DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

DVB-T KATOWICE

Post autor: pgrzes »

WitamChciałbym dowiedzieć się, czy są jakieś plany uruchomienia w tym roku przekazu cyfrowego w Katowicach (Kosztowy), czy pozostaje nam czekać do 2012 bądź 2015 r. Prosiłbym o odpowiedź prawdopodobnie najlepiej poinformowane osoby w tej kwestii, czyli Pracowników Emitela.

monter

DVB-T KATOWICE

Post autor: monter »

Ze względu na dużą potencjalną liczbę odbiorców faktycznie dziwne, że TVP do tej pory nie uruchomiła testu DVB-T w Katowicach

husky83

DVB-T KATOWICE

Post autor: husky83 »

Właściwie teoretycznie na Śląsku jest DVB-T... ze Skrzycznego. Jednak największe miasta Polski - Warszawa, Poznań, Kraków mają DVB-T, kolejnymi miastami powinny być GOP, Trójmiasto, Wrocław (kolejność losowa). Tymczasem.. we wrocławiu wyłączyli transmisję testową... POT ani myśli uruchomić testów na Śląsku czy we Wrocławiu (a przynajmniej nikt o tym nie mówi).
Mamy zdążyć do 2012 (2015)  z DVB-T?  mamy wyłączyć analog? Z tych dwóch wymogów pewnie zdążymy zrealizować drugi. A ludzie na stołeczkach będą twierdzić, że przecież wszyscy mamy kablówkę.
W planach jeszcze niedawno było uruchomienie pierwszego multipleksu w wakacje tego roku. Tymczasem znalazłem informację, że w wakacje.. ale przyszłego roku. Ile trwają 'testy' ze Skrzycznego? O ile inne transmisje można nazwać testowymi - bo COŚ się dzieje (przejście na mpeg4, dźwięk dolby), o tyle na Skrzycznem testy są tylko z nazwy. Rozumiem, że Skrzyczne musi pozostać takie jak jest, ze względu na wcześniejsze naciąganie klientów na zakup sprzętu do odbioru DVB-T, który za niedługo wyląduje na śmietniku.
Rozumiem też słowo 'test' w przypadku Skrzycznego. Coś padnie - napiszą, że przecież to tylko testy. Czekamy na wprowadzenie ostatecznego standardu nadawania DVB-T w Polsce. Jak długo będziemy jeszcze czekać - okaże się, ale przecież emisja testowa nadawana być może. Warszawa ma całkiem sporą grupkę programów:
TVP1, 2, Info, Kultura, Historia, chyba też Sport, do tego programy POT...
Śląsk? mieszkam w Gliwicach, nie mam kablówki i jakie mam programy?TVP1, 2, Info, TVN, Polsat. Ok - teraz przez DVB-T jeszcze TVP Sport. Czy ja płacę mniejszą opłatę radiotelewizyjną?

Czekamy na odpowiedź przedstawicieli Emitela (chociaż rozumiemy też,  ze to nie zależy od nich a od nadawców), czy są prowadzone rozmowy z nadawcami o nadawaniu z Katowic? Jeśli tak - z jakim dawacą - POT czy TVP? Jaki jest BARDZO WSTĘPNY termin (z dokładnością do... roku) uruchomienia na Śląsku cyfrowej telewizji?Czy mamy szanse na coś więcej niż TVP1,2,3 i Sport?
Krążą plotki o uruchomieniu K62 ze Skrzycznego.. Jednak już Emitel potwierdził, że są to tylko plotki (lub mowa o nie ich obiekcie).  Czy ktoś ma jakąś potwierdzoną informacje, która nie okaże się być plotkami ?


pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

DVB-T KATOWICE

Post autor: pgrzes »

Faktycznie, zapomniałem że mamy testy ze Skrzycznego. Jednakże moc nadajnika nie pozwala na odbiór w wielu miejscach zlokalizowanych w Katowicach i sąsiednich miastach. Do testów nie zachęca także oferta programowa (wynikająca ze stosowania MPEG2) i konieczność instalacji dodatkowej anteny skierowanej na Wisłę. Co innego, gdyby uruchomiono nadawanie z lokalizacji Kosztowy z ofertą jak w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie (głównie mam na myśli ofertę Emitela - czyli programy TVP) w standardzie MPEG4 i z mocą pozwalającą na bezproblemowy odbiór w Katowicach i sąsiednich miastach (zdecydowanie większą niż w Krakowie).Moim zdaniem, testy powinny być prowadzone nie tylko w miastach, gdzie w dotychczasowej ofercie znajdują się wszystkie programy (1, 2, Info, Polsat, TVN, TV4 i Puls) ale również, a może przede wszystkim, tam gdzie można obecnie odebrać pierwszą czwórkę bądź piątkę z wymienionych. Taka sytuacja występuje nawet pod Katowicami (nie wszyscy są odbiorcami tv kablowej), gdzie w dodatku odbiór często charakteryzuje się dużymi zakłóceniami, wynikającymi z wielu przeszkód znajdujących się na drodze sygnału. A jak wspomniał jeden z poprzedników, nie można mówić tutaj o małej liczbie potencjalnych użytkowników.Są również miejsca w kraju, gdzie można na jednym kanale odebrać dwa programy, np. znana mi sytuacja, gdy na programie TVN przebija obraz TVP2 a na TV4 jeszcze coś innego i nie pomagają tutaj żadne zabiegi z antenami. Jeśli jest faktycznie techniczna możliwość uruchomienia pierwszego multipleksu na terenie całego kraju, to może należy wreszcie zdecydować się na parametry nadawania i

Hamer

DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: Hamer »

Zacznę nowy watek bo czas już powoli na to ;)

Nurtuje mnie narazie jedna rzecz, co będzie z TVP Info/Kraków obecnie nadawanym (analogowo) z Katowic doświetlającym Małopolskę zachodnią, czy znajdzie sie miejsce na DVB-T obok TVP Info/Katowice?

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: pikaczu »

na slasku napewno nie bedzie w dvb-t kanalu tvp info/krakow, kiedys pisali, ze w poszczegolnych regionach, beda kanaly tvp info regionalne

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: Drekan »

pikaczu pisze:na slasku napewno nie bedzie w dvb-t kanalu tvp info/krakow, kiedys pisali, ze w poszczegolnych regionach, beda kanaly tvp info regionalne
Wystarczy, że kilku widzów zacznie domagać się obecności Krakowskiej wersji TVP Info w Śląskim 3 multipleksie i ten kanał się w nim pojawi. :)

Dla TVP nie jest to problem, jest jeszcze dużo wolnego miejsca w 3 multipleksie i dołączenie stacji, która i tak jest dosyłana do tego nadajnika nie będzie dużym problemem zarówno dla TVP , jak i Emitela. Są i w innych regionach nadajniki, które nadają dwie wersje TVP Info (np. Kisielice), więc nie widzę powodów, dla których nadajnik Kosztowy nie mógłby nadawać 2 wersje TVP Info. 8-)

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: piotrek93 »

czy ktoś wie może czy emitel włączy wcześniej niż 31 lipca emisje testową mux 2 bo na dvbteurope ukazała sie juz nawet mapa zasiegu mux 2

DVBManiak

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: DVBManiak »

Na innych obiektach, z których będzie mux-2 od 31. lipca też już są mapki m.in. na Ślęży i Świętym Krzyżu. Jednak o testach nic mi nie wiadomo.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: pikaczu »

moze beda predzej, jest do 31 lipca, a nie od 31 lipca

DVBManiak

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: DVBManiak »

Dobra może będzie do, ale pikaczu nie czepiaj się takich szczegółów.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: @GUTEK@ »

Termin jest do 31 lipca, czyli 31 lipca przy śniadanku skanuje kanał 49 i znajduje kanały z muxu2.
Do tego czasu nie ma co pisać i lamentować w temacie.
Jeśli Emitel uruchomi emisję kilka dni wcześniej to jest jedynie jego dobra wola, a i tak nie zrobią tego wcześniej jak UKE wyda pozwolenie, a to nie będzie wcześniej jak w połowie lipca (patrz etap 3 z kwietnia).

Też bym chciał żeby uruchomili wcześniej, ale takie są terminy i zamiast cieszyć się że się w naszym pięknym kraju nareszcie dogadali i są one dotrzymywane to jak zwykle musimy jeszcze narzekać.

mmm777
Posty: 39
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: mmm777 »

BTW, a kiedy zostanie wyłączony analogowy TVP1 (24) ze Skrzycznego?
Przed czy po uruchomieniu TVP1 z DVB-T w Kosztach?

Pytam, bo najchętniej pozbyłbym się VHF (TVP1 (8)) z instalacji.

DVBManiak

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: DVBManiak »

Wyłączanie analogu:
październik 2010– Zielona Góra i Żagań
czerwiec 2011 – Piła, Białogard, Świnoujście, Koszalin, Lębork
październik 2011 – Szczecin, Konin, Płock, Jelenia Góra, Kłodzko, Zakopane, Rabka
październik 2012 – Warszawa, Poznań, Kalisz, Częstochowa, Opole, Bydgoszcz, Wrocław, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Dęblin, Zamość, Elbląg, Giżycko, Iława
czerwiec 2013 – Katowice, Łódź, Kraków, Kielce, Białystok
lipiec 2013 – Rzeszów, Leżajsk-Przemyśl, Wisła, Gniezno, Gdańsk, Ostrołęka, Siedlce, Tarnów, Szczawnica/Gorlice, Bieszczady, Suwałki

mmm777
Posty: 39
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: mmm777 »

Dzięki, ale który z tych nadajników to Skrzyczne?

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: afticn »

Wisła

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: ploomba »

a skąd ten harmonogram wyłączen :?:
z tego na stronie uke http://www.polskacyfrowa.org/files/Rys7.jpg wynika co innego.
A poza tym chyba nie ma aktualnego harmonogramu wyłączeń nadajników analogowych.

DVBManiak

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: DVBManiak »

http://satkurier.pl/news/44881/harmonog ... olsce.html. Może być nieaktualny, ale podałem, bo innego nie znalazłem.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: ploomba »

nieaktualny 8-)
ten harmonogram co ja podalem był bardziej aktualny ..był..bo w przeciągu wydarzeń z ostatniego roku też stracił na aktualności.
Oficjalne lub byłe-oficjalne harmonogramy znajdują się na stronie UKE
http://www.polskacyfrowa.org
http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=9

DVBManiak

Re: DVB-T Katowice-Kosztowy

Post autor: DVBManiak »

Jeszcze się okaże, że u mnie zaraz w czerwcu wyłączą analog i nic nie oglądne. Z tych obu harmonogramów wynika, że dopiero w 2012, ale nie wiem. U mnie Mux-2 w lipcu, mux-3 w październiku. Wtedy to już może analog zniknąć :D

Zablokowany