DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

radzix
Posty: 13
Rejestracja: 18 grudnia 2012, o 11:11
Odbiornik: Media Tech MT4167
Instalacja antenowa: Biquad własnej konstrukcji
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: radzix »

Telewizji używam od drugiego dnia świąt (26.12.12), nie pamiętam, czy od tamtego czasu miały miejsce gwałtowne zmiany pogody. Aktualnie poziom (jakość - bo tylko tą wartość odczytuje SmartDVB z tunera MT4167) sygnału mieści się w granicach 20-30%, najgorsze są te "piski" co jakiś czas. Po dzisiejszej konserwacji nawet TVP1 HD zaczęło odbierać, także jestem optymistycznie nastawiony.
Wracając do spadku jakości sygnału. Mieszkam w akademiku PŚk (25,4 km od nadajnika), możliwe, że router wifi, bądź duża ilość telefonów komórkowych naokoło tworzy zakłócenia?

Czy zastosowanie wzmacniacza tego typu http://wzmacniacz.com.pl/mega-wzmacniac ... b22-dvb-t/ da jakieś większe zmiany, czy raczej różnica będzie tak nieznaczna, że szkoda tracić na to pieniądze?

Pozdrawiam

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: _chris_ »

radzix pisze:. Mieszkam w akademiku PŚk (25,4 km od nadajnika), możliwe, że router wifi, bądź duża ilość telefonów komórkowych naokoło tworzy zakłócenia?
Tak.
radzix pisze: Czy zastosowanie wzmacniacza tego typu http://wzmacniacz.com.pl/mega-wzmacniac ... b22-dvb-t/ da jakieś większe zmiany, czy raczej różnica będzie tak nieznaczna, że szkoda tracić na to pieniądze?
Przy antenie wewnętrznej wzmacniacz bywa koniecznością. A czy i na ile pomoże, to niestety tylko próbą można wykazać. Wzmocnienie raczej nie większe niż 15dB. Ja bym tego z linku nie zastosował.

Najlepszy byłyby jakiś zasilany z +5V, wtedy mógłbyś 'wyciągnąć' +5V z gniazda USB w PC i podał je poprzez taki separator http://www.dipol.com.pl/separator_zasil ... _C0397.htm w kabel antenowy.

A właściwie to prościej byłoby zastosować jakiś wzmacniacz wewnętrzny, żeby nie bawić się z zasilaniem - np. http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1216.htm co powinno pomóc.

Jeszcze jest taka sprawa, że to własnej roboty biquad bez symetryzacji, więc w ogóle może wyniknąć kłopot przy podłączaniu wzmacniacza z uwagi na współpracę tej anteny ze wzmacniaczem.

Tylko próby.

tom134

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: tom134 »

Witam

Mam taki problem:

Tuner Ariva T65 znajduje mi MUX1 i MUX2. Z MUX2 odbierają mi wszystkie kanały, natomiast z MUX1 odbierają mi tylko: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO natomiast na kanałach Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka jest komunikat brak sygnału. Na wszystkich MUXACH poziom sygnału 80%.
Gdzie tkwi problem ?

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: qweir205 »

To jest nie możliwe by był inny odbiór kanałów w tym samym multipleksie.Przeszukaj kanały ręcznie a nie z automatu.Mux1-k.61,mux2-k.36

tom134

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: tom134 »

MUX1 to k.62

Wybrałem ręczne skanowanie. W momencie skanowania pojawia się cała paczka Mux1 czyli: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka. Pojawia się napis "zapisywanie kanałów" a potem w liście kanałów mam tylko: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO.

O co tu chodzi?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kb997 »

Skasuj całą listę kanałów, przywróć ustawienia fabryczne, (wyłącz ew. LCN), daj ręczne skanowanie wybranych kanałów. Jeśli to nie pomoże to jeszcze ew. zmiana softu albo sam już nie wiem. W każdym razie objaw nienormalny.

tom134

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: tom134 »

dzięki, pomogło :)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kb997 »

No i super. Na przyszłość warto nie mieć włączonego LCN i nie zapisywać kanałów mux4 bo to strasznie miesza w liście programów. Jeśli nie bawimy się w szukanie podczas tropo to nie stosujemy automatycznego wyszukiwania.

gsinstal
Posty: 5
Rejestracja: 28 stycznia 2013, o 16:05
Odbiornik: FERGUSON Ariva T65,CABLETECH URZ0083Q
Instalacja antenowa: TELMOR DIGITmax HD Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sw.Krzyż,Targowa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gsinstal »

witam jesli chodzi o Swiety Krzyż MUX1-k.62 sprawdz najpierw wykaz czestotliwosci a pozniej poinformoj na forum

edit/ Pisownia !!!

Awatar użytkownika
glasser
Posty: 87
Rejestracja: 28 lipca 2011, o 09:17

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: glasser »

Czy po wyłączeniu kanałów analogowych, będzie zwiększona moc DVB-T?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Tak, planowane jest po 100kW dla każdego MUX-a. Zmianie ulegną również kanały.

dario9678
Posty: 145
Rejestracja: 12 października 2010, o 16:02
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-69 LNA-177+DIPOL-4/5-12 symetryzator + zwrotnica ant. ZA-104Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: dario9678 »

Wysłałem e-maila do UKE z pytaniem czy po wyłączeniu analogu zostanie włączony MUX-3 na Św.Krzyżu.Dostałem taką odpowiedź:

Uprzejmie informujemy, że z informacji uzyskanych od spółek: TVP i Emitel wynika, iż uruchomienie emisji sygnału MUX3 ze stacji KIELCE/Św. Krzyż na kanale TV nr 47 nastąpi najpóźniej w ciągu kilku godzin po wyłączeniu nadawania analogowego (jest bardzo prawdopodobne, że nastąpi to niezwłocznie).

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Bardzo dobra wiadomość, zobaczymy jak to będzie za 3 miesiące. A tak BTW to analog ze św. Krzyża nie blokuje kanału 47 tylko analogowa TVP1 z Przysuchy.

jax39

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: jax39 »

Witam
Od kilku dni próbuję skonfigurować tuner do odbioru dvbt. Mieszkam w odległości około 60 km od nadajnia. Posiadam antenę zewnętrzna DVBT Green 7 o parametrach:
Częstotliwość (UHF): 470-862MHz
Impedancja: 75 Ohm
Zysk (UHF): 12-17dB
Odbiór kanałów: 21-69
Szerokość pasna pozioma/pionowa: H32o/V40o
Wartość przód/tył: 30dB
do tego tuner cabletech URZ0090 oraz nowy kabel koncentryczny 75 Om RG-6 Cu PE żelowany.
W profilu terenu od miejsca odbioru do nadajnika nie występują żadne wzgórza.
Parametry odbioru nastepujace - Mux 1 jakość sygnału 85 % siła sygnału 100%
Mux 2 - Jakość sygnału 60-70 % , siła sygnału 100%

Problem jest w tym że te parametry pojawiają się skokowo - przez kilka sekund wszystko ok, następnie wartości(jakość,siła sygnału) spadają na 0 co powoduje zacięcie obrazu i dzwięku. Problem występuje cały czas co uniemożliwia normalne oglądanie tv. Czy ktoś spotkał się z takim problemem lub wie w czym może problem tkwić ?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

@jax39

Pojawianie się na chwilę wskazań sygnału i znikanie to w tego typu tunerach najczęściej objaw odbioru na granicy sygnału użytecznego (odbiornik próbuje się zsynchronizować ale nie może) rzadziej jest to objaw przesterowania odbiornika silnym sygnałem. Tak więc w twoim przypadku jeśli wszelkie ustawienia anteny nie pomogły sugeruje zakup wzmacniacza antenowego. Możliwe jest kilka opcji. Przykładowo można dokupić wzmacniacz przelotowy na złącze F np. http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B2512.htm który dokręcamy przy samej antenie i zasilamy z dekodera napięciem 5V (trzeba włączyć to w menu) lub wzmacniacz przelotowy na 12V np z serii APL: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4023.htm jednak to rozwiązanie wymaga zastosowanie łącznika F-F (typ męski) w celu połączenia ze złączem F anteny oraz zewnętrznego zasilacza. Warunkowo można zasilić ten wzmacniacz z dekodera (czyli 5V) - w większości przypadków powinno to działać, ale nie będą to prawidłowe warunki pracy wzmacniacza i może się tak zdarzyć że jednak na 12V będzie lepiej ;).

dario9678
Posty: 145
Rejestracja: 12 października 2010, o 16:02
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-69 LNA-177+DIPOL-4/5-12 symetryzator + zwrotnica ant. ZA-104Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: dario9678 »

Wysłałem e-maila do UKE z pytaniem: Z jaką mocą będzie nadawany MUX 3 na kanale 47 ze stacji Kielce/Święty Krzyż?.Dostałem taką odpowiedź:

Szanowny Panie,

Uprzejmie informujemy, że maksymalny poziom skutecznej mocy promieniowanej (ERP /equivalent radiated power/- moc obliczana w stosunku do zysku anteny dipolowej) stacji KIELCE kanał TV nr 47 będzie wynosił 150 kW.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Jeśli wierzyć informacjom zamieszczonym na tym forum przez użytkownika am00 to Mux-3...
Jak się nic nie zmieni, to na 17 czerwca w VI etapie planowane jest odpalenie kilku stacji w kanale 47: Kielce/Święty Krzyż 150kW, Kielce/komin EC 9kW, Busko 7kW, Dobromierz 5kW, Sandomierz i Starachowice.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kb997 »

Jasny gwint, no to w Poznaniu można szykować się na odbiór, a mieszkańcy okolic Świętego Krzyża będą mogli wyrzucić anteny i tłumiki na gniazda w telewizorach pozakładać.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: seba133 »

Nie ma co, MUX 3 wchodzi w akcję ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: belzebiusz »

Odetchnąłem z ulgą; w planach kanałowych dla nadajników RTCN Siedlce/Łosice i RTCN Dęblin/Ryki kanał 47 nie jest przewidziany, a więc będzie spokojny odbiór. :)
Przy mocy 150 kW ze Świętego Krzyża śmiem twierdzić, że będzie to najdalej siejący w Polsce nadajnik DVB-T :!:
Ostatnio zmieniony 27 marca 2013, o 18:15 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany