DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Po raz kolejny podzielę się moimi doświadczeniami z odbiorem u znajomych i sąsiadów. Dziś u sąsiada w bloku 1wsze piętro, wokół drzewa i inne bloki, ustawiałem starą pordzewiałą siatkę (sąsiad się uparł, że jest dobra) w przeciwnym kierunku niż na Św. Krzyż. I tak jak się spodziewałem - sygnał z odbicia od innych bloków na wszystkich 3ch Muxach ze Św. Krzyża nie spadał poniżej 80% jakości. Siła dochodziła do 90% na Wiwie HD90. Podejrzewam, że odbiór z samym symetryzatorem też by był. Ale,że się sąsiad uparł że nic nie będzie zmieniać w tym starym zardzewielcu imitującym grill (antena siatkowa)- to nie zmieniałem. Do czego zmierzam, podając ten przykład: jeśli ktoś znajduję się tylko w zasięgu jednego nadajnika np. Św. Krzyża i nie ma w pobliżu innego nadajnika lub gapfillera nadającego na tym samym kanale- to obecny odbiór DVB-T po zmianie na niższe kanały (30,36, 47 oraz za miesiąc na 37) jest w moim mieście wyśmienity. I do tego celu nie trzeba kupować super, hiper anten (nawet kierunkowych), gdyż nawet stary grzmot jakim jest pordzewiała siatka mojego sąsiada do odbioru się nadaje (i to zwykle wystarczy z samym symetryzatorem).

snykwa
Posty: 176
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 13:03
Odbiornik: Ferguson Ariva T65.
LG 32LN5400 ZA
Instalacja antenowa: Antena 19-elementowa Dipol. Symetryzator 21-69. Przy szczycie, obok dachu..
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: snykwa »

Do tej pory używam anteny siatkowej ze wzmacniaczem (100%). Powodem był kanał 62 na którym inaczej nie miałem zasięgu. Dzisiaj sprawdziłem na antenie kierunkowej 11-to elementowej z symetryzatorem i bez wzmacniacza. Również jest 100%. Po zmianie mux-2 na 37 kanał przechodzę na zwykła antenę. Dość użerania się z zasilaczem. Mieszkam koło Daleszyc a więc niedaleko od Św. Krzyża. Czy ktoś jest zorientowany czy mux-1 i mux-2 nadają już na pełnej mocy?

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: qrzy »

MUX1 tak, MUX2 ma jeszcze 50kW. Będzie 100kW po zmianie na docelowy kanał.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: eftalo »

Niestety znowu jestem bez mux-3.Aby odbierać ten na k.47 musiałbym zamontować wzmacniacz w siatce i kombinować z zasilaniem 2 anten,montować przełączniki.Paradoksalna sytuacja,że mux o największej mocy jest najsłabszy.
ktoś pytał o mux-3 na kanale 23. Tak,przez tydzien odbierałem doskonale.Niestety ,skonczyło się.Od wczoraj idzie tropo z Tarnowa i zagłusza mux-3 z Piask.Objawia się to jakością sygnału 25% ,siła bez mian,czyli 70% .A Pozostałe bez zmian.
Dlaczego ten pech dotyczy właśnie mux-3 ? Dlaczego od 2 lat nie mogę go normalnie odbierać ,bo ciągle się coś dzieje.Brak mux-3= brak TVP1 na moim tunerze. Ciekawe jak długo jeszcze

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: michal135 »

Do 23 lipca. Wtedy włączą silny MUX 3 z Machowa. 30 kW.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

Ostatnio zmieniony 6 lipca 2013, o 19:12 przez ayreon, łącznie zmieniany 1 raz.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: eftalo »

kosz
Ostatnio zmieniony 1 lipca 2013, o 12:37 przez eftalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Jarosław Bałuka »

O nowych kanałach regionalnych TVP rozmawiamy w tym wątku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=2&t=2610

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

U mnie też pojawiło się na k47 (mux3) rwanie sygnału,co prawda bez zacięć i pikselozy ale wskaznik na tunerze pokazuje skoki rzędu 63-98% jakości ,moc na stałym poziomie 97%,muxy 1 i 2 bez zmian stabilne.Ciekawe jak będzie wyglądać sytuacja po 23 lipca z mux 2 po synchronizacji SFN z Przysuchą???

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

@TLW/SZA ja u siebie już teraz obniżyłem antenę siatkową poniżej szczytu spadzistego blaszanego dachu na bloku, tak aby zasłonić sobie kierunek na Przysuchę. Tak się u mnie akurat składa, iż do tej pory miałem kierunek na Przysuchę odsłonięty (odbiór z niej miałem "plecami" siatki), natomiast antenę i tak mam ustawioną na Św. Krzyż. Zauważyłem zaś nieznaczny spadek siły na nadawanych Muxach. Obecnie wygląda to u mnie tak:
Mux-1 k.30 siła 95% jakość 100%
Mux-2 k.36 siła 94% jakość 100%
Mux-3 k.47 siła 93% jakość 100%
Wcześniej miałem tak(gdy antenę miałem powyżej szczytu spadzistego blaszanego dachu):
Mux-1 k.30 siła 100% jakość 100%
Mux-2 k.36 siła 98% jakość 100%
Mux-3 k.47 siła 97% jakość 100%
Ponadto tyłem siatki z symetryzatorem k.26 z Przysuchy/Kozłowca Mux-3 siła 30% jakość 60%
oraz Mux-2 k.37 siła 40% jakość 70%
Z uwagi na to, iż TVp Info Łódź i tak nie oglądałem, to całkowicie zrezygnowałem z odbioru z nadajnika Przysucha/Kozłowiec, zaś obniżając antenę i zakrywając kierunek na Przysuchę - myślę, że nie powinienem mieć problemów z odbiorem w SFN. Obecnie na k.30 też nie mam żadnych problemów z odbiorem.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

W Szczekocinach i okolicy sygnał z Przysuchy nie dociera,a jakość MUX3 (k47) skacze bo w jednej linii pokrywa się sygnał ze Świętego Krzyża i komina EC w Kielcach a bokiem sygnał z Dobromierza,muxy 1 i 2 cały czas stabilne:
Pomiary dzisiejsze:
MUX1:jakość 98%/moc 99%
MUX2:jakość 97%/moc 98%
MUX3:jakość 74-99%/moc 99%
Anteny yagi i telmor zawieszone około 7 metrów nad poziomem gruntu,spróbuję skorygować jeszcze ustawienie z obecnego położenia północny-wschód centralnie na kierunek wschodni,dodam że przy obecnym ustawieniu stronę północną mam zasłoniętą dachem więc sygnał z Włoszczowy/Dobromierza raczej nie dociera.
Jeszcze ciekawostka przy obecnym ustawieniu anten odbieram z odbicia sygnał MUX2 (k39) z Wręczycy koło Częstochowy
jakość 83%,moc 74%

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: eftalo »

Stwierdzam że sygnał MUX-3 się ustabilizował.Już można odbierać bez problemu na siatce z symetryzatorem

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

Tabela z parametrami nowych oraz zmian obecnych emisji dvb-t:
http://www.emitel.pl/strona-glowna/osta ... -naziemnej

dario9678
Posty: 145
Rejestracja: 12 października 2010, o 16:02
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-69 LNA-177+DIPOL-4/5-12 symetryzator + zwrotnica ant. ZA-104Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: dario9678 »

23 lipca MUX-2 zmieni kanał z 36 na 37 i zostanie zwiększona moc z 50kW do 100kW http://www.emitel.pl/aktualnosci/ostatn ... -naziemnej

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: belzebiusz »

Było to wiadome od kilku lat. ;)

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

Witam
Znalazłem link z wyłączenia analogu na Świętym Krzyżu z 17 czerwca:

http://www.youtube.com/watch?v=Pnb2oH24xHs

---- posty połączono

Zmiany kanałów MUX1 i MUX2 zaplanowane na 23 lipca:

http://cyfryzacja.gov.pl/Uwaga,na,zmian ... ,1487.html

hiszpan2403

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hiszpan2403 »

Witam.
Czy wie ktoś jakie będą nowe kanały nadawania Mux-ów ze Św. Krzyża?
Jak będzie w końcu z mocą, bo Mux3 leci z mocą 150kW i jest jeszcze doświetlany w Kielcach z komina Elektrociepłowni- 9kW !!! i muszę jechać na wzmacniaczu żeby mieć Mux-2 - 50kW a Mux-3 jest wtedy przesterowany i tnie obraz... Kto wymyślił takie różnice w mocy? 50, 100 i 150+9 kW !!! To jest porażka - chodzi w zależności od pogody (propagacja fal).
Czy po 23 lipca wyrównają to jakoś???

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: tomekogg »

Zmieni się tylko moc Muxa-2. Z 50 będzie zwiększona do 100 kW. I kanał zostanie zmieniony z 36 na 37. A odbierasz teraz na kanale 30 Mux-1?

hiszpan2403

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hiszpan2403 »

Odbieram wszystko. Tylko jestem w takiej niekorzystnej lokalizacji, że Św. Krzyż zasłania mi góra z żelbetoniakami (osiedle Świętokrzyskie) i Mux2 mi czasem pikseluje - dlatego wzmacniam 14 dB i przy tym wzmocnieniu jakoś chodzi a mux1 jest super. Jak wzmacniam mux2 (i mux1 przyokazji) to mam przesterowany mux3 bo jeszcze komin elektrociepłowni mam z tyłu anteny - to doświetlenie niewiadomo komu potrzebne bo mux3 leci z mocą 150kW - to największa moc i jeszcze doświetla ją komin 9 kW. Może wszystko się poprawi po 23 ale tego doświetlenia najmocniejszego sygnału dalej nierozumiem...

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: belzebiusz »

Po prostu TVP ma w umowie z Emitelem, że w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców ma być zasięg wewnątrz pomieszczeń na poziomie 99% - dlatego jest doświetlenie w Kielcach.

Zablokowany