DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

Potwierdzam. MUX2 hula jak ta lala :D

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

No, i to by było na tyle w sprawie 3 MUX-ów. Wszystko na docelowych parametrach działa na 100% bez zająknięcia.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Tak w skrócie: Obecnie odbiór DVB-T wygląda to u mnie tak:
Na TV Sony:
Mux-1 k.30 siła 97% jakość 100%
Mux-2 k.37 siła 98% jakość 100%
Mux-3 k.47 siła 95% jakość 100%
Na Tv Samsung odbiór j/w, z tym, że zamiast jakości - poziom błędów wskazywał 0 (zero) - czyli OK.
Ps. sygnał jest na tyle silny, że u znajomej na os. Skałka w Skarżysku-Kam. w bloku na 1wszym piętrze przy zasłoniętym przez drzewa kierunku na Św. Krzyż- na dekoderze Manta wszystkie 3 Muxy odbierały z jakością ponad 50% bez zacięć - bez anteny (na samym kablu położonym w pobliżu bojlera elektrycznego) :lol:

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: grzegorz0plonka »

Wyniki masz świetnie! A jaki masz oddalone stacji nadawcze?

jack103

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: jack103 »

Panowie z emitela zróbcie coś z bo macie wytłumienie sygnału mux-2w moim kierunku (woj. lubelskie, powiat janowski gmina Potok Wielki. Przez rok z tym mux-em nie było problemów. Od 16 lipca po konserwacji nadajnika w ogóle nie było sygnału a dzisiaj po zmianie kanału sygnał bardzo słaby obraz często brak sygnału. Pozostałe mux-y chodzą bez problemu. Podobna sytuacja była jak wprowadzaliście mux_3 ale Wam zajęło 2 tygodnie zanim zadziałaliście.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: michal135 »

Przestaw sobie antenę na Leżajsk.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: BadBoy475 »

U mnie MUX3 ze Św. Krzyża odbiera idealnie bez względu na ukierunkowanie anteny, nawet tyłem czy bokiem a mieszkam ponad 80 km od nadajnika.
Również MUX1 i MUX2 odbierają niezależnie od ustawienia anteny chociaż tu raczej z Przysuchy jest znacznie silniejszy sygnał a nadajniki pracują w SFN.

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

U mnie w Kielcach w terenie zabudowanym MUX2 po zwiększeniu mocy nadawania obiera gorzej. Stało się to samo co z MUX3 było dobrze a przy zwiększeniu mocy jest zle. Wydaje mi się że chyba Emitel przegiął sprawę. Zamiast zrobić najpierw testy działają odgórnie wyznaczonym schematem nie patrząc co się dookoła dzieje. Przywalić moc ile wlezie na pewno będzie super wszystko hulało nie ma bata :D Proponuje iść za ciosem i przekręcić na 300 albo 400 a co :D

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: belzebiusz »

Zasadnicze pytanie: masz wzmacniacz w antenie?

hiszpan2403

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hiszpan2403 »

U mnie w Kielcach tak polepszyli, że nieda się mux2 oglądać... TOTALNA PIKSELOZA! SYGNAŁ HULA OD 99 mocy do 0, 20 i 50%... Szjs! Mux1 chodzi pięknie, jak chodził. Odbieram na symetryzatorze więc sygnał niepowinien być przesterowany. Wg mnie tam moc 100kW sieje dalej niż są Kielce a w mieście spadają resztki - jak po radioaktywnym deszczu... Jak niz nie zmienią pozostaje się przeprowadzić...

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Tomasz Berezowski »

Objawy wskazują na konieczność zastosowania tłumika.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

grzegorz0plonka pisze:Wyniki masz świetnie! A jaki masz oddalone stacji nadawcze?
Tak się składa, że antenę umieściłem na dachu tak (za kominem), aby zakryć wpływ odbioru DVB-T z Przysuchy na tych samych kanałach. Czyli mam siatkę z symetryzatorem ustawioną TYLKO w kierunku na Św. Krzyż. Odległość do nadajnika w linii prostej 30,5km. Po drodze kilka niskich górek ale nie zasłaniają mi one Św. Krzyża (przy czym gołym okiem nie widać nadajnika).
Edit:
@penknife kabel mam puszczony pod strukturą zanim mi ocieplili blok. Mam 2 kable: jeden czarny najprawdopodobniej marki Conotech (długość około 15 metrów) połączony na strychu rozgałęźnikiem R-2 Signal z drugim białym przewodem koncentrycznym RG-6 z rdzeniem miedzianym, w płaszczu PE (kabel również schowany pod strukturą bloku). Długość drugiego to 20 metrów. Na koniec na strychu od rozgałęźnika puszczony ponad dach kabel czarny żelowany Triset długość 5 metrów. Przy obu TV założony zwykły wtyk antenowy z przejściem na złączkę F.
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2013, o 11:37 przez pablo82, łącznie zmieniany 1 raz.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: penknife »

pablo82 napisz nam jeszcze jak wygląda okablowanie od anteny do odbiornika(-ów) (np. podaj nadruk na kablu(-ach); czy są jakieś łączenia/dosztukowania/łatania kabla oraz jak wyglądają; ile w metrach jest danego kabla pomiędzy kolejnymi odcinkami(antena-rozgałęźnik, antena-odbiornik, rozgałęźnik-odbiornik i.t.p.); wtyk przy odbiorniku został od separatora czy wymieniony na zwykły)

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Jak to jest że MUX2 po przełączeniu na k37 i synchronizacji SFN z nadajnikiem Opoczno/Przysucha działa wyśmienicie zero zacięć i błędów,MUX1 tak samo a z MUX3 są problemy z jakością sygnału a w związku z tym pikseloza i zacinanie obrazu :?:



Parametry dzisiejsze:

MUX1 546 MHz co ciekawe tuner pokazuje FEC 3/4 a wcześniej pokazywał 5/6 ,moc 93%/jakość 95%
MUX2 602 MHz FEC 5/6 ,moc 93%/jakość 95%
MUX3 682 MHz FEC 5/6 ,moc 98%/jakość 53-99%

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

Mam wzmacniacz w antenie podkręcony na maxa.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

W takim razie trzeba spróbować bez wzmacniacza. Po ostatnich zwiększeniach mocy powinno działać na symetryzatorze.

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

Bez wzmacniacza mux1 zacznie krzaczyć. A symetryzator normalnie na kablu między anteną a tv się podłącza? Możesz jakiś polecić? Czy jak używam symetryzatora to wzmacniacz trzeba odłączyć?

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: tomekogg »

Zamiast płytki, którą teraz masz w antenie (czyli wzmacniacza), wstawiasz płytkę, która się nazywa symetryzator. Mało tego, wywalasz zasilacz antenowy i wstawiasz zwykłą wtyczkę antenową.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

A skąd wiesz że MUX 1 bez wzmacniacza będzie krzaczyć? Pisząc "odłączyć wzmacniacz" miałeś na myśli wyłączenie Zasilacza z gniazdka 230V? Co do symetryzatora to taki może być http://www.nowyelektronik.pl/searchskle ... is&nr=7502

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

Na wzmacniaczu mam pokretełko przy "zakręconym" były problemy z odbiorem. Sprawdze jeszcze np na polowie mocy. Wzmacniacz nie mam w formie płytki w antenie tylko w formie zewnętrznego gniazdka i kabla zasilajacego polaczonego z wtyczka antenowa.

Zablokowany