DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

stefcio

DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: stefcio »

Witam. Pierwszy raz piszę na tym forum a to z powodu kłopotów z odbiorem czeskich mux-ów spowodowanym uruchomieniem nadajnika MUX-3 Siemianowicach -Bytkowie. Może za pośrednictwem tego forum dotrę do właściwych osób odpowiedzialnych za pracę tego nadajnika. Otóż po uruchomienie transmisji 25.04.2014 nastąpiło zjawisko tłumienia innych częstoliwości . W tej chwili bardzo zakłócony jest odbiór na kanałach 36,37,43,46,48,51,53,54 oraz 55 i 58. Z czego 55 powinien być odbierany ze względu na zobowiązania EMITELA. Natomiast odbiór na kanałach 45 i 48 został całkowicie stłumiony. Ciekawostka jest to ,że na kanale 47( lokalny MUX) niema zakłóceń ,chociaż nadaje z mocą 2 KW. Czyli da sie tak zrobić ,żeby było dobrze.
Ja wiem ,że moja lokalizacja, około 500 m. od nadajnika sprzyja zakłóceniom ale skoro udaje się w przypadku kanału 47 to powinno w innych też. Bardzo proszę o podjęcie tego tematu, najlepiej ze strony EMITELA. Na dowód ,że to właśnie nowa lokalizacja nadajnika spowodowała , te zakłócenia niech będzie fakt , ze podczas awarii i przerwy w nadawaniu na kanale 41 wszystko wróciło do normy.
pozdrawiam
Stefcio.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: Jarosław Bałuka »

Realizujemy emisje zgodnie z wymogami Operatorów wszystkich trzech multipleksów zapewniając oczekiwane pokrycie terenu sygnałem polskich kanałów i to jest naszym priorytetem. Emisje prowadzone są zgodnie z obowiązującymi standardami i normami.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: TLW/SZA »

Na stronie dvbtmap.eu jest już mapka zasięgu MUX-3 z Bytkowa:

http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=12510

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: TomW »

Zerknąłem z ciekawości. Według niej moje osiedle jest w zasięgu Bytkowa na zielonym polu, lecz nie cały Chrzanów tak ma. Mnie to nie przeszkadza w odbiorze z Kosztów.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: TLW/SZA »

Tak swoja drogą to w samych Katowicach nie uświadczy się anteny ustawionej na Bytków,nawet anteny zbiorcze na blokach czy w kamienicach są nakierowane na Kosztowy,z resztą tak samo wygląda to w innych miastach aglomeracji min: w Chorzowie,Gliwicach czy Rudzie,jedynie w jednej linii widoczności Bytkowa i Kosztowych są Siemianowice,Bytom i Tarnowskie Góry.

Ciekawe kiedy na dvbtmap.eu pojawią się mapy z zasięgiem z EC Zabrze i elektrowni Rybnik :?:

marcox
Posty: 5
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: marcox »

Niestety przez te doświetlacze narobiło się więcej problemów jak przed ich uruchomieniem.
Może niewielka grupa miała problem z odbiorem ale wystarczyło w większości przypadków zastosować lepszą antenę. A teraz np po odpaleniu Bytkowa chyba z pół miasta miało problemy.
W chwili obecnej pewnie coś zmienili ( moc albo antenę nadawczą) bo jest lepiej ale i tak jest sporo problemów przez SFN...
a wszystko zgodne z prawem....

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: TomW »

Chyba coś poprawiono, bo jak wystartował Bytków, to też miałem kłopoty z odbiorem a teraz jest u mnie OK.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: AdamP »

Po uruchomieniu Bytkowa faktycznie był "cyrk", ale ludzie interweniowali w UKE, UKE robiło pomiary i na tej podstawie zmieniono parametry nadawania. Taką odpowiedź (na moje zgłoszenie problemu) dostałem od UKE i faktycznie coś zmieniono, bo od tamtego czasu da się oglądać Mux3.

manitu48

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: manitu48 »

Dzięki kolego za przydatny link

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: belzebiusz »

Chyba już wiadomo co pomogło rozwiązać wiele problemów z MUX-3 na Śląsku - 25 czerwca w wykazie emisji w Bytkowie dokonano następujących zmian:
- zmiana polaryzacji z poziomej (H) na pionową (V);
- zmniejszenie mocy z 20 kW na 8kW;
- zmiana kierunkowości z dookólnej na kierunkową.

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: AdamP »

Drugi i trzeci punkt są logiczne, ale zmiana polaryzacji już mniej. Przecież i tak wszyscy mają anteny ustawione do polaryzacji poziomej.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: Tomciosz »

Właśnie mnie to zastanawiało.

Kiedyś robiłem test i właśnie w polaryzacji pionowej był lepszy odbior jak w poziomej. Ale wykaz UKE i na stronie EmiTel pokazywał, że emisja jest w polaryzacji poziomej.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: TLW/SZA »

A nie lepiej było by doświetleniom MUX-3 o mniejszej mocy dać polaryzację pionową :?: ,wtedy może w końcu skończył by się ten cały galimatias.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: monter1981 »

belzebiusz pisze:Chyba już wiadomo co pomogło rozwiązać wiele problemów z MUX-3 na Śląsku - 25 czerwca w wykazie emisji w Bytkowie dokonano następujących zmian:
- zmiana polaryzacji z poziomej (H) na pionową (V);
- zmniejszenie mocy z 20 kW na 8kW;
- zmiana kierunkowości z dookólnej na kierunkową.

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt
Przede wszystkim nastąpiła zmiana anteny. Teraz emisja jest prowadzona z pojedynczego panela UTV-02.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z SLR KATOWICE BYTKÓW

Post autor: eXte77 »

U mnie w Tychach 14 km od RTCN Katowice Kosztowy po uruchomieniu Mux3 z Bytkowa totalny cyrk właśnie z Mux3. Nawet EmiMaps podaje, że Mux3 powinienem odbierać z Bytkowa. Jest to dość kłopotliwe rozwiązanie, gdyż musiałbym zamontować aż 4 anteny! Jedna Yagi 11/21-60 na Kosztowy (Mux 1, Mux 2, Mux TVS), druga Yagi 16/21-60 na Bytków (Mux 3), trzecia Yagi 5-12 na Kosztowy (Mux 8, DAB+) i czwarta Yagi 11/21-60 na Lysa Hora. Zrobilem inaczej. Zamontowalem antenę Yagi 11/21-60 i ustawiłem pomiędzy Skrzyczne a Lysa Hora (PL: Mux 1, Mux 2, Mux 3; CZ: Mux 1, Mux 2). Mam zamiar dokupić Yagi 5-12 na Kosztowy (Mux8, DAB+). Oferta programowa Mux TVS kompletnie mnie nie interesuje, o wiele ciekawsze moim zdaniem są czeskie CT 24 i CT Sport. Posiadam też instalację AZART z początku lat 90 (pasmo VHF) ale tam dostępne są wyłącznie 3 pierwsze multipleksy i jest to podobno zgodne z ustawą, spółdzielnia mieszkaniowa nie ma obowiązku instalowania anten dla Mux TVS, Mux 8 oraz Mux 1 i 2 CZ.

Zablokowany