii.
Opóźnienia dobrane są optymalnie i prawidłowo.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

Jarosław Bałuka pisze:Opóźnienia dobrane są optymalnie i prawidłowo.
Czyli jak?, ja rozumiem że optymalnie czyli tak aby dobrze odbierać w dużych miastach np. w Częstochowie czy aglomeracji śląskiej, reszta jest traktowana drugoplanowo. Co z północno wschodnimi rejonami województwa. Wystarczy popatrzeć gdzie są rozmieszczane nadajniki w sieci SFN aby się domyślić co jest priorytetem.

dg19

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: dg19 »

Jarosław Bałuka pisze:Harmonogram wdrażania i terminy zmian w MUX3 nie zmieniają się, informacje publikowane były w mediach, a także na naszej stronie.
Gdyby to było prawdą, to brak sygnału dla MUX3 wystąpiłby u mnie 26 kwietnia, a nie 13 maja! Cała ta sytuacja jest śmieszna, bo pewnie Emitel poprawia coś dla jakiejś miejscowości, a w innych przez to wszystko się sypie.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Po prostu przekombinowali a teraz jest się głupio przyznać do wpadki,a można tego było uniknąć przecież mieli wolne częstotliwości po analogu i można je było wykorzystać pod MUX-3 dla województwa Śląskiego,tak jak kiedyś tam pisałem:

dla Kosztowych kanał 21 moc 100kW,po byłej dwójce w analogu
dla Skrzycznego kanał 41 moc 100kW też po byłej dwójce w analogu
dla Wręczycy kanał 26 moc 100kW tak jak wyżej częstotliwość po analogowej dwójce.
Plus kilka doświetleń:
Bytków kanał 60 moc 10kW
Racibórz kanał 60 moc 500W
plus doświetlenia Beskidów na kanałach 34,42,43,60 i było by git.

Pole do popisu było duże ale decydenci zza biurek nie znając realiów wybrali to co okazało się najwygodniejsze czyli zlepek SFN na kanale 41 i jest szatkownica,ciekawe co jeszcze wymyślą aby ludziom podnieść ciśnienie :?:

Druga sprawa zasłanianie się ustawami G6 z Genewy,a dlaczego nikt wtedy nie poruszył sprawy podczas przyznawania częstotliwośći pod poszczególne multipleksy w danych regionach że może to nie wypalić na jednym kanale bo mogą wystąpić poważne utrudnienia w odbiorze,tylko wszyscy kiwali główkami jak baranki że to co im panowie odgórnie polecili to jest wszystko cacy.
To takie typowo Polskie dać ciała (nie będę używał bardziej dosadnych słów bo szkoda klawiatury) a później strugać głupka że o niczym nie wiadomo,że tak być musi,pomroczność jasna itp...itd....
Nie ma winnych wszyscy święci,a przyczyną całego zamieszania są niedobre odbiorniki,anteny,kable,wrony,kawki,liście,drzewa....

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Byczek12345 »

TLW/SZA pisze:...ciekawe co jeszcze wymyślą aby ludziom podnieść ciśnienie :?:
DVB-T2 w SFN na naszym terenie.

Uzasadniając, że przecież próby wypadły pomyślnie. Zapominając o tym że nasz region jest trochę inny od miejsca prób.
W radiotechnice najpierw jest praktyka, a potem teoria, nie odwrotnie. Tak już jest od czasów jej odkrycia.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

TLW/SZA pisze:Po prostu przekombinowali a teraz jest się głupio przyznać do wpadki,a można tego było uniknąć przecież mieli wolne częstotliwości po analogu i można je było wykorzystać pod MUX-3 dla województwa Śląskiego,tak jak kiedyś tam pisałem:
Tego rodzaju pomysły wynikają z kompletnej niewiedzy i o ile nowicjuszom jakoś to uchodzi, o tyle osobom trochę bardziej zaangażowanym w temat nie wypada wypisywać tekstów kwalifikujących się do Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Gospodarka zasobami częstotliwościowymi to nie targ z warzywami gdzie każdy wybiera to co mu bardziej pasuje. Zasoby dla poszczególnych krajów są przydzielane w wyniku planowania i koordynacji międzynarodowej i nie podlegają zmianom wskutek czyichś światłych pomysłów.
TLW/SZA pisze: Druga sprawa zasłanianie się ustawami G6 z Genewy,a dlaczego nikt wtedy nie poruszył sprawy podczas przyznawania częstotliwośći pod poszczególne multipleksy w danych regionach że może to nie wypalić na jednym kanale bo mogą wystąpić poważne utrudnienia w odbiorze,tylko wszyscy kiwali główkami jak baranki że to co im panowie odgórnie polecili to jest wszystko cacy.
To takie typowo Polskie dać ciała (nie będę używał bardziej dosadnych słów bo szkoda klawiatury) a później strugać głupka że o niczym nie wiadomo,że tak być musi,pomroczność jasna itp...itd....
Nie ma winnych wszyscy święci,a przyczyną całego zamieszania są niedobre odbiorniki,anteny,kable,wrony,kawki,liście,drzewa....
Zwykle na forum, na tak niskiego poziomu wypowiedzi nie reaguję inaczej jak ostrzeżeniem lub banem, tym razem zapytam: a co Ty człowieku wiesz na temat tego co było w Genewie w 2006r? Byłeś tam? Siedziałeś i słuchałeś? Jakim prawem komentujesz w tak prostackich słowach pracę setek ludzi, o której nie masz bladego pojęcia! Ja sobie nie życzę czytać tego poziomu komentarzy tu na forum choćby ze względu na fakt, że część tych osób znam i mam świadomość poniesionego trudu.
Typowo polskie to jest niestety właśnie takie anonimowe "bohaterstwo" zza klawiatury i monitora, skąd najlepiej wychodzi obrzucanie błotem innych. Przedstaw się tu proszę z imienia i nazwiska oraz zaprezentuj swój wkład pracy dla planowania i koordynowania kanałów na potrzeby konferencji GE06, chętnie poczytamy i ocenimy.

klaker212

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: klaker212 »

Szanowni Państwo,
na terenie większości Zabrza, Gliwic,Bytomia,Tarnowskich Gór, Mikołowa w instalacjach zbiorczych nie działa poprawnie mux3 pomimo stosowania anten pasmowych.
Zapewniam że teoria wymienina powyżej z filtrami i dwoma antenami jest jak najbardziej logiczna i poprawna ale niestety nie w przypadku gdy sygnał z nadajnika w Kosztowach praktycznie odbieralny jest na kawałku drutu na dachu a na tym samym kanale pracuje nadajnik który emituje minimalnie opóźniony sygnał. Przy odchyłce kierunków do nadajnika pomiędzy 15 a 50 stopni niestety cala teoria napisana pieczołowicie powyżej się nie sprawdza.
Moje pytania dla Panów z emitela:
1. Jaki producent oferuje anteny o tak dużej kierunkowości aby po obróceniu anteny z jednego nadajnika w kierunku drugiego o około np. 30 stopni sygnał z nadajnika pierwszego był całkowicie wytłumiony

2. Ile kosztuje filtr i kto go produkuje który pozwoli wytłumić około 70db sygnału selektywnie kanałowo w antenie skierowanej na Kosztowy oraz wytłumi pozostałe kanały nadawane z Kosztowy w antenie skierowanej na Zabrze?

3. Ile firm jest w stanie wykonać i pomierzyć taka instalację oraz zestroić w całości i stworzyć synfazowe układy anten w połączeniu z filtrami kanałowymi lub wzmacniaczami strjonymi kanałowo.

4. Ilu odbiorców indywidualnych jest w stanie to sobie wykonać we własnym zakresie a ilu z tego powodu ma kłopoty i sobie nie poradzi?

5. Jakie są koszty przebudowy instalacji antenowych w skali śląska koniecznej do wykonania a niekoniecznie skutecznej (a raczej na 99% nieskutecznej) na skutek bezmyslnej decyzji uruchomieniu nadajnika mux3 w Zabrzu?

6. Kto za to zapłaci? Czy Przewidziane są jakieś dotacje z Unii Europejskiej na ten cel bo jakoś nie wyobrażam sobie aby taki stan miał trwać nadal i ludzie mają być pozbawieni oglądania mux3 na znacznej części śląska

Zablokowany