DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Telewizja już działa o 15-tej wróciły MUX-y. Są u kogoś jakieś zmiany na lepsze lub gorsze. Radia ma nie być do 17-tej.
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2014, o 15:11 przez Domel28, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: belzebiusz »

I to jest właśnie duży plus SFN - można czasami nawet się nie zorientować, że jest konserwacja na głównym nadajniku, z którego odbieramy. :)
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2014, o 16:00 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

U mnie widać różnicę wcześniej się cięła TVP 1 HD i TVP2 HD (od momentu wyłączenia TVP1 SD) chwilami nic nie było widać wczoraj nie dało się obejrzeć Teleexpressu na TVP1HD co napawało mnie wielką euforią :x , natomiast wieczorem się uspokoiło dziś między 14:00 a 15:00 (wcześniej się jeszcze elektrycy dołożyli i wyłączyli prąd) odbiór był kiepski
MUX1 546MHz moc 40-50%,jakość 30-40%
MUX2 602MHz moc 40-50%,jakość 30-40%
MUX3 682MHz moc 50-50%,jakość 40-50%
po załączeniu:
MUX1 546MHz moc 95-95%,jakość 95-100%
MUX2 602MHz moc 89-90%,jakość 98-100%
MUX3 682MHz moc 89-90%,jakość 98-100%

I nawet TVP 1 HD i TVP2 HD się nie tnie :D tylko ten transfer przy zgrywaniu na 16 GB pendrive mnie trafia :( .
A jednak się dało.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Witam. U mnie w Skarżysku od czasu konserwacji na Św. Krzyżu widać nieznaczną poprawę w sile nadawanego sygnału (zmiana na plus). Wcześniej odbiór miałem wyśmienity (nadal tak mam):
MUX-1 546 MHz siła 100%/jakość 100%
MUX-2 602 MHz siła 98%/jakość 100%
MUX-3 682 MHz siła 98%/jakość 100%
Obecnie nadal mam idealny odbiór ze Św. Krzyża, z tą różnicą, że siła Mux-2 oraz Mux-3 dochodzi do 99 oraz 100% czyli mam odbiór na Maxxxa, czego sobie i innym użytkownikom tego forum również życzę aby mieli takie wskaźniki odbioru wszystkich Muxów :D

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

W mojej okolicy po tej konserwacji z 29 kwietnia u jednych parametry odbioru MUX-3 się poprawiły,innym pogorszyły a w moim przypadku jest bez zmian,pasek jakości niestety dalej skacze między 54 a 100%.
Już nic nie cuduje bo szkoda czasu,zobaczy się jeszcze jak będzie to wyglądać po 6 maja jak będzie konserwacja w Dobromierzu.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Dzisiaj praktycznie wbrew swojej woli i korzystając z ostatnich dni wolnego uganiałem sobie głowę z tym MUX-3 ze Świętego Krzyża.
Na pierwszy ogień po demontażu Telmora poszła stara siatka z 18dB wzmocnieniem oto parametry odbioru na siatce:


MUX-1 546 MHz (k30) moc 95%,jakość 93%
MUX-2 602 MHz (k37) moc 93%,jakość 90%
MUX-3 682 MHz (k47) moc 95%,jakość 40-80%.

Następnie kombinowałem z kierunkową Yagi najpierw z oryginalnym fabrycznym symetryzatorem efekty były mizerne:


MUX-1 moc 72%,jakość 74%
MUX-2 moc 70%,jakość 72%
MUX-3 moc 0%,jakość 0% :shock:

Następnie w tą Yagę wstawiłem niedawno kupiony symetryzator dopasowany,oto parametry:


MUX-1 moc 74%,jakość 78%
MUX-2 moc 73%,jakość 75%
MUX-3 moc 10%,jakość 15-18%


To jest normalnie jakaś kpina,jeśli na pasywnej antenie są takie cuda wianki to ja już po prostu wysiadam.

Trzeci na odstrzał do Yagi poszedł ekranowany LNA-177 ze wzmocnieniem 25-28dB oto rezultaty:


MUX-1 moc 97%,jakość 93%
MUX-2 moc 95%,jakość 93%
MUX-3 moc 100%,jakość 55-92%


Po tych eksperymentach ,które zjadły mi cały ranek i wczesne popołudnie zamontowałem z powrotem Telmora (25dB przedwzmacniacz)zasilam go prosto z tunera 5V gdyż ma lepsze parametry jak z zasilacza 12V ,na którym cały czas odbieram ze Świętego Krzyża i parametry takie jak wcześniej pisałem:


MUX-1 moc 100%,jakość 100%
MUX-2 moc 100%,jakość 100%
MUX-3 moc 100%,jakość 60-100%


Okazuje się że w mojej lokalizacji można sobie w buty włożyć antenę pasywną,a odbiór na zwykłej siatce ze słabszym przedwzmacniaczem jest zbliżony do odbioru na antenie kierunkowej z wypasionym ekranowanym przedwzmacniaczem.
Wniosek z tego taki że albo miejsce jest kijowe albo MUX-3 ma za mocne natężenie sygnału.
Postaram się załatwić profesjonalny miernik aby zmierzyć natężenie sygnału,a następnie chyba będzie e-mail lub telefon do UKE w Kielcach niech przyjeżdżają i mierzą.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam gdzie robiłeś doświadczenia(miejscowość) TLW/SZA bo u mnie we Włoszczowie jest o dziwo dość dobrze:
MUX1 546MHz moc 95%,jakość 95-100%
MUX2 602MHz moc 97%,jakość 98-100%
MUX3 682MHz moc 95%,jakość 98-100%

A nic nie robiłem w antenie i wzmacniaczu.

Czasami się zatnie ale bez problemu da się oglądać :D co wcześniej było czasami niemożliwe.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Testy robiłem w Moskorzewie,dodam że w domu rodziców w Szczekocinach też parametry wychodzą praktycznie identyczne.

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

Witam.U mnie wskaźnik jakości i siły sygnału na telewizorze pokazuje dla mux1,2 jako bardzo dobry,jeśli chodzi o mux3 to jest to sygnał dostateczny,niby najmocniejszy nadajnik plus te doświetlenia a sygnał jest najsłabszy.Czasem obraz i tak się przytnie na mux3 czego nie można zaobserwować na mux1,2.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam niestety dziś mimo podobnych parametrów jak poprzednio zacinało się częściej niż wczoraj dopiero około 20:30 można było oglądać normalnie.
Czyżby zwiększona emisja "ERP" na Słońcu :-) .
A tak przy okazji na stronie Emitela http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt moc ERP jest max a jaka jest w rzeczywistości to nikt nie wie.

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

Nic się na to nie poradzi,bardzo dużo ludzi ma takie same problemy z odbiorem mux3 co i my,pozostaje tylko to że z biegiem czasu operator usprawni system nadawania?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Nie da się ukryć że jakieś problemy z MUX3 gdzieś występują, ale na szczęście nie ma takiej tragedii jak teraz na śląsku.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Nie ma aż takiego cyrku jak na Śląsku bo nie ma takiej pajęczyny SFN-u o tak dużych mocach,główny nadajnik na Świętym Krzyżu plus 3 nadajniki o dość małej mocy wystarczające aby doświetlić swój teren (nie piszę tutaj celowo o Chorągwicy bo to Małopolska a nie Świętokrzyskie),oraz dwa żarówkowe doświetlenia Sandomierza i Starachowic.
Są zakłócenia na MUX-3 ale idzie przeboleć te ścinki które się od czasu do czasu pojawiają.

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

Ale zakłócenia co jakiś czas występują,gdyby te nadajniki w Dobromierzu i Kielcach były na innych kanałach to myślę że zakłóceń by nie było a tak to ten system sfn powoduje że nadajniki na tym samym kanale się zagłuszają.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Przecież to jasne jak słońce że nadając na tej samej częstotliwości,chciał czy nie to nadajniki współpracujące ze sobą muszą swoistym prawem fizyki się zakłócać.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam "abu abu" abu będą dobrze działać, abu będą się zakłócać.Nawet jeśli doświtlacze będą w fazie nadawać to i tak są miejsca gdzie się będą zakłócać.
Wyobraźmy sobie trójkąt rozwarty(A-C najdłuższy bok), jeżeli punkty ABC to wierzchołki, jeśli A to nadajnik główny B doświetlacz zsynchronizowany w odległości A-B to w punkcie C są dwie emisje niezsynchronizowane z nadajnika A i B.
Koniec mojego wywodu którego w Emitelu nikt nie zna :shock: bo chyba to technologia UFOludków.

W analogu przynajmniej dbali o to żeby nie było nadajników na tych samych kanałach "po sąsiedzku".

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

W zasadzie to emisja SFN na jednym kanale miała za zadanie zaoszczędzić potencjalne częstotliwości dla innych nadawców pod przyszłe multipleksy,ale nikt nad tym dokładnie nie pomyślał że podczas emisji synchronicznej będą pojawiać się zakłócenia,taki urok cyfryzacji ale miejmy nadzieję że odpowiednie instytucje będą dążyć do poprawienia parametrów i bez przeszkodowego odbioru jak to było założone.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Jarosław Bałuka »

TLW/SZA pisze:Przecież to jasne jak słońce że nadając na tej samej częstotliwości,chciał czy nie to nadajniki współpracujące ze sobą muszą swoistym prawem fizyki się zakłócać.
Stanowczo nie zgadzam się z tym twierdzeniem, odsyłam do szczegółowego opisu modulacji COFDM oraz zasad pracy sieci SFN. Swoistym prawem fizyki nadajniki pracujące z modulacją COFDM i współpracujące ze sobą w sieci SFN nie będą się zakłócać w projektowanym obszarze ich pracy
Andrzejwk pisze: Wyobraźmy sobie trójkąt rozwarty(A-C najdłuższy bok), jeżeli punkty ABC to wierzchołki, jeśli A to nadajnik główny B doświetlacz zsynchronizowany w odległości A-B to w punkcie C są dwie emisje niezsynchronizowane z nadajnika A i B.
Koniec mojego wywodu którego w Emitelu nikt nie zna :shock: bo chyba to technologia UFOludków.
Twierdzenie błędne, tłumaczone było wielokrotnie na forum, odsyłam do wiedzy wskazanej powyżej. Nie jest to technologia UFOludków więc jest powszechnie dostępna, wystarczy poświęcić chwilę czasu na analizę i zrozumienie.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam czytałem czytałem a telewizja jak źle działała tak nadal źle działa.
Jedni z Włoszczowy nic naziemnego nie odbierają (mimo super anten) inni odbierają 100/100% na bele-czym a u mnie działa, a jak nie ma humoru to się tnie i wszystkie metody Świata w przesyle TV nic nie dają.
Z MUX3 nie tylko ja mam problem a tylko on jest zdaje się doświetlany SFN ale związku nikt nie widzi a może coś innego ma wpływ.
Ciekaw jestem jak wygląda wykres amplitudowo-czasowy we Włoszczowie dla K47 (MUX3) i gdzie dokładnie był mierzony (ale to to chyba gwiazdki z nieba oczekuję).

PS.Wyobraźnia ludzka jest bardzo rozbudowana i jeśli człowiek nie umie rozwiązać problemu nierozwiązalnego to wymyśla zamiast otrzymać fachowe wytłumaczenie rozwiązania od odpowiedzialnych za to fachowców.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Też jestem tego ciekaw dlaczego trudności z poprawnym odbiorem NTC są tylko na MUX-3 dla naszego regionu chodzi o kanał 47.
Z tego co mi wiadomo MUX-1 i MUX-2 też pracują w SFN-ie pomiędzy Świętym Krzyżem a Kozłowcem i jakoś na tych MUX-ach trudno szukać jakichkolwiek zacięć w obrazie choćby całymi dniami siedział przed telewizorem,a na MUX-3 te przerwy co jakiś czas systematycznie się pojawiają i skutecznie doprowadzają do tego że trzeba zmienić program na inny bo programów TVP nie idzie oglądać,po czym jak gdyby nic przez kilka godzin bądź nawet dni jest elegancko.
Tak się dzieje nie tylko u mnie bo wszyscy których znam narzekają na jakość programów z MUX-3 i to nie ważne z którego nadajnika bo z każdej strony jakby nie ustawił anteny to albo sygnału niema wcale albo obraz tnie.

Zablokowany